Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MacOS Mojave na dysku zewnętrznym


Najlepsza odpowiedź SERWIS.ME , 10 sierpnia 2021 - 06:19

Tak jak napisał ftpd - skoro masz instalator na tym dysku i z niego jest uruchomiony komputer to nie możesz go sformatować i zainstalować systemu, bo komputer na nim pracuje. To tak jakbyś chciała uciąć gałąź na której siedzisz.

W tym komputerze jest jeszcze blokada rozruchu z zewnętrznego dysku, powinnaś to sprawdzić i jeśli jest włączona to wyłączyć. Tutaj masz napisane jak: https://support.appl.../pl-pl/HT208198

Dalej na swoim obecnym systemie musisz sobie przygotować pendrive instalacyjny z Mojave, z tego pendriva uruchomić instalację i dopiero formatować dysk zewnętrzny, a potem na nim instalować system. Kolejna uwaga to instalator musi być w wersji minimum 10.14.1 ale jak masz najnowszy pobrany z AppStore to ten problem Cię nie dotyczy.

Tutaj masz instrukcję tworzenie pendriva instalacyjnego, zrób według tego i pójdzie https://support.appl.../pl-pl/HT201372

Przejdź do postu


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 nannan

nannan
  • 5 postów

Napisano 09 sierpnia 2021 - 17:15

Witam, 

 

Próbowałam zainstalować na dysku zewnętrznym system macOS Mojave. Po sformatowaniu dysku, przygotowaniu go pod instalację, przerzuceniu instalatora na dysk zgodnie z instrukcjami dostępnymi na stronie supportu Apple, w momencie, gdy podczas instalacji chcę wybrać dysk docelowy, pojawia się informacja, że ten dysk jest zablokowany.

 

Dysk, na którym próbuję zainstalować Mojave to Seagate Expansion Media 1TB. Podaję poniżej screena z informacjami o dysku.

 

Pierwszy raz wykonuję instalacje systemu na dysku zewnętrznym i ciężko mi się odnieść od czego może to zależeć. Proszę o pomoc.

 



#2 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 802 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 09 sierpnia 2021 - 18:46

Nie wrzucasz instalatora na ten dysk. Odpalasz go normalnie ze swojego systemu i wtedy wskazujesz dysk zewnętrzny jako ten do instalacji.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#3 nannan

nannan
  • 5 postów

Napisano 09 sierpnia 2021 - 22:44

Podczas uruchamiania instalatora z poziomu komputera wyświetla się informacja, że Mojave jest zbyt starym systemem, aby móc go uruchomić na komputerze, dlatego spróbowałam przez info podane na stronach supportu.

Da radę jakoś ominąć ten komunikat i zainstalować system na dysku bezpośrednio z komputera?

#4 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 802 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 09 sierpnia 2021 - 23:02

Oho. To może zacznijmy od pytania podstawowego: co to za komputer? I po co komu w 2021 Mojave?


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#5 nannan

nannan
  • 5 postów

Napisano 10 sierpnia 2021 - 05:32

MacBook Air kupiony na początku roku 2018 (proszę mi wybaczyć, nie znam dokładnego nazewnictwa), oryginalnie z systemem Mojave.

Nie ukrywam, że posiadam trochę aplikacji, które są 32-bitowe i nowsze systemy nie chcą ich już obsługiwać, dlatego nie chciałam wracać do starego systemu, a zdobić jakby dodatkowy, gdzie te starsze aplikacje mogłabym otworzyć.

#6 SERWIS.ME

SERWIS.ME
  • 1 006 postów
  • Płeć:
  • SkądKraków

Napisano 10 sierpnia 2021 - 06:19   Najlepsza odpowiedź

Tak jak napisał ftpd - skoro masz instalator na tym dysku i z niego jest uruchomiony komputer to nie możesz go sformatować i zainstalować systemu, bo komputer na nim pracuje. To tak jakbyś chciała uciąć gałąź na której siedzisz.

W tym komputerze jest jeszcze blokada rozruchu z zewnętrznego dysku, powinnaś to sprawdzić i jeśli jest włączona to wyłączyć. Tutaj masz napisane jak: https://support.appl.../pl-pl/HT208198

Dalej na swoim obecnym systemie musisz sobie przygotować pendrive instalacyjny z Mojave, z tego pendriva uruchomić instalację i dopiero formatować dysk zewnętrzny, a potem na nim instalować system. Kolejna uwaga to instalator musi być w wersji minimum 10.14.1 ale jak masz najnowszy pobrany z AppStore to ten problem Cię nie dotyczy.

Tutaj masz instrukcję tworzenie pendriva instalacyjnego, zrób według tego i pójdzie https://support.appl.../pl-pl/HT201372


Użytkownik SERWIS.ME edytował ten post 11 sierpnia 2021 - 05:59

1CORE - Autoryzowany serwis Apple. Naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne.

Jana Zamoyskiego 81, 30-519 Kraków 
www.1core.pl Tel: 12 311 08 11


#7 nannan

nannan
  • 5 postów

Napisano 10 sierpnia 2021 - 11:31

Po powrocie do domu od razu spróbuje się tym zająć. Proszę mi jednak powiedzieć, abym mogła zainstalować system na zewnętrznym dysku, potrzebuję jeszcze dodatkowo osobnego nośnika, np. pendrive, na którym będę miała instalator?

#8 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 802 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 10 sierpnia 2021 - 13:14

Tak będzie najbezpieczniej, skoro obecny setup dysków wprawia Cię w konfuzję ;-)


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#9 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 11 sierpnia 2021 - 18:33

Po powrocie do domu od razu spróbuje się tym zająć. Proszę mi jednak powiedzieć, abym mogła zainstalować system na zewnętrznym dysku, potrzebuję jeszcze dodatkowo osobnego nośnika, np. pendrive, na którym będę miała instalator?

Możesz dołożyć partycję na tym dysku na USB i tam zapodać instalkę systemu.


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#10 nannan

nannan
  • 5 postów

Napisano 11 sierpnia 2021 - 19:44

Dziękuję za wszelkie podpowiedzi, poradziłam sobie przy wykorzystaniu pendriva! :)

 

Na swoją obronę powiem jedynie, że pierwszy raz w życiu próbowałam swoich sił na systemie macOS, wcześniej wszelkie "dodatkowe" rzeczy jedynie tworzyłam z wykorzystaniem Windowsa, przez co nie byłam do końca zaznajomiona z tym, co powinnam zrobić, aby całkowicie nie zepsuć niczego. ;)



#11 winmaciek

winmaciek
  • 6 498 postów
  • Płeć:

Napisano 11 sierpnia 2021 - 20:55

Skoro wszystko się wyjaśniło, a dobro zwyciężyło, to pozwolę sobie zamknąć temat. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych