Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Zmiany na Forum - Dyskusja


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 648 postów
  • Płeć:

Napisano 06 października 2023 - 18:04

Tutaj jest miejsce na prowadzenie dyskusji dotyczącej reorganizacji Forum. Aby wiedzieć, o czym mowa, przed zabraniem głosu, uprzejmie proszę o zapoznanie się z Ogłoszeniem. Bardzo proszę o konstruktywne pomysły i uwagi.

 

Myślę, że to jest dla wszystkich oczywiste, ale na wszelki wypadek przypominam, że uwagi dotyczące pracy Moderatorów nie mieszczą się w zakresie tematycznym tego wątku i będą usuwane.

 

Zapraszam do dyskusji!



#2 MC_

MC_
  • 6 830 postów

Napisano 06 października 2023 - 18:19

Piekło zamarzło.
A w temacie, to sam wiesz. Uproszczenie struktury forum, bez tylu działów.
Jestem tu już wiele lat a i tak się zastanawiam gdzie szukać tematu.
  • Mikołaj Maciejko lubi to

iP Xs; rMBP 2015 13', AW5 44 LTE


#3 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 648 postów
  • Płeć:

Napisano 06 października 2023 - 19:00

A w temacie, to sam wiesz. Uproszczenie struktury forum, bez tylu działów.

To jasne i już się zaczęło. Chętnie zapoznam się z Waszymi propozycjami uproszczenia działu Mac - Hardware, który teraz jest na tapecie. Oczywiście sam też będę się nad tym głowił, żeby było sensownie, ale bardzo wierzę w zbiorową mądrość. Pomysły na kolejne działy też mile widziane, ale zmiany będziemy przeprowadzać stopniowo.



#4 Blue

Blue
  • 538 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 07 października 2023 - 19:22

Dobry pomysł z uproszczeniem działów. Ja osobiście nie korzystam z tego drzewka, "wyświetl nową zawartość" jest wystarczające. Dlatego dla mnie jest najważniejszy tytuł wątku, po nim decyduję czy przeczytać czy nie. I przyznam, że nawet nie patrzę w jakim jest dziale (stąd czasami są pomyłki bo tytuł nie oddaje treści a post jest w złym dziale). Ale nieważne. Im prościej tym lepiej. Przynajmniej wg mnie.


  • Mikołaj Maciejko lubi to

#5 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 07 października 2023 - 19:58

> tytuł nie oddaje treści a post jest w złym dziale

 

A potem jak za to wywalamy do kosza, to jest płacz, że mody paskudy ;-)


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#6 Blue

Blue
  • 538 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 07 października 2023 - 20:57

No i tu jest właśnie lekki problem. Bo można takie coś wywalić do kosza. Jak autor kumaty to zrozumie i poprawi. Można też przenieść post we właściwe miejsce. Jak tych miejsc będzie mało po reorganizacji Mikołaja to powinno być to prostsze i szybsze. A może i pomyłek będzie mniej. Na pewno będzie mniej, bo wybór będzie mniejszy. Kwestia tytułu posta to moim zdaniem kosz, nie powinno się poprawiać komuś tytułu. To oczywiste, że jak dam zły tytuł to nie mogę liczyć, że ktoś to w ogóle przeczyta. A jak nie oczywiste to się nauczy z czasem taki ktoś.

 

Pytanie jest inne. Czy po reorganizacji mody będą mieć czas i ochotę na przenoszenie postów, jeżeli oczywiście spełniają one pozostałe warunki jak wspomniany przeze mnie tytuł ;) Powinno być mniej roboty z tym. No zobaczymy jak to się wszystko ułoży z czasem. Na pewno powinno być lepiej.


Użytkownik Blue edytował ten post 07 października 2023 - 20:58

  • Iro lubi to

#7 winmaciek

winmaciek
  • 6 508 postów
  • Płeć:

Napisano 08 października 2023 - 00:03

Zobaczymy jak to będzie, ale podejrzewam, że jednak będzie znacznie mniej źle umieszonych tematów. Zdziwiłbyś się, ile osób sapie się o wywalane tematy pomimo tego, że dajemy do zasad tytułowania. Ale to jest bardziej ich problem niż nasz…


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#8 dobrakawa

dobrakawa
  • 779 postów

Napisano 08 października 2023 - 09:44

Wywalić i zwracać mniejszą uwagę na to:

https://myapple.pl/f...jęz-polskiego/

"Zdanie rozpoczynamy wielką literą, a kończymy kropką.
W treści posta używamy znaków przestankowych i diakrytycznych (tzw. ogonków).
Piszemy zgodnie z zasadami ortografii.
Nie piszemy językiem gimbazy! np.: "sb", "wgl", "cb", "nw" etc.
Stosujemy zasady NETYKIETY
"

 

Jest to naprawdę nieistotne przy dyskusji lub problemie, a nikt nie kaleczy języka polskiego na tyle, żeby przekreślało go to z dyskusji. Jeżeli błędy są małe, a rażą moderatorów, to niech te literówki/błędy poprawią w poście na inny kolor.
 


  • Iro lubi to

Pro 2012, 12 Mini, SE 44mm Cellular


#9 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 08 października 2023 - 11:34

No i tu jest właśnie lekki problem. Bo można takie coś wywalić do kosza. Jak autor kumaty to zrozumie i poprawi. Można też przenieść post we właściwe miejsce. Jak tych miejsc będzie mało po reorganizacji Mikołaja to powinno być to prostsze i szybsze. A może i pomyłek będzie mniej. Na pewno będzie mniej, bo wybór będzie mniejszy. Kwestia tytułu posta to moim zdaniem kosz, nie powinno się poprawiać komuś tytułu. To oczywiste, że jak dam zły tytuł to nie mogę liczyć, że ktoś to w ogóle przeczyta. A jak nie oczywiste to się nauczy z czasem taki ktoś.

 

Pytanie jest inne. Czy po reorganizacji mody będą mieć czas i ochotę na przenoszenie postów, jeżeli oczywiście spełniają one pozostałe warunki jak wspomniany przeze mnie tytuł ;) Powinno być mniej roboty z tym. No zobaczymy jak to się wszystko ułoży z czasem. Na pewno powinno być lepiej.

 

MM: Ten wątek ma być konstruktywną dyskusją na temat reorganizacji forum. O postawach moderatorów proszę pisać tutaj.

 

[ciach]

 

Nie wiem, czy nie jest już za późno na zmiany.

Coraz więcej njusów, ma wyłączone komentowanie. A same wpisy, to marnie przetłumaczone kopie znanych portali. Jak już kopiujecie, to weźcie przykład z MacRumors, gdzie komentarze automatycznie przenoszone są na forum.


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#10 soczekpl

soczekpl
  • 3 183 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 08 października 2023 - 11:36

Ja bym chciał właśnie poruszyć temat samej kondycji forum - sam nie jestem do końca pewny dlaczego, ale nie da się ukryć, że kiedyś ono żyło bardziej. Może to moderacja, a może ceny urządzeń Apple trochę odjechały w porównaniu z przeciętnymi zarobkami, a może pewne pokolenie (także moje ;-)) pozakładało rodziny i przestało się tak udzielać.


Macbook Pro '14 M1 Pro / iPhone 15 Pro 128GB / Apple Watch series 7 SS 45mm / iPad Pro 2020 Cellular 128GB / AirPods Max / AirPods Pro & Pro 2


#11 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 648 postów
  • Płeć:

Napisano 08 października 2023 - 12:23

Nie wiem, czy nie jest już za późno na zmiany.

Coraz więcej njusów, ma wyłączone komentowanie. A same wpisy, to marnie przetłumaczone kopie znanych portali. Jak już kopiujecie, to weźcie przykład z MacRumors, gdzie komentarze automatycznie przenoszone są na forum.

 

O ile wiem, to sekcja newsowa, czyli portal to niezależny byt, także w sensie zespołu redakcyjnego. Integracja jest wyłącznie na poziomie bazy użytkowników. Zmiany, o których tutaj rozmawiamy dotyczą wyłącznie Forum. Integracja Forum z systemem komentarzy na Portalu to dobry pomysł, natomiast nie jestem w stanie powiedzieć, na ile realizowalny na obecnym silniku.


Wywalić i zwracać mniejszą uwagę na to:

https://myapple.pl/f...jęz-polskiego/

"Zdanie rozpoczynamy wielką literą, a kończymy kropką.
W treści posta używamy znaków przestankowych i diakrytycznych (tzw. ogonków).
Piszemy zgodnie z zasadami ortografii.
Nie piszemy językiem gimbazy! np.: "sb", "wgl", "cb", "nw" etc.
Stosujemy zasady NETYKIETY
"

 

Jest to naprawdę nieistotne przy dyskusji lub problemie, a nikt nie kaleczy języka polskiego na tyle, żeby przekreślało go to z dyskusji. Jeżeli błędy są małe, a rażą moderatorów, to niech te literówki/błędy poprawią w poście na inny kolor.
 

 

Osobiście mam do tego dość chłodny stosunek. Jedną z funkcji Forum powinno być budowanie bazy wiedzy. Baza wiedzy wymaga minimum schludności językowej. Wyobrażasz sobie, żeby np. Wikipedia była pisana takim językiem? Nie jesteśmy wprawdzie forum o profilu językoznawczym, ale tutaj jest mowa o zasadach języka, które poznajemy w szkole podstawowej. Nie mam danych, ale zakładam, że większość z nas ukończyła ten etap edukacji z powodzeniem. Nie widziałem, żeby moderatorzy jakoś drastycznie cięli posty za brak przecinka czy drobną literówkę. Widziałem natomiast posty, których naprawdę nie dało się czytać.

 

Niechlujnie napisany post to także wyraz braku szacunku wobec innych użytkowników. Dlatego uważam, że powinno się prosić autorów takich tekstów o choćby minimalne przyłożenie się do warstwy językowej, a nie oczekiwać od Zespołu Forum, że będzie im robić korektę.


Ja bym chciał właśnie poruszyć temat samej kondycji forum - sam nie jestem do końca pewny dlaczego, ale nie da się ukryć, że kiedyś ono żyło bardziej. Może to moderacja, a może ceny urządzeń Apple trochę odjechały w porównaniu z przeciętnymi zarobkami, a może pewne pokolenie (także moje ;-)) pozakładało rodziny i przestało się tak udzielać.

 

Na niektóre rzeczy nie mamy wpływu, ale są takie, na które mieć możemy. Postawy moderatorów, z którymi sam się często nie zgadzałem, biorą się po części z zaszłości w regulaminie (czy szerzej: z całości zasad, które są porozrzucane po różnych miejscach) oraz z przerostu działów. Jeśli uda nam się to uporządkować, optymistycznie zakładam, że i decyzji moderatorskich, z którymi się nie będziemy zgadzać, ubędzie. Choć nie sądzę, żeby dało się je do końca wyeliminować.

 

Jak pisałem w Ogłoszeniu, ujednolicenie Regulaminu zostawiam na koniec, żeby dostosować go do ostatecznej struktury Forum. Do tego czasu proszę o wybaczenie ewentualnych niekonsekwencji, które się w nim pojawią.


  • winmaciek lubi to

#12 dobrakawa

dobrakawa
  • 779 postów

Napisano 08 października 2023 - 19:30

Osobiście mam do tego dość chłodny stosunek. Jedną z funkcji Forum powinno być budowanie bazy wiedzy. Baza wiedzy wymaga minimum schludności językowej. Wyobrażasz sobie, żeby np. Wikipedia była pisana takim językiem? Nie jesteśmy wprawdzie forum o profilu językoznawczym, ale tutaj jest mowa o zasadach języka, które poznajemy w szkole podstawowej. Nie mam danych, ale zakładam, że większość z nas ukończyła ten etap edukacji z powodzeniem. Nie widziałem, żeby moderatorzy jakoś drastycznie cięli posty za brak przecinka czy drobną literówkę. Widziałem natomiast posty, których naprawdę nie dało się czytać.

 

Niechlujnie napisany post to także wyraz braku szacunku wobec innych użytkowników. Dlatego uważam, że powinno się prosić autorów takich tekstów o choćby minimalne przyłożenie się do warstwy językowej, a nie oczekiwać od Zespołu Forum, że będzie im robić korektę.

 

Jaka baza wiedzy jak tutaj są poruszane głównie tematy typu kondycji baterii, statusu zamówień i opinii o telefonach, a także problemy, które i tak są często usuwane, bo użytkownik nie zastosował odpowiedniego działu albo zrobił literówki.

Ja nie odbieram niechlujnie napisanego posta jako brak szacunku i w drugą stronę, jakby ktoś mi znalazł rozwiązanie mojego problemu ale napisał to w sposób niechlujny, też nie miałbym nic przeciwko temu. Te zasady o pisowni na forum nie są minimalnym wymaganiem, a rygorystycznym przestrzeganiem zasad pisowni języka polskiego.

 

Normalnym ludziom nie trzeba mówić jak mają pisać, a głupek zasad nie przeczyta.


Użytkownik dobrakawa edytował ten post 08 października 2023 - 19:31

Pro 2012, 12 Mini, SE 44mm Cellular


#13 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 648 postów
  • Płeć:

Napisano 08 października 2023 - 19:49

Normalnym ludziom nie trzeba mówić jak mają pisać, a głupek zasad nie przeczyta.

 

Zatem tych pierwszych problem nie dotyczy, a tym drugim niestety trzeba czasem pomóc. Ale nie wyręczając.

 

Jaka baza wiedzy jak tutaj są poruszane głównie tematy typu kondycji baterii, statusu zamówień i opinii o telefonach

 

 

To jest dobry argument za tym, żeby kondycja baterii, czy statusy zamówień były trzymane w specjalnych wątkach.

 

a także problemy, które i tak są często usuwane, bo użytkownik nie zastosował odpowiedniego działu

 

Nad działami właśnie pracujemy, liczę także na opinie, jaki podział Wy uważalibyście za logiczny i łatwy do użycia. Także na Twoją wizję!

 

 albo zrobił literówki.

 

No, konsekwentnie nie podzielam tej obserwacji. Za byle literówkę posty nie wylatują. Wylatują masakrycznie napisane posty. Znaczy, zapewne na przestrzeni długiego czasu byłbyś w stanie znaleźć takie przypadki, jak i szereg innych, błędnych decyzji moderatorskich. Ale pracujemy nad wizją, w której liczba błędów będzie mogła być ograniczona. Jednak akceptacji totalnego bazgrolenia kosztem wszystkich, którzy to potem czytają, nie uważam za właściwe rozwiązanie.

 

Ja nie odbieram niechlujnie napisanego posta jako brak szacunku

 

Szanuję Twoje zdanie, osobiście mam odmienne.



#14 MC_

MC_
  • 6 830 postów

Napisano 02 listopada 2023 - 08:00

To ja chciałem powiedzieć, że zmiany idą w dobrym kierunku.


  • Mikołaj Maciejko lubi to

iP Xs; rMBP 2015 13', AW5 44 LTE


#15 Germ@n

Germ@n
  • 183 postów
  • Płeć:

Napisano 25 marca 2024 - 17:02

W dalszym ciągu wydaje mi się, że struktura działów na forum jest zbyt obszerna.


iPhone 15 blue.


#16 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 648 postów
  • Płeć:

Napisano 25 marca 2024 - 18:22

W dalszym ciągu wydaje mi się, że struktura działów na forum jest zbyt obszerna.

Zgadzam się z Tobą. Przesłałem do właściciela kolejną paczkę propozycji zmian i czekam na jej akceptację i wdrożenie. Nie mam możliwości samodzielnego wprowadzenia modyfikacji.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych