Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Reeder - niewłaściwe wyświetlanie polskich liter


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 647 postów
  • Płeć:

Napisano 25 stycznia 2021 - 11:41

Po jednej z ostatnich aktualizacji Reedera zauważyłem, że RSS-y z niektórych serwisów niepoprawnie wyświetlają polskie znaki diakrytyczne. Na liście wiadomości znaki wyświetlają się poprawnie, natomiast po wejściu w dany artykuł są krzaczki. Dotyczy to na przykład kanałów z gazeta.pl, ale już na przykład z myapple.pl jest poprawnie.

 

Czy zaobserwowaliście u siebie podobne objawy? iOS najnowszy.

 

z2eu0j2.jpg



#2 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 25 stycznia 2021 - 11:58

Nigdy nie miałem czegoś takiego, ale mam mało feedów i w sumie wszystkie techniczne (a techniczni ludzie potrafią ustawić kodowanie znaków w źródle - stawiam, że w tym rzecz, skoro nie działa tylko w konkretnych miejscach).
Dodałem testowo gazetę peel i też nie zaobserwowałem: https://imgur.com/a/LtEr2y7 (nie wyświetliło mi dokładnie tych samych rzeczy, co u Ciebie, ale specjalnie wziąłem coś z 'ś' żeby sprawdzić).


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#3 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 647 postów
  • Płeć:

Napisano 25 stycznia 2021 - 12:03

A możesz jeszcze sprawdzić jedną rzecz? Ustaw, proszę, dla tego kanału Account Settings -> Reader View (full-text) -> zaznacz Gazeta.pl.

 

Jak to wyłączyłem, to się otwiera poprawnie. Po włączeniu problem ze znakami wraca. Ta rozbieżność pomiędzy różnymi widokami sugeruje, moim zdaniem, że problem jest jednak po stronie Reedera.


Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 25 stycznia 2021 - 12:09


#4 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 25 stycznia 2021 - 12:21

Potwierdzam: po włączeniu reader mode mam złe kodowanie. Na logikę wnioskuję, że to wygląda tak jakby w Gazecie w nagłówku ustawiali coś innego niż utf-8. 'Normalna przeglądarka' się ogarnie, bo ma zwykle obsługę iso-8859-2 i cp1250 nawet (żeby działać na starszych systemach, głównie Windows, które nie mają globalnego utf-8), a ta w readerze może na sztywno chcieć tylko utf-8 ("tak jak powinno być wszędzie").


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#5 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 647 postów
  • Płeć:

Napisano 25 stycznia 2021 - 12:35

Dzięki za sprawdzenie. Wygląda na to, że Reeder popsuł funkcję pobierania full-textu, zapominając o sprawdzeniu kodowania. Popsuł, bo to od dawna działało poprawnie, dopiero w którejś z niedawnych aktualizacji się zwaliło. Mam nadzieję, że to naprawią.

 

Trochę się rozpędziłeś z tym „tak, jak powinno być wszędzie”. Te starsze charsety funkcjonują od dekad i w żaden sposób nie zostały uznane za obsolete/deprecated/illegal/itp. Wszystkie przeglądarki sobie z nimi doskonale radzą, radzi sobie też z nimi i Reeder, tylko przy zasysaniu całego tekstu coś spartolili.



#6 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 25 stycznia 2021 - 13:41

Ja jestem w tej sprawie radykałem i uważam, że powinno się odciąć od staroci i używać wyłącznie UTF ;-) Ale to temat na inną dyskusję chyba.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#7 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 647 postów
  • Płeć:

Napisano 25 stycznia 2021 - 14:01

No nic, zgłosiłem do supportu, ciekawe, czy się odezwą.
  • ftpd lubi to

#8 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 647 postów
  • Płeć:

Napisano 27 stycznia 2021 - 16:17

Ciekawa sprawa. Dzisiaj polskie znaki wyświetlają się już poprawnie, mimo, że od czasu, kiedy założyłem tego posta, nie pojawiła się żadna aktualizacja Reedera. Od supportu nic do mnie nie wróciło.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych