Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Najmniejszy z maków, czy da radę?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
54 odpowiedzi w tym temacie

#1 _igi

_igi
  • 3 154 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 25 czerwca 2008 - 14:56

Cześć. Tak więc moja irytacja powolnością PowerBook'a sięga zenitu. Łącząc to z wyjazdem do stanów padła decyzja, kupujemy nowy komputer. Jednak, czy Mac Mini, komputer projektowany do wyświetlania stron internetowych i odbierania maili podoła zadaniu, jakim go chce obarczyć. Będę go używał głównie do obrabiania zdjęć, startuję od 10mb RAW'ów które mielę w PS'ie a później męczę je dodając dziesiątki warstw i innego śmiecia. Oczywiście to wszystko razem z otwartym Mailem, Safari, dwoma komunikatorami, Transmission i iTunes. W większości przypadków PB sobie radzi, jednak zdarza mu się*porządnie przymulić. Wcześniej zastanawiałem się*nad PowerMac'iem, w sumie nadal go rozważam, ale ma dwie wady jak dla mnie: Jest wielki i nie ma bata, żebym go upchnął do torby i wziął do Polski, musiałbym się*bawić w różne Fed-Ex'y co mi się również nie uśmiecha, po drugie nie ma Front Row. W zamian mam szybsze procki, więcej RAM'u do włożenia, dużą przestrzeń dyskową i możliwość*podpięcia dwóch monitorów. Jeszcze ostatnio mi się*urodził pomysł - iMac. Problem z transportem taki sam jak z PM, do tego nowa architektura Intelowska, możliwości rozbudowy wystarczające (może poza tym, że będą*musiały stać klocki obok niego (HDD)) no i na start mamy ekran. Za Maca Mini przyszłoby mi zapłacić 899 dolców, miałbym brend ńju sprzęt, za iMaca i PowerMac'a nieco więcej, bo koło 1100 dolców, plus przesyłka. Teraz pytanie, czy w Mac'u Mini łatwo się*RAM wymienia? Wtedy jego cena spadnie nieco, a to już*coś. Rozrzut sprzętowy jest naprawdę*spory jednak trzeźwo patrząc wszystkie z tych opcji mają jakieś*wady i zalety, ja to widzę*mniej więcej tak: Miniak - mały, tani. Na dziś*dzień wystarczający, pytanie czy to samo będę mówił o nim za rok? iMac - kompromis, mamy nowy sprzęt za ludzkie pieniądze, mocy która mi powinna wystarczyć*już*na jakiś*czas (aż tak dobrego korpusu kupować nie będę, żeby zamulić gada 50mb RAW'ami :D), ekran (czyli mniej do wydawania w najbliższej przyszłości) i Front Row. PowerMac - z czterema prockami jest naprawdę wydajną bestią, wystarczyłby mi na ~trzy lata spokojnie, mogę podłączyć*do niego więcej niż jeden ekran i nie muszę zagracać biurka zewnętrzainakami. Jak wy to widzicie, ja przyznam się*szczerze mam problem z tym.

#2 kondrat_93

kondrat_93
  • 649 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 25 czerwca 2008 - 15:45

Myślę, że miniak Ci wystarczy, tylko wsadź do niego 4 giga ramu ;) mi macbook (mac mini- macbook bez ekranu) z 4 giga ramu pieknie z photoshopikiem myka ;)

Czy trudno sie ram wymienia? powiedzmy ze nie jest to to samo co w imacu ;) trochę trzeba się namęczyć, ale jest do przeżycia. (w faq masz opisana wymiane ramu)

---- Dodano 25-06-2008 o godzinie 15:45 ----
o power pc w ogole zapomnij- snow leopard...

#3 Jenot

Jenot
  • 2 204 postów
  • SkądChełm

Napisano 25 czerwca 2008 - 18:51

Ja wymiane RAMu mam już za sobą. Tak naprawdę jedyne na co trzeba zwrócić uwagę to antenka od airporta - bardzo łatwo wtyczka wyskakuje z gniazdka przy odchylaniu konstrukcji z dyskiem i DVD.

#4 lantiz

lantiz
  • 1 118 postów
  • SkądGdansk, Poland, Poland

Napisano 25 czerwca 2008 - 19:00

A ja Ci polece zakup iMaka. Ostatnio kupiłem na Allegro uzywanego Alu 20" 2,4ghz za 2600zl. I jest o niebo szybszy od MacBooka Pro 2,16, ktorego mialem wczesniej (wiem wiem ze jedno to cd a drugie c2d). Ale naprawde zaskoczyl mnie pozytywnie i jak napisales kompromis. A ze nowa platforma Intel (chodz go nie lubie, wolalem ppc :) ) to bardziej przyszlosciowa.

#5 subs

subs
  • 860 postów
  • SkądPoznań

Napisano 25 czerwca 2008 - 20:48

Będę go używał głównie do obrabiania zdjęć, startuję od 10mb RAW'ów które mielę w PS'ie a później męczę je dodając dziesiątki warstw i innego śmiecia.


będzie się ostro pocił, ale da radę.

#6 _igi

_igi
  • 3 154 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 25 czerwca 2008 - 21:29

A ja Ci polece zakup iMaka. Ostatnio kupiłem na Allegro uzywanego Alu 20" 2,4ghz za 2600zl. I jest o niebo szybszy od MacBooka Pro 2,16, ktorego mialem wczesniej (wiem wiem ze jedno to cd a drugie c2d). Ale naprawde zaskoczyl mnie pozytywnie i jak napisales kompromis. A ze nowa platforma Intel (chodz go nie lubie, wolalem ppc :) ) to bardziej przyszlosciowa.


Właśnie najbardziej mi się*widzi zakup iMac'a, jednak ze względów czysto transportowych będę się*musiał mocno zastanowić tam, w ameryce ;P

---- Dodano 25-06-2008 o godzinie 21:31 ----

będzie się ostro pocił, ale da radę.


Nawet w wersji 2x2 (2.0GHz + 2gb RAM?) Nie ukrywam, przydały by mi się te 4gb RAM'u, ostatnio przy obrabianiu JEDNEGO zdjęcia PS mi zrobił swap'a na dysku o wielkości ~3gb...

#7 wizja

wizja
  • 132 postów
  • SkądKraków, Katowice

Napisano 25 czerwca 2008 - 23:26

Do obróbki zdjęć mini Ci wystarczy. le faktycznie zwiększ sobie ram. Ja korzystam i nie zauważyłem problemów w wydajności w codziennym używaniu. A mam i obrabiam całe stosy zdjęć.

#8 sali128

sali128
  • 2 873 postów
  • SkądGdynia, Poland

Napisano 26 czerwca 2008 - 00:00

kondrat_93 ma racje....

#9 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 26 czerwca 2008 - 00:55

mini powinien wystarczyć:)

#10 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 26 czerwca 2008 - 01:08

Kup od kolegi:
http://www.myapple.p...html#post630661

Dołóż drugie tyle RAMu i gites majonez :D

#11 reRESERVEDFX

reRESERVEDFX

    /////AMG

  • 2 111 postów
  • SkądBurr Ridge, IL

Napisano 26 czerwca 2008 - 04:37

Albo naprawde przywal i kup sobie nowego Maca Pro built to order. Przesylka to grosze. Jest od tego Doma itp. Tylko radzilbym ubezpieczyc. A jezeli chcesz miec naprawde peace of mind to fedex przesle za jakies 350 dolarow :P Przynajmniej bedziesz mial sprzet, ktory nie zatnie sie przy shopie.

#12 sali128

sali128
  • 2 873 postów
  • SkądGdynia, Poland

Napisano 26 czerwca 2008 - 09:30

A w jakiej jest cenie ten PRO?

#13 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 26 czerwca 2008 - 09:55

Jest od tego Doma itp. Tylko radzilbym ubezpieczyc.


Warto przeczytac warunki ubezpieczenia... Moze sie okazac, ze wlasna walizka to lepsza opcja ;P

#14 _igi

_igi
  • 3 154 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 26 czerwca 2008 - 10:12

Kup od kolegi:
http://www.myapple.p...html#post630661

Dołóż drugie tyle RAMu i gites majonez :D


Kiedy do miniaka można wsadzić tylko 2gb...

---- Dodano 26-06-2008 o godzinie 10:14 ----

o power pc w ogole zapomnij- snow leopard...

to akurat mi zwisa kompletnie, na Tigerze pracuje mi się świetnie i nie odczuwam potrzeby przesiadki na nowy system.

---- Dodano 26-06-2008 o godzinie 10:15 ----

Albo naprawde przywal i kup sobie nowego Maca Pro built to order. Przesylka to grosze. Jest od tego Doma itp. Tylko radzilbym ubezpieczyc. A jezeli chcesz miec naprawde peace of mind to fedex przesle za jakies 350 dolarow :P Przynajmniej bedziesz mial sprzet, ktory nie zatnie sie przy shopie.


Z chęcią, jednak zauważ*że jest "jakaś" różnica międzi $899 Mini czy $1100 iMac'iem, a +$2700 Pro ;P

---- Dodano 26-06-2008 o godzinie 10:17 ----

mini powinien wystarczyć:)


W sumie. Kiedyś*robiłem dla picu benchmarki z Vincim, wyszło że jego iMac na CD jest koło 5 razy szybszy. A to już*stara technologia, czyli teoretycznie miniak powinien być szybszy. Się chyba kopnę do iSpota i ogarnę co nieco ;P

#15 Jenot

Jenot
  • 2 204 postów
  • SkądChełm

Napisano 26 czerwca 2008 - 10:23

Kiedy do miniaka można wsadzić tylko 2gb...

Teoretycznie (to znaczy według Apple) :) - patrz podpis.
Wynik mojego mini w xbenchu

#16 gocur

gocur
  • 573 postów

Napisano 26 czerwca 2008 - 10:59

4Gb w Miniaku :shock: Byłem przekonany ze 2 to jego szczyt ;)
Jenot, zmodyfikowałeś coś czy poprostu wepchnąłęś mu te 4GB:?:

#17 Jenot

Jenot
  • 2 204 postów
  • SkądChełm

Napisano 26 czerwca 2008 - 11:11

Żadnych modyfikacji, wepchnąłem 2x2 i po zabiegu. Niby pokazuje 4GB ale z tego co czytałem wykorzystuje nieco ponad 3 - ograniczenie chipsetu (lub EFI). I dotyczy to tylko miniaczków kupionych z C2D (CS i CD nie zobaczą więcej niż 2x1GB).

#18 kondrat_93

kondrat_93
  • 649 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 26 czerwca 2008 - 13:02

to akurat mi zwisa kompletnie, na Tigerze pracuje mi się świetnie i nie odczuwam potrzeby przesiadki na nowy system. Będziesz płakał jak wyjdzie nowy photoshop, jak inni beda sie podniecać 64-oma bitami wszędzie gdzie sie nie ruszą ^^ To da prawdziwego kopa ;)

#19 pank

pank
  • 1 548 postów
  • Skądwawa

Napisano 26 czerwca 2008 - 13:21

Nowy fotoszop będzie 64-bitowy tylko pod windows.

#20 _igi

_igi
  • 3 154 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 26 czerwca 2008 - 13:24

Będziesz płakał jak wyjdzie nowy photoshop, jak inni beda sie podniecać 64-oma bitami wszędzie gdzie sie nie ruszą ^^ To da prawdziwego kopa ;)


Jakoś*spokojnie jadę na CS2 i nie spieszy mi się*do upgrade'u. No i nie stać*mnie na wydawanie trzech kafli co roku ;)

---- Dodano 26-06-2008 o godzinie 13:27 ----

Nowy fotoszop będzie 64-bitowy tylko pod windows.


Czyżby zdradzali swoją platformę-matkę? :P

#21 Jabko

Jabko
  • 231 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 26 czerwca 2008 - 13:27

Miniak wystarczy, ale 2 sprawy: 1) do miniaka wchodzi tylko 2 GB RAMU! (nie wiem jak ludzie to robią, że miniak widzi im 4 GB?) 2) proponuję jednak zakup iMaca. Szybsza maszyna. Na miniaku trochę się zasapiesz, ale zrobisz. iMaka zamiast kupowiać w USA możesz w Szwajcarii lub Austrii. Ceny rewelacyjne, porównywalne z USA.

#22 _igi

_igi
  • 3 154 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 26 czerwca 2008 - 13:28

Dzięki, do sapania mi wystarczy PowerBook.

#23 kondrat_93

kondrat_93
  • 649 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 26 czerwca 2008 - 13:35

No to sam mowisz ze nie chcesz wydawac 3 kafli co roku, wiec teraz jak kupisz c2d to już pójdzie snow leopard, jakbys teraz kupował jakieś ppc to byłby wydatek bez sensu. Niestety, ale ppc to już przeszłość i nie warto w nią inwestować bo nic z tego nie wyjdzie.

#24 Falcon

Falcon
  • 639 postów
  • SkądKraków

Napisano 26 czerwca 2008 - 13:45

_igi - tylko wez pod uwage fakt, ze CS2 jest napisany pod PPC i na Intelach dziala poprzez Rosette! To zabije cala wydajnosc nowego komputera. Dobrym pomyslem bedzie zatem rozwazenie upgrade'u oprogramowania.

#25 _igi

_igi
  • 3 154 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 26 czerwca 2008 - 15:15

_igi - tylko wez pod uwage fakt, ze CS2 jest napisany pod PPC i na Intelach dziala poprzez Rosette! To zabije cala wydajnosc nowego komputera. Dobrym pomyslem bedzie zatem rozwazenie upgrade'u oprogramowania.


Cholera, o tym już zapomniałem... Kolejny argument za PMG5 :mrgreen:




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych