Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Aplikacje dla nowego użytkownika Mac OS


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 Mikołaj Trepka

Mikołaj Trepka
  • 25 postów

Napisano 22 czerwca 2015 - 17:58

Witam,

Mam nowego Macbooka Pro Retina i pierwszy raz używam czegoś innego niż windows. Jakie aplikacje powinienem zainstalować, co przydatnego mogę zrobić na początku itd. Szukam przydatnych porad, aplikacji, może skrótów.
oraz
1. Używać Safari czy Chrome i dlaczego
2. Jak najlepiej odinstalowywać tutaj programy np. aplikacje Youtube, Dysk google itd.
Wszystkie porady się przydadzą na pewno.



#2 Yellowfrog

Yellowfrog
  • 1 548 postów
  • Płeć:

Napisano 22 czerwca 2015 - 18:18

Witam,

Mam nowego Macbooka Pro Retina i pierwszy raz używam czegoś innego niż windows. Jakie aplikacje powinienem zainstalować, co przydatnego mogę zrobić na początku itd. Szukam przydatnych porad, aplikacji, może skrótów.
oraz
1. Używać Safari czy Chrome i dlaczego
2. Jak najlepiej odinstalowywać tutaj programy np. aplikacje Youtube, Dysk google itd.
Wszystkie porady się przydadzą na pewno.

 

Skróty klawiszowe masz tu

Polecam wypróbować wciskanie klawisza option (alt) gdy masz już wybrane i rozwinięte jakieś menu - pojawiają się wtedy dodatkowe/alternatywne pozycje w menu - np. w TextEdit w ten sposób uzyskasz pozycją "Zapisz jako" zamiast "Zapisz" W Finderze w menu kontekstowym podczas np. kopiuj/wklej pojawi się pozycja Przenieś tutaj (zatępuje windowsowe Wytnij) itd. Posprawdzaj sobie.

 

Dla windowsowców ważna nowość - polskie litery działają z oboma klawiszami option (alt)

 

1. Używaj tego co ci wygodnie. Z rzeczy ważnych: Safari na przenośnych pozwala na zdecydowanie dłuższą pracę, bo "zjada" mniej prądu. Reszta to to kosmetyka i własne widzimisię. Ja nie używam Safari bo nie lubię i bo mogę nie używać.

 

2. Do odinstalowania programów zdecydowanie polecam AppCleaner - działanie polega na tym, że przeciągasz aplikację, której się chcesz pozbyć na otwarte okno programu, a on odnajduje dodatkowe pliki na dysku powiązane z tym programem i pozwala je usunąć.


Użytkownik Yellowfrog edytował ten post 22 czerwca 2015 - 18:21


#3 PatrykDot

PatrykDot
  • 219 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 22 czerwca 2015 - 18:23

1. Radzę używać Safari. To naprawdę bardzo dobrze działająca przeglądarka.

2. Zainstaluj AppCleaner do usuwanie aplikacji. Uruchamiasz go i przeciągasz na niego aplikacje które chcesz usunąć. Możesz też po prostu przeciągać programy na kosz i też będą usuwane.

3. Na początek Preferencje systemowe-> Ochrona i prywatność-> Ogólne i zaznacz Dopuszczaj programy pobrane z: dowolnego źródła. (sprawdzając różne programy będziesz tego potrzebował więc pytałbyś o to;) )

4. Dostosuje sobie też Findera bo w standardzie wyświetla 'wszystkie moje pliki' co na początku nie jest łatwe do zorientowania. Dostosujesz go klikając Finder-> Preferencje.

5. Czym się zajmujesz? Będzie łatwiej podpowiedzieć ;)

 

ps. Jeśli to Twój pierwszy kontakt z innym systemu niż Windows to cierpliwości:) Zapewne przez jakiś czas będzie Ci się ciężko przestawić( jak mi ;] ). Poczytaj o gestach trackpad'a bo bardzo się przydają ;)



#4 Mikołaj Trepka

Mikołaj Trepka
  • 25 postów

Napisano 22 czerwca 2015 - 18:53

Zajmuję się grafiką + normalne czynności net, youtube itd.
1. Wszystko trzymacie w Launchpadzie, czy na pulpicie też coś trzymacie?
2. Dlaczego w programie 'Zdjęcia' nie mam filmików oraz zdjęć zrobionych kamerką laptopową?
3. Jak przenieść pliki np. te zdjęcia robione kamerką w laptopie lub filmiki do iCloud, mam ustawione niby automatycznie wszystko, ale ich tam nie przeniosło.
4. Jak w Safari dodać ulubione czy zakładki jak to było w Chrome?



#5 Yellowfrog

Yellowfrog
  • 1 548 postów
  • Płeć:

Napisano 22 czerwca 2015 - 19:10

Zajmuję się grafiką + normalne czynności net, youtube itd.
1. Wszystko trzymacie w Launchpadzie, czy na pulpicie też coś trzymacie?
2. Dlaczego w programie 'Zdjęcia' nie mam filmików oraz zdjęć zrobionych kamerką laptopową?
3. Jak przenieść pliki np. te zdjęcia robione kamerką w laptopie lub filmiki do iCloud, mam ustawione niby automatycznie wszystko, ale ich tam nie przeniosło.
4. Jak w Safari dodać ulubione czy zakładki jak to było w Chrome?

 

Zasada tu jest prosta: JEDEN TEMAT JEDNO PYTANIE. Pierwszy post można było wybaczyć.

 

Większość rzeczy była opisywana na forum. Albo poczytaj helpa - np. Safari, bo pytasz o podstawy.


Użytkownik Yellowfrog edytował ten post 22 czerwca 2015 - 19:10


#6 michalniusz

michalniusz
  • 293 postów
  • SkądWrocław

Napisano 22 czerwca 2015 - 19:21

Zasada tu jest prosta: JEDEN TEMAT JEDNO PYTANIE. Pierwszy post można było wybaczyć.

Czy będziesz tak miły i wskażesz mi, gdzie jest wspomniana przez Ciebie zasada?


MacBookPro 13,3"  |  iPhone 5 | iPhone 7


#7 Yellowfrog

Yellowfrog
  • 1 548 postów
  • Płeć:

Napisano 22 czerwca 2015 - 19:48

Czy będziesz tak miły i wskażesz mi, gdzie jest wspomniana przez Ciebie zasada?

 

 

Może źle się wyraziłem - chodziło mi o "pytanie na temat": Chodzi mi o to, że zatytułował wątek Aplikacje dla nowego użytkownika Mac OS a potem pisze o dodawaniu zakładek do Safri  i kopiowaniu plików na iCloud. No bez przesady.



#8 Mikołaj Trepka

Mikołaj Trepka
  • 25 postów

Napisano 22 czerwca 2015 - 20:00

no a to nie są aplikacje na maca ? Wydaje mi się że są i pytam o rzeczy ich dotyczące xd



#9 Yellowfrog

Yellowfrog
  • 1 548 postów
  • Płeć:

Napisano 22 czerwca 2015 - 20:03

no a to nie są aplikacje na maca ? Wydaje mi się że są i pytam o rzeczy ich dotyczące xd

http://myapple.pl/fo...o-korzystać/



#10 bartula

bartula
  • 81 postów
  • SkądBędzin, Poland, Poland

Napisano 22 czerwca 2015 - 20:21

ja przesiadając sie z Windows na OSX szukałem czegoś co będzie namiastką total commandre'a. A Total Commander był namiastką Norton Commander'a kiedy przesiadałem się z DOS'a na Windows. Bez takiej aplikacji nie wyobrażam sobie sprawnego działania, no chyba że command line ;)



#11 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 773 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 23 czerwca 2015 - 11:18

Bez jaj, milion już było takich tematów.


  • Deleted-63c21db09a lubi to

Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#12 artstand

artstand
  • 51 postów

Napisano 23 czerwca 2015 - 19:01

Kolejny raz jestem zszokowany postępowaniem moderatorów. Jeśli nie chcecie pomagać to chociaż nie przeszkadzajcie tym którzy pomóc chcą. Wiem że jesteście tak wszechwiedzący że te proste pytania Was "obrażają" ale jest tacy, choćby ja, którzy chętnie przeczytają i przypomną sobie opcje o których piszą forumowicze.


  • dtox lubi to

#13 torik-78856f3ad1

torik-78856f3ad1
  • 1 818 postów
  • SkądToruń

Napisano 23 czerwca 2015 - 20:04

Niestety niektórzy nie dorośli by być moderatorem, a jedynie wklejają linki i kadują wpisy czy posty.

MBA 13" | iPhone 4S + iPhone 5S | iPad 2


#14 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 773 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 24 czerwca 2015 - 09:24

Amen.

Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych