Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MacBook Pro 15 mid 2012 (bez retina) a system Mojave


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
21 odpowiedzi w tym temacie

#1 matuszek

matuszek
  • 115 postów

Napisano 08 kwietnia 2020 - 14:57

Witam,

czy ma ktoś z Was może zainstalowany system Mojave na leciwym już MacBook Pro 15 mid 2012 (bez retina)? Posiadam takowy sprzęt (16 GB RAM i dwa dyski ssd) z systemem macOS Sierra  i zastanawiam się nad przejściem na nowszy system Mojave. A może High Sierra? 

Pracuję głównie z muzyką(Logic, NI, Arturie, sylenth itp) ale ostatnio też próbuję programować w .NET i Visual Studio. Mam świadomość, że sprzęcik leciwy choć dla mnie na razie wystarczający. Obecnie mam np. problem ze zgraniem z iphone 8Plus zdjęć i filmów w aplikacji Zdjęcia, brak aktualizacji Pages, Keynote, Numbers, z których dość często korzystam. Dlatego tak się zastanawiam nad przejściem na nowszy system. 

Bardzo proszę o Wasze doświadczenia z tym systemem na podobnym sprzęcie. Trochę poczytałem o tym i opinie są różne. Wiem, że jak nie spróbuję to się sam nie dowiem, ale może macie jakieś spostrzeżenia(szybkość systemu, bateria, kompatybilność z NVidia GT650). 

Nie liczę na porady zainstaluj/nie instaluj. Będę raczej wdzięczny za opinie doświadczonych userów:)

Pozdrowienia 



#2 Arshe

Arshe
  • 800 postów
  • SkądŁódź

Napisano 09 kwietnia 2020 - 13:07

Miałem zainstalowaną HiSierre na MacBook unibody 2009 z 6GB RAM i dyskiem ssd i śmigało aż miło jak na tak leciwy sprzęt (system wstawał w 23/27 sekund) więc sądzę, że u Ciebie też będzie śmigać.

 iPhone 12 mini   iPhone 5s  iPad 8 th  HomePod mini 


#3 SERWIS.ME

SERWIS.ME
  • 1 006 postów
  • Płeć:
  • SkądKraków

Napisano 09 kwietnia 2020 - 13:51

Ja mam w domu jeszcze leciwego MacBooka Pro 13" Mid 2012 czyli bez retiny, ma dysk ssd, 8GB ramu i Catalina zupełnie dobrze na nim działa, nie widać żadnej różnicy w porównaniu do poprzednich systemów. A Twój 15" jest przecież dużo mocniejszy.


1CORE - Autoryzowany serwis Apple. Naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne.

Jana Zamoyskiego 81, 30-519 Kraków 
www.1core.pl Tel: 12 311 08 11


#4 matuszek

matuszek
  • 115 postów

Napisano 10 kwietnia 2020 - 01:36

Super, dzięki za b. budujące odpowiedzi. Cataliny jednak nie instaluje, ponieważ może mieć problemy z oprogramowaniem muzycznym, którego używam. Natomiast mam jeszcze takie pytanie: czy lepiej zrobić update przez highsierre czy od razu ładować Mojave?
Pytam, ponieważ spróbowałem zainstalować update Mojave(na Sierrę) i się posypał. Wyskoczył katalog ze znakiem zapytania:/ Na szczęście zrobiłem backup i uratował mi sytuacje. Właśnie odtwarzam system;)

Użytkownik matuszek edytował ten post 10 kwietnia 2020 - 01:39


#5 matuszek

matuszek
  • 115 postów

Napisano 10 kwietnia 2020 - 12:58

No i odpaliłem. Niestety musiałem przestawić dysk systemowy z trybu kronikowalnego na tryb partycji GUID. Trochę to trwało, bo musiałem wymazać dysk systemowy, ustawić tryb partycji GUID(wcześniej był kronikowalny bo też namieszałem:)), przywrócić system z backupu(jakieś 210 GB) i dopiero aktualizacja do Mojave.  

Teraz testowanie ale podoba mi się nowy system i na razie wszystko śmiga Obadam jeszcze jak bateria itp.

Jakby ktoś potrzebował więcej info to służę pomocą ;) Niestety na polskich stronach jest mało informacji odnośnie stricte tego modelu i Mojave


Użytkownik matuszek edytował ten post 10 kwietnia 2020 - 13:04


#6 pedros

pedros
  • 1 392 postów
  • SkądWAW, PL

Napisano 10 kwietnia 2020 - 14:10

 

No i odpaliłem. Niestety musiałem przestawić dysk systemowy z trybu kronikowalnego na tryb partycji GUID. 

 

 

A co ma wspólnego mapa partycji (GUID/MBR/APM) z formatem woluminu (HFS+ Journaled/APFS/i cała reszta)? Bo czegoś tu nie rozumiem



#7 matuszek

matuszek
  • 115 postów

Napisano 10 kwietnia 2020 - 14:30

Szczerze to nie mam pojęcia, aż tak się na tym nie znam ale wcześniej dostałem taki komunikat jak na foto i dysk systemowy był niedostępny dla aktualizacji. Trochę poczytałem i zmienilem na ten GUID. I poszło;) Zatem poczytam sobie o co chodzi z mapą partycji a formatem woluminu. Ne zgłębiałem tematu wcześniej.;)

Załączone pliki


Użytkownik matuszek edytował ten post 10 kwietnia 2020 - 14:34


#8 ladek22

ladek22
  • 48 postów

Napisano 11 kwietnia 2020 - 10:40

Pozwólcie, że się podczepię pod temat. Mam aktualnie na Macu 13' Mid 2012 system Mojave. Nie działa mi kilka rzeczy np. nie mogę dodać skrzynki pocztowej do programu Mail oraz nie synchronizują się Notatki z iPhone. Jest to bardzo uciążliwe :(

 

Gdybym chciał wrócić do systemu High Sierra jaki kiedyś miałem to nie będzie problemu? Można wrócić do starszego systemu czy możliwe jest tylko zainstalowanie nowszego? Zupełnie się nie znam na tych rzeczach, a nie chcę namieszać, bo sobie nie poradzę. A w obecnej sytuacji mogę nie uzyskać pomocy w serwisie.

 

A może ktoś z Was miał podobny problem z Mail i Notatkami na Mojave i poradził sobie? Po co zmieniać system jeśli można zaradzić problemowi! Próbowałem już wszystkiego.

To załóż stosowne wątki w odpowiednich działach. / ftpd



#9 DanielF

DanielF
  • 5 726 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 11 kwietnia 2020 - 10:49

Co do synchronizacji z iPhone to raczej musisz mieć najnowszy MacOS catalina aby działał z iOS 13.
Fallout ...war, war never changes...

#10 ladek22

ladek22
  • 48 postów

Napisano 11 kwietnia 2020 - 10:54

Co do synchronizacji z iPhone to raczej musisz mieć najnowszy MacOS catalina aby działał z iOS 13.

 

Tylko czy taki stary MacBook z 2012 uciągnie Catalinę? Ma ktoś Catalinę na MacBooku z 2012 roku? Jak działa



#11 pedros

pedros
  • 1 392 postów
  • SkądWAW, PL

Napisano 11 kwietnia 2020 - 11:36

Teoretycznie powinien.

https://support.appl.../pl-pl/HT210222

Ale cudów nie spodziewałbym się. Masz tam chociaż SSD?


Użytkownik pedros edytował ten post 11 kwietnia 2020 - 11:37


#12 ladek22

ladek22
  • 48 postów

Napisano 11 kwietnia 2020 - 11:55

Teoretycznie powinien.

https://support.appl.../pl-pl/HT210222

Ale cudów nie spodziewałbym się. Masz tam chociaż SSD?

Tak, mam SSD! Wymieniłem dysk z talerzowego na SSD pod koniec grudnia i komputer był zresetowany całkowicie. Na początku był archaiczny system chyba Lion, więc przeskoczyłem do Mojave (wcześniej przed wymianą dysku i zresetowaniem był High Sierra). Na początku Mojave działał dobrze, ale po miesiącu zaczęły się problemy z Mail i Notatkami.



#13 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 11 kwietnia 2020 - 12:40

Przestań ciągle zmieniać temat na Mail i Notatki. Napisałem Ci wyżej, co masz zrobić w tej sprawie.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#14 matuszek

matuszek
  • 115 postów

Napisano 11 kwietnia 2020 - 12:42

Mi na razie synchronizacja notatek i maili działa z ios 13. System Mojave mam od wczoraj. 

Chociaż faktycznie na początku maile coś nie zaskakiwały. Sprawdzałem w aplikacji Mail/Preferencje/konta i w dwóch skrzynkach status świecił się na czerwono. Nie pamiętam co zrobiłem, chyba na nowo zalogowałem się i już śmiga. 

A żeby system ios 13 synchronizował się z Macbookiem nie trzeba Cataliny. Na Sierra też się synchronizowały notatki i maile, ale w notatkach nie było kilku funkcji. Na Sierra największy problem miałem z aplikacją Zdjęcia, nie chciał synchronizować foto i filmów, ale chyba dlatego, że w iphone miałem ustawione nowsze kodeki i prawdopodobnie się krzaczył. Teraz jest super ok. Wszystko działa i szybko wgrywa fotki i filmy do Zdjęć.


Użytkownik matuszek edytował ten post 11 kwietnia 2020 - 12:44


#15 ladek22

ladek22
  • 48 postów

Napisano 11 kwietnia 2020 - 13:20

Przestań ciągle zmieniać temat na Mail i Notatki. Napisałem Ci wyżej, co masz zrobić w tej sprawie.

 

Jaki ma sens zakładanie tematów? Napracuję się, założę tematy i zostaną one w ciągu 10 minut, a najpóźniej po godzinie zamknięte i usunięte. Pewnie się nie pomylę, gdy napiszę, że 95% założonych przeze mnie tematów wylądowało w koszu, a bo tytuł zły, albo coś innego. Pewnie właśnie dlatego ciężko na tym forum znaleźć gotowe rozwiązanie problemu, bo tematy są zamykane i usuwane zanim rozpęta się dyskusja.



#16 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 11 kwietnia 2020 - 14:06

Czekaj, ale czyja to wina, że nie umiesz przeczytać regulaminu i ogłoszeń?
Oraz: zakończmy już ten offtopic, wróćcie do meritum wątku.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#17 matuszek

matuszek
  • 115 postów

Napisano 18 kwietnia 2020 - 18:50

Po tygodniu pracy na Mac OS Mojave muszę przyznać, że na moim modelu system chodzi bardzo fajnie. Raz mi się zresetował, ale to chyba przez apkę e-Pity, w zeszłym roku też przez nią chyba miałem taką akcję. Notatki, maile, zdjęcia fajnie się synchronizują i wszystkie programy pracują prawidłowo. Odnośnie baterii to nie zauważyłem różnicy vs macOS Sierra. Przez pierwszych kilkanaście godzin proces photoanalysisd dość mocno obciążał procesor, sprawdzał ok 2600 zdjęć zgranych z iphone. O tym można sobie poczytać na forum. To normalka :)

Jedna rzecz, która mnie troszkę denerwuję to trochę wolniejsze otwieranie się nowych okien w Finderze. Ale może to kwestia jakichś ustawień np. wyłączenia jakichś animacji w ustawieniach lub z poziomu terminala:) Ale to tak bardzo nie przeszkadza. Generalnie polecam ten system. Działa super.

Cataliny na razie się boję bo nie wiem czy wszystko, czego używam zadziała więc sobie odpuszczam. Cieszę się Mojave:) 

Jakby ktoś miał wątpliwości to śmiało piszcie. Postaram się pomóc. 



#18 Vdr

Vdr
  • 159 postów

Napisano 22 kwietnia 2020 - 14:25

Podepnę się pod pytanie aby nie zakładać nowego wątku. 

 

Posiadam MacBooka Pro 13 Early 2015 (8GB RAM, 256SSD). Aktualnie używam wciąż El Capitan i bateria po 680 cyklach trzyma fenomenalnie, udaje mi się czasami uzyskać ponad 10h w użyciu. 

 

Czy ktoś posiadający podobny sprzęt mógłby doradzić, czy update na Mojave czy może Catalinę nie popsuje drastycznie tego wyniku? 

Pozdrawiam 



#19 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 22 kwietnia 2020 - 15:25

Najprościej będzie zainstalować i zobaczyć. Jak się pogorszy, zawsze możesz wrócić do starszego systemu.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#20 matuszek

matuszek
  • 115 postów

Napisano 23 kwietnia 2020 - 23:27

Najprościej będzie zainstalować i zobaczyć. Jak się pogorszy, zawsze możesz wrócić do starszego systemu.


Dokładnie, sam tak zrobiłem. Zrób backupa. Jak nie przypasuje to wracasz do tego co miałeś. I już.

#21 Vdr

Vdr
  • 159 postów

Napisano 24 kwietnia 2020 - 11:06

Tak pewnie ostatecznie zrobię.

Założyłem, że skorzystam z idei forum i możliwości zapytania kogoś, kto mógł mieć podobne doświadczenia wcześniej aby oszczędzić trochę czasu i energii przy uniknięciu podwójnej reinstalacji systemu (zwłaszcza, że wcześniej tego nie robiłem więc mogą pojawić się problemy w trakcie) a później na monitorowaniu wyników baterii  :)

 

Pozdrawiam 


Użytkownik Vdr edytował ten post 24 kwietnia 2020 - 11:11


#22 kalosz12

kalosz12
  • 27 postów

Napisano 28 czerwca 2021 - 21:30

Witam,

 

Chciałbym odświeżyć nieco temat [...]

zaktualizowałem do Cataliny.

 

I dlatego odkopałeś ponad roczny temat w dziale o Mojave? No super. Tylko, że nie. / ftpd


Użytkownik cronopioverde edytował ten post 28 czerwca 2021 - 23:51
skromne ortosłownikowanie w dzisiejszych i tak nadto stezaurusowanych czasach





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych