Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MacBook Pro - dane systemowe zajmują 300GB? Jak to usunąć?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 PioDeo

PioDeo
  • 9 postów

Napisano 25 lutego 2024 - 21:14

Witajcie, przeszukałem forum ale albo źle szukam i wpisuję w szukajkę, niestety nie znalazłem... problem jest w kwestii braku miejsca. Obecnie moje dane systemowe zajmują >300GB gdzie dsyk to 512GB. Co jest problemem?

Próbowałem czyścić dysk programami typu CleanMyMac ale to nic nie daje... odzyska kilka-kilkadziesiąt giga i już :(

 

Może ktoś coś :)

Z góry dziękuję za każdą pomoc.

Pozdrawiam

Piotr

CleanMyMac XCleanMyMac X

#2 winmaciek

winmaciek
  • 6 509 postów
  • Płeć:

Napisano 25 lutego 2024 - 21:52

1. To nie jest temat do działu „Mac - Hardware”. Przenoszę. 

2. Generalnie ta część ustawień nieco kłamie i liczy bardzo liberalnie co jest danymi systemowymi. Najczęściej spuchnięcie danych systemowych oznacza, że spuchło ~/Library, które systemowe nie jest. Tzn. system je tworzy, ale leżą tam de facto dane użytkownika. 

3. CleanMyMac bym sobie odpuścił, najczęściej jest to robota głupiego (np. czyszczenie pamięci podręcznej, która zaraz znowu się odbuduje). Lepiej ogarnąć jakieś narzędzie w stylu OmniDiskSweeper czy DaisyDisk (warto te parę złotych odżałować) i ręcznie sprawdzić, co faktycznie zajmuje to miejsce. I z głową to usunąć, po zweryfikowaniu, czy nie jest to nic istotnego. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#3 PioDeo

PioDeo
  • 9 postów

Napisano 25 lutego 2024 - 22:28

1. To nie jest temat do działu „Mac - Hardware”. Przenoszę. 

2. Generalnie ta część ustawień nieco kłamie i liczy bardzo liberalnie co jest danymi systemowymi. Najczęściej spuchnięcie danych systemowych oznacza, że spuchło ~/Library, które systemowe nie jest. Tzn. system je tworzy, ale leżą tam de facto dane użytkownika. 

3. CleanMyMac bym sobie odpuścił, najczęściej jest to robota głupiego (np. czyszczenie pamięci podręcznej, która zaraz znowu się odbuduje). Lepiej ogarnąć jakieś narzędzie w stylu OmniDiskSweeper czy DaisyDisk (warto te parę złotych odżałować) i ręcznie sprawdzić, co faktycznie zajmuje to miejsce. I z głową to usunąć, po zweryfikowaniu, czy nie jest to nic istotnego. 

Ok dzięki za info, popatrzę zatem na te programy, które poleciłeś... 


1. To nie jest temat do działu „Mac - Hardware”. Przenoszę. 

2. Generalnie ta część ustawień nieco kłamie i liczy bardzo liberalnie co jest danymi systemowymi. Najczęściej spuchnięcie danych systemowych oznacza, że spuchło ~/Library, które systemowe nie jest. Tzn. system je tworzy, ale leżą tam de facto dane użytkownika. 

3. CleanMyMac bym sobie odpuścił, najczęściej jest to robota głupiego (np. czyszczenie pamięci podręcznej, która zaraz znowu się odbuduje). Lepiej ogarnąć jakieś narzędzie w stylu OmniDiskSweeper czy DaisyDisk (warto te parę złotych odżałować) i ręcznie sprawdzić, co faktycznie zajmuje to miejsce. I z głową to usunąć, po zweryfikowaniu, czy nie jest to nic istotnego. 

Zainstalowałem OmniDiskSweeper, ciekawe narzędzie, ale dostarcza ogrom wiedzy, dużo widzę jest GB w Outlooku... i teraz pytanie jak to sprawdzić bo te pliki się nie otwierają? Nie ustawiono aplikacji, która ma otworzyć dokument „8CAE37A3-42E7-4542-BD04-AD5DA4E19DD3.olk15MsgAttachment” tego typu pliki...



#4 janhalb

janhalb
  • 936 postów

Napisano 01 marca 2024 - 12:29

Kiedyś (dawno temu) miałem tego typu problem - nie pomnę dokładnie, ale okazało się, że w aplikacji Mail (obecnie Poczta) miałem włączone zapisywania jakichś logów systemowych - przy każdym logowaniu poczty do serwera do pliku dochodził kolejny zapis. I okazało się, że po jakimś czasie miałem taki plik tekstowy (.txt),który miał pomad 450 GB…

 

Może to jest punkt do poszukania? Zobacz:

 

https://discussions....524?sortBy=best


Mac Mini 2023, M2, 24 GB RAM, 1 TB SSD

MacBook Pro mid 2010, i5 2,4 GHz, 4 GB RAM, 500 GB HDD


#5 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 648 postów
  • Płeć:

Napisano 01 marca 2024 - 12:49

Nie, no to są po prostu pliki z zawartością załączników emaili. Nie da się ich tak bezpośrednio z Findera otworzyć. Outlook sobie sam nimi zarządza. Jak się otworzy w mailu maila z załącznikiem, to on sobie właśnie do odpowiedniego pliku sięgnie. Z metadanych będzie wiedział, jaka jest oryginalna nazwa i rodzaj pliku.



#6 PioDeo

PioDeo
  • 9 postów

Napisano 03 marca 2024 - 21:36

Dziękuję za porady.... faktycznie jak pogrzebałem trochę to okazuje się, że moja poczta Outlokowa jest mega przerośnięta, to faktycznie są załączniki. Muszę się chyba wziąć za porządek samej poczty. A tak apropo czy ktoś z Was korzysta z Outlook dedykowanemu macom?  



#7 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 648 postów
  • Płeć:

Napisano 03 marca 2024 - 22:20

A tak apropo czy ktoś z Was korzysta z Outlook dedykowanemu macom?  

 

Tak.

 

À propos, co to jest "apropo"?






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych