Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Pokazywanie paska na górze podczas maksymalizacji okna.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 lukas_gab

lukas_gab
  • 828 postów

Napisano 08 listopada 2017 - 14:32

Cześć.

 

  Używam sporo na Macu RDP i łącze się do stacji developerskiej. Niestety zawsze jak myszka przejedzie do góry pokazuje się pasek tytułowy okna oraz pasek "menu" - nie wiem jak on się nazywa, co utrudnia pracę, szczególnie, jak w tym RDP łączę się tez do innego RDP i mam pasek na górze. Pytanie, czy mogę zablokować pokazywanie tego paska i wychodzenie z fullscreena na rzecz skrótu klawiszowego? Dzięki za wasz, czas.



#2 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 08 listopada 2017 - 14:57

Mi przychodzi do głowy co innego - nie używanie natywnego fullscreena tylko rozciągnięcie okna RDP na całą wielkość monitora (możliwą). Chyba w RDP się ustawia czy ma korzystać z natywnego fullscreena MacOS. Jak nie to można na pewno go ustawić by nie odpalał sesji w FullScreen, a następnie z wciśniętym klawiszem alt kliknąć na zieloną kulkę w rogu okna - powiększy to jedynie okno do maksymalnych rozmiarów bez wchodzenia w tryb full screen.



#3 lukas_gab

lukas_gab
  • 828 postów

Napisano 08 listopada 2017 - 15:12

Niestety, alt + zielona kulka, nie rozciąga do pełnego ekranu, dodatkowo powoduje to skalowanie ekranu co nie jest najlepsze. Z drugiej strony 2 paski to kupa pikseli, które marnują się na tych 13"...  Serio nie da się zablokować paska przy najechaniu myszką do góry? 



#4 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 08 listopada 2017 - 15:33

"Zablokowany" pasek u góry w full screen zajmowałby dokładnie tyle samo miejsca co przy rozciągnięciu okna bo z definicji okno musi mieć toolbar tak czy owak więc w czym problem? (chyba że Twórca aplikacji napisze jej transparentny toolbar a'la QuickTime, albo taki chowający się, ale to się kontroluje już w appce samej a nie na poziomie systemu bo system oferuje taką opcję o której już ci pisałem - https://apple.stacke...fullscreen-apps) Chyba że ja po prostu sobie źle wyobrażam to rozwiązanie które proponujesz.

 

Co do przeskalowania - to też jest do ustawienia w RDP. Z jakiego RDP na maku korzystasz? Z tego z czerwoną ikonką czy ze starego? Pobierz tego z App Store, lepiej się spina z MacOSem niż ten z witryny Microsoftu.


Użytkownik imrik edytował ten post 08 listopada 2017 - 15:36


#5 lukas_gab

lukas_gab
  • 828 postów

Napisano 09 listopada 2017 - 10:08

Używam tego z czerwoną ikoną z appstore. Wiem, że mogę włączyć skalowanie poprzez cmd+2 ale chodzi o to, żeby nie było skalowania. RDP jest o tyle inteligenty, że dostosowuje rozdzielczość sesji do rozdzielczości terminala, a nawet uruchomi tyle pulpitów ile masz w macu monitorów. Po to stosuje RDP, żeby sam zmieniał rozdzielczość, a nie skalował jak VNC, z tego co jest ustawione na serwerze. Zablokowanie paska - chodziło mi o zablokowanie *pokazywania* się paska podczas najechania kursorem, a nie, żeby był widoczny non stop. Jak w Windowsie np. zrobisz F11 w Chrome, to włącza się fullscreen i najechanie do górnej krawędzi nie przywołuje żadnego paska czy menu i należy dopiero kliknąć F11, żeby wyjść z tego trybu. Chciał bym coś podobnego osiągnąć na Macu, ale w aplikacji od RDP, ale jak na razie znajduję tylko jakieś pół środki...



#6 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 09 listopada 2017 - 10:27

Teraz rozumiem co chcesz osiągnąć.

 

Obawiam się, że na półśrodkach się skończy bo czegoś takiego na MacOS nie ma, przynajmniej na mój stan wiedzy. Nie na poziomie systemu. Twórca aplikacji musi zadbać o odpowiedni UX.

 

MS musiałby coś takiego wbudować w RDP.

https://developer.ap...ullscreen-mode/

 

 

 

Keep the toolbar visible when it’s necessary for accomplishing tasks; hide it when the focus is on content. A full-screen window can be set to show the toolbar all the time, or only when the user moves the pointer to the top of the screen. Calendar, for example, always displays the toolbar, providing quick access to essential navigation and schedule management controls. On the other hand, Preview hides the toolbar so the user can focus on reading or viewing content.

Użytkownik imrik edytował ten post 09 listopada 2017 - 10:40


#7 lukas_gab

lukas_gab
  • 828 postów

Napisano 09 listopada 2017 - 10:33

Ech, szkoda. Właśnie, do Maca przyciągnęła mnie stabilność, szybkość działania i to, ze kiedyś zawsze chciałem mieć czarnego MacBooka 13" ale sianka nie miałem, ale te ograniczenia jakie daje Apple to jakaś masakra. Dużo lepiej wychodzi tutaj Windows... Lekki kretynizm, że HIG nie zakłada prawdziwego fullscreena.... No ale jak ostatnio dowiedziałem się, co trzeba zrobić, żeby w aplikacji Mail, wstawić stopkę w html to już mnie nic nie zdziwi (ale przynajmniej ostatecznie mam stopkę jaką chciałem ;) ).



#8 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 09 listopada 2017 - 10:42

kwestia "prawdziwego" fullscreena to kwestia perspektywy. Ja 15 lat z MacOS korzystam i podejście Windowsowe jest dla mnie dziwne i cieszy mnie, że to na maku działa zawsze tak samo i nie muszę się domyślać jak dana appka funkcjonuje w pewnym aspekcie.

 

@wcześniejszy mój post - znalazłem sekcje w HIG dot. fullscreen.


Użytkownik imrik edytował ten post 09 listopada 2017 - 10:42


#9 lukas_gab

lukas_gab
  • 828 postów

Napisano 09 listopada 2017 - 10:47

Tak, samo na każdej apce to jedna sprawa, ograniczanie możliwości to druga sprawa. Niech fullscreen będzie wszędzie taki sam, ale, żeby był, a nie jakieś wyjeżdżające panelu z góry, kiedy chcę zminimalizować okno wewnątrz rdp... Na Windowsie, panel RDP, jest mały na 1/4 ekranu i się chowa, więc nie przeszkadza w używaniu, jak w macu. Tu tak, na prawdę nie ma znaczenia, jaka to marka, czy MS, czy Apple, czy dystrybucja RedHata, ale o to, że to jest po prostu nie wygodne. Nic - dzięki za podpowiedzi, może dorwę jakiegoś Open Source klienta RDP co potrafi co chcę, albo sam go zmodyfikuje.



#10 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 802 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 09 listopada 2017 - 10:53

Nie dorwiesz, bo to nie jest 'wina' RDP, tylko funkcjonowania/obsługi fs w macOS. Górna belka pojawia się po najechaniu kursora niezależnie od uruchomionego programu, co jest logiczne - 1) znajdują się na niej wszystkie te paski File, Edit, View i tak dalej; 2) wszystkie ważne ikonki, typu status połączenia wifi, bt, czy chociażby godzina; 3) pokazanie paska to też pokazanie ramki okna, na której znajduje się przycisk do wyjścia z fs, który dla myszkowo-klikowo-zorientowanych systemów jest, no, ważny dla usera w opór.

 

Rozumiem Twój ból, bo sam często klikam w RDP i ten pasek boli, ale idzie się przyzwyczaić i czasami zagryźć zęby, jak uda się za trzecim razem ;-)


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#11 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 09 listopada 2017 - 10:59

Ja cały ten problem omijam szerokim łukiem i nie korzystam z RDP w fullscreenie po prostu - konfiguruje rozdzielczość optymalną pod monitor komputera z którego korzystam a samo RDP trzymam w oknie (wyłączone automatyczne wchodzenie w FS). RDP elegancko skaluje rozdzielczość terminala pod wielkość okna, nie muszę bawić się w chowanego za każdym razem gdy w terminalu muszę zrobić coś myszką w okolicy górnej krawędzi kanwy okna RDP.

 

Poza tym MS MA możliwość zrobić tak by w fullscreen toolbar był widoczny cały czas (musi go jedynie zrobić, a go nie zrobił po prostu), wtedy nie byłoby zabawy w chowanego, ale nie chce zadbać o odpowiedni UX swojej aplikacji. Apple narzuca pewne standardy, ale uwierz mi, co jak co ale akurat HIG jest najlepszą rzeczą jaką Apple wymyślił na przestrzeni ostatnich trzech dekad.


Użytkownik imrik edytował ten post 09 listopada 2017 - 11:02


#12 lukas_gab

lukas_gab
  • 828 postów

Napisano 09 listopada 2017 - 11:51

Ale pokazanie na stałe paska wymusza skalowanie obrazu, a ja chce pracować  na natywnej rozdzielczości danego terminala więc to nie jest rozwiązanie. Po prostu wytyczne Apple, nie umożliwiają stworzenia wygodnego interfejsu dla aplikacji terminalowych stylu RDP, VNC, TeamViewer. Ciekawe jak to jest przy VirtualBoxie, czy KVM - muszę sprawdzić, ale obawiam, się, że ta sama kaszanka. Szkoda, bo połowę czasu spędzam na RDP, pracując zarobkowo... 

 

Niemniej teraz sprawdzam StronholdHD i gra robi fullscreen. Jak kursorem wskazuje górną krawędź to nic się nie pokazuje. Ta gra używa chyba OpenGL. Ciekawe czy dało by rade na bazie np. xfreerdp zbudować wersje z warstwą prezentacji w OpenGL, żeby tak działało, jak np. ta gra. 

 

Ech, teraz będę modził klienta rdp, a może trzeba było kupić Dell XPS 13... tylko, ze on brzydki jak cholera jest.. 



#13 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 09 listopada 2017 - 12:14

Eee, nie - pokazywanie toolbara na stałe nie mogłoby *wymuszać* skalowania się rozdzielczości, nie samo w sobie - byłoby to zależne od rozdzielczości jaką wymusisz na terminalu w RDP po prostu. W MacOS czym innym jest okno i jego wielkość i czym innym jest jego kanwa (ten obszar który zawiera treść, toolbar nie jest treścią, jest elementem okna). Działałoby to dokładnie tak samo jak ręcznym zmienianiem wielkości okna, ot po prostu okno ma "grubszą" ramkę u góry. Nie wiem jak jest na Windows, ale pewnie podobnie.

 

Nie chodzi o to czego gra używa do wyświetlania fullscreen tylko czego NIE używa - natywnego modułu full screen dawanego przez system MacOS :) Twórca aplikacji MA możliwość własnego full screena i ma wtedy pełną władzę nad tym jak to się zachowuje. Zauważ że taka gra wtedy "kradnie" cały ekran komputera zamiast tworzyć własną przestrzeń "obok" na którą możesz się gestem przełączyć. Dlaczego? Bo natywny MacOSowy full screen tworzy osobną przestrzeń do pracy, a nie "kradnie" monitor dla siebie jak to jest na Windows.

 

W RDP MASZ taką opcję i nazywa się full screen mode, dostępna w ustawieniach ogólnych konkretnego terminala.

 

Zrzut_ekranu_2017_11_09_o_12_12_35.png


Użytkownik imrik edytował ten post 09 listopada 2017 - 12:21


#14 lukas_gab

lukas_gab
  • 828 postów

Napisano 09 listopada 2017 - 12:52

Prawie mnie ucieszyłeś. Owszem tryb custom powoduje, ze nie widać paska tytułu wraz z kuleczkami po lewej, ale nadal po najechaniu pokazuje się menu systemowe z jabłkiem. 


Btw na WIndows to wygląda tak https://social.techn.../getfile/607766 - co więcej ten pasek można przesuwać, wiec nic nie zasłania. Jednak jakoś Stornghold zrobił, że nie wysuwa się to systemowe menu, ciekawe jak.



#15 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 09 listopada 2017 - 13:48

Wynika to z tego, że MS chciał dać możliwość dostępu do tego menu w customowym trybie FS oraz faktu że akurat na Windows mnóstwo przydatnych kontrolek jest umieszczanych blisko górnej krawędzi ekranu (bo tam aplikacje używa się głównie w "pełnym oknie", gdzie na MacOS programów z reguły używa się po prostu w ich oknach, a nie na całym ekranie. Gdy te dwa światy się zderzają to prowadzi człowieka do irytacji - mnie również to irytuje ale zaciskam zęby i tyle.

 

Przy natywnym FS system ma pełną władzę nad tym jak zachowuje się okno w tym trybie w zamian za odciążenie dewelopera od pracy nad tym obszarem oraz faktem że użytkownik od razu będzie wiedział jak ma się zachować i czego ma oczekiwać od aplikacji (jak się ona zachowa, nie trzeba budować własnego UX, własnego onboardingu dla użytkownika, etc).

 

Jeśli Twórca aplikacji zdecyduje się na swoją własną implementację to jedyne ograniczenie jakie jest to fakt, że taka aplikacja musi "ukraść" ekran dla siebie (coś co na maku zdarza się niezwykle rzadko i generalnie użytkownicy mogą być tym faktem zaskoczeni, dlatego nikt rozsądny nie zdecyduje się dać tego jako opcji domyślnej, a do tego pochować wszelkie kontrolki za skrótem klawiszowym) - dlatego twórcy aplikacji takich jak gry czy infokioski mogą założyć że użytkownik w trakcie używania aplikacji nie będzie zainteresowany niczym innym (lub nie powinien być zainteresowany) i nie dają dostępu do menu systemowego u góry ekranu, a Twórcy aplikacji bazujących na oknie z reguły chcą dać użytkownikowi dostęp do systemowych menu bo chowają tam szereg funkcji i MS tak to właśnie sobie zrealizował (nota bene chyba standardowo jak na MacOS).

Mogli oczywiście inaczej, na przykład poprzez skrót klawiaturowy (VirtualBox na przykład tak ma), ale tego nie zrobili.

 

Szukanie wyjścia dla Ciebie jako użytkownika sprowadza się do pogodzenia się z tym i znalezienie najbardziej komfortowego jak to tylko możliwe workflow dla Ciebie, szukania alternatywnych klientów RDP albo pisanie do twórcy programu z prośbą o zmianę (gdzie wszyscy wiemy, że ostatnia opcja w tym wypadku to żadna opcja).

 

Do tego doszliśmy generalnie na samym początku tego wątku, w międzyczasie dwie czy trzy propozycji na temat jak inaczej to sobie zorganizować padło, reszta dyskusji to raczej "dlaczego" i "a na innym systemie działa to inaczej". Tych dwóch aspektów ja już poruszać tutaj nie będę bo myślę, że wyjaśniłem z czego to wynika a to jak to działa gdzie indziej średnio mnie interesuje i nie wpływa na to jak działa to na MacOS i jakie są dostępne opcje.


Użytkownik imrik edytował ten post 09 listopada 2017 - 13:51


#16 lukas_gab

lukas_gab
  • 828 postów

Napisano 09 listopada 2017 - 14:52

Ok, widzę, tutaj, ze jednak nie do końca się rozumieliśmy. Jeśli faktycznie MacOS ma opcje prawdziwego full screena to jest to dla mnie wystarczające. Stronghold ma, właśnie sprawdziłem i VirtualBox, też to ma co jest dla mnie wystarczające, że skrót cmd+f pozwala mi na pełny fullscreen. Faktycznie Windows nie kontroluje fullscreeny. W Windows WSZYSTKO jest oknem, więc fullscreen to okno bez ramek na krótym np. rysuje opengl. Tutaj jest to inaczej, i system sam implementuje pewnie rzeczy jak fullscreen. Developer w środowisku WIndows musi sam zadbać o wygląd okna w fullscreeny czyli np. usunąć dekoracje, powiększyć okno etc. Po prostu tutaj producent tj. MS nie zadbał o to, by istniał tryb taki jak np. w VirtualBox. W zasadzie to MS poszedł pewnie na łatwiznę, dając w custom fullscreen natywny pasek menu MacOS, zamiast implementować po swojemu i to tutaj jest mankamentem. W zasadzie to nie ma klienta rdp który by taki tryb udostępniał, mimo, że wszystkich to irytuje. Chyba przysiądę, nad tematem i jeśli uda mi się zrobić, taką wersje klienta RDP, żeby obsłużyć fullscreen jak VirtualBox pod skrótem cmd+F to wypuszczę to w sieć za 49,99$/1yr ;) Dzięki za wyjaśnienie tematu, btw. - wolał byś zaciskać nadal zęby czy zakupić coś za te 50 zielonych?



#17 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 10 listopada 2017 - 16:12

Ja osobiście na tyle dużo nie pracuję w RDP (kilkanaście h w miesiącu max, w sesjach po 10-15 minut na posiedzenie) aby mnie to bolało na kwotę 50 baksów na rok - choć nie uważam że jest to wygórowana kwota. Jestem z tych co kiedyś korzystali z jedynego dostępnego RDP - tego ze strony MS - i jakikolwiek inny jest już jak Maybach przy Maluchu, uwierz mi :) (tam nawet wprowadzanie znaków diakrytycznych czy kontrola okien z klawiatury wymagała dociskania klawiszy ctrl lub alt lub fn, zabawa w chowane przy górze ekranu to pikuś przy tym) Aktualnie korzystam z tego Microsoftu z App Store i mi pasuje (ergo przyzwyczaiłem się).






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych