Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Najlepsze zastępstwo dla Time Capsule


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 munkey

munkey
  • 28 postów
  • SkądWarszawa / Bełchatów

Napisano 27 listopada 2020 - 14:03

Cześć,

 

używam od kilku lat Time Capsule, przez ten cały okres przekonałem się, że funckja TM jest mi raczej zbędna, bo pojemność mojego macbooka jest mniejsza niż dysku Time Capsule i i tak sporą część zdjęć + jakieś filmy trzymam bezpośrednio na dysku TC.

 

Szukam upgrade'u przede wszystkim prędkości i zasięgu wifi.

 

Mam obecnie łącze 500Mb/s z UPC i ich modem wpięty do TC, które jest routerem dla wszystkich urządzeń w domu.

Na laptopie po wifi w tym samym pomieszczeniu wyciągam max 150Mb/s, są pomieszczenia w mieszkaniu (70m2), gdzie wifi jest słabe lub zupełnie zanika. Streamowanie nc+ z laptopa po AirPlay do Apple TV powoduje klatkowanie (mimo, że na laptopie obraz jest w tym czasie płynny).

Wychodzi na to, że potrzebuje chyba lepszego routera z podłączeniem dysku twardego. Jestem absolutnie zielony w temacie routerów, bo szczęśliwie przez wiele lat nie musiałem interesować się tym zagadnieniem. 

 

Możecie zaproponować jakieś routery i ewentualnie dyski spełniające funkcję TM (opcjonalnie) ewentualnie dające możliwość używania zapisanych tam plików w sieci domowej (albo nawet poza nią)?

 

Przepraszam za jakieś oczywistości albo głupoty jeśli się tu wkradły ;)

 



#2 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 27 listopada 2020 - 15:29

Ja używam od lat i polecam sprzet od Ubiquity. Obecnie mam Unifi Dream Machine, ale wcześniej jechałem na budżetowym Edgerouter X i też był super. Wygoda jest taka, że możesz łatwo rozszerzyć zasięg wifi stawiając drugiego AP - ja tak mam, bo gierkowskie ściany są pancerne i mi w sypialni zwyczajnie nie łapie, więc w przedpokoju leży sobie na szafce AP-ek, który po meshu gada z UDM i rozszerza sieć. Ewentualnie wiem, że seria Aplifi jest zbudowana właśnie do 'rozszerzania od bazy'.

Jeśli musisz koniecznie wpinać do tego dysk - Unifi Cloud Key Plus da Ci kontroler (soft do konfiguracji tego wszystkiego - równie dobrze nie musisz nic kupować i uruchamiać kontroler ze swojego komputera tylko wtedy, kiedy jest potrzebny (nie musi chodzić cały czas)) i dysk 1TB w standardzie (z opcją rozszerzenia do 5TB, za - zapewne gruby - hajs). Chociaż jak już robić rewolucję w sieci, to na całego i na przechowywanie danych postawić NAS-a, a nie jakieś dyski usb na kiju.

Także ja budżetowo rekomenduję Edgerouter + jakiś AP (na przykład Unifi AC Lite - Edgerouter sam w sobie nie robi wifi) + NAS; niebudżetowo UDM (bo ma w sobie router, AP, switch i kontroler od razu). W przyszłości możesz sobie obwiesić chatę kolejnymi AP, jeśli Ci potrzeba ;-)

Oczywiście 'router od operatora' od razu w tryb bridge, to taka jakby podstawa i od tego należy zacząć, bo to zwykle są jakieś badziewia, które dobrze terminują światłowód, ale nic poza tym.

Jakby co, najlepsze doświadczenia z zamawianiem sprzętu od ubqt mam z senetic.pl - mają 'wieczną promocję' i wszystko mi dochodziło za każdym razem na następny dzień. I nie, to nie jest reklama, nie mam nic wspólnego z firmą Senetic, poza tym oni są z Katowic, a ja na Śląsku byłem oba razy, wszystkie przejazdem ;-)


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#3 munkey

munkey
  • 28 postów
  • SkądWarszawa / Bełchatów

Napisano 28 listopada 2020 - 17:33

Dzięki wielkie za odpowiedź! Wróciłem tu po wielu latach i jestem zbudowany, ze nadal można tu tak szybko znaleźć pomoc:)
Amplifi wpadło mi już wcześniej w oko, ale miałem wrażenie ze jeśli to nie ma czterech antenek i nie wyglada kosmicznie to nie może działać;)
Natomiast Twoja odpowiedź kieruje mnie ponownie w jego stronę. Dobrze rozumiem, ze na moje potrzeby będzie to wystarczające i nie dopłata do DM niedużo tu zmieni?

#4 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 28 listopada 2020 - 18:57

Nie używałem Aplifi, znam tylko z opowieści. Natomiast używając różnych rozwiązań od tego producenta w różnych miejscach, na różnych metrażach i przy różnych przepustowościach wiem, że można im ufać, więc brałbym w ciemno.


  • munkey i cooper69 lubią to

Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych