Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

macOS 13 Ventura – opinie i wrażenia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

#1 6c1fb0760d

6c1fb0760d
  • 1 663 postów

Napisano 26 listopada 2022 - 14:05

O dziwo nie powstał taki temat do tej pory, więc tym razem ja założę :)

 

Jak dla mnie to się przeciętnie ten system sprawuje - mam jakieś dziwne błędy przy kopiowaniu plików na dysk zewnętrzny, kasowanie dużego folderu (akurat chodzi o bibliotekę Muzyki) też często kończy się dziwnymi błędami, muszę powtarzać operacje, albo doklikiwać się wgłąb drzewka katalogów (oczywiście dysk jest 100% ok). Poza tym np Mail zupełnie nic nie robi gdy zamknę laptopa, dzisiaj rano to w ogóle dopiero po dobrych 20 minutach od wybudzenia pobrał pocztę. Wiadomości któregoś dnia wylogowały się z iCloud i miałem problem żeby ożywić synchronizację. Albo mam taki głupi bug, że w Finderze ikona pliku wyświetla się prawidłowo, a w Docku w stosie "Pobrane rzeczy" mam ten sam plik z ikoną białej kartki i nie pomagają żadne czyszczenia cache'y itp. Różnych takich dupereli jest więcej, w poprzednich latach jakoś mnie one omijały...



#2 winmaciek

winmaciek
  • 6 498 postów
  • Płeć:

Napisano 26 listopada 2022 - 14:42

Ja jakichś bugów za bardzo nie napotykam. Ale mam inne zastrzeżenia. Przede wszystkim aplikacja ustawień, to jest żart jakiś. Zmiana na gorsze bardziej niż te nieszczęsne karty w Safari w zeszłym roku. Nie podoba mnie się też to, że znowu część ustawień została eksmitowana z GUI do Terminala. Ja sobie wejdę i zmienię, ale dla mnie zaawansowanych użytkowników to może być problem. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#3 6c1fb0760d

6c1fb0760d
  • 1 663 postów

Napisano 26 listopada 2022 - 15:22

Broniłem tych nowych Ustawień w czasie bety, ale zgadzam się - stare były złe, ale człowiek przez lata się ich nauczył, a te nowe... są zupełnie nieprzemyślane i niezbyt przystosowane do 'dużego' systemu operacyjnego.



#4 winmaciek

winmaciek
  • 6 498 postów
  • Płeć:

Napisano 26 listopada 2022 - 17:00

Ja nie jestem przeciwnikiem zmian. Niech sobie będą, byle na lepsze. A nowe ustawienia w niczym nie wygrywają ze starymi i na tym polega ich problem. I są obiektywnie gorzej zaprojektowane, jako aplikacja, niż ustawienia w Windows 11 na przykład. Jeśli w Cupertino ktoś chciał pokazać, jak dobre i fajne jest SwiftUI, to mu zdecydowanie nie wyszło. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#5 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 636 postów
  • Płeć:

Napisano 26 listopada 2022 - 17:00

Mi się akurat to ujednolicenie formy ustawień systemowych podoba. Jest to bardziej spójne w ekosystemie, też się z czasem przyzwyczaimy, a błędy zapewne będą z czasem naprawiane.

 

Ze wszystkich zmian, najczęściej wykorzystuję Continuity Camera i uważam tę funkcję za super przydatną.


Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 26 listopada 2022 - 17:37

  • shevchenko1987 lubi to

#6 winmaciek

winmaciek
  • 6 498 postów
  • Płeć:

Napisano 26 listopada 2022 - 17:24

Ja to bym wolał, żeby na iPhonie lepsze zrobili, a nie równali w dół. 

 

Z pozytywów to doceniam przede wszystkim ulepszenia w Mailu oraz dzieloną bibliotekę zdjęć. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#7 GreaTskY

GreaTskY
  • 3 293 postów
  • Skądtowni?

Napisano 27 listopada 2022 - 00:44

O dziwo nie powstał taki temat do tej pory, więc tym razem ja założę :)

 

Jak dla mnie to się przeciętnie ten system sprawuje - mam jakieś dziwne błędy przy kopiowaniu plików na dysk zewnętrzny

Na ostatniej Becie zauważyłem, że też mam problemy przy kopiowaniu plików na dyski zewnętrzne, kopiują się pliki i naglę dysk się rozłącza.


Komputer:  MacBook Air z M2 / 8 CPU / 10 GPU / 16 Neural Engine / 16 GB Ram / Dysk SSD 256 GB / Kolor Północ / MacOS Sonoma 14.4

Telefon:  iPhone 15 Pro / 128 GB / Tytan Naturalny / iOS 17.4


#8 6c1fb0760d

6c1fb0760d
  • 1 663 postów

Napisano 27 listopada 2022 - 08:27

Mi się nie rozłącza, ale nagle w pewnym momencie po prostu jest błąd z jakimś numerkiem, folder docelowy pozostaje w dziwnym stanie gdzie nie mogę wejść w podfoldery póki nie kliknę prawym w "dokończ kopiowanie" czy coś takiego. I jak mam mój przykładowy folder z biblioteką Muzyki, który sobie po prostu odkopiowuje na zewnętrzny dysk co jakiś czas, w ramach ręcznego backupu (sorry, nie lubię Time Machine), a w nim prawie 400 podfolderów z wykonawcami, no to robi się niewesoło. Pozostaje skasowanie go i ponowna próba. Na Montereyu (ani wcześniej) nigdy takich problemów nie miałem. 

 

Przy kasowaniu plików mam czasem błąd, jakby GUI nie nadążało za dyskiem, wyskakuje że nie może skasować pliku - a on już po prostu jest skasowany, tylko Ventura nie zdążył tego zarejestrować. No kabaret



#9 GreaTskY

GreaTskY
  • 3 293 postów
  • Skądtowni?

Napisano 27 listopada 2022 - 17:16

Mi się nie rozłącza, ale nagle w pewnym momencie po prostu jest błąd z jakimś numerkiem, folder docelowy pozostaje w dziwnym stanie gdzie nie mogę wejść w podfoldery póki nie kliknę prawym w "dokończ kopiowanie" czy coś takiego. I jak mam mój przykładowy folder z biblioteką Muzyki, który sobie po prostu odkopiowuje na zewnętrzny dysk co jakiś czas, w ramach ręcznego backupu (sorry, nie lubię Time Machine), a w nim prawie 400 podfolderów z wykonawcami, no to robi się niewesoło. Pozostaje skasowanie go i ponowna próba. Na Montereyu (ani wcześniej) nigdy takich problemów nie miałem. 

 

Przy kasowaniu plików mam czasem błąd, jakby GUI nie nadążało za dyskiem, wyskakuje że nie może skasować pliku - a on już po prostu jest skasowany, tylko Ventura nie zdążył tego zarejestrować. No kabaret

Mi oprócz rozłączania dysków, to mam te same problemu. Wyskakuje błąd, i można wznowić kopiowanie, zostawić jak jest lub po prostu skasować folder i ponownie kopiować.


Komputer:  MacBook Air z M2 / 8 CPU / 10 GPU / 16 Neural Engine / 16 GB Ram / Dysk SSD 256 GB / Kolor Północ / MacOS Sonoma 14.4

Telefon:  iPhone 15 Pro / 128 GB / Tytan Naturalny / iOS 17.4


#10 6c1fb0760d

6c1fb0760d
  • 1 663 postów

Napisano 27 listopada 2022 - 20:07

Nie podoba mi się, ze coraz więcej rzeczy nie jest zapisywane jakby bezpośrednio w plikach na dysku, tylko jako jakieś meta dane gdzieś obok.
Przykład: wystarczy kupić jakiś utwór w iTunes Store - w Muzyce będzie miał okładkę, ale wczytanie go w innym programie pokazuje ze w tagu okładki nie ma. Specjalnie musiałem kupić (oczywiście ze kupić, znaleźć na Maca używalny darmowy program czesto graniczy z cudem...) zewnętrzny program do edycji tagów, żeby mieć pewność ze robiąc kopie, nie okaże sie kiedyś ze połowa plików nie ma okładek.
Miałem problem po wrzuceniu plików z backupu, pomimo identycznych ścieżek, ze Muzyka ich nie widziała. Szczęśliwie po wskazaniu lokalizacji jednego pliku, Muzyka odnalazła na tej podstawie resztę. Czyli pod spodem coś tam się dzieje i inaczej ta ścieżka wyglada. Bezsensowne komplikowanie rzeczy

PS: o ile iTunes był osobnym programem, instalowalnym niezależnie, to Muzyka istnieje tylko jako integralna cześć systemu, więc tak ją traktuje, podobnie jak np. Finder. Żeby nie było, ze narzekania na Muzykę to w innym dziale.

#11 fryto

fryto
  • 342 postów

Napisano 28 listopada 2022 - 03:32

Po kilku dniach wróciłem do Monterey. Nie mogłem się przekonać do tego systemu


 iPhone 15 Pro Max MacBook Air M2  Apple Watch Ultra 2 

 


#12 winmaciek

winmaciek
  • 6 498 postów
  • Płeć:

Napisano 28 listopada 2022 - 04:13

PS: o ile iTunes był osobnym programem, instalowalnym niezależnie, to Muzyka istnieje tylko jako integralna cześć systemu, więc tak ją traktuje, podobnie jak np. Finder. Żeby nie było, ze narzekania na Muzykę to w innym dziale.

Nie żeby to był jakiś problem, ale w historii nazwijmy to najnowszej iTunes był częścią macOS i nie można było go tak po prostu usunąć. Trzeba było się bawić w wyłączanie SIP i podobne. 

A samo zachowanie wygląda na jakiś bug przy pobieraniu z iTunes Store. Ręczne przypisanie okładki działa i pokazuje się ona w Finderze. Można nawet zaznaczyć cały album, przytrzymać chwilę w „Informacjach” okładkę z iTunes Store, wcisnąć OK i w Finderze się one wtedy pojawią. To tak na szybko, jak chcesz dalej próbować coś działać z tym, to zapraszam do utworzenia nowego tematu.

 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#13 6c1fb0760d

6c1fb0760d
  • 1 663 postów

Napisano 28 listopada 2022 - 08:39

Właśnie w Finderze to one się wyświetlają, ale wczytaj plik w program do edycji tagów zewnętrzny jakiś i okładka będzie pusta - dlatego właśnie używam zewnetrznego narzędzia, żeby mieć pewność ze ta okładka jest zapisana w tagu w pliku, a nie gdzieś osobno w jakiejś dziwnej meta-hybrydzie ;)
Nie zamierzam drążyć, działa to tak od dłuższego czasu i patrząc jak głęboko w dupie Apple ma obecnie aplikacje Muzyka, to nie liczę na jakakolwiek poprawę.

#14 robsss

robsss
  • 26 postów

Napisano 28 listopada 2022 - 10:10

"Ustawienia" rzeczywiście wymagające, trochę tam się trzeba odnaleźć, "równanie" w stronę iOS, czy dobre czy złe, czas pokaże. Ja większych problemów nie zauważyłem.

Za to widzę, że lepiej działa synchronizacja z iCloud Drive, w końcu zawsze przy katalogach jest czysto i te magiczne ikonki chmurek przerywanych, całych, mają odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Z kopiowaniem/przenoszeniem plików pomiędzy zewnętrznymi dyskami fizycznymi czy sieciowymi nie zauważyłem.

Zniknął mi też jeden charakterystyczny bug - średnio po jakimś czasie traciłem połączenia tcp/ip ze światem zewnętrznym, icmp (ping) działał, dns resolver też, a ssh czy strony www raz tak, raz nie. Diagnostyki, logi, .... wszędzie czysto. Nie pomagały restarty interfejsów sieciowych, wylogowanie/zalogowanie, jedynie tylko pełny restart. W Ventura na razie to się nie zdażyło, więc obserwuje. :)

I nikt nie napisał, ale w końcu nie ma na pasku <data> o <godzina>. ;) Dla wielbicieli rozpisywania się o tym godzinami. ;)



#15 6c1fb0760d

6c1fb0760d
  • 1 663 postów

Napisano 13 grudnia 2022 - 19:37

13.1 już dostępne - zobaczymy ile z mniejszych błędów poprawiono (czy w ogóle...)



#16 6c1fb0760d

6c1fb0760d
  • 1 663 postów

Napisano 14 grudnia 2022 - 11:23

Właśnie musiałem na twardo zrestartować lapka - po wybudzeniu, zero reakcji na klawiaturę i gładzik. Szczęście że power działał. Świetny początek ze świeżym updatem :D 



#17 DanielF

DanielF
  • 5 726 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 14 grudnia 2022 - 14:04

Po pierwszej aktualizacji do 13.1 zaliczyłem pierwszy panic. System świeży, laptop nowy więc robi się ciekawie.


  • makemymind lubi to
Fallout ...war, war never changes...

#18 6c1fb0760d

6c1fb0760d
  • 1 663 postów

Napisano 14 grudnia 2022 - 14:18

Najlepsze że każdy .n "testują" tygodniami, nieraz miesiącami i na dzień dobry i tak są takie jajca


  • makemymind lubi to

#19 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 802 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 16 grudnia 2022 - 18:26

Nieśmiało przypominam, że to jest wątek 'opinie i wrażenia', a nie śmietnik 'coś mi nie działa, to wrzucę i zapytam niewinnie TEŻ TAK MACIE'. Chcesz pomocy - załóż wątek pomocowy.
Posty ukryłem.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#20 Śfierzyk

Śfierzyk
  • 358 postów

Napisano 07 stycznia 2023 - 20:05

W porównaniu do Big Sur i Monterey mam wrażenie, ze działa wolniej, bardziej ociężale. Instalacja na czysto (z formatowaniem dysku) dała zero poprawy wydajności. Bardzo wolny zapis na dyskach w formatach innych niż APFS czy HFS+. Zwłaszcza przy dużej ilości małych plików w podfolderach. Do tego aktualizacja systemu wymusza także aktualizację wielu aplikacji. I za to trzeba dopłacić. I trzeba liczyć się z utratą obsługi niektórych urządzeń, bo nie wszyscy producenci oferują sterowniki do niesprzedawanych już modeli.


Błogosławieni, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie ubierają tego w słowa.


#21 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 636 postów
  • Płeć:

Napisano 07 stycznia 2023 - 20:16

W porównaniu do Big Sur i Monterey mam wrażenie, ze działa wolniej, bardziej ociężale.

Nie zauważyłem. Używam Ventury od pierwszej bety i od początku wszystko działa mi bardzo płynnie. Choć przyznaję, że dyski inne niż APFS mam tylko do backupu, który działa w tle i prędkość zapisu jest dla mnie zupełnie nieistotna.

 

Do tego aktualizacja systemu wymusza także aktualizację wielu aplikacji. I za to trzeba dopłacić.

 

Jakieś przykłady? Niczego nie musiałem aktualizować w związku z przesiadką z Monterey.

 

I trzeba liczyć się z utratą obsługi niektórych urządzeń, bo nie wszyscy producenci oferują sterowniki do niesprzedawanych już modeli.

 

No, tak to akurat jest od zawsze, ale to, że producenci porzucają swoje stare sprzęty,  to jest jednak uwaga do nich. Trudno winić za to nową wersję MacOS. Każdy szanujący się producent określa planowany cykl życia każdego swojego produktu i kupując od razu wiemy, do kiedy możemy liczyć na wsparcie zarówno sprzętowe, jak i software'owe.


Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 07 stycznia 2023 - 20:17


#22 Śfierzyk

Śfierzyk
  • 358 postów

Napisano 08 stycznia 2023 - 20:30

Jakieś przykłady? Niczego nie musiałem aktualizować w związku z przesiadką z Monterey.

Little Snitch. Używam go od wersji 2. Trzeci raz kupuję upgrade, bo dotychczasowa wersja nie działała w Ventura.

Potrzebuję podstawowej funkcji firewalla (cokolwiek więcej niż to co wbudowane w system) i mógłbym zostać przy wersji 2 gdyby można jej było używać na wyższych systemach.


Błogosławieni, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie ubierają tego w słowa.


#23 winmaciek

winmaciek
  • 6 498 postów
  • Płeć:

Napisano 08 stycznia 2023 - 20:38

A przypadkiem to nowa wersja LittleSnitch nie była wymagana przy Big Sur? Od tego czasu chyba żadnego upgrade'u nie trzeba było kupować. Nowa duża wersja porządnej aplikacji raz na parę wersji systemów to chyba nie jest źle. 


  • shevchenko1987 lubi to

MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#24 shevchenko1987

shevchenko1987
  • 656 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 09 stycznia 2023 - 08:11

Też mi się tak wydaje po tym co jest napisane na stronie:

 

 

Little Snitch 5.5 Runs on macOS Ventura, Monterey and Big Sur

 


Użytkownik shevchenko1987 edytował ten post 09 stycznia 2023 - 08:12

 MacBook Pro 14" 2023 (M3 Pro / 18 GB / 512 GB) |  iPhone 15 Pro (128 GB) 

 Watch Ultra 2 |  AirPods Max & AirPods Pro 2 & Beats Flex |  TV 4K (64 GB)


#25 Tiny

Tiny
  • 2 postów

Napisano 27 marca 2023 - 12:39

O dziwo nie powstał taki temat do tej pory, więc tym razem ja założę :)

 

Jak dla mnie to się przeciętnie ten system sprawuje - mam jakieś dziwne błędy przy kopiowaniu plików na dysk zewnętrzny, kasowanie dużego folderu (akurat chodzi o bibliotekę Muzyki) też często kończy się dziwnymi błędami, muszę powtarzać operacje, albo doklikiwać się wgłąb drzewka katalogów (oczywiście dysk jest 100% ok). Poza tym np Mail zupełnie nic nie robi gdy zamknę laptopa, dzisiaj rano to w ogóle dopiero po dobrych 20 minutach od wybudzenia pobrał pocztę. Wiadomości któregoś dnia wylogowały się z iCloud i miałem problem żeby ożywić synchronizację. Albo mam taki głupi bug, że w Finderze ikona pliku wyświetla się prawidłowo, a w Docku w stosie "Pobrane rzeczy" mam ten sam plik z ikoną białej kartki i nie pomagają żadne czyszczenia cache'y itp. Różnych takich dupereli jest więcej, w poprzednich latach jakoś mnie one omijały...

zgadzam się -upgrady nie zawsze wychodzą na dobre - Monterey bardziej mi pasował - też od strony wizualnej, nie zawieszał się tak bardzo i był bardziej intuicyjny






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych