Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

tworzenie stron www - poczatek


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
50 odpowiedzi w tym temacie

#26 present_day

present_day
  • 975 postów

Napisano 07 listopada 2007 - 15:33

Zamiast książki do CSS-a kup sobie program CSS Edit, który ma możliwość analizy gotowych stron, i ucz się od najlepszych...


Do tego wystarczy też darmowy Firebug.

#27 Sillow

Sillow
  • 24 postów

Napisano 07 listopada 2007 - 19:46

MAMP jest po prostu interfejsem do wszystkich ukrytych cudowności MacOS X, można się bez niego obejść, i pewnie cyborgi tak robią, ino że to wymaga jakiś czary mary komend w terminalu, bahsów, apaczów, psujwiczego.


A czy ktoś może napisać jak to wszystko uruchomić :roll: . Tak chce być cyborgiem :D
Z góry dzięki.

#28 voitek

voitek
  • 925 postów

Napisano 07 listopada 2007 - 20:04

Do tego wystarczy też darmowy Firebug.

A można nim zrobić to, na co pozwala CSS Edit, czyli otworzyć sobie stronkę z netu, czyjąkolwiek np. Apple.com, i sobie pomiąchać css-em widząc na bieżąco zmiany? Pytam z ciekawości, bo nie znam Firebuga.

#29 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 07 listopada 2007 - 20:22

na coś takiego pozwala chociażby wtyk Web Developer dla Firefoxa (cmd+shift+e i się otwiera panel edycji) kod html też można nim edytować ;] równolegle do CSS'a

#30 present_day

present_day
  • 975 postów

Napisano 07 listopada 2007 - 20:29

A czy ktoś może napisać jak to wszystko uruchomić :roll: . Tak chce być cyborgiem :D
Z góry dzięki.


Był jakiś screencast do tego. Jeśli spytasz Googla to ci odpowie.

#31 aldek

aldek
  • 793 postów
  • SkądGrodzisk Maz. Wieś: Reczyce

Napisano 07 listopada 2007 - 20:33

Nie, ale CSSEdit jest fajny, bo ma te selektorki selektorków fajne. Myszką myk myk i widzisz, jak Ci się kod w csspliku pisze. Miłe, że jako demo program jest w pełni funkcjonalny dla plików krótszych, niż 2,5 tys. znaków. Do nauki, to aż nadto
  • Jabko lubi to

#32 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 07 listopada 2007 - 20:36

Padło tu zdanie o wykorzystaniu o zgrozo samego flasha... toz to herezja- flash, php i JS to jedynie elementy które mogą znaleźć się w bardzo fajnie działającej i świetnie wyglądającej stronie. Z programów SK Edit jest ciekawy i niedrogi a poza tym że czyta wszystkie formaty plików związane ze stronami to jeszcze działa zarówno online jak offline. ALe ja się nie znam :twisted:

#33 Diwi

Diwi
  • 231 postów

Napisano 08 listopada 2007 - 00:10

OJ, jak dla mnie dziwne są komentarze typu "odradzam książki", na podstawie doświadczenia mogę powiedzieć że książki są lepsze na sam początek nauki gdyż informacje w nich są poukładane w logiczną całość, rozdział po rozdziale znajdują się coraz bardziej zaawansowane zagadnienia dodatkowo opisane w przystępny sposób. Nie wyobrażam sobie uczenia się jakiegokolwiek języka z samego manuala.

#34 adamvet

adamvet
  • 485 postów
  • SkądNorwich, UK

Napisano 08 listopada 2007 - 09:40

wlasnie o to mi chodzilo.czasami nie mam dostepu do internetu, czytanie w wannie:)itp.kursy internetowe przeczytalem sa bardzo fajne i przydatne ale chcialbym miec tez wsparcie w postaci ksiazkizeby zawsze i w kazdych okolicznosciach mozna bylo do niej zerknac.

#35 voitek

voitek
  • 925 postów

Napisano 08 listopada 2007 - 22:01

OJ, jak dla mnie dziwne są komentarze typu "odradzam książki", na podstawie doświadczenia mogę powiedzieć że książki są lepsze na sam początek nauki gdyż informacje w nich są poukładane w logiczną całość, rozdział po rozdziale znajdują się coraz bardziej zaawansowane zagadnienia dodatkowo opisane w przystępny sposób.

Nie wyobrażam sobie uczenia się jakiegokolwiek języka z samego manuala.


To jest kwestia bardzo indywidualna. Dobrze napisane książki są z pewnością wartościową pozycją w nauce. Ale książki mają tendencję do szybkiego dezaktualizowania się. Zacząć można z dobrym podręcznikiem, ale potem praktyka i jeszcze raz praktyka. A poza tym to jest tak jak z nauką języków obcych -- jedni muszą mieć książki i nauczycieli, innym wystarczy gazeta i ołówek.

#36 kapelek

kapelek
  • 207 postów
  • SkądMazatlan, Meksyk

Napisano 09 listopada 2007 - 08:15

A poza tym to jest tak jak z nauką języków obcych -- jedni muszą mieć książki i nauczycieli, innym wystarczy gazeta i ołówek.


GAZETA I OŁOWEK?

Ja od trzech miesięcy siedze w Meksyku i jeszcze nic nie umiem po hiszpańsku ...

#37 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 09 listopada 2007 - 08:37

GAZETA I OŁOWEK?

Ja od trzech miesięcy siedze w Meksyku i jeszcze nic nie umiem po hiszpańsku ...


Albo nie masz zdolności albo ci się nie chce.
Idz na targ, znajdz sobie jakiegoś nopliska niech ci pokazuje różne rzeczy i mówi jak się nazywają i niech mówi do ciebie tylko po hiszpańsku(choć z tego co wiem ludzie znający europejski hiszpański mają w meksyku problemy z komunikacją szczególnie na prowincji) przy odrobinie szczęścia za kilka dolarów naumiesz się mówić w kilkanaście dni- przynajmniej podstawowych zwrotów.

A w temacie. Książka jest o wiele lesza od wyszukiwania w internecie bo jak wiadomo internet obfituje w treści trudne do ocenienia, książki piszą raczej ludzie którzy przynajmnie w zaawansowanym stopniu znają temat i dzięki temu wiedza w nich jest łatwiej przyswajalna. Jeśli na dodatek książka jest podręcznikiem powiedzmy akademickim jest upożądkowana w jakimś przyzwoitym stopniu od informacji podstawowych do zaawansowanych dzięki czemu szybko i sprawnie moża się z niej uczyć i podpierać później jak się czegoś zapomni.

#38 adamvet

adamvet
  • 485 postów
  • SkądNorwich, UK

Napisano 09 listopada 2007 - 09:35

a czy mglby ktos cos polecic?jakis konkretny tytul odnosnie HTML i CSS??pytam bo widzialem cala polke w ksiegarni z grubszymi badz cienszymi ksiazkami.pytam bo chcialbym kupic cos w miare dobrego

#39 pawello

pawello
  • 150 postów
  • SkądTarnów

Napisano 09 listopada 2007 - 10:01

Czesc! Ja moze troche offtopowo ale 1. Nie do konca sie zgodze z teza ze programu typu "generator" w przypadku robienia malych witrynek sa bez sensu. Otoz ja znam conajmniej jeden program - na winde niestety - ktory polega z grubsza na drag&drop oraz podawaniu parametrow w okienkach dialogowych a tworzy strony z uzyciem wszystkich najnowszych wynalazkow i nawet posiada narzedzia do podstawowej obrobki grafiki... Wykonywanie stron w takim programie ma pewna zalete - skupiasz sie na tworzeniu STRON a nie na KODZIE ktory sam w sobie jest tylko narzedziem do wyswietlania w przegladarce tego co sobie wymysliles... 2. Wydaje mi sie ze stawianie na CMS witrynki ktora ma miec 4 strony plus galeria obrazkow to HARDCORE... zwlaszcza jesli chcesz dorobic do takiej witrynki swoj layout (wyglad) w CSS... robienie tego layoutu oraz opracowanie grafiki zajmie ci wielokrotnie dluzej niz wdrozenie samego CMS i wypelnienie stron trescia (chyba ze nie masz jeszcze tresci lub redakcja slabo Ci idzie)... 3. Rozumiem ze autor watka chce poznac jezyki czyli stara sie od podbudowe teoretyczna i to jest jak najbardziej SLUSZNE. Zmierzam do tego ze na samym poczatku trzeba sobie zdac sprawe z tego CO tak naprawde chcemy osiagnac a potem wybrac najprostsza metode. Jesli chcemy stworzyc JEDNA prosta witryne to czas poswiecony na uczenie sie html css javascript actionscript itp od podstaw to marnotrawstwo czasu. Sama wiedza bez praktyki nie sluszy do NICZEGO. Natomiast jesli chcemy stac sie profesjonalista w dziedzinie to raczej czeka nas SPECJALIZACJA :-) Nie da sie byc specjalista od grafiki programowania i wszystkiego naraz.

#40 Jabko

Jabko
  • 231 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 09 listopada 2007 - 10:04

Ja też początkuję i korzystam w pisaniu HTML z programu Smultron (link: http://smultron.sourceforge.net/). Ma tę zaletę, że po napisaniu czegokolwiek w html można w podglądzie od razu zobaczyć wynik. Ja używam wersji 2.0.4. Najlepiej się sprawdza z podglądem. Program oczywiście darmowy. Ponadto warto korzystać ze stron: http://www.w3schools.com/ ? sporo przykładów. Bardzo dobrze zrobiony serwis nawet jeśli nie znasz dobrze jęz. angielskiego oraz http://netdesign.wroclaw.pl/ ? zawsze z tej strony korzystam, kiedy mam do czynienia z JavaScript.

#41 aldek

aldek
  • 793 postów
  • SkądGrodzisk Maz. Wieś: Reczyce

Napisano 09 listopada 2007 - 10:56

Pawello, jak ktoś się chce (a inicjator tego wątku i inni chcą) się uczyć html, css, php, to czemu ich zniechęcasz? Czemu zabijasz w nich te szlachetne odruchy poznawcze? Konkurencję Ci zrobią, czy co? Na maku też jest ajweb, można sobie stronę myk myk myszką zrobić, oto ja, moja siostra i pies, i wielu to wystarcza. Ale niektórzy ciekawi są bardziej. W całej tej sprawie jedno jest -- przyznaję -- niepokojące. Że jak się nauczą tego php, to zaraz stosiedemnasty blog o makintoszach albo ajfonach zrobią, zgoda, to będzie hardkore, ale cóż, nie musimy przecież tego czytać... :D

#42 pawello

pawello
  • 150 postów
  • SkądTarnów

Napisano 11 listopada 2007 - 22:55

Pawello, jak ktoś się chce (a inicjator tego wątku i inni chcą) się uczyć html, css, php, to czemu ich zniechęcasz? Czemu zabijasz w nich te szlachetne odruchy poznawcze? Konkurencję Ci zrobią, czy co?


Absolutnie nikogo nie chce do niczego zniechecac! Nawet napisalem o tym ze nie chce - nie doczytales sie tego? ;-) Chodzilo mi tylko o to: czy do wbicia gwozdzia w sciane potrzebna jest nam DOGŁĘBNA znajomosc metalurgii? ;-) Chyba niekoniecznie..? Za to przyda sie prosta umiejetnosc poslugiwania sie MLOTKIEM. Czy do obslugi komputera w stopniu podstawowym jest na potrzebna znajomosc budowy procesorow? Chyba nie..? Po co komu przerost wiedzy teoretycznej skoro pozyskal ja bez celu praktycznego? Ludzie chyba nie po to ucza sie np jezyka programowania by go znac tylko by go WYKORZYSTYWAC (niejednokrotnie)?

Autor watka jest lekarzem. Jesli jest dobrym lekarzem, w co wierze, to wie dobrze ile kosztowalo go pozyskanie wiedzy oraz ile potrzebowal praktyki by moc robic to co robi. Nie inaczej jest z grafika, robieniem witryn, multimediami, programowaniem. Ilosc wiedzy do pozyskania i doswiadczenia do nabycia w tych dziedzinach jest DUZA.

A kodu najlepiej uczyc sie w praktyce, jak sadze. Sucha wiedza nie wchodzi do glowy - trzeba jej uzyc i wtedy sie utrwala. ;-)

Jest troche wieczorowo a ja mialem pracowity weekend wiec moglem sie wyrazac troche metnie, za co przeperaszam ;-) Staralem sie... ;-)

#43 spinnaker

spinnaker
  • 232 postów

Napisano 11 listopada 2007 - 23:32

Ja osobiście uczę się z książek. Niezbyt lubię internetowe kursy, a mam w zwyczaju dogłębnie analizować każdy aspekt danego zagadnienia. Gdy już ugruntuję swoją wiedzę "updateuję" ją nowinkami z sieci. Ja zacząłem od książki "Head First: XHTML with CSS", a potem "Zen CSS", potem "Po prostu Ajax", "PHP i MySQL". Chyba tyle na początek. Myślę, że pomaga mi też fakt, iż jestem na Teleinformatyce :D

#44 Sillow

Sillow
  • 24 postów

Napisano 14 listopada 2007 - 21:08

Jak w xCode stworzyć stronę w HTMLu. Czy trzeba coś doinstalować. Proszę o opis co i jak mam zrobić od włączenia programu do napisania pierwszego tagu. Z góry dzięki :D

#45 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 14 listopada 2007 - 21:26

w Xcode? WWW? to się nie da (ok - dać się pewnie da, ale Xcode nie do tego jest zrobiony) polecam jakiś edytor tekstowy z wsparciem dla html/css (ja korzystam ze smultrona)

#46 Sillow

Sillow
  • 24 postów

Napisano 15 listopada 2007 - 11:46

Jak to się nie da?

It’s web-ified.
Leopard features great HTML and CSS editing, a JavaScript debugger, and some of the most popular web development frameworks — including PHP and Ruby on Rails. Because Leopard is born of the Mac values of simplicity and design, you don’t have to waste time installing or deciphering. Just let your imagination get to work.
http://www.apple.com/macosx/developer/

To o co tu chodzi?

#47 zietas

zietas
  • 136 postów

Napisano 15 listopada 2007 - 14:22

Ja osobiście uczę się z książek. Niezbyt lubię internetowe kursy...


Ja mam dokladnie tak samo. HTML`a nauczylem sie w zasadzie z dreamweavera (bardzo starej wersji) jak jeszcze graficznie robilem strony to zaczynalem cos zmieniac i tak jakos samo wyszlo, ze zaczalem tylko w kod pisac i wszystko za pomoca niego tworzyc

Ja zacząłem od książki "Head First: XHTML with CSS", a potem "Zen CSS", potem "Po prostu Ajax", "PHP i MySQL". Chyba tyle na początek.


Ksiazki od ktorych zaczalem:
1. PHP4 od Podstaw
2. Eric Meyer CSS (obie ksiazki) - dotychczas najlepsze ksiazki jakie mi wpadly w rece o css
3. PHP5 + mySQL. Vademecum Profesjonalisty - starannie wybralem ta ksiazke z ogromu porponowanej literatury. Jest droga, bo az 99 zl, ale polecam.
4. PHP5. Zaawansowane programowanie. - typowo obiektowe zagadnienia
Teraz czekam na ksiazeczke:
Head Rush Ajax - jest to nowosc na polskim rynku, ale podobno bardzo dobra. Za duzo o niej nie wiem.

#48 Sillow

Sillow
  • 24 postów

Napisano 15 listopada 2007 - 17:26

Czy w Leopardzie jest wbudowany jakiś edytor HTML, CSS itd?

#49 adamvet

adamvet
  • 485 postów
  • SkądNorwich, UK

Napisano 15 listopada 2007 - 19:07

Ja kupilem sobie tak na poczatek "abc tworzenia stron www" wydanie drugie autorstwa Bartosza Danowskiego - fajnie i ciekawie napisana oraz "css wedlug Erica Meyera sztuka projektowania stron www"-jeszcze zafoliowana bo nie mialem czasu aktualnie - urlop:)

#50 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 16 listopada 2007 - 10:41

Sillow- sorry, miałem na myśli tygrysowego Xcode - tam nie widzę jakiejś opcji dla html/css więc w nowym XCode pewnie dodali, jeżeli tak piszą




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych