Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Czy da się mieć zainstalowany Windows 10/11 na pendrive?


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
19 odpowiedzi w tym temacie

#1 Szemot

Szemot
  • 1 545 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 22 stycznia 2023 - 21:45

Witajcie, 

 

Mam pytanie. Czy istnieje możliwość zainstalowania Windowsa 10/11 na pendrive. Tak żebym normalnie działał na maku, ale jak potrzebuję Windowsa to podpinam pendrive z zainstalowany jakoś wcześniej systemem, przełączam się i działa? I jeśli ta, to jak to zrobić? Z pewnych względów zależy mi na Windowsie na Macbooku, ale nie będę kupował 4TB wersji dysku. Wolę kupić szybki pendrive i starczy do programów, czy starych gier. 


 iPhone 14ProMax (256),  ATV 4K 2gen (64),  2x HomePod Mini,  iPodTouch3Gen (32),  AirTag,  PowerBeats3


#2 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 22 stycznia 2023 - 22:08

Kiedyś Windows się mocno nie lubił z takimi pomysłami - w tym dziale było mnóstwo podobnych pytań. Ale może 10/11 się da, ja tylko chciałem Ci napisać, że być może nadal będzie lipa.

 

Edit: w sumie to z ich modelem licencyjnym pewnie dalej blokują, bo _w teorii_ taka instalację z pendrive możesz uruchomić na N komputerach, a licencja jest na jeden konkretny.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#3 Szemot

Szemot
  • 1 545 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 23 stycznia 2023 - 00:39

W sumie to mam licencję na wszystkie komputery i tak bo mam profil testera, więc mam go za darmo. W sumie utworzyłem to dla Win10, ale domyślam się, że jest opcja aktualizacji do 11. 

 

Natomiast rozumiem obawy MS przed taką instalacją. Ale na SSD podłączonym do kieszeni chyba powinno już iść, nie? W końu Pendrive chyba inaczej się identyfikuje systemowi niż dysk. W teorii to to samo, ale technicznie rzecz biorą nie do końca.


 iPhone 14ProMax (256),  ATV 4K 2gen (64),  2x HomePod Mini,  iPodTouch3Gen (32),  AirTag,  PowerBeats3


#4 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 645 postów
  • Płeć:

Napisano 23 stycznia 2023 - 07:13

O jakim konkretnie modelu Maka mowa?

#5 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 23 stycznia 2023 - 09:21

I rada - lepszy tanie dysk SSD USB niż pendrive - nawet dysk SATA SSD w obudowie USB 3.0 - przecież i 120G starczy pod windows. To się nazywało Windows to Go i Microsoft wycofał to od wydanie w10 2004 - więc ogólnie się da, ale aktualizacje są utrudnione. Szukaj Windows to Go.


  • Szemot lubi to

#6 DanielF

DanielF
  • 5 726 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 23 stycznia 2023 - 12:25

Masz maka z procesorem m1 - Windows możesz mieć tylko przez np. Parallels - pliki z Windowsem trzymasz na dysku zewnętrznym. Maszynę wirtualną otwierasz na dowolnym maku z Parallelsem.


  • Szemot lubi to
Fallout ...war, war never changes...

#7 Szemot

Szemot
  • 1 545 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 23 stycznia 2023 - 23:53

Masz maka z procesorem m1 - Windows możesz mieć tylko przez np. Parallels - pliki z Windowsem trzymasz na dysku zewnętrznym. Maszynę wirtualną otwierasz na dowolnym maku z Parallelsem.

Jak już bym kupował to z M2. Ok, to poczytam o tym Parallels. Myślałem, że to się odbywa jak na Windowie, że na jednej partycji Win10 a na drugiej jak się uprę to XP i przy bootowaaniu wybieram który chcę. A tu wychodzi na to, że z poziomu włączonego MacoS uruchamiam tego Windowsa. Ok, dzięki. 


 iPhone 14ProMax (256),  ATV 4K 2gen (64),  2x HomePod Mini,  iPodTouch3Gen (32),  AirTag,  PowerBeats3


#8 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 645 postów
  • Płeć:

Napisano 24 stycznia 2023 - 08:15

Nie. Nie można bootować do Windows. To było możliwe z procesorami Intela. Na Apple Silicon tylko wirtualizacja wchodzi w grę i tylko Windows na ARM z Insider Preview. Oczywiście przekłada się to na wydajność. Do pracy biurowej spoko, ale o grach AAA nie myśl za dużo.

#9 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 24 stycznia 2023 - 10:21

Nie wiedziałem, że autor wątku myśli o Apple Silicon. Wówczas Windows on the go odpada - tylko wirtualizacja i windows dla ARM.



#10 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 24 stycznia 2023 - 10:24

Ja też nie wiedziałem ;-)


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#11 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 645 postów
  • Płeć:

Napisano 24 stycznia 2023 - 10:40

A ja właśnie coś przeczuwałem, stąd moje wcześniejsze pytanie o model. ;-)



#12 Szemot

Szemot
  • 1 545 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 26 stycznia 2023 - 13:23

Masz maka z procesorem m1 - Windows możesz mieć tylko przez np. Parallels - pliki z Windowsem trzymasz na dysku zewnętrznym. Maszynę wirtualną otwierasz na dowolnym maku z Parallelsem.

Dzięki, jak kupię, to zdecydowanie poczytam.

 

 

I rada - lepszy tanie dysk SSD USB niż pendrive - nawet dysk SATA SSD w obudowie USB 3.0 - przecież i 120G starczy pod windows. To się nazywało Windows to Go i Microsoft wycofał to od wydanie w10 2004 - więc ogólnie się da, ale aktualizacje są utrudnione. Szukaj Windows to Go.

Chcę żeby to było jak najmniejsze. Więc pewnie kupię jakiegoś Pendrive na USB3, ale nie jakiegoś mega szybkiego, po prostu żeby był mały i żeby go nie było czuć w tym Maku. A jeśli w Windows Go są problemy z aktualizacjami, to może tym lepiej. Od kilku lat one raczej psują niż pomagają. 

 

 

O jakim konkretnie modelu Maka mowa?

 M2 lub M3 (jeśli Air 15 faktycznie na takim wyjdzie jesienią.


 iPhone 14ProMax (256),  ATV 4K 2gen (64),  2x HomePod Mini,  iPodTouch3Gen (32),  AirTag,  PowerBeats3


#13 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 26 stycznia 2023 - 14:48

Windows to GO był dla Intela! Jesienią zaś sytuacja może się zmienić, bo jest spodziewane udostępnienie windows dla ARM jako produkt - pewnie też będzie postęp w wirtualizacji na Mx.



#14 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 645 postów
  • Płeć:

Napisano 26 stycznia 2023 - 14:57

Tak, ale dalej tylko w wirtualizacji, tak, jak to jest obecnie z tym testowym Windowsem ARM. Na nowego bootcampa zdecydowanie bym się nie nastawiał. Ale to na Parallels, przynajmniej w zastosowaniach biurowych naprawdę działa zupełnie nieźle.



#15 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 26 stycznia 2023 - 15:16

Ej, co? 'Kupię se kąkuter być może jesienią, być może jak wyjdzie, ale już teraz pomęczę bułę na forum, jak zrobić na nim jakiegoś bzdurnego windowsa'? Przecież do jesieni wszystko się może 15 razy zmienić.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#16 shevchenko1987

shevchenko1987
  • 656 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 26 stycznia 2023 - 18:43

Tak, ale dalej tylko w wirtualizacji, tak, jak to jest obecnie z tym testowym Windowsem ARM. Na nowego bootcampa zdecydowanie bym się nie nastawiał. Ale to na Parallels, przynajmniej w zastosowaniach biurowych naprawdę działa zupełnie nieźle.

 

Tylko niestety koszt subskrybcji Parallels jest przegięty do okazjonalnego używania.

 

Ostatnio testowałem z ciekawości to faktycznie działało naprawdę dobrze. Tylko ta cena z kosmosu.  :wacko:


 MacBook Pro 14" 2023 (M3 Pro / 18 GB / 512 GB) |  iPhone 15 Pro (128 GB) 

 Watch Ultra 2 |  AirPods Max & AirPods Pro 2 & Beats Flex |  TV 4K (64 GB)


#17 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 645 postów
  • Płeć:

Napisano 26 stycznia 2023 - 18:51

Tylko niestety koszt subskrybcji Parallels jest przegięty do okazjonalnego używania.

 

Ostatnio testowałem z ciekawości to faktycznie działało naprawdę dobrze. Tylko ta cena z kosmosu.  :wacko:

Parallels można też kupić z licencją jednorazową. Potem można kupować upgrade'y po niższej cenie. Upgrade można dokupić jak się ma nie więcej niż 2 wersje wstecz. Są jeszcze inne rozwiązania, np. darmowa wersja VMware. Nie działa aż tak dobrze, ale skoro piszesz o okazjonalnym użytkowaniu, to nie powinno być problemu.



#18 Szemot

Szemot
  • 1 545 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 27 stycznia 2023 - 23:14

Aaaaa czyli ten Parallels to nie jest damowa rzecz..... Czyli generalnie nie dość, że nie działą jak powinno, to jest jedyna opcja i płatna? 


 iPhone 14ProMax (256),  ATV 4K 2gen (64),  2x HomePod Mini,  iPodTouch3Gen (32),  AirTag,  PowerBeats3


#19 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 645 postów
  • Płeć:

Napisano 27 stycznia 2023 - 23:30

Zabawne, że dosłownie w poprzednim poście wskazałem inne opcje, a Ty w odpowiedzi piszesz, że Parallels to jedyna. Chyba nie chce mi się strzępić języka.

#20 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 27 stycznia 2023 - 23:33

Ten wątek to w ogóle jakaś kpina. Zamkniemy.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.





Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

0 użytkowników, 3 gości, 0 anonimowych