Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MacOs + Windows jako NAS + chmura


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 mikemaj

mikemaj
  • 769 postów
  • SkądWarsaw, Poland, Poland

Napisano 11 maja 2020 - 15:59

Witam,

przymierzam się do zastąpienia mojego leciwego NAS D-Linka.

Doszedłem do wniosku, że zamiast kupować kolejne urządzenie, chciałbym wykorzystać mojego stacjonarnego PC.

To mój drugi główny komputer, okazjonalnie wykorzystywany do innych prac.

Chciałbym do niego włożyć 2x 2tb HDD w RAID 1.

Stąd pytanie, czy jeśli udostępnię dysk po sieci, to czy mogę go z poziomu MacOS obudzić i podłączyć się do zasobów? (Wake-on-lan), czy będzie musiał chodzić non-stop włączony?

Drugie pytanie, czy mogę te dwa dyski udostępnić jako moją prywatną chmurę? Są rozwiązania typu ownCloud, ale jeśli się dobrze orientuję to server działa tylko na linuxie.



#2 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 11 maja 2020 - 16:07

Nie wiem, czemu wrzuciłeś to w dział o Mojave, skoro chcesz robić rzeczy na Windowsie.

Średnio to też pasuje do 'Windows na macu', więc może dam do 'Internet i sieci', najbezpieczniej.

Windows w teorii umie WoL (pierwszy lepszy link: https://www.groovypo...lan-windows-10/), więc niby to możliwe, ale nie mam żadnego doświadczenia.

 

Co do owncloud - zainteresuj się Nextcloud, to jest fork ownclouda, mogę polecić z własnego doświadczenia (mam na nasie, działa świetnie). Jeśli chcesz koniecznie to mieć na Windowsie, to musisz zainstalować albo z WSL albo przez Dockera.

 

Główne pytanie brzmi: czy na tym PC musi stać Windows? ;-) Bo może postaw tam FreeNAS albo OpenMediaVault i z głowy?


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#3 NettManek

NettManek
  • 123 postów
  • SkądWolverhampton, UK

Napisano 11 maja 2020 - 18:30

WoL działa dobrze na windowsie - używałem apki WakeOnCommand (dostępna za darmo w AppStore) - do konfiguracji potrzebujesz IP address oraz MAC - najlepiej jakbyś ustawił sobie statyczne IP na routerze, żeby nie zmieniało się IP na serwerze. Jeśli chciałbyś budzić serwer zdalnie też się da ale musiałbyś bawić się w przekierowanie portów na routerze. 

 

do niedawna miałem starego Dell 7010 USFF jako serwer ale brakowało mi przestrzeni a komputer był bardzo malutki (tylko dwa dyski 2.5 się mieściły) to zakupiłem NAS z 4 bayami. 

 

Mac nie ma problemu z serwerem plików założonym na windowsie -ale u mnie z jakiegoś powodu nie dało się łączyć przy użyciu nazwy serwera więc musiałem łączyć się przy użyciu IP - np smb://192.168.0.14


 MacPro 5.1 2010 z OpenCore 6.7 OS Monterey |  MacBook Pro 15 mid 2015 |  iPhone 12 Pro Max |  Apple Watch 8 45mm |  iPad Pro 11 cali 1st gen 
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie porozstawiani, że spotyka się ich na każdym kroku.





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych