Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Serwer wymiany plików dla kilka klientów


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 DiMoonn

DiMoonn
  • 259 postów
  • SkądMariew, PL

Napisano 14 marca 2020 - 23:36

Chciałbym uruchomić własny serwer wymiany plików. Mam Internet 1000/100 MB/sec. Dwa komputera mac, NAS Synology 413j.

Teraz korzystam z serwera ftp który dzierżawię od zewnętrznej firmy, jest ostatnio coraz droższy i chcę zrezygnować z tej usługi.

Uruchomiłem ftp serwer na NAS Synology, ale prędkość wymiany jest dosyć niska. Na forum Synology jest sporo wątków o tym od 10 lat. Nic się nie polepszyło.

Mam router Huawei HG8546M. Jest tam opcja uruchomienia ftp serwera na usb (flash albo dysku), podobno jest ograniczenie podpiętego usb w 32GB. Na razie nie znalazłem wiążącej info o tym. Jeśli jest tak, to dla mnie mało.

Sęk w tym że nie chciałbym obciążać swoich kilka kluczowych klientów w instalację jakiegokolwiek dodatkowego softu. Dla jednego z nich to jest w dodatek niemożliwe. Duża państwowa firma. Nie ma opcji.

Czy widzicie jakieś racjonalne rozwiązanie? Prośba się podzielić wiedzą.

 



#2 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 15 marca 2020 - 00:51

A co to ma wspólnego z działem 'Mac Hardware'?


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#3 DiMoonn

DiMoonn
  • 259 postów
  • SkądMariew, PL

Napisano 15 marca 2020 - 01:02

A co to ma wspólnego z działem 'Mac Hardware'?

Sorry, zobaczyłem Urządzenia zewnętrzne i wpisałem tu. Proszę przenieść o ile to możliwe do właściwego działu. Dzięki :)



#4 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 15 marca 2020 - 11:05

No to przeniosłem.

Jak masz 100 Mbps na wyjściu, to nie wiem, jakich transferów oczekujesz. To, w dużym skrócie, nie jest łącze sensowne do udostępniania.

 

Serwer ftp na NAS to akurat najlepszy pomysł z tego, co opisałeś.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#5 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 15 marca 2020 - 15:41

A serwisy chmurowe się nie sprawdzą? FTP nie jest wydajnym protokołem. Bo z własnej sieci to właśnie taki NAS wydaje się optymalny. Ciekaw jestem ile to jest „wolno”



#6 extor

extor
  • 316 postów
  • SkądWrocław, PL

Napisano 26 stycznia 2021 - 18:10

Dziś trafilem na twój temat gdyż nie zaglądam w kategorię „Internet...”. Minęło już 10 miesięcy, ale może komuś się przyda na przyszłość :D

Jeżeli zależy ci na wymieni plików z różnymi użytkownikami w internecie to ciekawą opcją jest NextCloud. Jedyny warunek to własny serwer lub maszyna wirtualna(AWS/Google Cloud etc.) na linuxie (można też na Windowsie ale wydajność na NTFS jest gorsza niż na ext4). Potrzebujesz Apache’a oraz SQL (np. MariaDB). Instalator sam prowadzi krok po kroku, poza tym udostępniają bardzo obszerny manual jak postawić własną instancję. NextCloud jest darnowy i udostępniony jako Open Source. Jeżeli chodzi o udostępnianie plików to nie ma nic bezpieczniejszego jeżeli chodzi o RODO bo sam dla siebie jesteś Administratorem. Każdemu kto ma mieć dostęp zakładasz konto, jeżeli ktoś ma nie mieć już dostępu do serwera to go wyłączasz. Samo udostępnianie działa na tej samej zasadzie co Google Drive. Możesz też robić grupy użytkowników tak aby wzajemnie siebie nie widzieli. Możesz też udostępniać za pomocą linku publicznego, zabezpieczonego hasłem, które wysyłasz innym kanałem np. SMSem. Cała obsługa odbywa się w przyjemny dla użytkownika sposób czyli przez przeglądarkę. Transmisję masz zabezpieczoną przez SSL/TLS a wszystko leci po HTTPS, więc unikasz problemu z zablokowanymi portami po stronie klienta.

Co do instalacji na własnym serwerze to proponuje postawić na nim hypervisor (Citrix lub Hyper-V) a następnie na nim uruchomić sobie maszynę wirtualną z Linuxem. Pozwoli Tobie to na tworzenie snapshotów (checkpontów) maszyny i w przypadku jak coś się wysype, jak będziesz wprowadzał jakieś zmiany (np. update, zmiana konfiguracji, itp.) to w kilka sekund przywracasz stan sprzed wprowadzonych zmian.
 MacBook Pro 16" i7/512GB/16GB RAM | Beats Studio3
 iPhone 15 Pro 256 GB Blue Titanium |  Watch Series 8 |  AirPods 3

#7 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 26 stycznia 2021 - 23:10

Używam NextCloud i też mogę polecić.

Tylko się przyczepię, że to o 'stawianiu hypervisora i maszyny wirtualnej z Linuksem' to overkill (nie będę już polemizował z zasadnością 'Citrixa' (zapewne chodziło o Xen Server, tylko tak dziwnie napisałeś nie nazwę rozwiązania, a producenta) a tym bardziej windowsowego hyper-v, kiedy istnieje Proxmox) - docker wystarczy, narzut pełnej wirtualizacji jest zbędny.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#8 extor

extor
  • 316 postów
  • SkądWrocław, PL

Napisano 30 stycznia 2021 - 13:05

Tak chodziło mi o Xen Server. Xen jak i Hyper-V podałem jako przykład wirtualizacji. Dodam, że chodziło mi też o Hyper-V Server a nie usługę Hyper-V instalowaną w systemie Windows/Windows Server. Można użyć innego, np. wspomnianego przez Ciebie Proxmoxa. Co do Dockera to nie mam z nim doświadczenia.
 MacBook Pro 16" i7/512GB/16GB RAM | Beats Studio3
 iPhone 15 Pro 256 GB Blue Titanium |  Watch Series 8 |  AirPods 3

#9 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 30 stycznia 2021 - 14:55

A to polecam, bo jednak konteneryzacja nie zabiera 20% 'standardowego' narzutu pełnej wirtualizacji.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych