Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Najlepsza możliwość podłączenia MacBooka do monitora by nie drenować baterii - jaki Hub?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 maragast

maragast
  • 80 postów

Napisano 05 marca 2024 - 12:15

Cześć wszystkim

 

Dzisiaj powinienem otrzymać paczkę z wymarzonym MacBookiem Pro M3 Pro w pięknym kolorze Gwiezdnej czerni  :D 

 

Ponieważ na codzień pracuję na dwóch monitorach (jako główny monitor do pracy używam LG 34" o rozdzielczości 5120x2160, a jako dodatkowy mam jakiś tam zwykły monitorem 23" 1080p - jest on po to by w trakcie pracy coś leciało w tle) i zastanawiam się w jaki sposób najlepiej je podłączyć do Maca.

 

​Najbardziej oczywista wydaje się opcja by monitor główny podłączyć przez USB-C, a monitor pomocniczy przez HDMI ale tu pojawia się problem baterii - wiem, że jak komp będzie podłączony do monitora na stałe przez USB-C to będzie się automatycznie ładował co jest wygodne ale negatywnie wpływa na kondycję baterii (to chyba Robert Nawrocki w jakimś materiale mówił, że od takiego podłączenia spadła mu kondycja baterii).

 

Dlatego myślę o jakimś innym sposobie podłączenia ale nie wiem czy dobrze kombinuję dlatego chciałem zapytać o poradę - myślę by podłączyć jakiś hub, w który będą wpięte oba monitory i inne akcesoria (odbiornik do myszki i klawiatury Logitech itp.), a dodatkowo obok Maca mieć osobny kabelek do ładowania baterii - w ten sposób Mac będzie pracował na baterii, a jak bateria się rozładuje do jakiegoś momentu to podłączać do ładowania. 

Dobrze kombinuję? Ma to sens?

 

Czy może nie przejmować się baterią i trzymać cały czas Maca podłażone przez USB-C do monitora?

Jeśli korzystać z huba to jaki hub do takich zastosowań polecicie?



#2 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 05 marca 2024 - 12:42

Przestań patrzeć na tę durną 'kondycję baterii', te śmieszne procenciki są tak wiarygodne, jak opinia jakiegoś randoma w Internecie ;-) Podpinaj, USB-C jest cwane i system też jest cwany, więc się dogadają, kiedy trzeba ładować, a kiedy nie. Kilka lat podłączałem Maca do monitora przez USB-C, tego posta piszę do Ciebie z Thinkpada podpiętego codziennie po minimum 8 godzin w pracy na stałe do monitora - i nigdy nic się nie stało.

 

O hubie mamy wątek tutaj, może najpierw przeczytaj - tam jest 7 stron dyskusji o tym, jakiego huba kto poleca.

 

'Jeszcze pytanko' Ci usuwam z posta, bo na forum wyznajemy zasadę 'jeden wątek - jedno zagadnienie'.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#3 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 648 postów
  • Płeć:

Napisano 05 marca 2024 - 13:10

Dlatego myślę o jakimś innym sposobie podłączenia ale nie wiem czy dobrze kombinuję dlatego chciałem zapytać o poradę - myślę by podłączyć jakiś hub, w który będą wpięte oba monitory i inne akcesoria (odbiornik do myszki i klawiatury Logitech itp.), a dodatkowo obok Maca mieć osobny kabelek do ładowania baterii - w ten sposób Mac będzie pracował na baterii, a jak bateria się rozładuje do jakiegoś momentu to podłączać do ładowania. 

Dobrze kombinuję? Ma to sens?

Komputer jest dla Ciebie, czy Ty dla komputera? Jakbyś go nie używał, to bateria po jakimś czasie się zużyje i będzie wymagała wymiany. Więc nie utrudniaj sobie życia pilnując, kiedy odłączyć i kiedy podłączyć zasilanie. Skup się na robocie, to w czasie zaoszczędzonym na niepilnowaniu stanu naładowania baterii, bez problemu i z zapasem zarobisz na jej wymianę.



#4 maragast

maragast
  • 80 postów

Napisano 05 marca 2024 - 14:15

W sumie racja - dziękuję bardzo za podpowiedzi.



#5 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 05 marca 2024 - 14:17

Ja zaś stosuję oprogramowanie Al Dente, które ogranicza ładowanie - trzyma na 80% i od czasu do czasu przejedzie do 100 i potem w dół, by kalibracja baterii się nie sypała. Hub albo ci będzie ładował, albo będzie żarł prąd z laptopa.



#6 maragast

maragast
  • 80 postów

Napisano 05 marca 2024 - 14:48

Hub albo ci będzie ładował, albo będzie żarł prąd z laptopa.

 

Myślałem też o stacji dokującej - jak stacja dokująca ma osobne zasilanie to nie ciągnie prądu z laptopa, prawda?



#7 winmaciek

winmaciek
  • 6 509 postów
  • Płeć:

Napisano 05 marca 2024 - 14:54

Jak jest zasilana to nie. Poza tym nawet będąc na kablu na stałe macOS raz na jakiś rozładuje kompa do 80% i może go tam trzymać automatycznie.

MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#8 maragast

maragast
  • 80 postów

Napisano 05 marca 2024 - 15:07

Dzięki za odpowiedzi.

Musze najpierw wszystko poisqalować i ogarnąć ustawienie na biurku, a potem będę myślał o staji dokującej jak już dokładnie będę wiedział co potrzebuję podłączyć, a co nie.



#9 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 05 marca 2024 - 15:29

Jak stacja ma zasilanie i jest podłączona do maka usbc to będzie maka ładować jak monitor. Ja nie zauważyłem, by makbook z monitorem USB-c sam był jakoś inteligentny. Ładuje się do 100% i już. Jest tylko nadzieja, że to nie pełne 100%.

#10 GreaTskY

GreaTskY
  • 3 293 postów
  • Skądtowni?

Napisano 07 marca 2024 - 10:32

Użyj programu AlDente, możesz zablokować ładowanie przez monitor.


Komputer:  MacBook Air z M2 / 8 CPU / 10 GPU / 16 Neural Engine / 16 GB Ram / Dysk SSD 256 GB / Kolor Północ / MacOS Sonoma 14.4

Telefon:  iPhone 15 Pro / 128 GB / Tytan Naturalny / iOS 17.4





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych