Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Macbook Air 2020 vs iPad Pro 2020.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
64 odpowiedzi w tym temacie

#26 filu_

filu_
  • 285 postów

Napisano 10 kwietnia 2020 - 07:25

@Mikołaj,

 

Dzięki, rozpoznam temat a na szybko zapytam - dysku HDD 3,5 nie uciągnie bez zewnętrznego zasilania, trzeba dysk w kieszeń z własnym zasilaczem i pod USB do Malinki?

 

SSD pewnie uciągnie bez zewnętrznego zasilania ale na razie wykorzystałbym te wszystkie "cegły" które mam :)


Sony Xperia 5 II 128 GB + microSD 128 GB, gniazdo jack, 120 Hz, 5G, ładowarka w pudełku


#27 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 648 postów
  • Płeć:

Napisano 10 kwietnia 2020 - 08:04

3,5" podejrzewam, że nie uciągnie. Ja mam 2,5" talerzowy i działa stabilnie. Wygooglaj sobie OpenMediaVault. Więcej już na ten temat nie będę w tym wątku pisał, bo się moderatorzy zezłoszczą.



#28 filu_

filu_
  • 285 postów

Napisano 10 kwietnia 2020 - 08:10

Dziękuję!


Sony Xperia 5 II 128 GB + microSD 128 GB, gniazdo jack, 120 Hz, 5G, ładowarka w pudełku


#29 szymeg

szymeg
  • 33 postów

Napisano 10 kwietnia 2020 - 09:37

Zastanawiałem się nad tym, do czego właściwie potrzebny mi komputer oraz czy mógłbym te czynności robić na iPadzie i wyszło mi jednak, że jeden komputer w domu jest niezbędny. Pomijając wszystkie oczywistości, jak filmy, muzyka, mail, pakiet biurowy... dochodzę do następujących pozycji:

  1. skanowanie (ok, mam na iPadzie aplikację do drukarki Brother) coś bym i zeskanował - a chcę zeskanować cały zasób rodzinnych fotografii,
  2. zgrywanie filmów i muzyki - mam trochę kupionych płyt ale zepsuł mi się odtwarzacz CD/DVD przy amplitunerze (zgrywam na dysk twardy w ramach dozwolonej polskim prawem kopii zapasowej),
  3. udostępnianie tego zasobu w domowej sieci (DLNA) dla innych urządzeń (zwykłe użytkowanie w kręgu rodziny),
  4. przestrzeń na zgromadzenie tego całego zasobu.

Oczywiście 1 - 3 mogę załatwić przed przejściem na iPadOnly ale na 4 potrzebny będzie spory DAS/NAS.

 

2-4 w moim przypadku nie ma miejsca, więc ciężko mi się tutaj wypowiedzieć, jednak numer 1 od bardzo dawna już zastąpiłem aplikacją Scannable i tak skanuję wszystkie potrzebne rzeczy.



#30 filu_

filu_
  • 285 postów

Napisano 12 kwietnia 2020 - 10:06

Prowadzę rozpoznanie w kierunku zamiany mojego starego blaszaka w serwer, który będzie konieczny w każdym wariancie - i w MacBooku i w iPadzie potrzebna mi będzie duża ilość zewnętrznej pamięci.

 

Niestety proste rozwiązania się nie sprawdzą, bo chodzi nie tylko o udostępnianie plików multimedialnych ale i archiwizację danych (np. backupy), czyli również wrzucanie i zarządzanie plikami na serwerze. Chciałbym to wszystko też jakoś zabezpieczyć i przynajmniej częściowo (backupy) szyfrować. Myślę też o RAID1. Jest do tego świetna dystrybucja FreeNAS.

 

W międzyczasie szukam i testuję aplikacje do prostej obróbki zdjęć (a'la GIMP), tworzenia szyfrowanych ZIPów bo jestem mocno zorientowany na przejście na iPada. Oczywiście nie będę iPadOnly, bo żona planuje MacBooka, więc moja konwersja na iPada nie będzie taka dramatyczna :)

Coraz więcej rzeczy staram się robić na iPadzie, chociaż w przypadku mini nie zawsze jest to wygodne.

 

 

Pozdrawiam świątecznie!


Sony Xperia 5 II 128 GB + microSD 128 GB, gniazdo jack, 120 Hz, 5G, ładowarka w pudełku


#31 DanielF

DanielF
  • 5 726 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 12 kwietnia 2020 - 10:11

W promocji masz Affinity Photo na maca i iPada i PC pobierz i potestuj
Fallout ...war, war never changes...

#32 filu_

filu_
  • 285 postów

Napisano 12 kwietnia 2020 - 10:24

Dzięki, Polarr wydaje się akurat na moje potrzeby ale sprawdzę Twoją propozycję.


Sony Xperia 5 II 128 GB + microSD 128 GB, gniazdo jack, 120 Hz, 5G, ładowarka w pudełku


#33 szymeg

szymeg
  • 33 postów

Napisano 15 kwietnia 2020 - 17:19

https://myapple.pl/p...juz-w-sprzedazy

 

Niespodziewanie już dziś dostępna, więc przyszyły tydzień pewnie pierwsze testy wpadną na youtube, jestem mega ciekaw, przez ten czas od założenia tematu praktycznie tylko się upewniam w decyzji o spróbowaniu pójścia w iPad Only. 



#34 filu_

filu_
  • 285 postów

Napisano 15 kwietnia 2020 - 18:54

Mnie się ten pomysł też podoba ale trochę bałbym się pracy z kilkoma dokumentami w wordzie i excelu na raz na iPadzie i na małym ekranie ;) Oczywiście ta praca to raczej awaryjnie, gdybym musiał zrobić coś służbowo w domu i nie dostał sprzętu na wynos :)

Fakt że ja celowałbym w 11” z 256 GB, chociaż może niekoniecznie ten nowy. Awaryjnie zostaje mi stary desktop z LibreOffice, więc byłbym HalfiPadOnly ;)

Na pewno praca nawet na 11” i z klawiaturą z gładzikiem to przepaść do iPada mini, na którym staram się teraz robić coraz więcej.
W każdym razie, mając zapasowy stary desktop prędzej kupię iPada Pro niż Macbooka.

szymeg pewnie będziesz pierwszy i mam nadzieję na obszerną relację :)

Sony Xperia 5 II 128 GB + microSD 128 GB, gniazdo jack, 120 Hz, 5G, ładowarka w pudełku


#35 filu_

filu_
  • 285 postów

Napisano 20 kwietnia 2020 - 07:57

Jest jeszcze jedna rzecz, która mnie niepokoi w iPadOnly - archiwum poczty dostawców trzecich. Przy mailu z iCloud nie ma problemu, archiwizuje się w iCloud (chociaż wolałbym lokalnie). Natomiast przy poczcie outlook zarchiwizowanie poczty oznacza przeniesienie jej do folderu o nazwie archiwum na serwerze.

 

Normalnie na blaszaku przerzucam starsze maile do folderu lokalnego i mam je na dysku, od czasu do czasu archiwizuję i luz.

 

Na iPad można oczywiście przenosić maile do skrzynki iCloud.

 

Patrzyłem też na tańszą alternatywę dla Pro, bo Lidar mi nie jest potrzebny. Oczywiście wybór padłby na Aira, 256 GB + nowa klawiatura z gładzikiem - tak! Za 649 PLN od Logitecha ;)


  • Kardas lubi to

Sony Xperia 5 II 128 GB + microSD 128 GB, gniazdo jack, 120 Hz, 5G, ładowarka w pudełku


#36 soczekpl

soczekpl
  • 3 183 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 20 kwietnia 2020 - 08:55

Zawsze można kupić Pro 2018. Nie ma wielkiej różnicy, oprócz Lidar - trochę więcej pamięci RAM i nieznacznie lepszy procesor.

 

Btw. na zagranicznych stronach można przeczytać, że Apple planuje nowego Aira z TouchID pod ekranem.


Macbook Pro '14 M1 Pro / iPhone 15 Pro 128GB / Apple Watch series 7 SS 45mm / iPad Pro 2020 Cellular 128GB / AirPods Max / AirPods Pro & Pro 2


#37 filu_

filu_
  • 285 postów

Napisano 20 kwietnia 2020 - 09:21

Tak, Pro 2018 też rozważałem, klawiatura ma pasować. Wyszłoby taniej ale i tak za mocarny się wydaje :)


Sony Xperia 5 II 128 GB + microSD 128 GB, gniazdo jack, 120 Hz, 5G, ładowarka w pudełku


#38 soczekpl

soczekpl
  • 3 183 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 20 kwietnia 2020 - 09:32

Tak, Pro 2018 też rozważałem, klawiatura ma pasować. Wyszłoby taniej ale i tak za mocarny się wydaje :)

 

Tak, pasuje. Mi też się wydawał zbyt mocarny (kupiłem go głównie dla konsumpcji treści), ale nie chciałem tabletu z Home button, więc w grę wchodził tylko Pro.

 

Czytałem trochę na zagranicznych forach o Magic Keyboard i... Zaczynam się wahać, bo nie jest tak dobrze, jak myślałem.


Macbook Pro '14 M1 Pro / iPhone 15 Pro 128GB / Apple Watch series 7 SS 45mm / iPad Pro 2020 Cellular 128GB / AirPods Max / AirPods Pro & Pro 2


#39 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 648 postów
  • Płeć:

Napisano 20 kwietnia 2020 - 10:53

Do Pro 11 warto dopłacić jeszcze z jednego powodu. Rysik. Ten nowy, ze względu na ładowanie indukcyjne i magnetyczne mocowanie jest o wiele bardziej praktyczny od poprzedniej edycji, a póki co, tylko Pro 11 i nowe 12,9 go wspierają. Ja wiem, że rysik nie jest kluczową funkcją jeśli mówimy wyłącznie w kontekście potencjalnego zastąpienia komputera, ale wydaje mi się, że decydując się na takie rozwiązanie, nie chcecie rezygnować z zalet, jakie dają iPady.

 

A muszę powiedzieć, że robienie odręcznych notatek to genialna sprawa. Klawiaturą pisze się szybciej, ale kiedy trzeba napisać choćby jakiś prosty wzór matematyczny, schemat blokowy, jakiś szkic czy prosty wykres, to piórko jest w tym niezastąpione.



#40 filu_

filu_
  • 285 postów

Napisano 20 kwietnia 2020 - 11:11

@soczekpl
Pewnie ta klawiatura ma sporo problemów wieku dziecięcego, zanim ja udoskonalą, zanim wyjdą zamienniki, to trochę czasu minie.
Połowę tańszy będzie ten Logitech do Aira ;)

@Mikołaj
No właśnie u mnie piórko nie jest kluczowe, nie ten level. Teoretycznie mógłbym używać na mini 5 generacji pencila 1 ale jakoś nie czuje potrzeby. Może to tylko kwestia przełamania. Wiem, że pen2 to inna bajka ale na Air jedynka też podejdzie.

Ja oczywiście obniżam wymagania, bo nie byłbym taki iPadOnly, albo zostawię sobie serwer plików na blaszaku albo może jednak zdecyduje się na Mac mini, wtedy żona będzie „rozdarta” między Airem a makiem, a ja będę użytkował maka mini i iPada mini ;)

Ale nawet bez wsparcia z komputerem w tle chyba Pro byłby dla mnie zbyt mocarny. A TouchId mi nie przeszkadza osobiście.

Sony Xperia 5 II 128 GB + microSD 128 GB, gniazdo jack, 120 Hz, 5G, ładowarka w pudełku


#41 szymeg

szymeg
  • 33 postów

Napisano 20 kwietnia 2020 - 12:26

Do Pro 11 warto dopłacić jeszcze z jednego powodu. Rysik. Ten nowy, ze względu na ładowanie indukcyjne i magnetyczne mocowanie jest o wiele bardziej praktyczny od poprzedniej edycji, a póki co, tylko Pro 11 i nowe 12,9 go wspierają. Ja wiem, że rysik nie jest kluczową funkcją jeśli mówimy wyłącznie w kontekście potencjalnego zastąpienia komputera, ale wydaje mi się, że decydując się na takie rozwiązanie, nie chcecie rezygnować z zalet, jakie dają iPady.

 

A muszę powiedzieć, że robienie odręcznych notatek to genialna sprawa. Klawiaturą pisze się szybciej, ale kiedy trzeba napisać choćby jakiś prosty wzór matematyczny, schemat blokowy, jakiś szkic czy prosty wykres, to piórko jest w tym niezastąpione.

 

 

Właśnie ta perspektywa jest dla mnie bardzo obiecująca. Często zdarza mi się, że potrzebuję szybko zescreenować jakiś służbowy dokument i narzucić jakieś uwagi, więc na macbooku często jest to proces mało intuicyjny i mało wygodny, tutaj miałbym pełną kontrolę nad tym. Nawet teraz jak myślę o zwykłych screenach, które wysyła się gdzieś pomiędzy znajomymi, a rodziną, żeby coś pokazać, wytłumaczyć - Apple Pencil da nie tylko wygodę, ale także fun. 

 

 

@soczekpl
Pewnie ta klawiatura ma sporo problemów wieku dziecięcego, zanim ja udoskonalą, zanim wyjdą zamienniki, to trochę czasu minie.
Połowę tańszy będzie ten Logitech do Aira ;)

@Mikołaj
No właśnie u mnie piórko nie jest kluczowe, nie ten level. Teoretycznie mógłbym używać na mini 5 generacji pencila 1 ale jakoś nie czuje potrzeby. Może to tylko kwestia przełamania. Wiem, że pen2 to inna bajka ale na Air jedynka też podejdzie.

Ja oczywiście obniżam wymagania, bo nie byłbym taki iPadOnly, albo zostawię sobie serwer plików na blaszaku albo może jednak zdecyduje się na Mac mini, wtedy żona będzie „rozdarta” między Airem a makiem, a ja będę użytkował maka mini i iPada mini ;)

Ale nawet bez wsparcia z komputerem w tle chyba Pro byłby dla mnie zbyt mocarny. A TouchId mi nie przeszkadza osobiście.

 

 

U mnie sprawa idzie coraz bardziej w kierunku iPad Only, dla narzeczonej prawdopodobnie weźmiemy nowego Macbooka Air 2020 z dopłatą do quad-core i5, jej użytek sprowadza się do pracy w safari, max 3-4 karty + jeden plik excel, to wszystko, więc Air powinien wytrzymać ładnych kilka lat. W razie problemów ze zrobieniem czegoś na iPadzie, będę miał możliwość korzystania z najnowszego macOS Catalina, bo na swoim staruszku mam El Capitan.

 

 

Tak, pasuje. Mi też się wydawał zbyt mocarny (kupiłem go głównie dla konsumpcji treści), ale nie chciałem tabletu z Home button, więc w grę wchodził tylko Pro.

 

Czytałem trochę na zagranicznych forach o Magic Keyboard i... Zaczynam się wahać, bo nie jest tak dobrze, jak myślałem.

 

 

Co masz na myśli z tym, że nie jest tak dobrze? Oglądałem te pierwsze wrażenia nieznanego kolesia na youtubie, który dostał już klawiaturę w weekend i raczej ze wszystkimi moimi wymaganiami klawiatura powinna sobie poradzić. Jedyne minusy to waga urządzenia (ok. 600g). Z iPadem waży to jakieś 1070g, co i tak daje mniej, niż mój MBA z '13 (1350g), a także brak możliwości wywrócenia iPada na klawiaturę, co było możliwe przy Smart Folio Keyboard.



#42 filu_

filu_
  • 285 postów

Napisano 20 kwietnia 2020 - 12:43


U mnie sprawa idzie coraz bardziej w kierunku iPad Only, dla narzeczonej prawdopodobnie weźmiemy nowego Macbooka Air 2020 z dopłatą do quad-core i5, jej użytek sprowadza się do pracy w safari, max 3-4 karty + jeden plik excel, to wszystko, więc Air powinien wytrzymać ładnych kilka lat. W razie problemów ze zrobieniem czegoś na iPadzie, będę miał możliwość korzystania z najnowszego macOS Catalina, bo na swoim staruszku mam El Capitan.


Ja byłem prawie przekonany do takiego wariantu - żona MBA w konfiguracji i5/16/256 GB a dla mnie iPad Pro 11" ale ostatecznie tego MBA pewnie ja bym częściej używał, bo do pracy ma służbowego Della, a po pracy coś sobie podziubie na ajfonie.

A skoro jednak to ja mam siedzieć więcej przy komputerze, to już wolę przy ekranie 22 - 23" więc wezmę maka mini dla siebie - to będzie taki statek - baza do jakiejś cięższej pracy i trzymania plików, zarządzania multimediami itp. a do lżejszych prac - iPady, z tym że żona koniecznie z klawiaturą i gładzikiem (namiastka MBA) i się uparła na Pro ale wg mnie Air wystarczy... Może Pro 2018 w bazowej konfiguracji? Pewne jest, że z dnia na dzień nie zaczniemy projektować, obrabiać grafiki czy filmów :) Ale każdy ma własne potrzeby i plany i nie kwestionuję wcale potrzeby używania pencila :)

Nie wiem, czy było linkowane ale dość ciekawa dyskusja w komentarzach:
https://www.macrumor...-2020-ipad-pro/

Użytkownik filu_ edytował ten post 20 kwietnia 2020 - 12:45

Sony Xperia 5 II 128 GB + microSD 128 GB, gniazdo jack, 120 Hz, 5G, ładowarka w pudełku


#43 szymeg

szymeg
  • 33 postów

Napisano 20 kwietnia 2020 - 21:30

Ja byłem prawie przekonany do takiego wariantu - żona MBA w konfiguracji i5/16/256 GB a dla mnie iPad Pro 11" ale ostatecznie tego MBA pewnie ja bym częściej używał, bo do pracy ma służbowego Della, a po pracy coś sobie podziubie na ajfonie.

A skoro jednak to ja mam siedzieć więcej przy komputerze, to już wolę przy ekranie 22 - 23" więc wezmę maka mini dla siebie - to będzie taki statek - baza do jakiejś cięższej pracy i trzymania plików, zarządzania multimediami itp. a do lżejszych prac - iPady, z tym że żona koniecznie z klawiaturą i gładzikiem (namiastka MBA) i się uparła na Pro ale wg mnie Air wystarczy... Może Pro 2018 w bazowej konfiguracji? Pewne jest, że z dnia na dzień nie zaczniemy projektować, obrabiać grafiki czy filmów :) Ale każdy ma własne potrzeby i plany i nie kwestionuję wcale potrzeby używania pencila :)

Nie wiem, czy było linkowane ale dość ciekawa dyskusja w komentarzach:
https://www.macrumor...-2020-ipad-pro/

 

 

No pewnie, Pro 2018 w bazowej powinien starczyć ze spokojem, teraz pewnie można wyrwać jakieś fajne promocje. 

 

Dzięki za link, na pewno przejrzę cały topic. 



#44 filu_

filu_
  • 285 postów

Napisano 21 kwietnia 2020 - 05:58

Ja przejrzałem cały topic, wtedy miał 6 stron i trochę zwątpiłem, jednak w 100% nie wpisuję się w iPadOnly, takie prozaiczne czynności jak podgląd danych o zdjęciu czy sformatowanie pendrive to wciąż jeszcze gimnastyka...

 

Mam jednak zamiar i tak znacznie więcej robić za pomocą iPada ;)

 

A dla pencila znalazłbym jednak zastosowanie - np. wczoraj przyszło mi wydrukować dokument przysłany w pdf, podpisać, zeskanować i odesłać i mimo że maila odebrałem na ipadzie, drukarkę i skaner obsługiwałem z ipada to jednak z pencilem byłoby prościej i szybciej :D


Sony Xperia 5 II 128 GB + microSD 128 GB, gniazdo jack, 120 Hz, 5G, ładowarka w pudełku


#45 soczekpl

soczekpl
  • 3 183 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 21 kwietnia 2020 - 21:20

Co masz na myśli z tym, że nie jest tak dobrze? Oglądałem te pierwsze wrażenia nieznanego kolesia na youtubie, który dostał już klawiaturę w weekend i raczej ze wszystkimi moimi wymaganiami klawiatura powinna sobie poradzić. Jedyne minusy to waga urządzenia (ok. 600g). Z iPadem waży to jakieś 1070g, co i tak daje mniej, niż mój MBA z '13 (1350g), a także brak możliwości wywrócenia iPada na klawiaturę, co było możliwe przy Smart Folio Keyboard.

 

iMagazine pisze coś dzisiaj o lagach trackpada, na zagranicznych forach czytałem o jakichś problemach. Zacytuję: "Podsumowując, na ten moment jestem trochę rozczarowany najnowszą klawiaturą Apple. Nie zrozumcie mnie źle. Magic Keyboard jest świetna, genialnie zrobiona. Generalnie czekałem na nią i przemawiają do mnie jej funkcje, jednak trzy cechy powodują, że mocno się zastanawiam czy ją zostawić czy zwrócić. Po pierwsze to waga. Ja bardzo dużo chodzę z iPadem pod pachą lub na plecach i każde dodatkowe 300 g – uwierzcie mi – robi różnicę. Druga sprawa to kąt nachylenia – dosłownie +5° rozwiązało by sprawę, a tak jest pewien niedosyt. Trzecia kwestia to ochrona iPada i potrzeba jego zdejmowania, aby używać go jako tabletu".


Macbook Pro '14 M1 Pro / iPhone 15 Pro 128GB / Apple Watch series 7 SS 45mm / iPad Pro 2020 Cellular 128GB / AirPods Max / AirPods Pro & Pro 2


#46 filu_

filu_
  • 285 postów

Napisano 21 kwietnia 2020 - 21:32

Ciekawe, że jednocześnie za ciężka i za mało chroni :)
Ale fakt, wolałbym, żeby chroniła tak jak ta nowa do Aira - składa się z dwóch niezależnych części, które można rozłączać.
Zainteresowanych odsyłam tu:
https://myapple.pl/f...-ipad-air-test/

Sony Xperia 5 II 128 GB + microSD 128 GB, gniazdo jack, 120 Hz, 5G, ładowarka w pudełku


#47 filu_

filu_
  • 285 postów

Napisano 22 maja 2020 - 11:12

I jak sytuacja? Czy mamy się czym pochwalić?


Sony Xperia 5 II 128 GB + microSD 128 GB, gniazdo jack, 120 Hz, 5G, ładowarka w pudełku


#48 szymeg

szymeg
  • 33 postów

Napisano 24 maja 2020 - 15:50

Temat ucichł to w sumie nic nie pisałem, ale skoro już zapytałeś to muszę się przyznać, że sytuacja zmieniła się diametralnie i nazwa tego tematu powinna zostać zaktualizowana, chociaż myślę, że może kiedykolwiek komuś ten temat pomoże, jeśli znalazłby się w podobnej sytuacji.

 

Po prawie dwóch miesiącach oglądania filmów, czytania recenzji, przeglądania różnych for, magazynów i nie pamiętam już co jeszcze - w nadchodzącym tygodniu na 99% lecę do Cortlandu i zamawiam... 13-calowego Macbooka Pro 2020 z procesorami 8 gen. i5/16GB RAM/256 SSD za około 6500zł po zniżce 8%.

 

Dlaczego taka zmiana? 

 

- niestety nie będę w stanie pracować tak efektywnie w biurze ze wszystkimi swoimi zadaniami i całą pracą, jaką wykonuję na iPadzie Pro, nawet z Magic Keyboard. Miałem okazję używać przez chwilę iPada Pro znajomego, który posiada zestaw iPad + Smart Keyboard Folio + Apple Pencil + Trackpad. Tak jak, niektórzy przypuszczali problemem będzie iPadOS. Samo działanie iPada z różnymi akcesoriami jest znakomite i to w ogóle nie byłoby problemem. Chciałem wykonać swoją klasyczną pracę z tym zestawem, niestety iPadOS na to nie pozwolił, wielozadaniowość desktopowa okazała się niezastąpiona. O wiele szybciej i sprawniej wykonałem swoje zadania na swoim starym MBA. Dało się zrobić wszystko na iPadzie, nie mówię, że nie, jednak nie było to intuicyjne, szybkie, proste. Widocznie wizja bycia iPadOnly nie jest tak kolorowa, jakby mogło się wydawać na samym początku, w moim przypadku.

 

Co prawda możliwość edycji PDFów za pomocą Apple Pencil i tworzenie notatek okazała się bardzo przydatna, to jednak nie przewyższa to w łącznym rozrachunku sposobu pracy na macOS. (Może na przyszłość "tani" iPad + Apple Pencil byłby całkiem rozsądnym dodatkiem do mojej pracy + Sidecar ?)

 

Dlaczego więc padło na MBP, a nie na nowego MBA z nowymi procesorami 10 generacji? 

 

- system chłodzenia to główna odpowiedź. Mimo iż nowy Air prawdopodobnie uciągnąłby kilka dokumentów w Pages, kilka plików z Excel, kilkanaście kart w Safari, mail i kilka innych aplikacji, to po prostu nie chcę się zamykać na te kilka kolejnych lat (mam nadzieję, że znów dam radę 7 lat, tak jak z MBA 2013) na to, że nie będę mógł wykonać poważniejszych zadań, bo kto wie gdzie mnie życie zaprowadzi, prawda?

 

- decyzja na MBP padła po obejrzeniu większości filmów Max Tech na YT, a także na komentarzach ludzi pod filmikami, trafiłem nawet na osobę w takiej samej sytuacji co ja, w sensie przesiadka z MBA 2013 base na coś innego, osoba wybrała MBP base 13 i opisała, że spełnia wszystkie jego oczekiwania i przesiadka była bardzo dobrą decyzją. 

 

- po wszystkich tych researchach sam w sobie utworzyłem takie przekonanie:

 

1. Potrzebujesz laptopa do Safari i Netflixa? - Macbook Air 2020 base.

2. Potrzebujesz laptopa do profesjonalnej obróbki video, zdjęć, programowania itp.? - Macbook Pro 13 z procesorami 10 gen.

3. Potrzebujesz laptopa do tego co ja? Dużo otwartych aplikacji, dokumentów, plików, kart w przeglądarce, ale wciąż chcesz mieć zapas zrobienia czegoś więcej w razie potrzeby? - Macbook Pro 13 base (z opcjonalnym dodaniem RAM).

 

Chciałbym też każdemu podziękować za udział w dyskusji i pomoc, jeśli macie ochotę to dawajcie znać co myślicie.



#49 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 24 maja 2020 - 16:10

100% się zgadzam. Też próbowałem iPada do pracy i nie daję rady. Tylko do notatek na spotkaniach, albo maili w podróży. Córka jednak używa ipada jako głównego komputera, ale normalnego komputera nie miała nigdy w życiu. Tak się przyzwyczaiła. Poza wielozadaniowością ograniczeniem ipada jest sposób obsługi dodatkowego ekranu i aplikacja pliki. Po półtora roku z Air 18 i przejściu na pro 20 mogę też podpisać się pod wnioskami w sprawie modelu Macbooka. Air solo jest super a z zewnętrznym monitorem się męczy, zoomy go męczą, duże dokumenty itd.



#50 filu_

filu_
  • 285 postów

Napisano 24 maja 2020 - 17:05

Dzięki za obszerne wyjaśnienie. Ja też ze dwa miesiące kręcę się w kółko (miałem nawet maca mini ale oddałem z powodu problemów z czarnym ekranem). W moim przypadku sytuacja jest nieco inna, bo komputer wyłącznie do domowych zastosowań. Doszedłem już do wniosku, że MBP w podobnej konfiguracji ale 512 GB będzie w sam raz. Potem trochę ochłonąłem, bo do tego 400 zł przejściówka, za rok kolejny 1000 Apple Care - i to wszystko do edytowania zdjęć z wakacji? Zszedłem do 256 GB ale to wciąż za drogo. Ciągle będę potrzebował NAS albo DAS, starego blaszaka i tak zostawię (właśnie w tym celu). Gdyby to był komputer do celów zarobkowych czyli środek trwały - nie ma sprawy. Ale do marnowania czasu przed ekranem? Odpuściłem.

 

Jestem na 99% przekonany, żeby wziąć iPad Pro z 256 GB (zacząłem bawić się iMovie na iPadzie mini i spodobało mi się). Do tego Smart Folio Keyboard, bo gładzik mi niepotrzebny, pencila też na razie odpuszczam. Ponieważ blaszaka zostawiam "na dożywocie", to zawsze awaryjnie coś na nim zrobię. Żonie przekażę iPada mini na potestowanie, czy aby na pewno potrzebny jej komputer. Po tym eksperymencie zobaczymy, czy potrzebny nam nowy komputer i czy musi to być mac - szczerze to nie nie cierpię aplikacji Zdjęcia i Muzyka za próby ubezwłasnowolnienia mnie :)

 

Wolę bezproblemowo skopiować po kablu zdjęcia z iPhone, wrzucić je do folderu tematycznego, np. Wakacje 2019, przejrzeć, posortować; po czym zostawić sobie kilka na iPhone do pokazywania znajomym :) Nie chcę żadnej synchronizacji ani innych kombinacji i robienia sieczki z moich katalogów przez aplikacje :D

 

Mac OS niczego mi nie urwał i nawet się trochę cieszę, że zostanę poza rezerwatem z całym moim dotychczasowym zasobem multimediów.

 

Mam zamiar dużo rzadziej uruchamiać blaszaka z monitorem (bo jako serwer SMB i DLNA będzie pracował). A z internetami, mailem i - co będzie najtrudniejsze - z plikami tekstowymi i arkuszami (domowe sprawy, pisma, budżet) - przeniosę się na mniejszy ekran i na inne narzędzia (z Libre Office na iWork). Edytora tekstów się nie obawiam, zaczęło mnie bawić dyktowanie pism, nawet jeśli potrzeba poprawić literówki to - przy moim tempie pisania na klawiaturze - i tak jest szybciej.

 

Skaner i drukarkę i tak obsługuję już z iPada (brak sensownych sterowników i programów pod linuksem).

 

Podsumowując moje podsumowanie ;) - MBP jest dla mnie za drogi, nawet MBA wydaje mi się wątpliwym wydatkiem. Jeśli żona będzie chciała komputer, to ew. zaproponuję jej base MBA ale dołożymy i5.

 

@szymeg

Ja myślałem też ( wersji  MBP) o Sidecar z wykorzystaniem mojego iPada mini i ew. wykorzystanie pencila 1 gen. - może właśnie tak jak piszesz - iPad Air + pencil? Chociaż to ładowanie jest tak nonsensowne, że mam wrażenie iż wdrożono je tylko po to, żeby 2 generacja wydawała się genialna do potęgi ;)

Życzę udanego zakupu i zadowolenia z MBP!

 

@WojtekWojtek

U Ciebie też zastosowanie typowo zawodowe, więc decyzja zrozumiała. Aplikacja Pliki to dno, sam się wielokroć na nią żaliłem. Mam wrażenie, że jeśli mam słabe łączę to ona nie potrafi nawet wyświetlić plików z iPada.

 

Ale ona jest chyba ofiarą całego tego założenia iOS, że nie ma plików tylko treści, a treści przypisane są do aplikacji... Mamy potem taki absurd, że pdfy, pliki tekstowe i arkusze widzimy jako pliki, muzykę - tylko w aplikacji Muzyka, a zdjęcia - w Zdjęciach. Z drugiej strony, jak wrzucę na iPada album muzyczny via SMB, to nie widzi ich aplikacja Muzyka ale mogę odtworzyć je w jakimś takim prostym odtwarzaczu. No i dodatkowo mogę zaimportować multimedia via VLC przez sieć - te z kolei też nie będą widoczne w systemowych aplikacjach...

 

Wiem, że to nieco dziwne założenia, bo narzekam na pewną "zamkniętość" mac OS, a chcę zmigrować w jeszcze większy zamordyzm w iOS :)

To prawda ale udaję się tam z wycinkiem moich plików i zadań, cała reszta pozostaje poza zasięgiem Apple ;) To ja sobie na serwerze będę decydował, co będzie w jakim katalogu.

 

Natomiast ciekawi mnie, czy Apple wyjdzie poza marketingowe hasło, że mój następny komputer nie musi być komputerem. Niektórzy uważają, że urządzenia mobilne, w tym przyszły MBA, dostaną procesory ARM i pytanie, który system operacyjny? Tak czy inaczej, aplikacja Pliki wymaga pilnego poprawienia. Z drugiej strony, w ekosystemie i tak nadrzędną rolę pełni mac (ew. proteza czyli iTunes na Windows) - wiele rzeczy da się zrobić bez niego ale głupie wrzucenie mulitmediów na iPad wymaga maca/iTunes. Oczywiście problemem jestem ja sam, czyli dinozaur, który trzyma muzykę na blaszaku, jak w latach 90-tych, zamiast strimować ją z sieci ;)


Użytkownik filu_ edytował ten post 24 maja 2020 - 17:08

Sony Xperia 5 II 128 GB + microSD 128 GB, gniazdo jack, 120 Hz, 5G, ładowarka w pudełku





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych