Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MacBook Pro Retina 13" Late 2013 - opinie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
388 odpowiedzi w tym temacie

#1 Hubson83

Hubson83

  • 901 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 11 listopada 2013 - 10:40

Zauważyłem że powstał temat o większym modelu. Ja przymierzam się do zakupu mniejszego, głównie ze względu na rozmiar i wagę. Czy ktoś pokusił się na nową 13"? Jakieś opinie, testy, wady, zalety. Zapraszam do dyskusji.

#2 dzikipl

dzikipl
  • 533 postów

Napisano 11 listopada 2013 - 13:10

Zauważyłem że powstał temat o większym modelu. Ja przymierzam się do zakupu mniejszego, głównie ze względu na rozmiar i wagę. Czy ktoś pokusił się na nową 13"? Jakieś opinie, testy, wady, zalety. Zapraszam do dyskusji.


Ja prawdopodobnie kupię go w grudniu. Miło że pojawiła się opcja 16GB ram i grafika jest lepsza niż w MBA.
Szkoda że zaczeli w nim kleić baterię jak w 15-tce :(

#3 Hubson83

Hubson83

  • 901 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 11 listopada 2013 - 14:08

Mnie interesuje wersja z dyskiem 256GB, 16GB RAM i najmocniejszym procesorem. Ciekawi mnie jak się sprawuje ten sprzęt pod względem wydajności itp. 15" jest dla mnie za duże, potrzebuje małego, lekkiego, mobilnego potworka.

#4 rusinu

rusinu
  • 372 postów
  • Skądwa-wa

Napisano 11 listopada 2013 - 14:40

Ja kupiłem żonie najtańszą nową retinę. Pierwsze jej wrażenie, że ciężki. Później, że alt zamieniony w stosunku do klawiatury windowsowej. No ale w końcu podziękowała, bo jej wcześniejszy acer rozpada się w rękach. Retina dostała raz freeza, ale EFI update już zrobiony. Ekran jest niesamowity, touchpad też, no i dysk bardzo szybki. Mam tylko pendriva 3.0 160MB/s i właśnie tyle wyciągnął. Pobudka ze sleepa trwa tyle co podniesienie klapy. Bateria starcza na 10h przy korzystaniu z safari+mail. Jak wszystko wyłączone to 15h. Super jest port HDMI, bo dzięki niemu nie muszę kupować urządzenia do odtwarzania filmów na TV. To już 4 mak w domu, ale było warto.

#5 skc

skc
  • 925 postów

Napisano 11 listopada 2013 - 15:12

Ja kupiłem. Trochę sie pospieszylem, bo dwa dni po tym jak zamówiłem, okazało się, ze użytkownik nie może sobie dołożyć sam ramu. Mogłem od razu wziąć 16Gb. 13-calowy MacBook Pro z wyświetlaczem Retina 2.8GHz Dual-core Intel Core i7 8GB 1600MHz DDR3L SDRAM 512GB Flash Storage Keyboard/User's Guide-POL Country Kit-INT Jutro dostanę. Cos napisze.

#6 yankeesntj

yankeesntj
  • 35 postów

Napisano 11 listopada 2013 - 15:42

posiadam z 8gb ramu i dyskiem 256gb. Mega szybki, szok gdy nic nie słychać że pracuje... :)

#7 crosis

crosis
  • 50 postów

Napisano 11 listopada 2013 - 23:47

Panowie,
Jak wygląda "image retention" na Waszych wyświetlaczach, czyli "pozostawanie" poprzednio długo wyświetlanego obrazu na nowym tle?
2013 13-inch Retina MacBook Pro Image Retention - YouTube

#8 kdʘ

kdʘ
  • 257 postów
  • SkądJarosław

Napisano 12 listopada 2013 - 00:07

No właśnie, czy problem, o którym wspomniał crosis dotyka również modelu Late 2013?

#9 szkodnikPL

szkodnikPL
  • 747 postów
  • SkądBiała Podlaska

Napisano 12 listopada 2013 - 00:31

@skc, od samego początku było wiadomo, że ram jest wlutowany :) Jeżeli zamawiałeś z AOS, masz 14 dni na zwrot, także możesz odesłać i zamówić wersję z 16 GB ramu :P

#10 skc

skc
  • 925 postów

Napisano 12 listopada 2013 - 01:00

Wiem, ze mam taka możliwość, ale niech już zostanie. Mam nadzieje, ze za jakiś czas bede mógł oddać go do serwisu w celu upgradu. Ja sie dowiedziałem po dwóch dniach, jak ifixit rozłożył go na czynniki pierwsze.

#11 dzikipl

dzikipl
  • 533 postów

Napisano 12 listopada 2013 - 13:47

Wiem, ze mam taka możliwość, ale niech już zostanie. Mam nadzieje, ze za jakiś czas bede mógł oddać go do serwisu w celu upgradu. Ja sie dowiedziałem po dwóch dniach, jak ifixit rozłożył go na czynniki pierwsze.


Nie wiem czy ktokolwiek będzie oferował taki upgrade, to jest lutowanie do płyty.

#12 kisielek666718

kisielek666718
  • 19 postów

Napisano 12 listopada 2013 - 15:29

Wiem, ze mam taka możliwość, ale niech już zostanie. Mam nadzieje, ze za jakiś czas bede mógł oddać go do serwisu w celu upgradu. Ja sie dowiedziałem po dwóch dniach, jak ifixit rozłożył go na czynniki pierwsze.


Nie będzie takiej możliwości. Jak możesz go jeszcze zwrócić to to zrób i weź 16GB, jeśli ci zależy.

#13 kostek_ja

kostek_ja
  • 228 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 15 listopada 2013 - 21:38

Czas oczekiwania na rMBP 13 z 16GB RAMu to teraz 3-4 tygodnie. Z wysyłką ponad miesiąc. Ciekawe czy to kwestia jakiś problemów z tym RAMem czy może popyt na te 13tki jest aż tak duży. Prześledziłem rynek laptopów z myślą o innym domowniku i w tym momencie w sumie nie warto brać innego laptopa niż właśnie rMBP 13. Inne sensowne są niedużo tańsze a dużo gorsze, z drugiej strony te porównywalne i lepsze są piekielnie drogie i nie bardzo mobilne. Trzeba przyznać że Apple bardzo fajnie podeszło do tematu komputerów przenośnych. rMBP są bliskie ideałowi. PS Może owy research zrobiłem trochę pobieżnie i bez znajomości rynku, ale jednak nie znalazłem konkurencji dla rMBP.

#14 dzikipl

dzikipl
  • 533 postów

Napisano 15 listopada 2013 - 22:36

Może owy research zrobiłem trochę pobieżnie i bez znajomości rynku, ale jednak nie znalazłem konkurencji dla rMBP.


A jakie mialeś kryteria, natywna obsługa "osx"? ;-)

Obecny MBPr jest ciekawszy, bo poprzedni wg mnie był kiepską ofertą i można go było łatwo zastąpić. Jedyna przewaga czyli ekrany hdpi właśnie wygasła i niebawem, na obecną gwiazdkę, będzie duużo komputerów z takimi ekranami w dużo niższych cenach.

#15 kostek_ja

kostek_ja
  • 228 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 16 listopada 2013 - 03:06

Przy mojej 15tce owszem :) Ale przy 13tce rMBP na dzień dobry wykluczyłem gdyż uznałem że nie ma sensu dopłacać tyle do Mac'a skoro nie ma za dużo mocy, a przy użytku brata OSX, który osobiście uwielbiam, nic nie wnosi. Jednak nie znalazłem niczego ciekawego dobrych pieniądzach więc uznałem że już lepiej dopłacić nawet te 2-2,5k do dysku na PCIe, retiny, OSX'a i kilku innych rzeczy. Jak znasz jakąś lepszą i tańszą alternatywę to proszę zapodaj.

#16 dzikipl

dzikipl
  • 533 postów

Napisano 16 listopada 2013 - 09:32

Przy mojej 15tce owszem :) Ale przy 13tce rMBP na dzień dobry wykluczyłem gdyż uznałem że nie ma sensu dopłacać tyle do Mac'a skoro nie ma za dużo mocy, a przy użytku brata OSX, który osobiście uwielbiam, nic nie wnosi. Jednak nie znalazłem niczego ciekawego dobrych pieniądzach więc uznałem że już lepiej dopłacić nawet te 2-2,5k do dysku na PCIe, retiny, OSX'a i kilku innych rzeczy.

Jak znasz jakąś lepszą i tańszą alternatywę to proszę zapodaj.


Lenovo Yoga 2 Pro: Laptop Tablet Hybrid - Multimode Ultrabook Laptop | Lenovo (US)

Gorsze GPU, ale lżejszy tańszy i jeszcze większa rozdzielczość.

Będzie więcej.

Ja w końcu zamówiłem MBPr15 ale już klikałem w 13-tkę jak się okazało że do końca roku może się wyrobią to zmieniłem zdanie.
Obecna z 16GB i dość dobrym GPU kusiła, bo poprzednia to był totalny przeciętniak.

#17 Dexter

Dexter
  • 95 postów

Napisano 16 listopada 2013 - 11:49

Widze ze czas oczekiwania sie ostro wydłuża. 4 dni standard a miesiąc na personalizowane. Ja kupiłem 2.4/8/256. W poniedziałek dostawa więc podziele sie wrażeniami jak tylko popracuje chwile na nim. Uważam ze nie warto wydawać kasy na procki i ram. Mam teraz 8 w mini i daje spokojnie rade a z kompresją to powiedzmy 12 gb. Kilka procent różnicy nie wart paru set zł :)

#18 dzikipl

dzikipl
  • 533 postów

Napisano 16 listopada 2013 - 12:42

Widze ze czas oczekiwania sie ostro wydłuża. 4 dni standard a miesiąc na personalizowane. Ja kupiłem 2.4/8/256. W poniedziałek dostawa więc podziele sie wrażeniami jak tylko popracuje chwile na nim. Uważam ze nie warto wydawać kasy na procki i ram. Mam teraz 8 w mini i daje spokojnie rade a z kompresją to powiedzmy 12 gb. Kilka procent różnicy nie wart paru set zł :)


A ja dopłacam do RAM bo tutaj już zdania zmienić nie można. Jakbyś nie liczył, 16GB to 2x tyle co 8GB.
Do CPU nie dopłacam, 1500PLN za trochę ponad 10% do mnie nie przemawia.

#19 kostek_ja

kostek_ja
  • 228 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 16 listopada 2013 - 13:17

dzikipl, po pierwsze poproszę jakąś polską ofertę ;) Ja wiem że to zabrzmi trochę jakbym bronił produktu Apple na siłę i może faktycznie jestem stronniczy, ale dla mnie już 15tka jest wystarczająco lekka, 13 jest sporo lżejsza, więc argument z masą do mnie nie trafia. Z ekranem jest podobnie. W mojej 15tce z 220ppi nie jestem w stanie dojrzeć piksela z żadnej odległości. OK, może poprawi trochę ostrość grafiki, tekstu, ale tutaj jest potrzebny odpowiedni soft, a Windows, o ile wiem nie robi niczego co sprawi iż użycie takiego ekranu będzie sensowne. Będziemy musieli włączyć skalowanie żeby coś widzieć i wówczas wszystko będzie przeskalowane. Nawet w OSXie to retina aware jest trochę lipna bo działa tylko w skalowaniu 1440x900 tak jak powinno a reszta przeskalowywuje też to co nie powinno być skalowane. Więc ekran tutaj nie jest zbytnio zaletą. Tak jak w komputerze stacjonarnym SSD nie robi dla mnie jakieś wielkiej różnicy, gdyż komputer wyłączam i włączam jak muszę, a usypiam też od święta. Tak w laptopie czas usypiania i wstawania ma potężne znaczenie i dysk SSD na PCIe ledwo wyrabia aby człowiek nie musiał czekać na rozpoczęcie pracy na laptopie i dla mnie ten sam dysk jest warty tych 100$, a dostajemy jeszcze lepszy plocek, grafikę i OSX który sensownie wykorzystuje owy ekran ;) Oczywiście zgadzam się że poprzedni rMBP 13 to była jakaś pomyłka. HD 4000 do retiny... żałosne. Ojciec spytał się mnie o zdanie i dla niego również uznałem OSX'a za główne kryterium. Wówczas najciekawsza, mimo że droga, była 15tka rMBP, ale uznałem że warto poczekać na update do Haswell'a (to było 2 miesiące temu ;) ) Dexter, jak wybierzesz najmocniejszy procek to masz nawet szybciej niż jakbyś zamówił podstawę ;) Czeka się miesiąc tylko na 16GB RAMu. Z tym RAMem to moim zdaniem zależy do czego. 10.9 naprawdę fajnie używa RAMu i 8GB jest naprawdę OK, ale jak ktoś stawia maszynę wirtualną to się robi trochę na styk, więc o ile nie jest to Win XP i bardzo mało wymagające programy które zadowolą się 2GB to ja bym zainwestował w 16GB. Jak ktoś używa tylko OSX'a albo w połączeniu z BootCampem to wówczas faktycznie 8GB może mieć sens. Ja jestem zwolennikiem częstszych zmian niż specyfikowania na duży zapas.

#20 darlon82

darlon82
  • 10 postów
  • SkądDublin, Ireland

Napisano 16 listopada 2013 - 15:25

Od dwóch dni jestem posiadaczem MBPr 13". Kupiłem wersję 2,4Ghz/8 GB RAM/ssd 256GB. To jest mała bestia. Sprzęt śmiga jak marzenie. Reaguje natychmiast. Jeszcze nie zdąrzysz kliknąć dobrze, a już masz otwarte okienko ;) Odczyt to około 730 MB/s, a zapis około 678 MB/s. Czas pracy na beterii jest świetny. Podawane 9h jest 100% prawdą przy włączonym wifi, przeglądarce i itunes. Myślę, że przy ograniczonej jasności ekranu i wyłączeniu podświetlania klawiatury wynik byłby jeszcze lepszy. Jest dość ciepły. Nawet pod niedużym obciążeniem szybko osiąga temperaturę powyżej 80st. Jak ktoś ma jakieś pytania to z chęcią odpowiem. Pzdr ps. Muszę dodać, że cholernie ciężko było go kupić w Dublinie. Wszędzie wysprzedane.

#21 skc

skc
  • 925 postów

Napisano 16 listopada 2013 - 15:38

...

#22 jasi0

jasi0
  • 625 postów

Napisano 16 listopada 2013 - 17:57

Do mnie też przyjechał mój rMBP13" 2,4ghz/8GB/256SSD. Przesiadłem się z MBP13" mid2009 2,26ghz i różnica w prędkości jest ogromna. Ekran też ostry jak żyleta. Nie mogę się tylko jeszcze przyzwyczaić do nieco mniejszego skoku klawiszy. Mam jedno pytanie: na starym MBP, jeszcze na Leopardzie, ustawiłem sobie skrót klawiszowy cmd + strzałka w lewo/prawo, który przełączał mnie między biurkami/pełnoekranowymi aplikacjami. Wtedy się to robiło w ustawieniach Spaces.. W tej chwili nigdzie nie mogę tego odszukać w ustawieniach Mission Control w Mavericks. Nie da się tego zrobić czy ja oślepłem..? Z góry dzięki:)

#23 kostek_ja

kostek_ja
  • 228 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 16 listopada 2013 - 18:26

Domyślnie jest ctrl + strzałka. Możesz to zmienić w Preferencje systemowe -> Klawiatura -> skróty -> mission control

#24 jasi0

jasi0
  • 625 postów

Napisano 16 listopada 2013 - 18:36

dzięki!

#25 wifirifi

wifirifi
  • 13 postów
  • SkądPoznań

Napisano 18 listopada 2013 - 19:22

Witam, co sądzicie o podstawowej wersji MBP Retina 13' Late 2013? :) Jest Pro :)?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych