Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Mój pierwszy sprzęt apple


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
42 odpowiedzi w tym temacie

#1 pawels237

pawels237
  • 13 postów

Napisano 30 stycznia 2023 - 10:02

Dzień dobry.

 

Jestem tutaj nowy na forum.

 

Nigdy nie miałem urządzenia apple.

 

Obecnie używam laptopa z 2011 roku lenovo y570 

- intel core i7 2670qm 2.2 GHz

- geforce gt555m i intel graphics 3000

- ram 8gb

- lcd 1366 x768

 

Laptop używany jako stacjonarny tylko do przeglądania internetu i muzyka w tle.

 

Dlatego szukam imaca 27 cali do 1000 zł

 

Znalazłem imac 27 

 

iMac (27-calowy, mud 2011 r.)

Ekran 27" (2560x1440)

Procesor Intel i5 2,7 GHz

Pamięć operacyjna 16 GB (4 x 4GB) 1333 MHz DDR3

Dysk twardy 1 TB HDD

Karta graficzna AMD Radeon HD 6770M 512 MB

 

Zapewne dysk będzie do wymiany na ssd.

 

 

 

Czy ten sprzęt jeszcze się nadaje do tego typu czynności ?

 

Czy jest duża równica w tej matrycy względem jakości.

 



#2 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 813 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 30 stycznia 2023 - 10:40

Mac za 1000 złotych będzie starociem. Będzie wolny, 80% softu nie będzie działać, tylko się zrazisz i stwierdzisz, że 'do bani to całe apple', co będzie nieprawdą, bo 'do bani' jest dwunastoletni komputer, każdy. Nie rób sobie tego.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#3 pawels237

pawels237
  • 13 postów

Napisano 30 stycznia 2023 - 11:05

To ile min muszę wydać na komputer stacjonarny imac 27?



#4 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 813 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 30 stycznia 2023 - 11:16

Nie wiem. Nie znam rynku, nie chce mi się biegać po aukcjach i szukać.
Ogólnie to aktualnie żeby mieć sensowny pogląd, trzeba kupić cos na Apple Sillicion, a nie na Intelu - no ale iMac z M1 jest 'nowy' (2021 albo 2022, nie pamiętam), więc też 'drogi'.

 

Co Ty chcesz konkretnie sprawdzać w tym sprzęcie?


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#5 DanielF

DanielF
  • 5 726 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 30 stycznia 2023 - 11:22

Kup używany Mac mini m1 - nawet podstawowy będzie lepszy od wielu niewspieranych sprzętów. Czasami można kupić tani Air m1 i też do większości zadań będzie ok.


Fallout ...war, war never changes...

#6 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 651 postów
  • Płeć:

Napisano 30 stycznia 2023 - 12:15

Obecnie, i pewnie jeszcze przez najbliższe 2 lata nie będzie dobrego czasu dla osób, które chciałyby kupić niedrogo używanego Maka. Z jednej strony, kupno jakiegokolwiek Maka z procesorem Intela jest wyrzucaniem kasy w błoto. Z drugiej strony, używanych komputerów z procesorem Apple Silicon jest na rynku bardzo mało, są wciąż stosunkowo nowe i dobrze trzymają cenę. Przed zmianą dostawcy procesorów, można było znaleźć niezły komputer w cenie ok. 2000 zł. 1000 zł nigdy, a przynajmniej od dawna, nie było kwotą, za którą dało się kupić cokolwiek nierozpadającego się i wciąż działającego. Obecnie nawet te 2000 są dosyć trudne. Pewnie za te 2 lata, jak ludzie zaczną sprzedawać pierwsze M1, sytuacja się nieco zmieni. Ale póki co, to zdecydowanie odradzam takie eksperymentowanie.

 

Jeżeli masz monitor, to najtańszym komputerem od Apple, który warto kupić jest Mac Mini M1. Jeśli znajdzie się używka w dobrym stanie, to można kupować. Ale ze względu na to, co napisałem powyżej, nie liczyłbym, że cena będzie bardzo niska.

 

EDIT: Z ciekawości zajrzałem na Allegro sprawdzić, jakie są ceny używanym Mini M1. I wygląda na to, że ceny zaczynają się od 2,5 tys. Przy takiej cenie, wydaje mi się, że taki zakup nie ma kompletnie sensu, bo nowy Mini M2, z gwarancją, w oficjalnym sklepie Apple kosztuje 3,5 tys. 


Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 30 stycznia 2023 - 13:11


#7 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 761 postów

Napisano 30 stycznia 2023 - 13:05

Do pracy to bym powiedział - bez sensu. Jak 1000PLN jest istotnym wydatkiem to też trzeba to traktować jak wyrzucony pieniądz. Ale z dyskiem SSD do przeglądania netu? Kwestia oczekiwań - pójdzie z MacOS High Sierra (pytanie co ma teraz, bo od tego zależy ścieżka upgrade), ma sporo RAM i 709 w Geekbench 5 (ogólnie to poziom Air 2018). Słabe wifi (WIFI 4). Komputer nie ma przyszłości, może się nienaprawialne zepsuć, może być zużyty ale jak sprawny, to sobie YT popatrzysz. Ten komputer zadziała z najstarszym systemem, na którym pójdzie jeszcze najnowszy Chrome. I jeszcze - to poziom wiekowy twojego laptopa - jak on działa dobrze, to będzie podobnie. Jak chcesz mieć lepszy performance to możesz na swojego laptopa wrzuca Chrome OS Flex, który na starym hardwarze da trochę jeszcze życia - ostatnio zainstalowałem to na Lenovo z 2014 i jest przyjemnie responsywne. 



#8 pawels237

pawels237
  • 13 postów

Napisano 30 stycznia 2023 - 13:44

To w sumie się od lat nic nie zmieniło cena apple jest dość wysoka. Myślałem nad monitorem 1080p ale jak zobaczyłem imac 27 i w 2K i jeszcze komputer za 1000 zł do przeglądania neta. To cena wydawała się ok. Za sam monitor 2k 27 trzeba dać z 800 zł i to używane.



#9 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 651 postów
  • Płeć:

Napisano 30 stycznia 2023 - 14:01

To w sumie się od lat nic nie zmieniło cena apple jest dość wysoka.

 

I tak i nie. Nowe komputery Apple są wprawdzie drogie, ale wykonane z dobrych materiałów, wszystko spasowane itd. Jeśli weźmiesz nowy komputer z Windows o podobnych parametrach i wykonany na takim samym poziomie jakościowym, to on nie będzie wcale jakoś drastycznie tańszy. Natomiast prawdą jest, że używany sprzęt Apple lepiej trzyma cenę, więc na rynku wtórnym te różnice w cenie zaczynają być bardziej widoczne. No i teraz jeszcze dodatkowo dochodzi kwestia, o której pisałem wcześniej, związana z w miarę niedawnym odejściem od Intela.



#10 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 761 postów

Napisano 30 stycznia 2023 - 14:15

Ja ostatnio szukałem kompa dla żony. Miała Lenovo x240 - obecny odpowiednik (x13 gen 3) to cena od 10,000 - skończyło się na Air M2 .... bo tańsze :) . Fakt, że rozmawiamy o kupowaniu dwunastoletniego komputera o czymś świadczy. Ale niestety zmiany technologiczne sprawiły skokową utratę realnej wartości (nie ceny) starszym modeli. 



#11 pawels237

pawels237
  • 13 postów

Napisano 30 stycznia 2023 - 20:53

Mnie zastanawia kiedy będzie można normalnie użytkować windows 11 na xbox series x lub playstation. 

Ten xbox series x to maszyna bijąca większość sprzętu stacjonarnego. Cena 2400 od ręki. Nic lepszego o tych parametrach nie znajdziemy. Mogli by wprowadzić abonament na używanie windowsa. 



#12 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 813 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 30 stycznia 2023 - 21:50

A co to ma wspólnego z tematem?


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#13 pawels237

pawels237
  • 13 postów

Napisano 06 lutego 2023 - 11:40

Szukam sprzętu apple do 1000zł do przeglądania neta(youtube,muzyka,mail) i czasem office. 

Wychodzi na to że wszystko co sprzedają do 1000zł to do niczego się nie nadają oprócz wystawy.

Szkoda bo pokazują stare sprzęty apple na youtube ze starszych lat niby takie jeszcze do użytkowania. Jak widzę sprzęt apple za kilkanaście tysięcy to mnie przeraża. 

Kiedyś słyszałem że software apple potrzebuje mniejszej wydajności sprzętowej do działania. 



#14 MC_

MC_
  • 6 832 postów

Napisano 06 lutego 2023 - 11:52

Mniejszej, w szczególności w telefonach, to prawda.

 

Za 1.000 zł kupisz komputer najczęściej niewiadomego pochodzenia, koło 10-letni, z niewspieranym już systemem operacyjnym i tylko będziesz narzekał.

 

W tej cenie MOŻE kupisz używanego iPada, ale o case z klawiaturą już będzie ciężko.


iP Xs; rMBP 2015 13', AW5 44 LTE


#15 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 651 postów
  • Płeć:

Napisano 06 lutego 2023 - 11:53

Szukam sprzętu apple do 1000zł do przeglądania neta(youtube,muzyka,mail) i czasem office. 

Wychodzi na to że wszystko co sprzedają do 1000zł to do niczego się nie nadają oprócz wystawy.

Szkoda bo pokazują stare sprzęty apple na youtube ze starszych lat niby takie jeszcze do użytkowania. Jak widzę sprzęt apple za kilkanaście tysięcy to mnie przeraża. 

 

Popadasz ze skrajności w skrajność. Za 1000 zł faktycznie nie da się kupić nic sensownego, ale nie trzeba zaraz wydawać kilkunastu tysięcy. Nowy Mac Mini M2 w sklepie kosztuje 3,5 tys. Używany Mini M1 można znaleźć taniej i to jest całkiem dobry komputer. Doskonale poradzi sobie ze wspomnianymi zadaniami i wieloma innymi. Oczywiście trzeba mieć, lub kupić jeszcze mysz, klawiaturę i monitor, ale to mogą na początek być zupełnie podstawowe, bardzo tanie rzeczy.

 

Kiedyś słyszałem że software apple potrzebuje mniejszej wydajności sprzętowej do działania. 

 

Po świecie krąży pełno różnych mitów, nie we wszystko warto wierzyć.


  • WojtekWojtek lubi to

#16 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 813 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 06 lutego 2023 - 14:00

Mam deja vu, przecież to wszystko już zostało powiedziane.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#17 BlueBook

BlueBook
  • 401 postów

Napisano 07 lutego 2023 - 14:25

Zobacz model MBP w moim podpisie, kupiłem 2 lata temu za 1000zl, do wszystkiego co napisałeś nadaje się idealnie(oglądam Netflix, Disnay+,Amazon Prime), tylko trzeba wiedzieć jaki kupić(sprawdzić po numerach w tej bazie https://expressit.pl...okach_sie_psuja


MacPro3,1-2 x Q.Core 2.8GHz/RAM-32GB/SSD480GB/R9-380-2GB/El Capitan---MBP-MID2009-2.66GHz/RAM-8GB/SSD240GB-El Capitan/128GB-Windows10/9400M+9600M GT

iPhone 11 128GB


#18 Ernest05

Ernest05
  • 829 postów
  • Płeć:

Napisano 09 lutego 2023 - 09:09

Korzystałem z air'a 2017 jeszcze całkiem niedawno, ale miałem do własnego użytku macbook'a z retiną i już na ekran Air'a ciężko mi się patrzyło.

Jako, że laptop ten nie służy mi do zarabiania, to nie uśmiechało mi się wywalać blisko 10k (wiem, mogę kupić za 5 na m1, ale to ma być na lata i tym razem postawiłbym na podstawę pro 14") na laptopa, który służy do przeglądania neta, wideo i paru rzeczy w excelu. 

Na olx znalazłem pro 2015, który miała jedna osoba od nowości z około 80% sprawności baterii za 950zł. Wg mnie do zadań, które wymieniłem jest naprawdę spoko, a ekran nie odstaje jakością od innych nawet dziś. (pomijam 120hz oledy, ale to inna półka cenowa). Także polecam spojrzeć na ten model.


Użytkownik Ernest05 edytował ten post 09 lutego 2023 - 09:09


#19 MC_

MC_
  • 6 832 postów

Napisano 09 lutego 2023 - 09:18

Taka mała uwaga tylko, bo do niedawna z takiego pro korzystałem - nie jest już wspierany i nie dostał najnowszej aktualizacji systemu. Trzeba mieć tego świadomość.


iP Xs; rMBP 2015 13', AW5 44 LTE


#20 Blue

Blue
  • 539 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 09 lutego 2023 - 10:22

Czasami bardzo opłaca się kupić stary sprzęt. Ale tylko pod warunkiem, że się na tym znamy, mamy pełną świadomość co bierzemy. Jako pierwszy Mac to na dzień dzisiejszy tylko M1/M2. Cokolwiek innego to problemy. A to klawiatura, a to bateria, a to Safari nie otwiera stron, to nie działa, tamto nie wspierane, grzeje się, wolno chodzi.

No nie ma sensu pchać się w stary sprzęt jeżeli się na tym nie zna i nie ma czasu na grzebanie. Taki M1 otwiera się i używa parę lat nie martwiąc się o nic. Stare intele w dzisiejszych czasach to irytacja tylko dla większości osób.

#21 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 651 postów
  • Płeć:

Napisano 09 lutego 2023 - 10:36

Na olx znalazłem pro 2015, który miała jedna osoba od nowości z około 80% sprawności baterii za 950zł. 

 

Ta bateria albo już to robi, albo za chwilę zacznie krzyczeć o serwis. Wymiana w autoryzowanym serwisie, o ile jeszcze możliwa dla tego modelu, jest na tyle droga, że szkoda kasy, a wstawianie zamienników to proszenie się o kolejne kłopoty.

 

Używałem tego samego modelu od nowości przez 6 lat. To wspaniała konstrukcja, jedna z najlepszych, jakie powstały. Zaraz potem nastąpił w Apple okres błędów i wypaczeń (klawiatury motylkowe, TouchBar, kastracja portów). Ten rocznik właściwie nie miał istotnych wad, poza odłażącą powłoką antyodblaskową. Dalej używa go moje dziecko, ale baterię wymieniłem pod koniec 2020 roku w autoryzowanym serwisie, więc pewnie jeszcze ze 2 lata pociągnie. Ale jeśli poprzedni właściciel Twojego komputera tego nie zrobił, to nie ma opcji, żeby 8-letnia bateria była w dobrym stanie.

 

Krótko mówiąc, jak się już ma taki komputer, to dopóki on działa i wydajnościowo wystarcza, to jak najbardziej jest sens go używać, ale zakup takiego sprzętu jest obarczony dużym ryzykiem.


Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 09 lutego 2023 - 10:36


#22 Ernest05

Ernest05
  • 829 postów
  • Płeć:

Napisano 09 lutego 2023 - 10:42

Zgadza się. Najbardziej opłacalne modele teraz to te z m1. Jednak jeśli kolega szuka szuka czegoś na spróbowanie to jak wyżej pisałem polecam.

 

W tym co kupiłem jest 744 cykli i trzyma w stosunku do 5 letniego air'a, którego posiadam od nowości i ma 1000+ cykli. Nawet jak jutro przestanie działać to trudno, każdy zdaje sobie sprawę ile dziś jest warte 1k. Do zwykłego użytkowania wg mnie wystarczy. 

@MC_ tak wiem, że nie jest wspierany, tak samo jak iMac 2012, którego proponował autor tematu, stąd propozycja.
Swoją drogą u Ciebie pro 2015 jeszcze dawał radę czy zmiana już z powodu braku zdolności działania na nim?



#23 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 651 postów
  • Płeć:

Napisano 09 lutego 2023 - 11:00

Swoją drogą u Ciebie pro 2015 jeszcze dawał radę czy zmiana już z powodu braku zdolności działania na nim?

W moim przypadku chodziło głównie o niską wydajność. Zawodowo nie potrzebuję dużej mocy, bo pracuję na zdalnych maszynach, ale amatorsko bawię się m. in. w montaż filmów i programowanie w Xcode i tam już był dramat. Ale to już na inny wątek.


Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 09 lutego 2023 - 11:01


#24 Ernest05

Ernest05
  • 829 postów
  • Płeć:

Napisano 09 lutego 2023 - 11:19

Dlatego wspomniałem do czego używam i do tego polecam "na początek". Jeśli jest jakakolwiek potrzeba większej wydajności, to m1 i nie ma nad czym się zastanawiać :)

 

Przy tym budżecie, trzeba się liczyć z tym, że:
- bateria może być zużyta

- losowego dnia bez przyczyny, może paść jakiś komponent, gdyż sprzęt jest stary

- przemyśleć wyżej wspomnianą wydajność czy urządzenie udźwignie nasze potrzeby



#25 MC_

MC_
  • 6 832 postów

Napisano 09 lutego 2023 - 12:11

@Mikołaj - nie do końca się zgodzę. MBP 13 2015 kupiony w styczniu 2016, używany od poniedziałku do piątku w biurze cały dzień ma aktualnie baterię, która mu starcza na ok. 4-5 godzin pracy (Safari, Pages, Spotify jednocześnie). To chyba nie jest dramat?

@Ernest - wymiana była dlatego, że już się znudził, że żona chciała, że trzeba było koszty mieć w firmie i finalnie - że M2 trafiłem w dobrej cenie. Absolutnie przy moim użytkowaniu dawał radę i pewnie jeszcze będzie dawał radę przez 2-3 lata.


  • Ernest05 lubi to

iP Xs; rMBP 2015 13', AW5 44 LTE





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych