Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

iPhone 12 z olx/allegro


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Sceptyk

Sceptyk
  • 5 postów

Napisano 13 stycznia 2021 - 20:55

Cześć, mam dwa pytania odnośnie zakupów na portalach aukcyjnych/ogłoszeniowych.

Rozumiem, że są obarczone ryzykiem w porównaniu do kupna u oficjalnych dystrybutorów, ale można też wyrwać nowy telefon o wiele taniej.

 

Oto moja lista pytań do sprzedawcy (może komuś się przyda), bo opisy pozostawiają przeważnie wiele do życzenia. Oczywiście dostosowuję ją do konkretnego przypadku.

  1. Poproszę numer IMEI.
  2. Czy jest pan pierwszym właścicielem?
  3. Kiedy był kupowany?
  4. Czy był kupowany w Polsce? W jakim sklepie? Jeśli nie, to w jakim kraju?
  5. Czy podsiada pan dowód zakupu?
  6. Jeśli tak, to jaki (faktura vat/marża/paragon)?
  7. Czy był brany na firmę?
  8. Czy był brany na raty/na abonament czy za gotówkę? Jeśli u operatora, to w jakiej sieci?
  9. Czy ma simlock?
  10. Czy jest wylogowany z iCloud i Find my iPhone oraz nie ma żadnej blokady, ani nie jest na blacklist?
  11. Czy posiada pan pełen zestaw: pudełko ze zgodnym numerem IMEI, papiery, słuchawki, ładowarkę?
  12. Jaki jest stan kondycji baterii w %?
  13. Czy był serwisowany? Było coś wymieniane?
  14. Jaki jest stan techniczny, czy absolutnie wszystko działa?
  15. Jaki jest stan wizualny? Ma naklejone szkło, był noszony w etui? Czy ma rysy/pęknięcia/zadrapania/wgniecenia?
  16. Czy dokłada pan coś w gratisie?
  17. Czy możliwy odbiór osobisty?

I teraz tak, mam upatrzone dwa przypadki:

  • iPhone 12 256 GB za 3500 zł prawie nowy (normalne sklepy 4825 najtaniej), gwarancja do połowy grudnia, ale z Niemiec, bez dowodu zakupu (ale tam podobno telefonów nie blokują jak co), dane z IMEI wszystko ok (gość ma więcej modeli nowych i używanych do sprzedania), sprzedawca skłonny podpisać umowę kupna-sprzedaży
  • iPhone 12 64 GB za 3400 zł nowy (normalne sklepy 3950 najtaniej w promo), nieaktywowany, dowód zakupu od polskiego dystrybutora, faktura VAT wzięty na firmę, sprzedawca skłonny podpisać umowę kupna-sprzedaży

Czy dobrze rozumiem, że w pierwszym przypadku gwarancja normalnie obowiązuje gwarancja Apple w Polsce, a w drugim także tylko gwarancja, a na rękojmię nie ma co liczyć, bo był na firmę? Czy naprawdę nie ma problemu, jeśli sprowadzony z Niemiec? Podpowiedzcie, który brać proszę?



#2 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 802 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 13 stycznia 2021 - 22:13

Skoro już pochwaliłeś się 'listą pytań', to ją skomentuję:

> Jaki jest stan kondycji baterii w %?

Bez sensu podniecanie się procencikami, które dają niekoniecznie rzetelne dane. W wątku o baterii wielokrotnie wyjaśnione, dlaczego.

 

> Czy dokłada pan coś w gratisie?

Typowy rak na OLX. Ja już wszystko człowiek dogada, to nagle chcą gratisy albo 'a nie da się taniej'. Nie męcz(cie) sprzedawców - jakby chcieli Wam dawać gratisy, byłoby to napisane w ogłoszeniu; jakby cena była do negocjacji, OLX ma opcję ustawienia tego.


  • meg lubi to

Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#3 arcoss

arcoss
  • 97 postów

Napisano 13 stycznia 2021 - 22:19

Buuaahahaha, ja po takich pytaniach stawiam zarzuty a ludzie kupują (lub nie) telefon. Każdego dnia się człowiek czegoś uczy :)


  • makemymind lubi to

 Mac Mini 2020 i7/16GB/256GB * DELL U3415W *  MacBook Air M1 16GB/512GB *  iPhone 12 Pro *  iPad Pro 11' (2020) *  iWatch 6 SteelSeries *  AirPods Pro *  Apple TV 4K *  2x HomePod Mini


#4 Sceptyk

Sceptyk
  • 5 postów

Napisano 13 stycznia 2021 - 22:26

@ftpd wiem, ale skoro nie ma lepszego sposobu na sprawdzenie, to dobra chociaż i ta wartość. Ja widzę różnicę w użytkowaniu jak miałem 90% a mam 80. Co do gratisów, dodałem w momencie pisania tego posta, może źle ubrałem w słowa, chodzi mi tylko o etui, folię, szkło, które ludzie często dokładają pozbywając się telefonu. Kwestia negocjacji ceny to także całkiem normalna rzecz, zwłaszcza jeżeli sprzedający zaznacza to w ogłoszeniu, oczywiście nie w stylu "daję 2 tys i jestem o 19 u pana". Sam sprzedawałem rzeczy i wiem jak to wygląda.

 

@arcoss możesz jaśniej? Jakie zarzuty?



#5 Regiss

Regiss
  • 2 893 postów
  • SkądRadom

Napisano 13 stycznia 2021 - 22:49

Ja bym nie brał żadnego. W obu przypadkach masz tylko rok gwarancji. Chyba że telefon na rok i do wymiany to ok, ale jeśli dłużej to gra nie warta tych kilku stówek. Jak już chcesz taniej to najlepiej od kogoś ktoś wziął z elektro marketu( na osobę fizyczną) na raty i sprzedaje. Są takie ogłoszenia, a wtedy masz 2 lata ochrony. Oczywiście omijaj raty od operatorów komórkowych.

Użytkownik Regiss edytował ten post 13 stycznia 2021 - 22:51

iPhone 15 Pro


#6 Sceptyk

Sceptyk
  • 5 postów

Napisano 13 stycznia 2021 - 23:09

@Regiss to za potencjalne niespłacanie rat w elektromarkecie nie będzie blokowany? Czy czasem spora ilość sklepów tak czy siak nie wyłącza rękojmi przy zakupie, albo ta rękojmia jest tylko teoretyczna, bo gdyby coś w drugim roku się stało, to trzeba udowodnić, ze wada była przed zakupem i zostaje tylko sąd/rzeczoznawca?



#7 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 802 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 14 stycznia 2021 - 00:17

Wydaje mi się, że tylko operatorzy GSM blokują, jak ktoś wziął 'abonament z telefonem' i nie płaci. Elektromarket, na logikę, nie ma takich możliwości.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#8 MC_

MC_
  • 6 830 postów

Napisano 14 stycznia 2021 - 05:02

Blokować raczej nie, ale z umowy kredytowej moze wynikać przewłaszczenie na zabezpieczenie.

iP Xs; rMBP 2015 13', AW5 44 LTE


#9 Regiss

Regiss
  • 2 893 postów
  • SkądRadom

Napisano 14 stycznia 2021 - 07:47

Elektromarkety nie blokują, nie mają takiej możliwości. Milion razy było już na forum, że Apple traktuje 2 rok rękojmi jak gwarancję jak kupimy u oficjalnego sprzedawcy na osobę fizyczną. Nic nie musisz udowadniać tylko oddajesz telefon do dowolnego oficjalnego serwisu i zostanie naprawiony.

iPhone 15 Pro


#10 Trafimow

Trafimow
  • 124 postów

Napisano 21 lutego 2021 - 02:19


Witam! 
Planuje zakup iPhone 12. Na serwisach aukcyjnych są dostępne nowe zafoliowane nawet o 700zł tańsze niż u oficjalnego dystrybutora. Telefony pochodzą od operatorów czyli T-mobile itd. Wiem, jestem świadomy że obecnie już każdy operator blokuje telefon jeżeli nabywca nie spłaca rat. Jednak sprzedawcy z którymi pisałem twierdzą że jest faktura i telefon jest w 100% spłacony. Moje pytanie brzmi jakim sposobem może się to komuś opłacać? Jak ta sytuacja może wyglądać że ma w pełni spłacony telefon od operatora i może sobie jednocześnie pozwolić na sprzedaż za taką cenę??

Macbook Pro 13.3 Retina - iPhone 4S - iPhone 5S -  iPhone 7 - iPhone X - iPhone 12 - Apple TV 4K 2021 - Time Capsule - Apple Watch Series 3 - Apple Watch series 7 - iPad 9.7 2018 6gen.


#11 Emej

Emej
  • 1 161 postów
  • SkądWrocław

Napisano 21 lutego 2021 - 09:51

Wziął na firmę, odliczył koszty i VAT, a sprzedaży nie będzie dokumentował.

MBP Retina 15 2014 | iP X Space Gray | Apple Watch S4 | Airpods Pro


#12 Trafimow

Trafimow
  • 124 postów

Napisano 21 lutego 2021 - 13:21

Więc można to uznać za bezpieczny zakup?


Macbook Pro 13.3 Retina - iPhone 4S - iPhone 5S -  iPhone 7 - iPhone X - iPhone 12 - Apple TV 4K 2021 - Time Capsule - Apple Watch Series 3 - Apple Watch series 7 - iPad 9.7 2018 6gen.


#13 Regiss

Regiss
  • 2 893 postów
  • SkądRadom

Napisano 21 lutego 2021 - 13:46

Jeśli jest w 100% spłacony to blokada nie grozi. Pytanie czy rzeczywiście tak jest. Do tego masz tylko rok ochrony a nie dwa jakbyś kupił u oficjalnego sprzedawcy. Nie wiem czy to warte tych kilku stów.

iPhone 15 Pro





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych