Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

air M2 czy pro 14 m1 pro


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
53 odpowiedzi w tym temacie

#26 _igi

_igi
  • 3 154 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 05 sierpnia 2022 - 23:45

Za dysk dopłacasz 1200. Dodatkowe 600 jest za 2 rdzenie grafiki.

patrzyłem na x-kom, w sklepie apple jest 1200zł. Co dalej jest niesmaczne, biorąc pod uwagę że za mniej kasy można mieć 2TB SSD na pci-e...

 

Mam mega starego MBP retinę w którym pada ram i mobo i mimo szczerych chęci to takie akcje powodują u mnie konkretny niesmak. Czasy się zmieniają, pliki z aparatów z 20mb spuchły do ponad 70 a apple dalej pcha wersje 8/256 jak w 2013...



#27 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 645 postów
  • Płeć:

Napisano 06 sierpnia 2022 - 04:55

Czasy się zmieniają, pliki z aparatów z 20mb spuchły do ponad 70 a apple dalej pcha wersje 8/256 jak w 2013...


Źle na to patrzysz. W 2015 roku do MacBooka można było wsadzić Max 16/512G. Teraz to jest 64G/8T. To ogromny postęp. Oczywiście, to górna półka, ale ludzie, którzy robią RAWy po 70M także używają aparatów nie tych z dolnych półek. Więc komputery muszą mieć odpowiednio dopasowane.

#28 marekignatowicz

marekignatowicz
  • 2 postów

Napisano 08 sierpnia 2022 - 11:04

Moim zdaniem  m2



#29 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 08 sierpnia 2022 - 14:02

A masz jakiekolwiek argumenty?


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#30 mbw2

mbw2
  • 5 postów

Napisano 14 września 2022 - 14:07

Hej, 

 

Zastanawiam się nad zakupem

Opcja 1) Macbok Air M1 16 gb 256 gb

Opcja 2) Macbok Air M1 16 gb 512 gb

 

Chciałbym trafić jakąś dobrą promocję. Jaaka cena bedzie dobra za te konfiguracje? orientujecie sie kiedy mozna sie spodziewac jakis wyprzedaży?



#31 GreaTskY

GreaTskY
  • 3 293 postów
  • Skądtowni?

Napisano 03 października 2022 - 16:09

Od tygodnia używam MacBook Air z M2 / 8 CPU / 10 GPU / 16 Neural Engine / 16 GB Ram / Dysk SSD 256 GB i jestem mega zadowolony, korzystam z PS, LR, Final Cut X i wszystko działa szybko i jak trzeba, przy FCX trochę ciepły ale PS i LR kompletnie się nie grzeje. Mój Znajomy nie dawno kupił MacBook'a Pro 14 i porównywaliśmy szybkość działania to praktycznie różnicy nie zauważyłem, przy czym MBP 14 przy Air to już niezły klocek.


Użytkownik GreaTskY edytował ten post 03 października 2022 - 16:10

Komputer:  MacBook Air z M2 / 8 CPU / 10 GPU / 16 Neural Engine / 16 GB Ram / Dysk SSD 256 GB / Kolor Północ / MacOS Sonoma 14.4

Telefon:  iPhone 15 Pro / 128 GB / Tytan Naturalny / iOS 17.4


#32 sernikthebest23

sernikthebest23
  • 5 postów

Napisano 03 października 2022 - 16:24

Od tygodnia używam MacBook Air z M2 / 8 CPU / 10 GPU / 16 Neural Engine / 16 GB Ram / Dysk SSD 256 GB i jestem mega zadowolony, korzystam z PS, LR, Final Cut X i wszystko dziaa szybko i jak trzeba, przy FCX trochę ciepły ale PS i LR kompletnie się nie grzeje. Mój Znajomy nie dawno kupił MacBook'a Pro 14 i porównywaliśmy szybkość działania to praktycznie różnicy nie zauważyłem, przy czym MBP 14 przy Air to już niezły klocek.

 

Czy dziś ponownie byś zrobił upgrade ramu i procka czy wziął 14 pro? twój config to cena 8,7k, gdzie dziś można za 10k kupic pro 14.

 

Również zastanawiam się nad jakimś makiem i 8/256 wydaje mi się biednie, a znowu po doposażeniu go tak jak bym chciał to już brakuje niewiele do 14.

 



#33 GreaTskY

GreaTskY
  • 3 293 postów
  • Skądtowni?

Napisano 03 października 2022 - 17:07

 

 

Czy dziś ponownie byś zrobił upgrade ramu i procka czy wziął 14 pro? twój config to cena 8,7k, gdzie dziś można za 10k kupic pro 14.

 

Również zastanawiam się nad jakimś makiem i 8/256 wydaje mi się biednie, a znowu po doposażeniu go tak jak bym chciał to już brakuje niewiele do 14.

 

 

Tak, zrobił bym dokładnie tak samo. (Najpierw chciałem właśnie kupić MBP 14, ale czekałem na nowego Air). Wiem, dałem 8799 zł. Mi bardziej chodziło o mobilność no i kolor robi robotę, to coś nowego co bardzo mi się podoba i sam kolega patrząc na kolor na żywo był pod wielkim wrażeniem. Patrzyłem na tego MBP 14 to wydawał mi się jak z poprzedniej epoki. Ok, MBP 14 wydajnościowo w testach lepiej wypada, w codziennym użytkowaniu nie ma to kompletnie znaczenia, a jest większy, cięższy.

 

Zdjęcie: https://www.dropbox...._8395.HEIC?dl=0


Użytkownik GreaTskY edytował ten post 03 października 2022 - 17:13

Komputer:  MacBook Air z M2 / 8 CPU / 10 GPU / 16 Neural Engine / 16 GB Ram / Dysk SSD 256 GB / Kolor Północ / MacOS Sonoma 14.4

Telefon:  iPhone 15 Pro / 128 GB / Tytan Naturalny / iOS 17.4


#34 soczekpl

soczekpl
  • 3 183 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 03 października 2022 - 17:23

Z poprzedniej epoki to jest ekran w Airze :P

 

Ja przesiadłem się z Aira M1 na Pro 14 i nie żałuję, szybko się przyzwyczaiłem. 120Hz Mini-LED i te głośniki. Chociażby dla tych dwóch rzeczy warto Pro.


Macbook Pro '14 M1 Pro / iPhone 15 Pro 128GB / Apple Watch series 7 SS 45mm / iPad Pro 2020 Cellular 128GB / AirPods Max / AirPods Pro & Pro 2


#35 GreaTskY

GreaTskY
  • 3 293 postów
  • Skądtowni?

Napisano 03 października 2022 - 17:26

Z poprzedniej epoki to jest ekran w Airze :P

 

Ja przesiadłem się z Aira M1 na Pro 14 i nie żałuję, szybko się przyzwyczaiłem. 120Hz Mini-LED i te głośniki. Chociażby dla tych dwóch rzeczy warto Pro.

Albo ze mną jest coś nie tak, albo kompletnie nie zauważyłem dużej różnicy między ekranem Air'a, a MBP 14. Głośniki to akurat mam B&W i rzadko kiedy słucham na w budowanych, chodź w Air grają dość spoko to w MBP 14 już rewelacyjne, słychać dużą różnicę. Każdy wybrał to co uważał za słuszne i niech tak zostanie i każdy jest zadowolony  :)


Użytkownik GreaTskY edytował ten post 03 października 2022 - 17:27

Komputer:  MacBook Air z M2 / 8 CPU / 10 GPU / 16 Neural Engine / 16 GB Ram / Dysk SSD 256 GB / Kolor Północ / MacOS Sonoma 14.4

Telefon:  iPhone 15 Pro / 128 GB / Tytan Naturalny / iOS 17.4


#36 winmaciek

winmaciek
  • 6 506 postów
  • Płeć:

Napisano 03 października 2022 - 18:28

Różnica jest w płynności działania oraz w skalowaniu. Ja niestety widzę obie te rzeczy.

MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#37 GreaTskY

GreaTskY
  • 3 293 postów
  • Skądtowni?

Napisano 03 października 2022 - 18:56

Różnica jest w płynności działania oraz w skalowaniu. Ja niestety widzę obie te rzeczy.

 

Nie zauważyłem różnicy w płynności działania i skalowaniu mając dwa komputery obok.


Komputer:  MacBook Air z M2 / 8 CPU / 10 GPU / 16 Neural Engine / 16 GB Ram / Dysk SSD 256 GB / Kolor Północ / MacOS Sonoma 14.4

Telefon:  iPhone 15 Pro / 128 GB / Tytan Naturalny / iOS 17.4


#38 sernikthebest23

sernikthebest23
  • 5 postów

Napisano 03 października 2022 - 18:58

Różnica jest w płynności działania oraz w skalowaniu. Ja niestety widzę obie te rzeczy.

mówisz o ekranie w air m2? jakbyś mógł rozwinąć co z nim nie tak.

 

 

Tak, zrobił bym dokładnie tak samo. (Najpierw chciałem właśnie kupić MBP 14, ale czekałem na nowego Air). Wiem, dałem 8799 zł. Mi bardziej chodziło o mobilność no i kolor robi robotę, to coś nowego co bardzo mi się podoba i sam kolega patrząc na kolor na żywo był pod wielkim wrażeniem. Patrzyłem na tego MBP 14 to wydawał mi się jak z poprzedniej epoki. Ok, MBP 14 wydajnościowo w testach lepiej wypada, w codziennym użytkowaniu nie ma to kompletnie znaczenia, a jest większy, cięższy.

 

Zdjęcie: https://www.dropbox.com/s/d3ztn5qedlorfpo/IMG_8395.HEIC?dl=0

a jak ocenisz kwestie chłodzenia? byłeś w stanie go jakoś zauważalnie nagrzać, czy obciążająca dłuższa praca nie jest problemem? 



#39 winmaciek

winmaciek
  • 6 506 postów
  • Płeć:

Napisano 03 października 2022 - 19:47

W Pro 14/16 jest Pro Motion. Ekran wyciąga do 120 Hz zamiast standardowych 60 Hz. Animacje, przewijanie zawartości są płynniejsze i mniejszy jest efekt smużenia.

Skalowanie, czyli chodzi tutaj o rozdzielczość ekranu. Taka zwykła do pracy w Airze (po wyjęciu z pudełka) nie jest równym skalowanie @2x. Czyli zamiast przekładania jednego piksela w „systemie” na cztery „fizyczne” piksele mamy nierówny podział. MacBook Pro 14/16 mają wyższe rozdzielczości. W efekcie wyświetlany przez nie interfejs jest ostrzejszy niż w Airze (przy zachowaniu tej samej wielkości elementów).  


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#40 soczekpl

soczekpl
  • 3 183 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 03 października 2022 - 21:59

W Pro 14/16 jest Pro Motion. Ekran wyciąga do 120 Hz zamiast standardowych 60 Hz. Animacje, przewijanie zawartości są płynniejsze i mniejszy jest efekt smużenia.

Skalowanie, czyli chodzi tutaj o rozdzielczość ekranu. Taka zwykła do pracy w Airze (po wyjęciu z pudełka) nie jest równym skalowanie @2x. Czyli zamiast przekładania jednego piksela w „systemie” na cztery „fizyczne” piksele mamy nierówny podział. MacBook Pro 14/16 mają wyższe rozdzielczości. W efekcie wyświetlany przez nie interfejs jest ostrzejszy niż w Airze (przy zachowaniu tej samej wielkości elementów).  

 

Dokładnie. Może trochę przesadzę, ale Mini-LED to coś jak OLED, a LCD to wiadomo, LCD. Ja też nie widziałem na początku aż takiej różnicy, ale naprawdę, któregoś dnia po całodziennej pracy miałem do czynienia z Airem. To było uczucie w stylu "OMG, jaki stary ekran".

 

Oczywiście inna sprawa, że różnica w cenie między obecnym Airem a Pro jest większa niż w przypadku poprzedniej generacji M1 Air vs Pro z Touchbarem.


Macbook Pro '14 M1 Pro / iPhone 15 Pro 128GB / Apple Watch series 7 SS 45mm / iPad Pro 2020 Cellular 128GB / AirPods Max / AirPods Pro & Pro 2


#41 winmaciek

winmaciek
  • 6 506 postów
  • Płeć:

Napisano 03 października 2022 - 22:10

Ja bym raczej określił miniLED jako LCD z doładowaniem. Jaśniejszy, z lepszymi parametrami obrazu, ale jednak ciągle w niektórych momentach gorszy od OLED (np. ciemne sceny z drobnymi punkcikami).

 

Ale z tym przyzwyczajeniem się po pewnym czasie to zgoda. Ja tak miałem z ProMotion w iPadzie Pro. Na początku jakoś nie widziałem wielkiej różnicy, ale teraz mi „oczy krwawią”, jak patrzę na te „zwykłe” modele bez tej funkcji. 

 

Także jak komuś dobrze i nie widzi różnicy, to może lepiej niech nie kupuje, bo się przyzwyczai i będzie płakał, jak mu zabiorą.


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#42 GreaTskY

GreaTskY
  • 3 293 postów
  • Skądtowni?

Napisano 04 października 2022 - 07:26

a jak ocenisz kwestie chłodzenia? byłeś w stanie go jakoś zauważalnie nagrzać, czy obciążająca dłuższa praca nie jest problemem? 

 

Przy eksportowaniu filmu 4K w FCX trochę zrobił się ciepły, a przy pracy w PS czy LR kompletnie się nie nagrzewa. 


Komputer:  MacBook Air z M2 / 8 CPU / 10 GPU / 16 Neural Engine / 16 GB Ram / Dysk SSD 256 GB / Kolor Północ / MacOS Sonoma 14.4

Telefon:  iPhone 15 Pro / 128 GB / Tytan Naturalny / iOS 17.4


#43 soczekpl

soczekpl
  • 3 183 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 04 października 2022 - 08:40

Ja bym raczej określił miniLED jako LCD z doładowaniem. Jaśniejszy, z lepszymi parametrami obrazu, ale jednak ciągle w niektórych momentach gorszy od OLED (np. ciemne sceny z drobnymi punkcikami).

 

Ale z tym przyzwyczajeniem się po pewnym czasie to zgoda. Ja tak miałem z ProMotion w iPadzie Pro. Na początku jakoś nie widziałem wielkiej różnicy, ale teraz mi „oczy krwawią”, jak patrzę na te „zwykłe” modele bez tej funkcji. 

 

Także jak komuś dobrze i nie widzi różnicy, to może lepiej niech nie kupuje, bo się przyzwyczai i będzie płakał, jak mu zabiorą.

 

Miałem tak samo, gdy Macbook Pro (ten "stary", Intelowy) był w serwisie. Po tygodniu pracy na iPadzie Pro, wydawało się wszystko takie zamulone.

 

Inna sprawa, że to całe Apple. Chcesz lepszy ekran = płać 11 koła za Pro 14, nawet jeżeli nie potrzebujesz mocy M1 Pro.


Macbook Pro '14 M1 Pro / iPhone 15 Pro 128GB / Apple Watch series 7 SS 45mm / iPad Pro 2020 Cellular 128GB / AirPods Max / AirPods Pro & Pro 2


#44 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 645 postów
  • Płeć:

Napisano 04 października 2022 - 08:54

Inna sprawa, że to całe Apple. Chcesz lepszy ekran = płać 11 koła za Pro 14, nawet jeżeli nie potrzebujesz mocy M1 Pro.

Po pierwsze, mówienie, że to „całe Apple” jest bez sensu, bo inne parametry, jak RAM czy SSD są w pełni konfigurowalne. Po drugie, dopłata do 14” Pro to tylko 2k PLN (przy tym samym zestawie RAM/SSD), więc nawet jeżeli nie potrzebujesz mocy M1 Pro, to uznaj, że dostajesz ją w gratisie przy okazji dopłaty do lepszego ekranu.

Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 04 października 2022 - 08:55


#45 soczekpl

soczekpl
  • 3 183 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 04 października 2022 - 09:27

Po pierwsze, mówienie, że to „całe Apple” jest bez sensu, bo inne parametry, jak RAM czy SSD są w pełni konfigurowalne. Po drugie, dopłata do 14” Pro to tylko 2k PLN (przy tym samym zestawie RAM/SSD), więc nawet jeżeli nie potrzebujesz mocy M1 Pro, to uznaj, że dostajesz ją w gratisie przy okazji dopłaty do lepszego ekranu.

 

Nie, dopłata do Pro "14 to 4400 zł, 7 tys. Air, a Pro 11,4 tys. zł. Porównywanie "przy tym samym zestawie RAM/SSD" nie ma sensu, bo Pro nie można kupić w wersji 8GB RAM i 256GB SSD. Basikowy Air kosztuje 7, Pro 11,4.

 

Mi np. wystarczało 8GB RAM-u i 256GB SSD w Macbooku Air M1, ale chciałem ekran Mini-LED 120Hz, więc musiałem dopłacić wspomniane 4,4 tys. zł.

 

Serio będziemy bronić Apple za umieszczenie w komputerze za 7 koła ekranu LCD? To jak z ekranami LCD w iPhone 11.


Użytkownik soczekpl edytował ten post 04 października 2022 - 09:27

Macbook Pro '14 M1 Pro / iPhone 15 Pro 128GB / Apple Watch series 7 SS 45mm / iPad Pro 2020 Cellular 128GB / AirPods Max / AirPods Pro & Pro 2


#46 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 645 postów
  • Płeć:

Napisano 04 października 2022 - 09:51

Serio będziemy bronić Apple za umieszczenie w komputerze za 7 koła ekranu LCD?

Z ciekawości zajrzałem na stronę jednego z popularnych sklepów internetowych i wyszukałem wszystkie laptopy z ekranem LCD w cenie powyżej 7000. Otrzymałem 391 wyników praktycznie wszystkich marek. Nie wiem, przed czym miałbym bronić Apple. Wybór laptopów jest przeogromny.

#47 raqq

raqq
  • 134 postów

Napisano 04 października 2022 - 19:02

Nie, dopłata do Pro "14 to 4400 zł, 7 tys. Air, a Pro 11,4 tys. zł. Porównywanie "przy tym samym zestawie RAM/SSD" nie ma sensu, bo Pro nie można kupić w wersji 8GB RAM i 256GB SSD. Basikowy Air kosztuje 7, Pro 11,4.

 

Mi np. wystarczało 8GB RAM-u i 256GB SSD w Macbooku Air M1, ale chciałem ekran Mini-LED 120Hz, więc musiałem dopłacić wspomniane 4,4 tys. zł.

 

Serio będziemy bronić Apple za umieszczenie w komputerze za 7 koła ekranu LCD? To jak z ekranami LCD w iPhone 11.

przecież Pro z 8/256 to byłyby jakiś żart - ram z komórki i pamięć pendriva;)



#48 MC_

MC_
  • 6 830 postów

Napisano 04 października 2022 - 19:12

Ale jestes w stanie pojąć, ze ludzie maja rozne potrzeby?
Ja z różnych względów dane trzymam na dysku zewnętrznym.

iP Xs; rMBP 2015 13', AW5 44 LTE


#49 raqq

raqq
  • 134 postów

Napisano 04 października 2022 - 19:21

Ale jestes w stanie pojąć, ze ludzie maja rozne potrzeby?
Ja z różnych względów dane trzymam na dysku zewnętrznym.

Tak, a największa z potrzeb to wylewanie żali w internecie, że jakiś chytry producent sprzętu nie spełnia ich życzeń i "każe" im kupować to czego nie chcą :blink:



#50 sernikthebest23

sernikthebest23
  • 5 postów

Napisano 07 października 2022 - 14:21

kupilibyście macbooka air m2 z 8gb ram? 8gb da się kupić za 6300 zł, a 16 to już 7300. Dla mnie ma to być drugi komputer, ma być lekki poręczny odpalać przeglądarke na kilka kart, wideokonferencje lub spotify w tle + czasem transmisja yt, lub tv na drugim monitorze. 

 

Dopłata za ram średnio mi się podoba, bo im droższy sprzęt to bardziej porcelanowy się staje:P Laptop nie będzie leżał na biurku, a ja mam to do siebie że nie szanuję zbytnio sprzętu. Jakąś alternatywą jest 14 pro, bo ma jak dla mnie wystarczającą moc, mógłby to być mój jedyny komputer, a jako że obecnego "stacjonarnego" lapka też planuję zmieniać niedługo to by wyszło nawet taniej. Jednak m2 air bardziej za mną przemawia, tylko ta cena rozsądnych konfiguracji robi się jakaś chora. 


Użytkownik sernikthebest23 edytował ten post 07 października 2022 - 14:22





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych