Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

W jaki sposób stworzyć pendrive z Win10


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
19 odpowiedzi w tym temacie

#1 Bachytek

Bachytek
  • 83 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 24 marca 2021 - 23:27

Witajcie. Do tej pory asystent boot camp pomagal mi w tworzeniu bootowalnego pendrive z Windows 10. Niestety po zmianie na nowego MBA z M1 ten asystent już nie działa.

Czy macie jakieś sprawdzone aplikacje (odpowiedniki rufusa z windowsa), które mając plik ISO stworzą mi pendrive bootowalny z Win10, który zadziała?

Dodam, że wymazanie dysku do exfat i skopiowanie plików nie działa).

#2 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 25 marca 2021 - 00:24

dd if=/sciezka/do/iso of=/urządzenie/pendrive bs=1M

A do szukania aplikacji i 'odpowiedników rufusa' (cokolwiek to nie jest) służy dział 'Programy'.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#3 Bachytek

Bachytek
  • 83 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 25 marca 2021 - 01:45

dd if=/Users/admin/Downloads/Win10_20H2_v2_Polish_x64.iso of=/Volumes/Win10_20H2 bs=1M

wynik: dd: bs: illegal numeric value

 

dd if=/Users/admin/Downloads/Win10_20H2_v2_Polish_x64.iso of=/Volumes/Win10_20H2 bs=1

wynik: d: /Volumes/Win10_20H2/: Is a directory

 

pendrive został wymazany jako exfat, główny rekord rozruchowy i nazwą Win10_20H2

 

Co robię źle?



#4 roro

roro
  • 70 postów
  • SkądMińsk Mazowiecki

Napisano 25 marca 2021 - 06:58

Cześć, też szukam alternatywy dla Rufusa do takich samych celów pod M1. Jakieś propozycję lub ew poprawienie komendy? 



#5 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 25 marca 2021 - 09:33

Co robię źle?

 

1) parametrem of= ma być urządzenie (/dev/cośtam, znajdziesz w diskutil list), a nie punkt montowania (uwaga: urządzenie 'całego' nośnika, a nie partycji)

2) bs daj 1m, małą literą.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#6 Bachytek

Bachytek
  • 83 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 25 marca 2021 - 18:54

Z konta admina:

admin@Air-Bartosz ~ % dd if=/Users/admin/Downloads/Win10_20H2_v2_Polish_x64.iso of=/dev/disk4 bs=1m

dd: /dev/disk4: Permission denied

admin@Air-Bartosz ~ % dd if=/Users/admin/Downloads/Win10_20H2_v2_Polish_x64.iso of=/dev/disk4s1 bs=1m

dd: /dev/disk4s1: Permission denied

 

Z konta root:

/dev/disk4 (external, physical):

   #:                       TYPE NAME                    SIZE       IDENTIFIER

   0:     FDisk_partition_scheme                        *61.5 GB    disk4

   1:               Windows_NTFS ⁨Bez nazwy⁩               61.5 GB    disk4s1

 

sh-3.2# dd if=/Users/admin/Downloads/Win10_20H2_v2_Polish_x64.iso of=/dev/disk4 bs=1m

dd: /dev/disk4: Resource busy

sh-3.2# dd if=/Users/admin/Downloads/Win10_20H2_v2_Polish_x64.iso of=/dev/disk4s1 bs=1m

dd: /dev/disk4s1: Resource busy

 

 

 

A pendrive przed chwilą przeze mnie wymazany jako exfat, główny rekord rozruchowy.


Użytkownik Bachytek edytował ten post 25 marca 2021 - 19:09


#7 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 25 marca 2021 - 18:58

Dodaj sudo na początku.

I przestań 'formatować', to nie ma żadnego znaczenia, dd sobie nadpisze wszystko i tak.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#8 Bachytek

Bachytek
  • 83 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 25 marca 2021 - 19:14

sh-3.2# sudo dd if=/Users/admin/Downloads/Win10_20H2_v2_Polish_x64.iso of=/dev/disk4s1 bs=1m

dd: /dev/disk4: Resource busy

sh-3.2# sudo dd if=/Users/admin/Downloads/Win10_20H2_v2_Polish_x64.iso of=/dev/disk4s1 bs=1m

dd: /dev/disk4s1: Resource busy

sh-3.2# exit

exit

admin@Air-Bartosz ~ % sudo dd if=/Users/admin/Downloads/Win10_20H2_v2_Polish_x64.iso of=/dev/disk4s1 bs=1m

Password:

dd: /dev/disk4: Resource busy

admin@Air-Bartosz ~ % sudo dd if=/Users/admin/Downloads/Win10_20H2_v2_Polish_x64.iso of=/dev/disk4s1 bs=1m

dd: /dev/disk4s1: Resource busy

admin@Air-Bartosz ~ %


Użytkownik Bachytek edytował ten post 25 marca 2021 - 19:16


#9 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 25 marca 2021 - 21:50

Trochę przestaje mi się podobać, że absolutnie nic nie próbujesz zrobić sam, tylko oczekujesz rozwiązania na tacy.

Urządzenie nie może być zamontowane. man diskutil Twoim przyjacielem.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#10 Bachytek

Bachytek
  • 83 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 25 marca 2021 - 22:00

Pytam o pomoc i doprecyzowanie Twojego rozwiązania, bo sam nie pracuję w linii komend. Korzystam z Maca amatorsko, nie profesjonalnie. Miałem rozwiązanie, które działało (asystent boot camp), które było prostą w obsłudze aplikacją. Teraz nie działa po zmianie komputera i szukam pomocy. Odpowiada mi wydawać by się mogło spec dając niekompletne informacje o funkcjach z linii komend, po czym się irytuje, że ja "nie próbuję robić sam". To jakbyś "stereotypowej kobiecie" powiedział, gdzie w aucie jest olej, filtry itp. i kazał samej wymyślić jak by tu zrobić przegląd auta.

 

PS przetestowałem najpopularniejsze programy "odpowiedniki rufusa", żaden nie daje rady zrobić bootowalnego pendrive z win10 (zwykle po wskazaniu obrazu od razu krzyczą, że ten obraz nie jest bootowalna co jest bzdurą), a jeden nawet jak zrobił na tyle, że ruszył instalator windy, to podczas instalacji nie widzi już plików źródłowych więc nie udaje się postawić z niego windowsa (na laptopie innym, nie macu). Dopiero po tym postanowiłem zapytać na forum - w zamian słyszę, że źle robię bo nie robię sam czegoś, czego nie umiem :)



#11 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 25 marca 2021 - 22:04

http://rtfm.killfile.pl/#KEEPCOOL
http://rtfm.killfile.pl/#lajza

I w ogóle cały ten artykuł.

 

To jak, odmontowałeś?


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#12 Bachytek

Bachytek
  • 83 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 25 marca 2021 - 22:41

Odmontowałem „Narzędziem dyskowym”. Mam pendrive, który się montuje, ale...

Podczas rozruchu trzeba kliknąć jakikolwiek klawisz (kiedyś tak było przy instalacji windows vista i windows 7). To już sugeruje sugeruje przestarzały system montowania. Niestety ale przy bootowaniu przez Legacy instalacja nie rusza w ogóle, przy UEFI instalator rusza, ale gdy akceptuje się licencje i przechodzi do partycjonowania i instalacji to nie widać plików instalacyjnych. Dorzucam screen, niestety limit 500kb zmusił do zmniejszenia jakości. Powinien być czytelny.

Załączony plik  A2EC6420-C63D-4BD1-9395-7AB3C8A294C0.jpeg   121,75 KB   0 Ilość pobrań


Użytkownik Bachytek edytował ten post 25 marca 2021 - 22:45


#13 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 25 marca 2021 - 23:14

Czekaj, Ty tego Windowsa chcesz na M1 stawiać?


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#14 Bachytek

Bachytek
  • 83 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 25 marca 2021 - 23:16

Nie, zgodnie z tym, co napisałem powyżej mówimy o laptopach innych marek, w tym przypadku testuję na biznesówkach od Lenovo, HP i Dell. Na każdym to samo.

 

Może nie jestem zaawansowanym userem, ale że na ARM Windowsa nie zainstaluję to wiem :)


Użytkownik Bachytek edytował ten post 25 marca 2021 - 23:16


#15 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 25 marca 2021 - 23:50

Meh, to trochę mi się pomysły kończą.

 

1) https://www.switchin...ble-usb-on-mac/ - tu jest jakaś dziwna procedura.

2) był taki soft 'unetbootin', ale nie mam pojęcia, czy działa na M1.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#16 winmaciek

winmaciek
  • 6 506 postów
  • Płeć:

Napisano 26 marca 2021 - 00:28

Podejrzewam, że UNetbootin działa – dostał patcha do Big Sur, na moim MacBooku z M1 uruchamia się. Nie jest skompilowany dla Apple SIlicon, ale podejrzewam, że będzie działać poprawnie. Aczkolwiek serce płacze – aplikacja nie jest w jakikolwiek sposób podpisana i wydaje się być portem z Linuksa. Nie wspominając o tym, że ma rozmazany interfejs i na starcie krzyczy o hasło administratora (i nie jest to systemowe okienko). 

W przypadku próby posadzenia instalki Windowsa na pamięci USB procedura z tym cudem jest opisana tutaj: https://linuxhint.co...ller_usb_linux/. Trzeba sobie przewinąć i będzie na końcu wpisu. 

Nie wydaje się to trudne – sformatować pamięć, wybrać ją w UNetbootinie, wskazać plik ISO i odpalić kopiowanie. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#17 Bachytek

Bachytek
  • 83 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 28 marca 2021 - 20:04

UNetbootin odpala mi się, wypala pendrive i tak było od początku ale:
1) podczas wskazania obrazu od razu mówi, że nie jest on bootowalny (co jest bzdurą)

2) wypalony pendrive nie pozwala postawić systemu.

 

Będę walczył dalej, z linkiem również ale na dniach. Aktualnie nie mam na to czasu bo mi się powaliły plany całkowicie i mam urwanie głowy. A piszę to by nie było, że olałem temat itp.



#18 BlueBook

BlueBook
  • 401 postów

Napisano 29 marca 2021 - 06:51

Przecież jest orginalne narzędzie M$ do tworzenia bootowalnych nośników.

MacPro3,1-2 x Q.Core 2.8GHz/RAM-32GB/SSD480GB/R9-380-2GB/El Capitan---MBP-MID2009-2.66GHz/RAM-8GB/SSD240GB-El Capitan/128GB-Windows10/9400M+9600M GT

iPhone 11 128GB


#19 Pro220v

Pro220v
  • 4 postów

Napisano 20 sierpnia 2021 - 14:11

mam starego maca pro z 2006r, chce winde 10 albo 7, próbowałem zainstalować przez bootcampa zrobiłem partycje 60gb, zainstalowałem refit, ściągnąłem ze strony appla narzedzie do wrzucenia na usb z systemem windowos, zalogowałem sie na tego pendrajwa przy starcie systemu trzymajac alt, wystartowałem pendrive z win10, na poczatku pojawił czarny ekran z mrugajacym kursorem w prawym górnym rogu, a później białe pasy na brazowym tle, po 30 min wyłączyłem maka.....

.....nie da rady przez bootcampa pobrac sterownikow pod windows na ten komputer, aha mam system 10.6.8 snow leopard

 

pomoże ktoś jakoś tutaj czy musze zakładać nowy temat?



#20 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 20 sierpnia 2021 - 19:41

Przeczytaj jeszcze raz tytuł tego wątku, a potem przemyśl swoje pytanie jeszcze raz.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych