Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Dysk SSD - nasz nowy szybszy stary Mac


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3950 odpowiedzi w tym temacie

#3876 pingwin71

pingwin71
  • 291 postów

Napisano 27 marca 2018 - 08:16

Dołączam się do pytania.

Kupiłem,złożyłem, wszystko działa.



#3877 tomtom_su

tomtom_su
  • 377 postów
  • SkądWroclaw

Napisano 27 marca 2018 - 19:51

Kupiłem,złożyłem, wszystko działa.

Tak z ciekawości jaki dysk włożyłeś?



#3878 pingwin71

pingwin71
  • 291 postów

Napisano 29 marca 2018 - 14:10

Tak z ciekawości jaki dysk włożyłeś?

Crucial MX300 275GB



#3879 manolo

manolo
  • 39 postów

Napisano 29 marca 2018 - 17:20

Tak z ciekawości jaki dysk włożyłeś?

 

Ja również mam zamontowanego Crucial MX300 275 GB.

Jak narazie sprawdza się idealnie. 



#3880 pingwin71

pingwin71
  • 291 postów

Napisano 30 marca 2018 - 14:19

Ja również mam zamontowanego Crucial MX300 275 GB.

Jak narazie sprawdza się idealnie. 

Możesz napisać jaki to dokładnie mac? i jakie masz prędkości? i jakim programem sprawdzane? użytkowaniu śmiga, uruchamia si. od zera jakiś kilkanaście sekund, uruchomienie jakiegokolwiek programu to jeden klik, ale wg. tego to chyba i tak coś nie tak (TRIM wyłączony). Wg. Disk speed testu nie mogę wybrać dysku ,ani SSD ani HDD bo wyskakuje że dysk jest tylko do odczytu.

 



#3881 manolo

manolo
  • 39 postów

Napisano 01 kwietnia 2018 - 22:22

Mac mini i7 , (2012) , w Disc speed test zmień katalog sprawdzanego dysku to będziesz mógł przeprowadzić test. ja też nie mogę jak dalej wybieram tylko dysk,



#3882 pingwin71

pingwin71
  • 291 postów

Napisano 02 kwietnia 2018 - 10:51

Mac mini i7 , (2012) , w Disc speed test zmień katalog sprawdzanego dysku to będziesz mógł przeprowadzić test. ja też nie mogę jak dalej wybieram tylko dysk,

Dzięki, działa! ok.200 zapis 400 odczyt, chyba szału nie ma?



#3883 C3D2

C3D2
  • 23 postów

Napisano 04 kwietnia 2018 - 16:43

Tak sobie czytam o tych dyskach i często jest polecany samsung 850, ale jeszcze nikt nie napisał o samsungu 860. Jest jakiś powód czy to przypadek?



#3884 manolo

manolo
  • 39 postów

Napisano 04 kwietnia 2018 - 19:13

Dzięki, działa! ok.200 zapis 400 odczyt, chyba szału nie ma?

 

u mnie zapis : 475 mb/s , odczyt : 432 mb/s



#3885 pingwin71

pingwin71
  • 291 postów

Napisano 05 kwietnia 2018 - 07:17

u mnie zapis : 475 mb/s , odczyt : 432 mb/s

Hmmmm, czyżby u mnie faktycznie było coś nie tak? nie taka taśma ,uszkodzona, źle założona? czy po prostu przypadek, bo z każdym sprawdzaniem różnie pokazuje, wahają  się te wyniki.



#3886 bee3

bee3
  • 3 841 postów

Napisano 05 kwietnia 2018 - 23:35

Tak sobie czytam o tych dyskach i często jest polecany samsung 850, ale jeszcze nikt nie napisał o samsungu 860. Jest jakiś powód czy to przypadek?

Samsung 850 to już dość leciwy model (jak wchodził na rynek to nie miał dużej konkurencji ("cenowo - wydajnościowej"). Dziś jednak choćby wspomniane Crucial-e (zmieniły się chyba już 3 generacje) biją go ceną i wydajnością, ale jak wiadomo za dobrym PR starego modelu stoją konkretne pieniądze. 860-ka jest nowszym modelem - ale kto będzie budował marketing szeptany modeli na których zarabia się mniej ? 


Pomogłem ?   -  Lubię to 


#3887 C3D2

C3D2
  • 23 postów

Napisano 06 kwietnia 2018 - 18:10

Które Crucial-e masz na myśli? Z tego co widziałem we wszelakich testach to nadal lepiej kupić tego samsunga 850 niż np. Crucial mx500, czy nawet tego nowszego samsunga 860.

 

Który lepszy samsung evo 850 czy samsung evo 860?

 

Wszystko co napisałem dotyczy pojemności 250 gb.



#3888 bee3

bee3
  • 3 841 postów

Napisano 07 kwietnia 2018 - 09:24

Na SATA testując zapisy / odczyty - wielkich różnic już się nie zobaczy. Ale czy kupić dysk Late 2014 (EVO 850) czy Early 2018 (EVO 860) ? - spróbuj rozważyć sam.

Technologicznie (pomimo pozornie podobnych parametrów - bo jak wspomniałem - na SATA wiele się tu nie wymyśli) to jest przepaść. 
Porównaj np. deklarowaną przez producenta "durability". O ile w przypadku pojemności 250GB w EVO 860 deklarowana ilość zapisów jest "tylko" 2x wyższa niż w EVO 850, to w przypadku wyższych pojemności sięga wzrostu nawet 8-krotnego. I nawet nie chodzi o to jakie tam się pojawiają konkretne liczby bo w domowych zastosowaniach wyglądają bardzo abstrakcyjnie, ale np. o bezpieczeństwo Twoich danych (czyli prawdopodobieństwo przypadkowej ich utraty).
Kolejną ciekawą płaszczyzną porównań może być zachowanie się półprzewodnika (spadek osiągów) w podwyższonej temperaturze. Nietrudno sobie wyobrazić, że w MacBook-u czy iMac-u warunki chłodzenia dysku są zazwyczaj gorsze niż w PC-cie - na których robiona jest większość publikowanych testów. 

Nowsze modele dysków są projektowane (i ulepszane) z uwzględnieniem m.in. takich "szczegółów" - zupełnie pomijanych w testach syntetycznych. Stąd nietrudno o fałszywe wnioski, że ponad 3 lata młodszy dysk (EVO 860) w zasadzie nic nowego nie wnosi względem EVO 850. 

Na temat opłacalności zakupu konkretnego producenta (np. Samsung czy Crucial) nie chcę się wypowiadać, bo na opłacalność ma jeszcze wpływ np. cena - a ceny na SSD-ki mają bardzo wysoką "zmienność" i to co policzymy dziś - może być nieaktualne już jutro. O ile ceny sugerowane przez producentów są (w danej klasie dysków) - zbliżone, to prawo podaży i popytu (a to jest kształtowane również PR-em) powoduje, że np. Samsungi lepiej "trzymają" swoją cenę od Crucial-i i tempo spadku ich rynkowych cen jest mniejsze. Jeszcze niedawno za Samsunga trzeba było zapłacić 20-30% więcej niż np. za odpowiednika ze stajni Crucial - teraz na szczęście różnice są znacznie mniejsze (choć paradoksalnie  łatwiej trzymać sprzedawcom wyższą cenę na starsze modele bo działa tu prawo popyt-podaż: dostępność jest gorsza, a klienci zorientowani na te dyski w pewnym sensie przyzwyczaili się do ich wyższych cen).


Pomogłem ?   -  Lubię to 


#3889 C3D2

C3D2
  • 23 postów

Napisano 07 kwietnia 2018 - 15:57

Hej dzięki za wyczerpującą odpowiedź :)

 

Co do pierwszego zdania to logika rzeczywiście podpowiada, że nowsze znaczy lepsze, ale kontrargumentem jest to, że starsze jest już sprawdzone, pod kątem chociażby jakiejś tam kompatybilności, a nowsze no to nie wiadomo, w skrajnym przypadku może być uznane za rok czy dwa jako nieudana seria i tyle...

 

Cóż chyba jednak się zdecyduję.



#3890 C3D2

C3D2
  • 23 postów

Napisano 12 kwietnia 2018 - 22:34

Cześć mam pytanie związane z używaniem nowego dysku SSD przed zainstalowaniem systemu, będę wdzięczny za odpowiedź.

 

Czy system plików APFS wymaga włączenia funkcji trim, a jeśli tak to w którym momencie należy to zrobić?



#3891 bee3

bee3
  • 3 841 postów

Napisano 13 kwietnia 2018 - 22:55

Cześć mam pytanie związane z używaniem nowego dysku SSD przed zainstalowaniem systemu, będę wdzięczny za odpowiedź.

 

Czy system plików APFS wymaga włączenia funkcji trim, a jeśli tak to w którym momencie należy to zrobić?

Generalnie stosowanie TRIM (lub innych równoważnych sposobów czyszczenia komórek flash np. Garbage Collection) jest zalecane i służy uzyskaniu max. wydajności i trwałości dysku SSD (ubocznym skutkiem jest np. praktyczny brak możliwości odzyskania skasowanych przypadkowo danych) i stosowanie kilku mechanizmów jednocześnie (TRIM jest jednym z nich) moim zdaniem nie tylko nie powinno szkodzić, a uwzględniając że stosowane są różne algorytmy (które powinny się uzupełniać) w niektórych przypadkach należałoby oczekiwać nawet (niewielkiego) wzrostu wydajności.
Praktyka bywa niestety mniej wyrozumiała dla teorii. APFS w HS jako optymalizowany m.in. dla SSD ma również zawarte stosowne algorytmy obsługi pamięci flash w pewnym sensie "konkurencyjne" dla TRIM czy GC i niestety, fora internetowe (głównie zagraniczne) notują liczne przypadki, gdy włączony TRIM w APFS  znacząco spowalniał działanie dysku zauważalnie wydłużając czas boot-owania (później różnice będące efektem spowolnienia są podobno mniejsze - ale wciąż zauważalne). Problemy pojawiają się po upgrade do APFS w HS z włączonym TRIM i ustępują po wyłączeniu TRIM.
Osobiście nie doświadczyłem problemów ze spowolnieniem komputerów w firmie po przejściu na APFS (a we wszystkich iMac-ach wstawiliśmy SSD zamiast fabrycznych HDD), ale też w APFS nie udało się zauważyć różnicy pomiędzy włączonym a wyłączonym TRIMem. Być może algorytmy zawarte w APFS skutecznie zastępują TRIMa.
Szukając jakiegoś stanowiska Apple w sprawie ew. stosowania TRIM w APFS znajduje się wpisy, iż po kontakcie ze wsparciem technicznym Apple (telefonicznym lub osobistym w serwisie) często słyszaną odpowiedzią było np. (pisownia oryginalna): "... There is no reason to enable TRIM with new apple file system (APSF) with High Sierra ..." .
 


Użytkownik bee3 edytował ten post 13 kwietnia 2018 - 23:01

Pomogłem ?   -  Lubię to 


#3892 C3D2

C3D2
  • 23 postów

Napisano 15 kwietnia 2018 - 13:23

Stestowałem sobie ten dysk z włączonym i wyłączonym TRIM i wyniki są bardzo zbliżone. Zobaczymy jak będzie za jakiś czas. Na razie zostawiam włączony.



#3893 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 14 maja 2018 - 13:21

Wymiana dysku HDD na SSD w Mac Mini



#3894 atomex

atomex
  • 103 postów
  • SkądGłogów, Polska

Napisano 14 maja 2018 - 19:59

Dysk SSD robi robotę.

 

 


iPhone XS | MacBook Air | iMac Pro | iPad Pro | iWatch


#3895 PawełNS

PawełNS
  • 9 postów
  • SkądNowy Sącz

Napisano 02 czerwca 2018 - 10:33

Tak sobie czytam o tych dyskach i często jest polecany samsung 850, ale jeszcze nikt nie napisał o samsungu 860. Jest jakiś powód czy to przypadek?

Włożyłem go do Mac-a Mini. Szkoda że tak długo męczyłem się na HDD.


  • Gregory lubi to

#3896 gogoartur

gogoartur
  • 128 postów

Napisano 01 września 2018 - 15:21

Witam,

Posiadam imaca 27 2013 late z dyskiem hdd 1tb i chciałbym w nim zmienić dysk na ssd, oraz z 8gb ramu, które bym chciał zwiększyć do 16gb. Myślałem o samsungu 860 evo 512gb, a co do ramu, nie mam pomysłu, byłbym wdzięczny za rady :)

#3897 bee3

bee3
  • 3 841 postów

Napisano 01 września 2018 - 22:36

Witam,

Posiadam imaca 27 2013 late z dyskiem hdd 1tb i chciałbym w nim zmienić dysk na ssd, oraz z 8gb ramu, które bym chciał zwiększyć do 16gb. Myślałem o samsungu 860 evo 512gb, a co do ramu, nie mam pomysłu, byłbym wdzięczny za rady :)

Tu masz napisane jakie powinieneś dobrać pamięci:
https://support.appl...n-us/HT201191#1

 

Do zmiany dysku trudniejsze jest zdobycie odpowiednich taśm do sklejania niż dysku, więc od tego należałoby rozpocząć poszukiwania jeżeli chcesz to robić sam.
Jak wiadomo nie należy tego robić byle jak ani byle gdzie, żeby nie obudzić się któregoś poranka z "niespodzianką":
https://youtu.be/j8OqOaRcNLA

A jeżeli nie planujesz zmieniać dysku samodzielnie tylko w porządnym serwisie, to napisz do kilku z pytaniem o ceny: jak kupujesz dysk wraz z usługą to najczęściej wychodzi taniej.


  • gogoartur lubi to

Pomogłem ?   -  Lubię to 


#3898 Szymon Niedźwiedź

Szymon Niedźwiedź
  • 37 postów
  • SkądŚląsk

Napisano 21 listopada 2018 - 18:18

Witam czy dysk SSD GOODRAM CX300 120 GB Sata III będzie dobry do mojego Macbook Pro 15 -  A1226 - 3.1 2008

z góry dziękuję za informację.


Macbook Pro 15 A1226 - 3.1 2008


#3899 vonsjnr

vonsjnr
  • 18 postów
  • SkądBydgoszcz, Poland, Poland

Napisano 02 grudnia 2018 - 23:30

Cześć, Czy dysk ADATA 240GB 2,5'' SATA SSD Ultimate SU650 będzie pasować do Maca Mini Late 14 (8 GB 1600 MHz DDR3, i5 2,6GHz, Intel Iris 1536MB)?

Przy pierwszej pomocy w narzędziach dyskowych wyświetla mi błąd i się zastanawiam czy jest to wina błędnie dopasowanego dysku czy może jego uszkodzenia. System świeży, trzydniowy, lecz robiłem na tym dysku już kilka formatów, bo zawsze po kilku dniach wyskakiwał błąd w stylu podobnym do tego niżej:
 
"error: drec_key object (oid 0x6c56c): invalid hash (0, expected 307e9c) of name (.GlobalPreferences.plist.j3GUHkF)" 


#3900 bee3

bee3
  • 3 841 postów

Napisano 09 grudnia 2018 - 20:27

Witam czy dysk SSD GOODRAM CX300 120 GB Sata III będzie dobry do mojego Macbook Pro 15 -  A1226 - 3.1 2008

z góry dziękuję za informację.

Wybrałeś jeden z wielu niezalecanych dysków do tak starego Mac-a


 

Cześć, Czy dysk ADATA 240GB 2,5'' SATA SSD Ultimate SU650 będzie pasować do Maca Mini Late 14 (8 GB 1600 MHz DDR3, i5 2,6GHz, Intel Iris 1536MB)?

Przy pierwszej pomocy w narzędziach dyskowych wyświetla mi błąd i się zastanawiam czy jest to wina błędnie dopasowanego dysku czy może jego uszkodzenia. System świeży, trzydniowy, lecz robiłem na tym dysku już kilka formatów, bo zawsze po kilku dniach wyskakiwał błąd w stylu podobnym do tego niżej:
 
"error: drec_key object (oid 0x6c56c): invalid hash (0, expected 307e9c) of name (.GlobalPreferences.plist.j3GUHkF)" 

 

Z Mac mini (Late 2014) każdy sprawny dysk SSD SATA - jest kompatybilny.


Pomogłem ?   -  Lubię to 





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych