Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
* * * * * 1 głosy

Wolne pobieranie z serwerów apple.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
305 odpowiedzi w tym temacie

#51 OleYek

OleYek

  • 17 478 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 12 listopada 2015 - 23:55

UWAGA! Mam nowy trop w naszej sprawie. Pokazałem dziś feralnego tracerouta znajomemu programiście i naświetliłem problem. Zobaczył IP i mówi "Wszystko jasne - masz IP z trefnej puli..83". Podobno pula adresów zaczynająca się od 83.xxx przydzielana przez Orange posiadaczom Neo+, ma jakieś spamerskie pochodzenie i jest blokowana przez większość dostawców, co utrudnia lub czasem uniemożliwia normalne korzystanie z usług.
 
[CIACH]

Programiście - i wszystko jasne.

 

Tak, kolegia miałby rację, gdyby to mówił jakieś 10 lat temu, ale też nie do końca, bo nie spamerskie, tylko pula 83.* nie była wcześniej używaną adresacją a nieużywanych adresacji się nie ustawia w routerach berzegowych i stąd by problem, który został rozwiązany jakieś 10 lat temu. Przekaż proszę koledze, że ma mocno nieaktualne informacje a i jeszcze nie do końca wie gdzie dzwoniło :)


Właśnie sprawdziłem swój IP. Jakże by inaczej - Jestem na czarnej liście. Podejrzewam, że cała reszta z 83.xxx również. Tu można zrobić test.

 

Czarna lista nie ma nic do tego, google, microsoft, i inni duzi providerzy poczty mają połaowę swoich adresów na czarnych listach. Ale to ma wpływ na pocztę i na nic więcej. Nie tędy droga. Szukacie trochę na siłę i nie w tych miejscach co trzeba.


Linux is like a wigwam. No gates, no windows and apache inside.
PDAClub.pl - Wortal i forum miłośników technologii Mobilnych
CyfrowyJa.pl - Wszystko o Smartwatch, Smartband, Activity Tracker i gadżetach

#52 xHDPit

xHDPit
  • 43 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 13 listopada 2015 - 08:55

Programiście - i wszystko jasne.

 

Tak, kolegia miałby rację, gdyby to mówił jakieś 10 lat temu, ale też nie do końca, bo nie spamerskie, tylko pula 83.* nie była wcześniej używaną adresacją a nieużywanych adresacji się nie ustawia w routerach berzegowych i stąd by problem, który został rozwiązany jakieś 10 lat temu. Przekaż proszę koledze, że ma mocno nieaktualne informacje a i jeszcze nie do końca wie gdzie dzwoniło :)


 

Czarna lista nie ma nic do tego, google, microsoft, i inni duzi providerzy poczty mają połaowę swoich adresów na czarnych listach. Ale to ma wpływ na pocztę i na nic więcej. Nie tędy droga. Szukacie trochę na siłę i nie w tych miejscach co trzeba.

 

Nie podałem tego jako pewnik, tylko jako trop, hipotezę. Jak nie będziemy szukać to niczego nie znajdziemy. Faktycznie, sprawdziłem dziś o 6 rano, apki po 40-90MB poszły w parę sekund na IP'ku 83.xx. Ale to nie przekreśla teorii "wąskiego gardła" i "puli niskiego priorytetu". Rano jest mniejszy ruch pod oceanem. Być może Orange musi jeszcze uderzyć w parę miejsc z informacją o tej puli żeby do końca wyprostować sytuację.

Obecność IP'ków na listach spamowych (pod kątem mailingów) również nie musi mieć wpływu na ten problem, ale może.. Jest dużo niewiadomych i mało specjalistów, którzy mogliby zabrać głos. Z pewnością są ludzie gdzieś głęboko w strukturach Orange, którzy wiedzą o co chodzi, ale nie mają zamiaru upubliczniać swojej wiedzy. Chcą po prostu jeszcze jakiś czas popracować.



#53 betonos

betonos
  • 17 postów

Napisano 13 listopada 2015 - 09:01

Nie ma to żadnego związku z blacklistą. To jest wina słabych peer connections, czyli połączeń między naszym ISP (internet service provider) a CDN (content delivery network) apple'a. W tym wypadku Orange <--> Akamai. Ja dziś przed 8 rano miałem szybko, ale co z tego w południe robi się mega wolno. Po prostu dopóki łącza nie są obciążone, dopóty jest ok, wystarczająca liczba połączeń Orange<>Akamai i śmiga. W miare wysycania łącz, gdy pobiera coraz więcej ludzi, zaczyna ich brakować i całość zwalnia do żółwiego tempa.



#54 xHDPit

xHDPit
  • 43 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 13 listopada 2015 - 09:06

Nie ma to żadnego związku z blacklistą. To jest wina słabych peer connections, czyli połączeń między naszym ISP (internet service provider) a CDN (content delivery network) apple'a. W tym wypadku Orange <--> Akamai. Ja dziś przed 8 rano miałem szybko, ale co z tego w południe robi się mega wolno. Po prostu dopóki łącza nie są obciążone, dopóty jest ok, wystarczająca liczba połączeń Orange<>Akamai i śmiga. W miare wysycania łącz, gdy pobiera coraz więcej ludzi, zaczyna ich brakować i całość zwalnia do żółwiego tempa.

Brzmi sensownie, ale czy to normalne żeby łącze było zapchane non stop przez cały dzień i noc aż do rana? WTF


OK, jeżeli IP nie ma znaczenia to jak wyjaśnimy fakt, że łącząc się po VPN (czyli otrzymujemy IP od dostawcy tunelu, np. 248.xxx) wszystko działa normalnie o każdej porze?

Bez VPN totalna zamuła, włączasz VPN - masz obce IP - wszystko idzie normalnie.

Czy łącząc się tunelem nie korzystamy z peeringu Orange?



#55 OleYek

OleYek

  • 17 478 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 13 listopada 2015 - 09:08

Nie podałem tego jako pewnik, tylko jako trop, hipotezę. Jak nie będziemy szukać to niczego nie znajdziemy. Faktycznie, sprawdziłem dziś o 6 rano, apki po 40-90MB poszły w parę sekund na IP'ku 83.xx. Ale to nie przekreśla teorii "wąskiego gardła" i "puli niskiego priorytetu". Rano jest mniejszy ruch pod oceanem. Być może Orange musi jeszcze uderzyć w parę miejsc z informacją o tej puli żeby do końca wyprostować sytuację.


Problem adresów 83 rozwiązano 10 lat temu i to nie było w gestii Orange tylko RIPE / IANA bo to oni nadali nie używaną numerację, poza tym nie tylko Orange dostał te adresy a pół świata. Adresy przydzielone były 11 lat temu a problem z Apple to ostatni miesiąc, więc nie tu jest problem.

 

Obecność IP'ków na listach spamowych (pod kątem mailingów) również nie musi mieć wpływu na ten problem, ale może.. Jest dużo niewiadomych i mało specjalistów, którzy mogliby zabrać głos. Z pewnością są ludzie gdzieś głęboko w strukturach Orange, którzy wiedzą o co chodzi, ale nie mają zamiaru upubliczniać swojej wiedzy. Chcą po prostu jeszcze jakiś czas popracować.

 

 

Nie ważne gdzie masz IP czy kablówka czy Orange, czy Netia, czy inny Plus i tak większość tych adresów ląduje na czarnych listach a problem jest tylko z Orange więc to też nie ta droga.


Brzmi sensownie, ale czy to normalne żeby łącze było zapchane non stop przez cały dzień i noc aż do rana? WTF


OK, jeżeli IP nie ma znaczenia to jak wyjaśnimy fakt, że łącząc się po VPN (czyli otrzymujemy IP od dostawcy tunelu, np. 248.xxx) wszystko działa normalnie o każdej porze?

Bez VPN totalna zamuła, włączasz VPN - masz obce IP - wszystko idzie normalnie.

Czy łącząc się tunelem nie korzystamy z peeringu Orange?

 

Nie. Zasadą działania tunelu jest to, ze korzystasz z infrastruktury po drugiej stronie tunelu. Twój operator jest w tym przypadku tylko nośnikiem tunelu.


Linux is like a wigwam. No gates, no windows and apache inside.
PDAClub.pl - Wortal i forum miłośników technologii Mobilnych
CyfrowyJa.pl - Wszystko o Smartwatch, Smartband, Activity Tracker i gadżetach

#56 m-graficzny

m-graficzny
  • 477 postów

Napisano 13 listopada 2015 - 09:12

Mi gościu z Orange powiedział, że to najprawdopodobniej problem ich dostawcy. Mają 24h na odpowiedź na oficjalne zgłoszenie, więc czekam co ciekawego wymyślą. 


Fenix 6X Pro *** Apple Watch SS series 6 *** iPhone 11 Pro Max *** MacBook Pro Retina i7, 16GB, SSD 500GB *** IPad Air 16GB *** AirPods Pro


#57 m-graficzny

m-graficzny
  • 477 postów

Napisano 13 listopada 2015 - 19:17

WAŻNA INFORMACJA!!!

Technik nic nie zdziałał, ale odkryłem coś interesującego. TO NIE JEST PROBLEM TYLKO Z APPLE. Każdy speedtest domyślnie i bardzo cwanie szuka najbliższego serwera do testu. Zawsze jest to Polska. Coś mnie tknęło, żeby wypróbować coś bardziej odległego. I jaki rezultat? PRAWIE WSZYSTKIE TESTY PRĘDKOŚCI ŁĄCZA WYKONANE NA SERWERACH POZA POLSKĄ DAJĄ MIERNE WYNIKI. Niemcy, Holandia, Francja, nie ma znaczenia. Na polskich serwerach mam 3500 KB/s. Na każdym innym 20 KB/s. Neostrada bądź ktoś dalej zawęża gardło na prawie każdy serwer poza Polską i to bardzo ostro jak widać.

Polecam speedtest Ookla, gdzie można manualnie wybrać serwer.

Użytkownik m-graficzny edytował ten post 13 listopada 2015 - 19:26

Fenix 6X Pro *** Apple Watch SS series 6 *** iPhone 11 Pro Max *** MacBook Pro Retina i7, 16GB, SSD 500GB *** IPad Air 16GB *** AirPods Pro


#58 kubalon1

kubalon1
  • 641 postów

Napisano 13 listopada 2015 - 19:28

A to dziwne sprawdziłem u siebie Niemcy ,Szwecja,Czechy mniej więcej tak samo ale już np.Ukraina bardzo kiepsko i wschodnia ściana 



#59 m-graficzny

m-graficzny
  • 477 postów

Napisano 13 listopada 2015 - 19:32

Wiesz, że mi właśnie większość zaczęła działać?! 20 min temu wszystko ponad 500 km działało tragicznie.

Edit: Hamburg miał 15 KB/s, teraz mam 3000 KB/s.

Użytkownik m-graficzny edytował ten post 13 listopada 2015 - 19:38

Fenix 6X Pro *** Apple Watch SS series 6 *** iPhone 11 Pro Max *** MacBook Pro Retina i7, 16GB, SSD 500GB *** IPad Air 16GB *** AirPods Pro


#60 xHDPit

xHDPit
  • 43 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 13 listopada 2015 - 23:11

U mnie prędkości wyglądają różnie, zależy od serwerów - na wypasionych jest max, na tych mniejszych 10-15% możliwości łącza.

Na AppStore wciąż ta sama kicha.. 

Dziś wyjątkowo udało mi się pobrać jedną apkę normalnie ok godz. 17 i następnie znowu spadek do standardowych 50kB/s.
Choć, np. iTunes pobiera już lepiej, jeszcze będę sprawdzał..

 

Ale teraz z innej beczki. Znalazłem parę ciekawych rzeczy. Mówi Wam coś ta dolina między 4 a 6 rano na wykresie traffic tpixa?
day.png

 

I trochę fajnych linków rozszyfrowanych z mojego IP 83... na predkosci.pl

Zwróćcie uwagę na ilość IPków z puli 83... ponad 2mln na łączną pulę 5,5mln dla wielu innych IP z prefixu AS5617

Lookingglass TPNET

Informacje routingowe

Lookingglass TeliaSonera

 

Zaraz wyślę do nich zapytanie, może choć trochę naświetlą skąd ten problem i co z tym zrobić.



#61 xHDPit

xHDPit
  • 43 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 14 listopada 2015 - 22:58

Hmm, mamy szczyt i Apple Store chodzi normalnie, iTunes pobiera się szybko.. czyżby szło ku lepszemu?

Początek pobierania świetny, później spadek do 2MB/s ale jak na 233MB, całkiem szybko poszło.

poprawa.png

 

Jednak przypadkiem  (chciałem poczytać njusy) zwróciłem uwagę na wolne ładowanie feedly.

Zobaczcie jak szybko ładuje Wam się ten 1MB-owy screenshot? U mnie strasznie wolno - 30-50s.



#62 xHDPit

xHDPit
  • 43 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 15 listopada 2015 - 19:08

To był jednak tylko chwilowy zryw, brak poprawy. Wciąż ta sama żenada. Prędkości rzędu 20-50kB/s na IP 83.x.x.x. W tym samym czasie na mobilnym internecie Orange z IP 31.x.x.x prędkości powyżej 700kB/s. To nie przypadek. Gdzieś nas blokują.



#63 OleYek

OleYek

  • 17 478 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 15 listopada 2015 - 20:40

To był jednak tylko chwilowy zryw, brak poprawy. Wciąż ta sama żenada. Prędkości rzędu 20-50kB/s na IP 83.x.x.x. W tym samym czasie na mobilnym internecie Orange z IP 31.x.x.x prędkości powyżej 700kB/s. To nie przypadek. Gdzieś nas blokują.


Ile razy trzeba powtarzać, że nie ma to związku z IP! Na adresach 79.x.x.x, 80.x.x.x, 178.x.x.x i 213.x.x.x jest to samo.
Linux is like a wigwam. No gates, no windows and apache inside.
PDAClub.pl - Wortal i forum miłośników technologii Mobilnych
CyfrowyJa.pl - Wszystko o Smartwatch, Smartband, Activity Tracker i gadżetach

#64 xHDPit

xHDPit
  • 43 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 15 listopada 2015 - 21:05

Ile razy trzeba powtarzać, że nie ma to związku z IP! Na adresach 79.x.x.x, 80.x.x.x, 178.x.x.x i 213.x.x.x jest to samo.

 

Czyli rozumiem, że jest tak samo źle. Ale dlaczego w tym samym czasie na Orange 31.x.x.x  wszystko jest ok? Czy nie powinno też zamulać?



#65 OleYek

OleYek

  • 17 478 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 15 listopada 2015 - 22:00

Sieć Byłej TPSA i Orange to zupełnie inne, niezależne infrastruktury. Do niedawna były to osobne firmy. Do tego sieć mobilna generuje ułamek ruchu co sieć szerokopasmowa. Dlatego łącza międzyoperatorskie na styku np. Orange-Telia nie są tak zapchane jak TPSA-telia bo jest nieporównywalńie mniejszy ruch na tych pierwszych. Oczywiście w dużym uproszczeniu.
Linux is like a wigwam. No gates, no windows and apache inside.
PDAClub.pl - Wortal i forum miłośników technologii Mobilnych
CyfrowyJa.pl - Wszystko o Smartwatch, Smartband, Activity Tracker i gadżetach

#66 iPhone 4th

iPhone 4th
  • 540 postów

Napisano 16 listopada 2015 - 17:21

Power LTE Plus 100mbp/s aplikacje pobierają się szybciutko iOS 9.2 beta 2 iPhone 6



#67 OneGhost

OneGhost
  • 296 postów

Napisano 16 listopada 2015 - 18:48

Aktualnie mam IP 178.43.* na Neostradzie 10Mbps, problem trwa już od kilku tygodni chyba. Porażka, mam nadzieję, że to w końcu naprawią.



#68 xHDPit

xHDPit
  • 43 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 17 listopada 2015 - 21:29

Tak aktualnie wygląda pobieranie z USA na światłowodzie FTTH 300/30Mbps

 

4840701436.png

 

Na forum Orange nie przeszło - post zablokowany przez moderatora, chyba tego nie puszczą, zobaczymy jak bardzo cenzurują własne słabości.

Co najdziwniejsze jest to obrazek bezpośrednio z ookla a na forum Orange pokazywał wyniki przeliczone na Mbps.

 

W weekend wysłałem maile z zapytaniem do dwóch komórek mających bezpośrednio styczność z problemem po stronie TPSA i Orange - bez odpowiedzi.

Chyba trzeba będzie to pokazać w działaniu na YouTube..



#69 DaveR1

DaveR1
  • 8 postów

Napisano 17 listopada 2015 - 22:15

Jest jakiś sposób żeby to obejść przez to VPN naprzykład bo w tej chwili jest tragedia...



#70 xHDPit

xHDPit
  • 43 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 17 listopada 2015 - 22:22

Oczywiście, ale VPNy są płatne. Ja korzystam sporadycznie z TunnelBear, gdzie dają 500MB transferu miesięcznie za free.

Ładnie chodzi na PC i iPhone.



#71 xHDPit

xHDPit
  • 43 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 18 listopada 2015 - 20:44

WOW! Udało mi się właśnie zaktualizować 8 aplikacji. Prędkości 4-10MB/s.

Obrazek testowy z feedly też ładuje się normalnie.

Czyżby ruszyli temat w Orange?  :)



#72 zubel

zubel
  • 1 194 postów
  • SkądWodzisław Śląski / Opole / Katowice

Napisano 18 listopada 2015 - 20:47

Właśnie miałem to samo napisać! 5 appek, łącznie prawie 300MB, w dosłownie chwilę - poszło jak przed całą "awarią"


Cenzurowanie wulgarnych części wyrazów jest żałosne, abstra***ąc od czytelności.

 

GameCenter: lordvejder666


#73 m-graficzny

m-graficzny
  • 477 postów

Napisano 18 listopada 2015 - 21:59

Potwierdzam! W sobotę zadzwonił do mnie Pan, ale chyba nie z Orange. Zapytał o co chodzi, po wysłuchaniu problemu jako pierwszy sprawiał wrażenie, że po prostu wszystko rozumie. Powiedział, zaraz do Pana zadzwonię jeszcze raz, proszę wszystko powtórzyć i to nagramy. Zadzwonił, przyjął zgłoszenie, bardzo miły, profesjonalny.

Dzisiaj niespodzianka. Full speed, dodatkowo zmiana na centrali i mam z 40 Mb/s 78 Mb/s! Wszystko od Apple leci 7-8 MB/s. Oby już tak zostało. Status zgłoszenia mam nadal w naprawie.

Fenix 6X Pro *** Apple Watch SS series 6 *** iPhone 11 Pro Max *** MacBook Pro Retina i7, 16GB, SSD 500GB *** IPad Air 16GB *** AirPods Pro


#74 g

g
  • 56 postów

Napisano 18 listopada 2015 - 23:33

W UPC też już OK. ;)



#75 simon77

simon77
  • 100 postów

Napisano 19 listopada 2015 - 09:19

polecam link:

 

http://forums.macrum...pdated.1938744/

 

to chyba nie do końca zasługa Orange






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych