Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Jak dokładnie działa iCloud pomiędzy Maciem a iPhonem?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
49 odpowiedzi w tym temacie

#1 maragast

maragast
  • 80 postów

Napisano 08 listopada 2023 - 13:04

Witam

 

Od jakiegoś czasu jestem szczęśliwym posiadaczem iPhona 15 Pro oraz Apple Watcha 9 i teraz przymierza się do zakupu Maca.

Chciałem jednak dopytać się jak dokładnie działa to całe iCloud pomiędzy urządzeniami Apple.

Nieraz w recenzjach ekosystemu Apple słyszałem coś typu "że wszystkie dane automatycznie się synchronizują" albo, że "ma się dostęp z poziomu telefonu do danych zapisanych na komputerze" i chciałem o to szczegółowo dopytać.

 

Czy działa to na zasadzie dysku google, że jak zapiszę dane w chmurze (w tym wypadku w iCloud, a nie na dysku google) to mogę je otwierać na z tej chmury czy może całość jakoś inaczej się synchronizuje? Bo słysząc o tej "magicznej synchronizacji ekosystemu Appla" wyobrażam to sobie na takiej zasadzie (pytam bo nie wiem jak to działa), że przykładowo jak zapisuje coś na dysku Macbooka to automatycznie zapisuje się to w iCloud i potem automatycznie zapisuje się w pamięci iPhona (czy ewentualnie iPada) tak, że mam do tego normalny dostęp? Czy muszę to wpierw pobrać z iClouda żeby mieć na iPhonie (czyli jakbym pobierał z dysku googla)?

 

Może trochę dziwne pytanie ale zastanawiam się na czym ma polegać ta "magiczność" ekosystemu Appla bo jeśli chodzi o pobieranie danych z iCloud to nie bardzo się to różni od dysku google.

 

Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi i wyjaśnienia

Pozdrawiam

Maragast

 



#2 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 08 listopada 2023 - 13:20

Zdjęcia, pliki aplikacji Apple (notatki, przypomnienia, hasła,  arkusze, dokumenty), zakładki przeglądarki - wszystko szybko pojawia się na innych urządzeniach w ramach konta. Masz to widoczne i dostępne na urządzeniach, ale nie koniecznie pobrane - to zależy od ustawień. Po prostu otwierasz daną aplikację na drugi urządzeniu i tam to jest.

Takich połączeń jest jeszcze masa:

Możesz pisać SMS czy iMessage na Maku - wyśle się z telefonu. 

Możesz odebrać połączenie telefoniczne z telefonu na maku.

Możesz pisząc mail na maku zeskanować telefonem dokument, który się zaraz pojawi. 

Możesz kontynuować na maku czytanie stron, które otworzyłeś na telefonie

Możesz użyć (bezprzewodowo) kamery aparatu do wideokonferencji na komputerze

Nie wszystkie aplikacje są zintegrowane z iCloud - ale ponieważ pliki ogólnie się też synchronizują to zwykle jest dostęp.

Nie wiem jak dokładnie to się odczuwa w Google. Ale różnica jest jedna istotna - w koncie Google mam 2TB miejsca (bo mam płatne) a w Apple za darmo jest 5GB - to mało - więc trzeba płacić ekstra za paczkę 50, 200, 2000 albo więcej GB.



#3 winmaciek

winmaciek
  • 6 509 postów
  • Płeć:

Napisano 08 listopada 2023 - 14:58

Odbieranie połączeń telefonicznych czy wiadomości na Macu to raczej Continuity – iClouda do tego nie trzeba. Pozostałe rzeczy w większości też zresztą. Inna sprawa, że „iCloud” to taka nazwa, pod którą zbierają dużo rzeczy, które mogą działać w różny sposób. 

Część danych żyje sobie w iCloud Drive, który jest takim dyskiem internetowym (jak OneDrive czy Google Drive). Część aplikacji synchronizuje się przez iCloud, ale bez „wjazdów” dla użytkownika. Np. jak masz grę, to postęp może synchronizować się między urządzeniami. Albo wspomniane Safari, historię i karty otwarte na innych urządzeniach są zapisane w iCloud. Jest biblioteka zdjęć, gdzie trafiają wszystkie foty i nagrania z telefonu. Ona się synchronizuje ze wszystkim – zrobisz zdjęcie na iPhonie i pojawia się na Macu, zmienisz coś w nim na komputerze i zmiana (z możliwością przywrócenia oryginału) będzie też na telefonie. Jest również mechanizm backupu danych z urządzeń innych niż Mac – sam się robi codziennie, jak urządzenie się ładuje. 

Mamy funkcje iCloud+ – zwiększoną ochronę prywatności czy możliwość ukrywania własnego adresu email (tworzenie losowych aliasów). 

I do tego oczywiście pęk kluczy w iCloud – synchronizację haseł i passkeys między wszystkimi urządzeniami. 

 

Ogólna zasada iClouda jest taka, że dane są pobierane wedle potrzeby. Na komputerze czy na telefonie możesz mieć tylko miniaturkę zdjęcia na przykład, przy próbie otwarcia pobierze się. Przy zapełnianiu dysku system powinien sam zwolnić sobie miejsce. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#4 maragast

maragast
  • 80 postów

Napisano 09 listopada 2023 - 09:48

Dzięki za szczegółowe odpowiedzi.

 

Mam jeszcze dwa pytania:

- Czyli jak mam swoje dokumenty i zapisuje je na Macu to one automatycznie synchronizują się z telefonem, tak?

- Czy da się to jakoś połączyć z Windowsem? Bo mam wypasiony komputer z Windowsem (nie koniecznie chcę go wymieniać na jakiegoś Mac Studio) i chcę kupić Macbooka Air M1 do pracy wyjściowej i zastanawiam się czy można zainstalować iCloud na Windowsie by dokumenty synchronizowały się z Macbookiem.

- Czy przy korzystaniu z Photoshopa mogę tak ustawić iClouda by pliki psd automatycznie synchronizowały się z innymi urządzeniami?

 

Jak już będę miał mojego Maca i będę miał inne pytania to będę zadawał w tym wątku.



#5 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 09 listopada 2023 - 10:12

> Czyli jak mam swoje dokumenty i zapisuje je na Macu to one automatycznie synchronizują się z telefonem, tak?

Zdefiniuj 'dokumenty'. Na defaultowych ustawieniach zawartość ~/Desktop i ~/Documents automagicznie trafia do iCloud Drive.

> Czy da się to jakoś połączyć z Windowsem?

Tak... i nie. Istnieje klient iCloud Drive na Windows, ale nie ma tam już takiej synchronizacji w tle zintegrowanej z systemem, jak w macOS.

> Czy przy korzystaniu z Photoshopa mogę tak ustawić iClouda by pliki psd automatycznie synchronizowały się z innymi urządzeniami?

Jeśli pliki będą w synchronizowanym katalogu, to pewnie tak. Natomiast 'samo się' działa tylko w sofcie od Apple, a 3rd party software synchronizuje najczęściej co najwyzej ustawienia.

> Jak już będę miał mojego Maca i będę miał inne pytania to będę zadawał w tym wątku.

Nie, nie będziesz. Wyznajemy tu zasadę 'jeden wątek - jedno zagadnienie' i nie robimy wątków-śmietników z dziesięcioma pytaniami o wszystko.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#6 maragast

maragast
  • 80 postów

Napisano 09 listopada 2023 - 10:43

Pisząc dokumenty mam na myśli głównie pliki tekstowe (word).

 

I chodziło mi o szczegółowe pytania odnośnie wątku tego tematu ale jeśli wolicie by zakładać więcej wątków to nie ma sprawy.


Użytkownik maragast edytował ten post 09 listopada 2023 - 11:36


#7 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 09 listopada 2023 - 12:05

Word to nie są 'pliki tekstowe' - ale to niuans.

Synchronizacja plików .doc została już opisana w wyczerpujący sposób. Nic więcej nie możemy Ci o tym powiedzieć.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#8 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 648 postów
  • Płeć:

Napisano 09 listopada 2023 - 12:07

Pisząc dokumenty mam na myśli głównie pliki tekstowe (word).

 

"Dokumenty" to nazwa folderu. Jeżeli tego nie wyłączysz, to jego zawartość jest synchronizowana z iCloud. Wszystkie pliki, txt, pdf, psd, cokolwiek. Pliki to tylko pliki. Zawartość i pochodzenie nie mają znaczenia. Ten folder i jego zawartość jest dostępna na wszystkich urządzeniach Apple, zalogowanych do tego samego Apple ID. Jeśli utworzysz na Maku plik PSD, to on będzie widoczny także na iPhone, w aplikacji Pliki. Ale czy zrobisz tam z niego jakiś użytek? Zapewne newielki. Sam fakt synchronizacji nie powoduje, że plik jest automatycznie wgrywany do pamięci wszystkich urządzeń. Dopiero, jak go będziesz chciał otworzyć, to się dociągnie z chmury.



#9 winmaciek

winmaciek
  • 6 509 postów
  • Płeć:

Napisano 09 listopada 2023 - 17:08

Podpowiem, że jak masz peceta, to możesz równie dobrze wykorzystać OneDrive. Na Macu on się wpina w podobny sposób jak iCloud Drive. System też sobie może wykrywać, ile miejsca ma i zwalniać sobie wedle potrzeby. iCloud Drive na Windows zresztą też, jeśli ściągniesz wersję z Microsoft Store (przynajmniej tak było kiedyś). Także możesz zainstalować iCloud Drive na Windows lub OneDrive na Macu. Ten drugi scenariusz ma tę zaletę, że działa wtedy automacie w Wordzie.

MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#10 maragast

maragast
  • 80 postów

Napisano 27 listopada 2023 - 23:04

Więc mam MacBook Air M1 + iPhona 15 Pro i próbuję coś działać z kontem iCloud.

 

Na początek mam problemy z aplikacją mail - na iPhonie mam podane dwa maile ale coś się to nie synchronizuje z Mackiem - nie wiem czemu.

 

Jak wchodzę w iCloud na iPhonie to przy Poczta w iClous mam opcję konfiguruj ale jak w to wejdę to każe mi zakładać nowego maila:

 

02kdfkb.jpg

 

Po co to jest? Po co mam tworzyć sobie jeszcze jednego maila z końcówką @icloud.com?

Wiem, że jest na dole więcej informacji ale jak czytam to co tam piszą to dalej nie rozumiem po co mam tworzyć kolejnego maila.

 

Czy tu chodzi o to, żeby mi się konta mailowe synchronizowały między iPhonem a Mackiem to muszę mieć założonego dodatkowego maila z końcówką @icloud.com?

 

 

Druga kwestia to iCloud Drive - włączyłem oczywiście Synchornizuj tego Maca i w Finderze pojawiło mi się iCloud.

 

Niżej jest opcja Foldery i biurko - jak to zaznaczam to w Finderze znikają mi katalogi Biurko i Dokumenty z ulubionych i pojawiają się w iCloud - czy to chodzi o to, że teraz cokolwiek zapiszę w dokumentach lub na biurku to automatycznie będzie się zapisywało w iCloud?

A jak tego nie zaznaczę to muszę rzeczy z biurka ręcznie przenosić do iCloud?

Dobrze kombinuję czy nie o to chodzi?



#11 winmaciek

winmaciek
  • 6 509 postów
  • Płeć:

Napisano 28 listopada 2023 - 00:18

1. Jak masz stworzone Apple ID? Logujesz się loginem kończącym się na icloud.com czy jakimś innym (np. WP albo Gmail na przykład)?

1,5. Pytanie o synchronizację kont pocztowych jest trochę, no nie wiem, bezcelowe. Synchronizacja nie wynika wprost z tego czy mamy mail w takiej czy innej domenie (u takiego lub innego dostawcy). Wynika ona z zastosowanego protokołu. Mamy zasadniczo trzy opcje.
POP3, najstarszy jeszcze używany, gdzie domyślnie maile są pobierane z serwera i kasowane. Unikać jak ognia, szczególnie jak ktoś nie wie, co robi. Jego zachowanie może było intuicyjne 20 lat te,u, ale obecnie nie jest. 
IMAP (domyślny dla Gmaila na przykład) powoduje, że na urządzenie pobierana jest struktura folderów trzymana na serwerze i zmiany są synchronizowane w dwie strony. Nie ma tu większego znaczenia, z jakiego klienta korzystamy. Jeśli przeniesiesz wiadomość w inne miejsce albo ją oznaczysz jako przeczytaną na iPhonie, to zmiana będzie widoczna na Macu w aplikacji Mail, na stronie Gmaila, Thunderbirdzie na Linuksie i tak dalej. To jest obecny standard. 
Microsoft Exchange to standard poczty korporacyjnej (tak, szkolna poczta liczy się tutaj). Inny niż IMAP, wspiera więcej rzeczy (np. synchronizację kontaktów, IMAP tego nie ma i trzeba osobno dodawać dla mniej popularnych usług). Inne cechy typu synchronizacja w dwie strony znane z IMAP-a też są dostępne (nie wchodząc w szczegóły). 
Pocztą iCloud obsługuje IMAP – zawartość będzie się synchronizować ze wszystkim, co wspiera IMAP. 

2. iCloud jest skonfigurowany tak obecnie, że wszystko co masz na biurku i w dokumentach jest w iCloud. Działa to bardzo podobnie do synchronizacji pulpitu i dokumentów z OneDrive na Windows. Nie ma możliwości ręcznego przenoszenia do iCloud – jak coś jest na biurku, to jest w iCloud. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#12 maragast

maragast
  • 80 postów

Napisano 28 listopada 2023 - 13:00

Dziękuję za tak szczegółowy opis - już wszystko rozumiem jeśli idzie o te protokoły.

 

Ale potrzebuję jeszcze odpowiedzi na inne pytanie - w aplikacji Mail na iPhonie mam podane 3 konta mailowe, a w aplikacji Mail na Macu mam tylko moje konto gmail. Myślałem, że jak dodam nowe konto w aplikacji na iPhonie to automatycznie doda się to na Macu. Czy muszę ręcznie dodawać konto na Macu? Czy mogę zrobić coś by mieć to samo na Macu i iPhonie automatycznie?



#13 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 648 postów
  • Płeć:

Napisano 28 listopada 2023 - 13:09

Musisz ręcznie.



#14 maragast

maragast
  • 80 postów

Napisano 28 listopada 2023 - 13:35

Okej rozumiem.

 

Ale znowu nie rozumiem skąd to gadanie o intuicyjnym systemie i "magicznym", automatycznym synchronizowaniu się urządzeń Apple - w każdym razie wiem już, że duża część tej "legendy" ekosystemu to bajki bo nie wszystko dzieje się automatycznie.



#15 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 648 postów
  • Płeć:

Napisano 28 listopada 2023 - 13:46

Są rzeczy, które się synchronizują, i są rzeczy, które się nie synchronizują. Zaoszczędzisz sobie dużo rozczarowań, jeśli będziesz opierał się na dokumentacji, a nie na zasłyszanych opiniach, na które nikt nie ma wpływu. Ponadto przynajmniej część Twoich kłopotów jest zupełnie niezależna od systemu, jak na przykład kwestia tych protokołów pocztowych, które, jak się okazało, miałeś wyłączone po stronie dostawcy usługi. 
 


  • winmaciek lubi to

#16 maragast

maragast
  • 80 postów

Napisano 28 listopada 2023 - 14:26

Tak wiem, że to co się potocznie mówi często nie pokrywa się z prawdą i dlatego pytam by uczyć się tego sprzętu na bierząco.

Żeby nie zawracać Wam głowy to dużo szukam też w internecie i sporo rozwiązań sam doczytałem.

 

Jednak jest coś o co chcę dopytać - synchronizacja Safari między Mackiem, a iPhonem - powiedzmy, że teraz piszę coś na tym forum na Macu i muszę wyjść więc będę chciał to dokończyć na iPhonie - jak to zrobić? Bo ja włączam safari na iPhonie to nie pojawiają mi się otwarte strony z Maca, a jak otwieram safari na Macu to nie pojawiają mi się otwarte strony z iPhona.



#17 winmaciek

winmaciek
  • 6 509 postów
  • Płeć:

Napisano 28 listopada 2023 - 15:25

Pojawiają się – jak otworzysz nową kartę, to tam obecnie rezydują. https://support.appl.../en-au/HT202530

MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#18 maragast

maragast
  • 80 postów

Napisano 29 listopada 2023 - 11:36

No właśnie nic się nie pojawia.

Napisałem teraz tą wiadomość na Macu i przed jej wysłaniem otwieram safari na iPhonie, otwieram nową kartę i nie mam tam dostępu do tej strony z tym tekstem.

 

Jak otwieram nową kartę Safari na iPhonie to mam: Ulubione, Często odwiedzane, Raport ochrony prywatności, Lista Czytelnia, Ostatnio zamknięte karty i Edycja.

 

Od razu powiem, że w ustawieniach iCloud w aplikacjach używających iCloud mam zaznaczone Safari zarówno na Macu jak i na iPhonie.



#19 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 648 postów
  • Płeć:

Napisano 29 listopada 2023 - 12:00

Zakładki powinny się synchronizować, natomiast oczekiwanie, że przeniesie się również zawartość formularzy, które wypełniłeś, nie jest właściwe.



#20 maragast

maragast
  • 80 postów

Napisano 29 listopada 2023 - 12:16

Kurczę, to zaskoczenie - jak oglądałem różne materiały o ekosystemie Apple to często padała informacja, że zaczynam coś pisać ma iPhonie, a potem kończę na Macu.

 

Co do samych zakładek to na Macu jak otworzę nową kartę to mam tam "z iPhone" i faktycznie mam tam listę kart, które mam w Safari na iPhonie ale jak już otwieram nową kartę Safari na iPhonie to nie mam listy kart z Maca (jak wspomniałem wcześniej mam tam tylko Ulubione, Często odwiedzane, Raport ochrony prywatności, Lista Czytelnia, Ostatnio zamknięte karty i Edycja).



#21 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 29 listopada 2023 - 12:34

Oczywiście, że masz. Tylko pewnie musisz sobie włączyć, żeby to było widoczne.

A w ogóle, to weź czytaj najpierw dokumentację, a nie tylko spamujesz pytaniami, na które odpowiedź można znaleźć w sekundę.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#22 maragast

maragast
  • 80 postów

Napisano 29 listopada 2023 - 14:05

No właśnie czytam - najpierw czytam i próbuję znaleźć rozwiązanie - wiele rzeczy szukałem i udało mi się znaleźć ale też wielu nie znalazłem albo nie zrozumiałem albo mi nie wychodzi i dlatego pytam. Nie chcę nic spamować ale to dla mnie zupełnie nowe środowisko i czasami czuję się bardzo zagubiony więc pytam bo sam nie jestem w stanie sobie poradzić - zresztą chyba po to jest forum, prawda? Że kiedy sam nie znajduje rozwiązania to pytam, a ja naprawdę najpierw sam staram się znaleźć rozwiązanie i dopiero potem pytam.

 

Co do włączenia to, jak pisałem wcześniej, w ustawieniach iCloud w aplikacjach używających iCloud mam zaznaczone Safari zarówno na Macu jak i na iPhonie. Dodatkowo jak otworzę pustą stronę na iPhonie i wejdę w edycja to mam zaznaczone "karty iCloud" (bo to chyba też ma być zaznaczone) ale to nic nie daje - nie widzę stron otwartych na moim Macu.


Takich połączeń jest jeszcze masa:

Możesz pisać SMS czy iMessage na Maku - wyśle się z telefonu. 

 

Nie wiem też jak to zrobić - zacząłem pisać SMS na Macu ale ta treść na iPhonie się nie pojawia - jak to połączenie działa, o którym wspominasz działa? Czy jak mam to włączyć?



#23 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 648 postów
  • Płeć:

Napisano 29 listopada 2023 - 15:08

Nie wiem też jak to zrobić - zacząłem pisać SMS na Macu ale ta treść na iPhonie się nie pojawia - jak to połączenie działa, o którym wspominasz działa? Czy jak mam to włączyć?

Ale Ty wymyślasz jakieś absurdalne scenariusze. Zacząć pisać SMS na jednym urządzeniu, żeby go dokonczyc na innym? Serio? Spodziewasz się, że będziesz tak faktycznie robił? Możesz napisać SMS na Maku i go stamtąd wyslac. Technicznie zostanie on wysłany z iPhone’a, bo SMS wymaga połączenia z operatorem komórkowym. Ale pisanie go na raty na różnych urządzeniach to jakiś absurd.



#24 Blue

Blue
  • 538 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 29 listopada 2023 - 16:51

Notatki, pages, numbers a nawet zdjęcia itp tak działają. Możesz pracować nad projektem i zmieniać urządzenia jak rękawiczki. Ale jakim cudem pola tekstowe formularzy mają przejśc w przeglądarce? No nie bardzo. Jak już to może kiedyś iMessage tak będzie mieć. Tylko nie bardzo widzę w tym sens. iMessage to krótkie wiadomości są a nie wypracowania, więc raczej mało przydatne by to było. Ale jest technicznie możliwe, więc może kiedyś.

#25 maragast

maragast
  • 80 postów

Napisano 29 listopada 2023 - 19:05

No w sumie racja, że nie miałoby to większego sensu - po prostu odwołałem się do tego co tu napisano.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych