Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Mavericks a drukarki OKI


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
41 odpowiedzi w tym temacie

#1 pro_car

pro_car
  • 55 postów
  • SkądSzczecin, PL

Napisano 04 marca 2014 - 22:18

Czy znajdę kogoś kto potrafi "pogrzebać" w systemie? Szukam pomocy w instalacji drukarki, która w poprzednich wersjach OS X drukowała prawidłowo a w os x 10.9 już nie . Zauważyłem, że ten problem z różnymi drukarkami OKI w os x 10.9 mają ludzie na świecie. Dzwoniłem do wsparcia technicznego Apple ale nic nowego się nie dowiedziałem. Jeżeli ktoś podejmie temat podam szczegóły problemu.

#2 Deleted-63c21db09a

Deleted-63c21db09a
  • 4 139 postów
  • Płeć:

Napisano 04 marca 2014 - 22:40

Co to za drukarka?

#3 pro_car

pro_car
  • 55 postów
  • SkądSzczecin, PL

Napisano 05 marca 2014 - 13:13

OKI PAGE 14ex. Przy próbie wydruku pojawia się komunikat: nie można przesłać pliku do drukarki, wówczas pozostaje uruchomienie laptopa z dysku z OS X 10.8 i wydruk jest bez problemu. Szukałem na stronie OKI, sterowniki archaiczne. Jest coś takiego jak OKI driver updater ale efektów zero. Próbowałem przekopiować katalog PRINTER z 10.8 do 10.9 ale to jeszcze za mało. Na tym moje pomysły się kończą.

#4 Deleted-63c21db09a

Deleted-63c21db09a
  • 4 139 postów
  • Płeć:

Napisano 05 marca 2014 - 13:54

Na początek => Gutenprint for Mac OS X

#5 pro_car

pro_car
  • 55 postów
  • SkądSzczecin, PL

Napisano 05 marca 2014 - 21:42

Jest tak: sterownik do drukarki jest, podczas drukowania wszystkie komunikaty są OK ale drukowanie jest wstrzymywane, po wznowieniu komunikaty są prawidłowe, jednak nic się nie dzieje. Zapomniałem dodać wcześniej, że w wersjach wcześniejszych drukarka instalowała się jako Generic PCL Laser Printer.

#6 Deleted-63c21db09a

Deleted-63c21db09a
  • 4 139 postów
  • Płeć:

Napisano 05 marca 2014 - 22:14

Mówisz teraz o sterownikach GP czy OKi?

#7 pro_car

pro_car
  • 55 postów
  • SkądSzczecin, PL

Napisano 06 marca 2014 - 10:48

Mówię o wszystkim co się działo po zainstalowaniu GP (przepraszam,moje niedopatrzenie). chodzi więc o sterownik GP dla OKI 14ex . Pisząc o wersjach wcześniejszych mam na myśli wersje OS X poniżej 10.9. Postaram się być bardziej precyzyjny na przyszłość. Może ktoś wie gdzie znajduje się sterownik drukarki w systemie os x 10.8 ? Ja znalazłem tylko katalog Printers ale to chyba nie tam.

#8 pro_car

pro_car
  • 55 postów
  • SkądSzczecin, PL

Napisano 20 marca 2014 - 17:52

Chyba na pomoc nie mogę liczyć. Przypomniałem sobie trochę rzeczy na temat linuksa bo mam sporo literatury ale w macu jest inaczej i takiej szczegółowej literatury brak. Pomysł miałem taki, żeby pozamieniać niektóre pliki z 10.9 na 10.8 ale plików związanych z drukiem jest sporo i niektórych nie można ruszyć z różnych powodów. Moim zdaniem diabeł siedzi w katalogu System. Próbowałem z przeniesieniem kilku plików ale efekt był taki, że okno dodawania sprzętu było nie aktywne i klapa. Na razie alternatywą jest drukowanie w poczciwym Windows XP na platformie Parallels. Pamiętam jak kiedyś przenosiłem pocztę z Windy do Maca w Thunderbird też było trochę zamieszania. Ciągle liczę, że na tym forum są znawcy tematu. Dziękuję koledze Krackowi za podjętą próbę pomocy, jednocześnie ubolewam, że gdzieś przepadł bez wieści.

#9 mkamelg

mkamelg
  • 166 postów

Napisano 20 marca 2014 - 22:52

Może ktoś wie gdzie znajduje się sterownik drukarki w systemie os x 10.8 ? Ja znalazłem tylko katalog Printers ale to chyba nie tam.


Z tego co widzę u siebie to sterowniki od drukarek lądują w Macintosh HD->Biblioteki->Printers

Niech Pan postara się o przywrócenie systemu drukowania do stanu sprzed instalacji driverów Gutenprint, a następnie powtórzy akcję z updatem:

Wyjaśnienie po co jest w ogóle potrzebny ten update.
OKI | Mac OS X.9 Mavericks Support Instructions for OKI Print devices

OKI Driver Updater
OKIPAGE 14ex | OKI Printer Driver Compatibility with Mac OS X Mavericks | Witamy w OKI Printing Solutions Polska!

Jeżeli nic to nie da, to musi Pan pozostać przy wypracowanym przez siebie rozwiązaniu czyli XP pod Parallels. A istnieje niestety duża szansa iż może nic nie dać, bo ktoś już próbował z modelem OKI PAGE 14i i niestety poległ w tej walce:

https://discussions....625703#23625703

Mam podobną sytuację z jedną ze swoich dwóch drukarek a dokładniej Canon Selphy CP900. Niestety Japończycy bardzo szybko kończą wsparcie techniczne dla niektórych swoich urządzeń jeżeli chodzi o nowe wersje systemów operacyjnych. :(

#10 Deleted-63c21db09a

Deleted-63c21db09a
  • 4 139 postów
  • Płeć:

Napisano 21 marca 2014 - 08:08

Jestem jestem. Zapomniało mi się. Próbowałeś tego powyżej?

#11 pro_car

pro_car
  • 55 postów
  • SkądSzczecin, PL

Napisano 21 marca 2014 - 10:47

Z moich obserwacji wynika, że drukarka zostaje rozpoznana jako OKIPAGE 14ex i jest to zapisane min. w katalogu Printers i jeszcze gdzieś w katalogu System (plików związanych z drukowaniem jest w całym systemie kilkadziesiąt) ale przypisuje jej swój uniwersalny sterownik (o jednakowej nazwie w 10.8 oraz 10.9). Mam klony dysków z tymi wersjami. Niestety porady kolegi "Mkmelg" nie działają a to dlatego, że ostatni sterownik firmy OKI jest z okresu Cesarstwa Rzymskiego i nie instaluje się w systemie 64 bit dlatego reszta poradnika (OKI) jest na nic. Znalazłem jednak informację na stronie OKI, że ta drukarka do Mac'a nie przystaje. To samo podaje Apple nie wymieniając sprzętu OKI na liście wspieranych drukarek i skanerów. Poświęcam wiele czasu na rozwiązanie problemu jednak niestety brakuje mi wiedzy o systemie operacyjnym. Robię to nie dlatego, że nie stać mnie na drukarkę za kilka zł ale z przekory i ciekawości tym bardziej, że w roku drukuję mniej niż 100 stron. Pamiętam kiedy na miejsce XP wchodziła 7-ka i nie było sterowników to często brało się stery(i nie tylko) z XP i działało. Ingerencja użytkowników w system Windows była duża. Internet roi się od różnych porad. Również systemy operacyjne telefonów (również OS Apple) zostały przemielone na wszystkie strony. Myślę, że ten przydługi wstęp wyjaśnia jaką drogę obrałem. Zapraszam do dalszej dyskusji. Dziękuję za dotychczasową pomoc.

#12 Aarro

Aarro
  • 89 postów

Napisano 21 marca 2014 - 13:56

Dziś drukowałem na OKI c531dn bez sterowników OS X - nie dlatego żeby nie było, bo są, jak w Twoim przypadku, tyle że nie chce mi się instalować skoro wszystko ładnie chodzi po AirPrint - jeśli ta drukarka chodzi z jakimkolwiek kompem, a piszesz że chodzi, to bym spróbował j.w. (nie musi być sieciowa)

- - - Połączono posty - - -

Na razie alternatywą jest drukowanie w poczciwym Windows XP na platformie Parallels.

masz na myśli "alternatywę" rzeczywistą? sprawdziełeś tę opcję i zadziałało? Mam u siebie WinXP pod parallels i jeśli drukarka nie chodzi z Mavericks'em, to z Windą też nie działa, dlatego stosuję AirPrint.

#13 Deleted-63c21db09a

Deleted-63c21db09a
  • 4 139 postów
  • Płeć:

Napisano 21 marca 2014 - 14:17

Zaloguj się do CUPS w Safari i sprawdź loga w Administration. Ewentualnie wklej go tutaj albo na New - Pastie

#14 pro_car

pro_car
  • 55 postów
  • SkądSzczecin, PL

Napisano 21 marca 2014 - 14:55

Korzystanie z AirPrint wymaga posiadania pewnych dodatkowych urządzeń i to dość kosztownych, czy się mylę Aarro? Kracek, możesz rozwinąć swój pomysł bo nie bardzo łapię do czego zmierzamy?

#15 Deleted-63c21db09a

Deleted-63c21db09a
  • 4 139 postów
  • Płeć:

Napisano 21 marca 2014 - 15:02

Safari=>w pasku adresu wpisz localhost:631 i enter. Wejdź w zakładkę administration. Potem View Access Log i View Error Log i gdzie oba wklej.

#16 pro_car

pro_car
  • 55 postów
  • SkądSzczecin, PL

Napisano 21 marca 2014 - 15:10

Ok już jestem w CUPS, Pobrałem program(jeszcze nie instaluję). Nie widzę Administration i nie wiem co dalej.

- - - Połączono posty - - -

Trochę się minęliśmy. Wkleiłem i dostałem komunikat "Web Interface is Disabled"

#17 Deleted-63c21db09a

Deleted-63c21db09a
  • 4 139 postów
  • Płeć:

Napisano 21 marca 2014 - 15:12


Trochę się minęliśmy. Wkleiłem i dostałem komunikat "Web Interface is Disabled"


A pod spodem masz napisane jak go włączyć. ;)

#18 pro_car

pro_car
  • 55 postów
  • SkądSzczecin, PL

Napisano 21 marca 2014 - 15:30

The web interface is currently disabled. Run "cupsctl WebInterface=yes" to enable it. Gdzie to uruchomić?

#19 Deleted-63c21db09a

Deleted-63c21db09a
  • 4 139 postów
  • Płeć:

Napisano 21 marca 2014 - 15:33

W terminalu. Applications->Utilities->Terminal bądź Spotlight=>Terminal

#20 pro_car

pro_car
  • 55 postów
  • SkądSzczecin, PL

Napisano 21 marca 2014 - 16:10

Ok, już mam te logi. Zapisałem w osobnych plikach.txt.

#21 Deleted-63c21db09a

Deleted-63c21db09a
  • 4 139 postów
  • Płeć:

Napisano 21 marca 2014 - 16:13

Ok, już mam te logi. Zapisałem w osobnych plikach.txt.


Daj na maila.

#22 pro_car

pro_car
  • 55 postów
  • SkądSzczecin, PL

Napisano 21 marca 2014 - 16:27

<script src='http://pastie.org/8956702.js'>
</script>
<script src='http://pastie.org/8956713.js'>
</script>

Chyba dobrze zrobiłem?

#23 Aarro

Aarro
  • 89 postów

Napisano 21 marca 2014 - 17:10

Korzystanie z AirPrint wymaga posiadania pewnych dodatkowych urządzeń i to dość kosztownych, czy się mylę Aarro?

To zależy - jeśli AirPrint za pomocą printserwer jest często droższy niż wartość drukarki ale... jeżeli dałoby się zastosować emulator to może wyjść jeśli nie całkowicie za free to grosze - ja używam O'print bo mam drukarkę niesieciową z kompem pod Win - mogę drukować na nią z Maca mimo całkowitej niekompatybilności

z wirtualnej maszyny WinXp (parallels9) za nic nie szło - a u Ciebie?

#24 JerryEvo

JerryEvo
  • 3 921 postów
  • Płeć:

Napisano 21 marca 2014 - 17:18

Z wirtualnej maszyny powinno działać tak jak na fizycznej. Prawdopodobnie jest to tylko kwestia odpowiednich ustawień sieciowych Parallels.

#25 pro_car

pro_car
  • 55 postów
  • SkądSzczecin, PL

Napisano 21 marca 2014 - 20:47

Tak jak pisałem wcześniej u mnie drukarka z XP na Parallels drukuje ze sterownikiem producenta dla XP. Aarro - możesz więcej napisać o wykorzystaniu O'print. Jak to funkcjonuje. To jest wydruk bezpośrednio z programu w Mac'u czy wydruk z pliku uprzednio wygenerowanego w Mac?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych