Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Najmniejszy z maków, czy da radę?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
54 odpowiedzi w tym temacie

#26 Jenot

Jenot
  • 2 204 postów
  • SkądChełm

Napisano 27 czerwca 2008 - 10:04

Miniak wystarczy, ale 2 sprawy:
1) do miniaka wchodzi tylko 2 GB RAMU! (nie wiem jak ludzie to robią, że miniak widzi im 4 GB?)

Wierzysz we wszystko co mówi Apple?
Mini CS i CD - 2GB
Mini C2D - 4GB (przy czym system wykorzystuje 3GB - sprawdzone w Activity Monitor). Można włożyć 3GB (2+1) ale różnica w cenie niewielka a przy układzie 2+2 RAM pracuje w Dual Channel co przynajmniej teoretycznie daje kilkuprocentowy przyrost wydajności.

2) proponuję jednak zakup iMaca. Szybsza maszyna. Na miniaku trochę się zasapiesz, ale zrobisz.
iMaka zamiast kupowiać w USA możesz w Szwajcarii lub Austrii. Ceny rewelacyjne, porównywalne z USA.


Ja gdybym nie miał już monitora to możliwe, że też rozważałbym iMaca. Przy PM, mini czy Mac Pro jest ten plus, że monitor można dokupić jaki się zamarzy.
Igi - jeśli decydowałbyś się jednak na mini to oprócz dołożenia pamięci polecam też wymianę dysku na 7200rpm - też daje to sporego kopa w porównaniu ze stockowym 5400. Co prawda na niektórych forach piszą, że zakładanie do miniaka dysku 7200 to proszenie się o kłopoty przez większą ilość produkowanego ciepła (a mini ma jeden wentylator) ale fabryczny dysk to stara technologia i nówki 7200 pobierają jednak mniej mocy.
A, do celów testowych jakiś czas temu zainstalowałem triala PS CS3. Wrzucałem do niego RAWy i JPG z Olympusa C7070 i nie jęczał. Co prawda moja "praca" polegała głównie na korekcji ekspozycji, kolorów, prostym retuszu, kadrowaniu i eksporcie do JPG (do czego teraz spokojnie wystarcza mi Aperture) ale myślę, że taki lekko "tuningowany" mini da radę.

#27 subs

subs
  • 860 postów
  • SkądPoznań

Napisano 27 czerwca 2008 - 11:13

przy układzie 2+2 RAM pracuje w Dual Channel co przynajmniej teoretycznie daje kilkuprocentowy przyrost wydajności.


a w praktyce czegoś takiego jak Dual Channel na OSX poprostu nie ma

pozdrawiam

#28 Jenot

Jenot
  • 2 204 postów
  • SkądChełm

Napisano 27 czerwca 2008 - 13:52

Nie no subs, co ma system operacyjny do trybu działania pamięci?
Żeby nie było, że nie mam poparcia - Test pamięci - Macbook, co prawda to nie mini, ale zasada ta sama (da się włożyć 4GB, system widzi 3GB ze względu na - co doczytałem dzisiaj - 32-bitowy kontroler pamięci). Zwróć uwagę na drobny przyrost prędkości między 3GB (2+1) a 4GB (2+2). Przyrostu prędkości nie da się wyjaśnić inaczej niż właśnie działaniem pamięci w trybie Dual Channel.

#29 subs

subs
  • 860 postów
  • SkądPoznań

Napisano 27 czerwca 2008 - 18:01

ok zgadza się jest szybciej jak 2 kosci są identyczne. Jednak na makach nie ma takiego trybu jak DC. Przykładowo pod windows 2 kość 1GB w dualu widziane są jako jedna kostka 2GB. Generalnie w trybie DC przyrost prędkości jest większy. Poza tym nigdzie w dokumentacji maców nie spotkałem się z tym określeniem. Temat nie raz się przewijał na tym forum. Jeśli się mylę i jest to gdzieś rzetelnie opisane poproszę o link. pozdrowienia

#30 Jenot

Jenot
  • 2 204 postów
  • SkądChełm

Napisano 27 czerwca 2008 - 18:21

Polecam ten wątek: 4GB Dual Channel - przecież to jest chipset z normalnego peceta, to dlaczego niby ma nie mieć duala? Może maki na G4/G5 nie miały DC (ale w to też wątpię).

#31 subs

subs
  • 860 postów
  • SkądPoznań

Napisano 27 czerwca 2008 - 20:45

---- Dodano 27-06-2008 o godzinie 19:56 ----

Polecam ten wątek: 4GB Dual Channel - przecież to jest chipset z normalnego peceta, to dlaczego niby ma nie mieć duala? Może maki na G4/G5 nie miały DC (ale w to też wątpię).



Dalej widzę tylko forumowe domysły, szukam oficjalnej informacji na temat dual chanel ze strony Apple. Windows zainstalowany na macu podobno widzi DC, macos widzi dwie odzielne jednostki pamięci, a to teoretycznie nie jest DC. Może właśnie dla tego pakiet Adobe CS3 chodzi minimalnie szybciej na macach pod windows - podobno bo sam nie sprawdzalem, nigndy nie instalowalem i nie zainstaluje windows na macu ;) nie widzę sensu mimo wszystko.

Kolejny przykład to nowy pakiet Adobe' a CS4 - wersja 64bit tylko dla windows - Czemu?. Sprzęt niby ten sam. Podobnie może być z DC.

No i zrobił się mały offtopic, ale temat wydaje mi się ciekawy. Nadal czekam na wyjaśnienie jak to jest z tym DC na macach. Poza tym brak DC nie wydaje mi się większą wadą, ubytkiem czy jak to tam nazwiemy.

#32 Jenot

Jenot
  • 2 204 postów
  • SkądChełm

Napisano 27 czerwca 2008 - 21:25

---- Dodano 27-06-2008 o godzinie 19:56 ----



Dalej widzę tylko forumowe domysły, szukam oficjalnej informacji na temat dual chanel ze strony Apple. Windows zainstalowany na macu podobno widzi DC, macos widzi dwie odzielne jednostki pamięci, a to teoretycznie nie jest DC. Może właśnie dla tego pakiet Adobe CS3 chodzi minimalnie szybciej na macach pod windows - podobno bo sam nie sprawdzalem, nigndy nie instalowalem i nie zainstaluje windows na macu ;) nie widzę sensu mimo wszystko.


Skoro żaden program diagnostyczny pod MacOS nie pokazuje w jakim trybie pracuje RAM, to świadczy tylko o ułomności tych programów a nie o braku pracy RAM w trybie DC. System operacyjny nie musi wiedzieć o tym czy jest to DC czy nie - to jest właściwość sprzętu (chipsetu i pamięci) i systemowi nic do tego, stąd skoro Windows (czy jakiś program pod nim - everest, sandra) pokazuje, że pamięć pracuje w trybie Dual Channel to znaczy, że pracuje też*tak pod MacOS.
Specjalnie dla Ciebie poszperałem na stronach Apple i znalazłem to:
Mac Mini (Early 2006): Memory Specifications and Upgrades. To też pośredni dowód - Apple nie napisało wprost, że RAM pracuje w trybie DC - zresztą*po co tzw. zwykłemu userowi taka informacja. Jest napisane - "for better memory performance". Zresztą akurat w przypadku mini będzie to miało też*wpływ na prędkość przetwarzania grafiki - przecież GMA950 korzysta z pamięci systemowej, więc jeśli ona będzie pracować szybciej to i karta graficzna też.
Tu więcej: About integrated video on Intel-based Macs i bardziej bezpośrednio:
Graphics performance

For best graphics performance, your computer should have two same-size SO-DIMMs installed, one in
each slot. When memory is installed in your Mac in same size pairs, the computer gains some 
performance benefits from the memory being interleaved. If you upgrade the memory in your Mac, 
make sure you have matching SO-DIMMs (both in memory size and speed) in each slot for the best 
graphics performance.

Kolejny przykład to nowy pakiet Adobe' a CS4 - wersja 64bit tylko dla windows - Czemu?. Sprzęt niby ten sam. Podobnie może być z DC.

A dlatego, że aby program działał w 64 bitach potrzebny jest 64-bitowy sprzęt, 64-bitowy OS i oprogramowanie skompilowane na 64 bity. W normalnym systemie przekompilowanie na 64 bity to wydanie komendy make z odpowiednim parametrem, ale może kompilacja się*wywala - czasem trzeba trochę*zoptymalizować*kod, co nieco poprawić. Ale akurat nijak się*to ma do DC. DC to raczej jak sprzętowy kontroler RAID - wszystko ustawione w BIOSIE (czy gdzieś tam indziej) a system operacyjny nic o tym nie wie i widzi jeded logiczny dysk.

No i zrobił się mały offtopic, ale temat wydaje mi się ciekawy. Nadal czekam na wyjaśnienie jak to jest z tym DC na macach. Poza tym brak DC nie wydaje mi się większą wadą, ubytkiem czy jak to tam nazwiemy.


Nie jest to wada... po prostu to dodatkowe kilka % wydajności. Jeśli miałbym do wyboru 2GB (1+1) w Dualu lub 3GB (2+1) bez duala to bez wahania wybrałbym 3GB. Po prostu korzyści byłyby większe z większej ilości RAM. Ale.... różnica w cenie między 3 a 4GB jest na tyle niewielka, że się*nie zastanawiałem i kupiłem 4GB.
Pozdrawiam,

#33 reRESERVEDFX

reRESERVEDFX

    /////AMG

  • 2 111 postów
  • SkądBurr Ridge, IL

Napisano 29 czerwca 2008 - 02:25

A w jakiej jest cenie ten PRO?


Zalezy jak skonfigurujesz. Mac Pro moze kosztowac nawet 2200 dolarow bez quad core.

Warto przeczytac warunki ubezpieczenia... Moze sie okazac, ze wlasna walizka to lepsza opcja ;P


No, to tez prawda :D


Kiedy do miniaka można wsadzić tylko 2gb...

---- Dodano 26-06-2008 o godzinie 10:14 ----

to akurat mi zwisa kompletnie, na Tigerze pracuje mi się świetnie i nie odczuwam potrzeby przesiadki na nowy system.

---- Dodano 26-06-2008 o godzinie 10:15 ----


Z chęcią, jednak zauważ*że jest "jakaś" różnica międzi $899 Mini czy $1100 iMac'iem, a +$2700 Pro ;P

---- Dodano 26-06-2008 o godzinie 10:17 ----


W sumie. Kiedyś*robiłem dla picu benchmarki z Vincim, wyszło że jego iMac na CD jest koło 5 razy szybszy. A to już*stara technologia, czyli teoretycznie miniak powinien być szybszy. Się chyba kopnę do iSpota i ogarnę co nieco ;P


Nie musi byc 2700 jezeli odejmiesz od niego to, co potrzebujesz, a i pamietaj ze nie placisz za kota w worku tylko za porzadny sprzet na dlugie lata pracy.

#34 _igi

_igi
  • 3 154 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 29 czerwca 2008 - 11:01

A, do maka pro musiałbym jeszcze doliczyć stówkę za AirPort'a ;) Tak naprawdę to gdybym mógł to z miejsca kupiłbym MP, jednak że mnie nie stać, to się*muszę*smakiem obejść. Chyba, że zrobiłbym akcję charytatywną "biedny uczniak o nadmiarze ambicji zbiera na Maka Pro, pomóżcie potrzebującemu!" :P No, ale zaczynam się*coraz bardziej zastanawiać*nad iMak'iem, bolą mnie te 2gb pamięci w Miniaku :P Jak na razie wypatrzyłem trzy opcje: 1) Świeżutka 20" 2,4 zatopiona w aluminium, z bezprzewodowym szczurem i klawiaturą (no, i większym dyskiem 320gb ;P) - 1299 dolców 2) odnowiona 20" 2,6 również w aluminium, za tą*samą cenę i z takim samym dyskiem 3) odnowiony białas 24" 2,16 z mniejszy dyskiem, za 1199$ Białas mnie kusi, do niego można włożyć 4gb?

#35 lantiz

lantiz
  • 1 118 postów
  • SkądGdansk, Poland, Poland

Napisano 29 czerwca 2008 - 13:30

A, do maka pro musiałbym jeszcze doliczyć stówkę za AirPort'a ;) Tak naprawdę to gdybym mógł to z miejsca kupiłbym MP, jednak że mnie nie stać, to się*muszę*smakiem obejść. Chyba, że zrobiłbym akcję charytatywną "biedny uczniak o nadmiarze ambicji zbiera na Maka Pro, pomóżcie potrzebującemu!" :P

No, ale zaczynam się*coraz bardziej zastanawiać*nad iMak'iem, bolą mnie te 2gb pamięci w Miniaku :P Jak na razie wypatrzyłem trzy opcje:

1) Świeżutka 20" 2,4 zatopiona w aluminium, z bezprzewodowym szczurem i klawiaturą (no, i większym dyskiem 320gb ;P) - 1299 dolców
2) odnowiona 20" 2,6 również w aluminium, za tą*samą cenę i z takim samym dyskiem
3) odnowiony białas 24" 2,16 z mniejszy dyskiem, za 1199$

Białas mnie kusi, do niego można włożyć 4gb?

Nie, znaczy tak :D ale bedzie widział tylko 3

#36 _igi

_igi
  • 3 154 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 29 czerwca 2008 - 19:59

No, tak więc kolejny gad odpada ;P

#37 kondrat_93

kondrat_93
  • 649 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 29 czerwca 2008 - 20:27

hm to moze poprostu macbook + acd 20 cali? :)

#38 reRESERVEDFX

reRESERVEDFX

    /////AMG

  • 2 111 postów
  • SkądBurr Ridge, IL

Napisano 29 czerwca 2008 - 20:51

Opcja numer 2 jest wedlug mnie najlepsza, ale bedziesz potrzebowac ACD raczej bo monitor nie dosc ze glossy to ten dithering wkurza :/ 6bit...

#39 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 29 czerwca 2008 - 22:02

Ludzie dlaczego wprowadzacie go w błąd, dobrze wiecie że ACD jest do niczego pod względem matrycy itd .... a w dodatku jest drogi

Zobaczcie na ten monitor : Monitory LCD - Monitory w proporcjach 16 10 panoramiczne - 22 27 rozdzielczosc 1920 x 1200 - Hyundai: 24 Hyundai W241D - Sklep internetowy Komputronik.pl

ACD mu do pięt nie dorasta.

#40 kondrat_93

kondrat_93
  • 649 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 29 czerwca 2008 - 22:12

Tiaa, pierwszy komentarz:

Wygląd ok, ale nic poza tym. Najmniejszym problemem są przyciski, których nie widać. Największym jakość obrazu, no chyba że ktoś lubi różowy wlewający się we wszystkie inne barwy. Nierównomiernie podświetlona matryca to łagodne określenie. W dodatku zauważyłem, że monitor z czasem "dojrzewa", czyli obraz nieco się poprawia...



#41 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 29 czerwca 2008 - 22:30

Nie no spoko, niech zapłaci 3000 za zwykłą matryce TFT co pojawia się w monitorach za 600 zł :D

#42 dawid86

dawid86
  • 118 postów
  • SkądWarszawa / Chicago

Napisano 30 czerwca 2008 - 00:59

Właśnie najbardziej mi się*widzi zakup iMac'a, jednak ze względów czysto transportowych będę się*musiał mocno zastanowić tam, w ameryce ;P

Co do względów transportowych, to ja bym się nie martwił aż tak bardzo. Kolega jak był mnie odwiedzić w chicago, kupił sobie monitor 22" którego wyjął z pudełka, włożył do dużej torby i wziął ze sobą na pokład samolotu jako bagaż podręczny. A jeśli nie to czemu poprostu go nie wrzucisz do walizki w pudełku, przewoziłem już dużo rzeczy w ten sposób i nigdy nic mi nie zgineło

#43 _igi

_igi
  • 3 154 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 04 lipca 2008 - 21:06

Patrzę na specyfikacje iMaka na apple.com gdzie jest jak wół napisane: Electrical and operating requirements Line voltage: 100-240V AC Frequency: 50Hz to 60Hz, single phase Maximum continuous power: 200W (20-inch models); 280W (24-inch model) Operating temperature: 50° to 95° F (10° to 35° C) Storage temperature: -40° to 185° F (-40° to 85° C) Relative humidity: 5% to 95% noncondensing Maximum altitude: 10,000 feet Jednak że ja mam trzy lewe ręce co do tego to i tak się wolę zapytać, czy u nas to pójdzie?

#44 Falcon

Falcon
  • 639 postów
  • SkądKraków

Napisano 04 lipca 2008 - 21:11

Jasne, tylko wtyczka ci nie bedzie pasowac do gniazdka ;) Trzeba skombinowac kabelek zasilajacy.

#45 Jenot

Jenot
  • 2 204 postów
  • SkądChełm

Napisano 04 lipca 2008 - 21:12

Pójdzie. Elektryk Ci to mówi ;)

#46 _igi

_igi
  • 3 154 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 04 lipca 2008 - 21:14

Ugh, to jestem spokojny ;P Kabel zasilający, z tego co mówił Adaś (nie pamiętam nika, kurde ;P) to sprawa rzędu 20 złotych ;)

#47 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 04 lipca 2008 - 21:21

Ugh, to jestem spokojny ;P Kabel zasilający, z tego co mówił Adaś (nie pamiętam nika, kurde ;P) to sprawa rzędu 20 złotych ;)


Kabel? Przejsciowka zwykla za 6 PLN.

#48 _igi

_igi
  • 3 154 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 04 lipca 2008 - 21:30

Tak, kabel. Takie przejściówki można sobie, za przeproszeniem w tyłek wsadzić - używałem trzech, wszystkie rozpadły się na pół ;)

#49 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 04 lipca 2008 - 21:34

Tak, kabel. Takie przejściówki można sobie, za przeproszeniem w tyłek wsadzić - używałem trzech, wszystkie rozpadły się na pół ;)


Rozpadla mi sie jedna. Po pieciu latach sluzby. Obecnie mam tych przejsciowek kilka, w tym przy laptopie, wszystko z nimi w porzadku. A nawet jesli peknie, to zakup nowej nie uczyni Cie na miesiac glodnym ;)

#50 jamesPL

jamesPL
  • 168 postów
  • Skądwlkp

Napisano 04 lipca 2008 - 21:47

A nawet jesli peknie, to zakup nowej nie uczyni Cie na miesiac glodnym ;)


byles studentem?:P :)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych