Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MacBook Pro 13 i7 32gb - praca biura i przesiadka na m1?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 brigade

brigade
  • 59 postów

Napisano 23 stycznia 2023 - 21:47

Cześć mam macbooka pro 2020 32gb, 512 GB ssd. Poczytałem opinie o niesamowitej szybkości m1 i zastanawiam się czy jest sens zmieniać go na macbooka pro m1 14?

Wiem ze wybudzanie będzie o wiele szybsze, ale czy odczuje to w codziennej pracy biurowej? (Google suite, Word, mail, asana itp.)? Na komputerach demo z m1 widziałem że apki np. Przypomnienia odpalały się szybciej niż na i7. Ale to i tak ląduje w ram więc nieważne. Interesuje mnie czy przeglądanie internetu jest szybsze (nowe zakładki itp.), czy idzie odczuć te różnice.

Podpowiecie?

#2 makemymind

makemymind
  • 706 postów
  • SkądPoznań

Napisano 23 stycznia 2023 - 23:15

Dla typowej biurówki bym nie zmieniał.

#3 winmaciek

winmaciek
  • 6 506 postów
  • Płeć:

Napisano 24 stycznia 2023 - 02:50

To zależy od paru rzeczy. Jeśli dużo pracujesz na wbudowanym ekranie, to zobaczysz różnicę (ProMotion). Jeśli hałasują Ci w jakikolwiek sposób wiatraki i/lub korzystasz z komputera bezpośrednio (dotykasz go), to też zauważysz różnicę. Myślę, że pod względem szybkości różnica może być odczuwalna, ale w drugą stronę – jakbyś wrócił do swojego obecnego z MBP 14. 

Inna sprawa, że do Twojego workloadu to bardziej by pasował MacBook Air z M2 i 24 GB RAM. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#4 brigade

brigade
  • 59 postów

Napisano 24 stycznia 2023 - 07:20

Dzięki! Korzystam 20% z laptopa i 80% z podłączonym monitorem (MacBook zamknięta klapa). Wentylatory bardzo rzadko się włączają. Chęć zmiany podyktowana była próba m1/2 które wydawało mi się o wiele szybciej otwierać apki systemowe i wybudzać laptopa (mam na tym punkcie odchyl).
Czyli mówicie ze nie ma aż takiej prędkości w zadaniach codziennych? O air m2 tez myślałem ale chyba zostanę póki co przy i7 jeśli działa i nic się z nim nie dzieje.
Dzięki.

#5 winmaciek

winmaciek
  • 6 506 postów
  • Płeć:

Napisano 24 stycznia 2023 - 09:20

Prędkość jest oczywiście, po prostu będzie mniejsza różnica niż na starszej/zabedzonej konfiguracji. 

Z drugiej strony to może nie być zły pomysł, żeby go sprzedać póki jest coś warty. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#6 brigade

brigade
  • 59 postów

Napisano 24 stycznia 2023 - 13:37

Hmmm dałeś mi do myślenia. Chyba zamówię w Apple Store i przetestuje. Myśle tylko czy pro 13, czy air czy nowy pro 14 na lata.

#7 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 646 postów
  • Płeć:

Napisano 24 stycznia 2023 - 13:53

Tylko nie Pro 13. I jak na lata, to weź 16GB RAM. Ale ja w sumie nie mam przekonania, czy jest sens na siłę wymieniać Twoją obecną, w sumie dość wydajną maszynę. Nikomu bym nie zalecał kupowania Maka na Intelu, ale jak się już go ma i działa zadowalająco, to nie ma potrzeby wymieniania. Szczególnie, że jak będziesz chciał go sprzedać, musisz się liczyć ze sporą stratą, bo intelowe Maki na wtórnym rynku nie mają najwyższych notowań.



#8 winmaciek

winmaciek
  • 6 506 postów
  • Płeć:

Napisano 24 stycznia 2023 - 13:53

Pro 13 chyba bym odpuścił sobie. To jest do specyficznych zastosowań obecnie albo jak ktoś bardzo potrzebuje na przykład Touch Bara. Wydajnościowo Air dałby radę bez problemu w takiej pracy pod warunkiem, że mniejsza ilość RAM by wystarczyła oraz ograniczenie do jednego zewnętrznego monitora (może mieć i 6K, ale musi być jeden; istnieje „hack” z DisplayLinkiem, ale to hack i może być ubity w dowolnym momencie) nie ma znaczenia. W przeciwnym razie Pro 14".


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#9 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 24 stycznia 2023 - 14:11

Moim zdaniem prace biurowe to w większości prace na jeden rdzeń - wydajność pojedynczego rdzenia decyduje jak bardzo responsywny jest komputer. Tu M2 - jakikolwiek - jest trochę lepszy niż M1 i znacznie lepszy niż Intel. Stawiam, że air M2 dal lepsze wrażenia niż Pro M1. Jednak pozostaje kwestia lepszego ekranu, podłączenia więcej monitorów i takie tam. Air M2 da dłuższe życie baterii i cichość. Trzeba tylko pamiętać o RAM i o tym, że podstawowy SSD jest wolniejszy.



#10 brigade

brigade
  • 59 postów

Napisano 24 stycznia 2023 - 16:04

Hmmm myślę mimo wszystko o 14 cali m2 pro z 32gb i 1tb ssd. Coś na lata i bez kompromisów. Z drugiej strony muszę przetestować czy jest odczuwalna różnica między moim configiem.
  • Mikołaj Maciejko lubi to

#11 brigade

brigade
  • 59 postów

Napisano 25 stycznia 2023 - 12:41

Dzięki Panowie za porady. Celne i w punkt! Wahałem się do ostatniej chwili nad Air M2 24gb, 512 sss i Pro 14 M2 pro 32gb - Air jest super lekki, ale ma gorszy ekran i jest wolniejszy (w perspektywie lat). Wziąłem Pro 14 głównie na większy ekran oraz 120hz i bebechy (wejścia, głośniki). O ile nie będzie za ciężki do kanapowej konsumpcji to go zostawię. Jeśli będzie za ciężki to pójdę w M2. Muszę porównać szybkość działania z moim i7 :)



#12 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 646 postów
  • Płeć:

Napisano 25 stycznia 2023 - 12:52

Nie będzie za ciężki. Na pewno nie będziesz zawiedziony tym komputerem i na pewno starczy Ci na długo. To jest bardzo dobry komputer pod każdym względem.

#13 brigade

brigade
  • 59 postów

Napisano 25 stycznia 2023 - 14:17

Wiem ze będzie super ale jakoś design i waga (blisko 380 gram) Aira M2 mnie urzekły :) no nic zobaczymy.

#14 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 25 stycznia 2023 - 15:41

Filmik, na którym Jobs wyciąga aira z koperty na dokumenty urzeka do dziś ;-)

 

O ten, ku pamięci:

https://www.youtube.com/watch?v=OIV6peKMj9M&t=188s

Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#15 brigade

brigade
  • 59 postów

Napisano 26 stycznia 2023 - 06:49

Prawda! :)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych