Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

[TUTORIAL] Rozbudowa RAM w intelomini


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
72 odpowiedzi w tym temacie

#1 toki

toki
  • 1 210 postów
  • SkądPL

Napisano 08 stycznia 2008 - 21:22

Ponieważ do tej pory na naszym forum tylko Hex znęcał się na makiem mini G4 wymieniając w nim RAM, postanowiłem pomóc wszystkim, którzy wahają się czy wymieniać samemu RAM i stworzyć tutorial dotyczący intelomaka.
Jak wiadomo, w przypadku intelomini dostęp do modułów RAM jest utrudniony i trzeba będzie niestety kilka rzeczy zdemontować. W sumie odkręcimy 4 śrubki, trochę pomęczymy się z jednym kabelkiem i za 20 minut (bo tyle zajęła mi wymiana) będziemy się cieszyć makiem z 2GB RAM (albo i więcej jak ktoś zaryzykuje wsadzenie 3 lub 4 GB).

Tak więc zaczynając: obiekt znęcania się - jednodniowe mini z procesorem core2duo 1.83 GHz, 1 GB RAM i 80HDD. Do jego otwarcia użyłem w sumie tylko metalowej szpachelki (szerokiej żeby nie uszkodzić obudowy - odradzam grzebanie śrubokrętem bo na starym mini zostały przez to ślady) i placów (wyjątkowo nieprzyjemna sprawa ;) ).

Zaczynamy oczywiście od tyłu (ścianka ze złączami) i podważając szpachelką kolejno boki obudowy staramy się delikatnie wysunąć zawartość mini z jego aluminiowego pancerza. Można w tym celu użyć cienkiej blaszki żeby uwolnione zaczepy nie zatrzasnęły się z powrotem. Nie warto się spieszyć żeby nie uszkodzić sobie obudowy. Przesuwając się po obwodzie po dojściu do drugiego brzegu tylnej scianki miniaka naszym oczom ukaże się jakże piękny widok - patrz rys. 1 ;).

Można też bez szpachelki ale zdecydowanie gorzej to idzie choć bez niebezpieczeństwa uszkodzenia miniaka.
Teraz pozostaje nam tylko delikatnie wysunąć wnętrzności intelomini z jego aluminiowego pancerzyka. Dopiero teraz widzimy z jaką ilością zaczepów się zmagaliśmy i dlaczego bolą nas palce.

Ale do rzeczy, co dalej?
Potrzebny będzie nam śrubokręt krzyżakowy i oczywiście nowe moduły pamięci (w moim przypadku kości hynix 1GB PC-2-5300S i co dziwne stare moduły które włożyło apple to też pamięć hynix). Żeby dostać się do płyty intelomini odkręcamy 4 śruby w narożnikach (na rys. 2 oznaczone strzałkami). Do odkręcenia jednej z nich trzeba zdemontować antenę AP (na zdjęciu przy górnej prawej śrubie).
Po odkręceniu śrub należy jeszcze pamiętać o odpięciu jednego kabelka (rys. 3 i 4) od płyty głównej z przodu i możemy napęd CD przewracać na plecy ;).
Po zdjęciu ramki z napędem optycznym mamy dostęp do płyty gdzie w lewym dolnym rogu (rys. 5) widzimy dwa sloty pamięci SO-DIMM. Wymiana następuje poprzez uwolnienie zaczepów pamięci (metalowe zatrzaski po obu stronach każdego modułu) i wysunięcie starych pamięci. Montując nowe pamięci należy pamiętać, żeby wsunąć jest pod kątem do złącza (tak samo jak wyszły stare) i delikatnie dociskając w kierunku płyty głównej pozwolić zastrzaskom je umocować. Teraz w odwrotnej kolejności wszystko składamy, podłączamy kabelek z przodu, zakładamy antenę AP i albo zamykamy mini, albo tak jak ja to zrobiłem, odpalamy mini na testy, rys. 6.

Wszystko działa, system widzi nasze nowe zasoby więc składamy mini i cieszymy się z szybkiej maszyny. Wybierając moduły pamięci należy pamiętać żeby były to SO-DIMM DDR2 667MHz czyli tak popularne jak do większości nowych notebooków.
POWODZENIA

P.S. W najbliższym czasie wkleję zdjecia wyższej rozdzielczości.
  • krzyfar, altcomputing i raptou lubią to

#2 mikemaj

mikemaj
  • 769 postów
  • SkądWarsaw, Poland, Poland

Napisano 09 stycznia 2008 - 19:51

Tutorial fajny :) zostały jakieś ślady na obudowie? Na ifixit.com radzili żeby przed użyciem szpachelki wygładzić jej przegi papierem ściernym. Odbiegająć nieco od tematu, w mini są standardowo kości 2x 512mb. Które rozwiązanie będzie lepsze - kupić kość 2gb i wymienić jedną 512 (łącznie 2.5GB) Czy wymienić obie na 2x 1GB (łącznie 2 gb)?

#3 toki

toki
  • 1 210 postów
  • SkądPL

Napisano 09 stycznia 2008 - 19:58

śladów na obudowie niet, mini takie jak z fabryki :) Wkładając dwie różne tracisz dual ale z drugiej strony zyskujesz 512 MB. Trzeba by sprawdzić z czym sobie lepiej radzi. Przyznam że też wahałem się czy nie wsadzić 2GB i 1GB zeby łącznie było 3GB ale w końcu zdałem się na sprawdzone rozwiązanie

#4 skibas

skibas
  • 147 postów
  • SkądKedzierzyn-Kozle, Poland

Napisano 09 stycznia 2008 - 22:50

...Wkładając dwie różne tracisz dual ale z drugiej strony zyskujesz 512 MB...


Witam:)

właśnie, dziwna sprawa...na stronie resellera piszą, że można rozbudować do 4 GB link
a na stronie producenta link w specyfikacji piszą o max 2 GB...
pozdrawiam

#5 Jaras

Jaras
  • 568 postów

Napisano 10 stycznia 2008 - 13:44

Ponoć chipset może obsłużyć tylko 3 GB, ale jak rozmawiałem z pracownikiem iSpotu w Poznaniu, to system widzi jednak 4 GB, ale znowu Photoshop wykorzystuje tylko 3 GB - i bądź tu mądry. Ja w każdym razie jak będę zwiększał RAM, to wsadzę 4 GB - najwyżej będę wykorzystywał tylko 3, ale zato w dualu. Przy dzisiejszych cenach wydatek nie jest aż taki wielki.

#6 toki

toki
  • 1 210 postów
  • SkądPL

Napisano 10 stycznia 2008 - 14:03

jak kupowałem razem z dyskiem USB więc finanse były trochę napięte ;)

#7 kubatyszko

kubatyszko
  • 333 postów
  • SkądTokyo

Napisano 11 stycznia 2008 - 07:55

Z tymi 2,3,4 GB pamieci jest tak jak w ktorejs serii MBP, chipset obsluguje do 4G, ale wiecej niz 3 nie ma sensu wkladac bo ostatni giga jest alokowany jako nie dla aplikacji (odwzorowanie pamieci grafiki i inne takie - dokladnie nie wiem). Nie mam tez pojecia jak to wyglada w dualu, majac 3gb duala nie ma, a majac 4gb nie wiadomo - niby mozna miec 2 takie same kosci, ale jak polowa jednej ma byc nieuzywana to juz trudniej zgadnac jak sie komputer zachowa. A co do szpachelki - to oficjalne narzedzie w serwisie appla(widzialem na wlasne oczy szpachelke w sad w galerii mokotow), oczywisice musi byc podtuningowana papierem sciernym - wiec nie ma sie o co martwic czy obudowa sie porysuje - tylko trzeba troche ostroznosci ;-)

#8 kondrat_93

kondrat_93
  • 649 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 11 stycznia 2008 - 16:44

robilem przed napisaniem tego tutka wymiane w moim minimaku :) opieralem sie na tym z g4.. dobra robota!

#9 iMorel

iMorel
  • 1 postów

Napisano 25 stycznia 2008 - 15:01

Hmmm a ja się właśnie zastanawiam nad wymianą RAMu w mini (ale IntelCore i 51mb RAM). Czy włożenie jednej kości 2gb (co daje 2,256gb RAMU) ma sens? Czy lepiej dać 2x1gb?

#10 Hex

Hex
  • 2 660 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 25 stycznia 2008 - 16:41

Jeżeli masz mini coreduo a nie core2duo, to wkładanie jednej kości 2GB nie ma sensu, lepiej kupić 2x1GB

#11 Patrykw

Patrykw
  • 580 postów

Napisano 03 lutego 2008 - 02:40

Ja mam C2D, lepiej 2GB czy 2x1GB?
Czy po wymianie tracę gwarancję?

---- Dodano 03-02-2008 o godzinie 15:34 ----
I jeszcze jedno pytanie:
Ma ktoś adres e-mail do serwisu apple?
Chciałem wysłać swoje pytanie dotyczące RAM'u i gwarancji, ale nigdzie nie podają adresu, są tylko adresy do poszczególnych iSpotów.

#12 toki

toki
  • 1 210 postów
  • SkądPL

Napisano 11 lutego 2008 - 09:16

po wymianie nie tracisz gwarancji bo plomb nie ma a jak coś padnie zawsze możesz wsadzić oryginalne kości i do serwisu

#13 Witos

Witos
  • 4 400 postów

Napisano 11 lutego 2008 - 09:41

Dwie takie same kości są o tyle lepsze, że wtedy pamięci działają lepiej ze sobą, zapomniałem jak to się nazywa, dwukanałowo, czy jakoś tak ... Sam właśnie czekam na miniaka i zastanawiam się, czy pakować dwie kości 2Gb. Ale skoro 1Gb jest alokowany dla grafiki i takich tam, to zostawałoby 3Gb na system.

#14 toki

toki
  • 1 210 postów
  • SkądPL

Napisano 11 lutego 2008 - 09:43

dual channel, ja trochę się ze swoim zagapiłem i wsadziłem tylko 2x1GB a można faktycznie było spróbować...

#15 Witos

Witos
  • 4 400 postów

Napisano 11 lutego 2008 - 09:45

No, zawsze możesz pomieniać, sprzedać swoje 2x1 i dokupić 2x2, to chyba nie aż takie drogie. I chociaż uważam, że powinno się kupić oryginalne pamki, to miniak będzie działał jako render sieciowy, więc nie za bardzo delikatna rzecz. Można zarydzykować te kilka stówek.

---- Dodano 11-02-2008 o godzinie 11:52 ----
No tak, nie takie tanie jednak. Najtaniej znalazłem po $360 ... hmm...

#16 toki

toki
  • 1 210 postów
  • SkądPL

Napisano 21 lutego 2008 - 19:44

ponieważ sprawy przybrały taki a nie inny rozwój proszę tylko kolegę który prosił mnie o pomoc w rozbudowie mini o kontakt na PM

#17 mikemaj

mikemaj
  • 769 postów
  • SkądWarsaw, Poland, Poland

Napisano 21 lutego 2008 - 20:12

Gdy nie słychać dźwięku, a system nie wykrywa karty dźwiękowej sprawdźcie czy dobrze podłączyliście tą żółtą tasiemkę za napędem ;)

#18 skibas

skibas
  • 147 postów
  • SkądKedzierzyn-Kozle, Poland

Napisano 21 lutego 2008 - 20:58

ja też planuję za niedługo taką wymianę właśnie w CD i dam 2x1GB

#19 SpyKids

SpyKids
  • 165 postów
  • SkądKraków

Napisano 10 marca 2008 - 22:59

Witam, ja dzisiaj próbowałem zrobić mały upgrade mojego 1GB (2x 512) i wsadzić pamięć DDR2 2GB PC5300 667MHz Goodram GR667D264L5/2G ( 1 kość). Po kolei: 1 Próba. Nowe 2GB + Stare 512 MB = Mac startował ale dysk nie pracował + zero kontaktu z monitorem. 2 Próba. Tylko jedna kość 2GB ( 2 slot pusty) = Komputer startuje, dysk pracuje, pojawia się obraz na monitorze do okna logowania. Później czarny ekran i sporo błędów. Szybka decyzja reset. Po ponownym uruchomieniu błędy w innym wydaniu plus dziwne dzięki z głośnika. 3 Próba ( powrót do stanu 2x 512) Wszystko śmiga. Teraz się zastanawiam czy: 1 Mini tego nie jest w stanie uciągnąć. 2 Problem z pamięcią.

#20 toki

toki
  • 1 210 postów
  • SkądPL

Napisano 11 marca 2008 - 08:13

masz możliwość podmienić na inną kostkę? (innego producenta)

#21 SpyKids

SpyKids
  • 165 postów
  • SkądKraków

Napisano 11 marca 2008 - 11:30

masz możliwość podmienić na inną kostkę? (innego producenta)


A czy to coś da?? czy może lepiej zamienic na 2x 1GB tej samej firmy ??

Ale Mini obsługuje 2GB w jednym slocie ??

#22 Witos

Witos
  • 4 400 postów

Napisano 11 marca 2008 - 13:30

Obsługuje, tak mi powiedzieli w Cortlandzie. Na pewno dobrze jest kupić dwie kości tej samej firmy. Różne kości mogą robić problemy.

#23 toki

toki
  • 1 210 postów
  • SkądPL

Napisano 11 marca 2008 - 13:39

C2D obsługuje ale czy CD?

#24 Krzysiek

Krzysiek
  • 4 184 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 11 marca 2008 - 13:39

Obsługuje, tak mi powiedzieli w Cortlandzie.
Na pewno dobrze jest kupić dwie kości tej samej firmy. Różne kości mogą robić problemy.


nieprawda. rożni producenci nie mają tu nic do gadania. czesto wkładam rożnych producentów i chodzi.

mi się wydaje że ta 2GB jest uszkodzona. poproś o wymiane.

#25 Witos

Witos
  • 4 400 postów

Napisano 11 marca 2008 - 13:41

Udało Ci się. Prawda jest taka, że może nastąpić konflikt. Powtórzę co już wcześniej napisałem: MOŻE robić problem, nie musi. Jest po prostu większa tego możliwość przy różnych producentach.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych