Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

tworzenie stron www - poczatek


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
50 odpowiedzi w tym temacie

#1 adamvet

adamvet
  • 485 postów
  • SkądNorwich, UK

Napisano 12 października 2007 - 11:46

witam Jesli temat nie tu gdzie trzeba to prosze o przekierownie i wyrozumialosc:) mam takie pytanie do lepiej zorientownych. Chcialbym poswiecic troche czasu nad nauka tworzenia stron www. Slyszalem ze zeby taka strona chodzila prawidlowo i wygladala prawie profesjonalnie to oprocz xHTML potrzeba nauki PHP, Java, Flah. Czy zgadza sie to z waszyma wiedza i prosze o jakies przyklady programow gdzie to mozna robic (uczyc sie) na maczkach.I najwazniejsze pytanie czy jest to strasznie trudne (nie jestem informatykiem ale zwyklym szarym weteryniarzem;) aczkolwiek chcialbym sie tego nauczyc. Wszelkie wskazowki mile widziane:) Pozdrawiam

#2 arkadiusm

arkadiusm
  • 544 postów
  • SkądKraków / StalowaWola

Napisano 12 października 2007 - 11:56

Zwykłemu weteryniarzowi wystarczy znajomość nawet HTML + jakieś tam szablony.

#3 adamvet

adamvet
  • 485 postów
  • SkądNorwich, UK

Napisano 12 października 2007 - 12:00

ale powiedzmy ze chcialbym ta dziedzine zglebic troche bardziej (podoba mi sie to i chcialbym jesli cos robic to robic to dobrze:) A i jeszcze pytanie czy maczkowy iWeb sie do tego nadaje czy jest za slaby??

#4 Duckling

Duckling
  • 490 postów
  • SkądWrocław / Nysa / Czarna Góra

Napisano 12 października 2007 - 12:58

Przedewszystkim chcesz poszerzać swoją wiedzę w kierunku WebDesign, czy WebDevelopment. Jeśli WebDesign, no to Photoshop, Photoshop i Flash... jeśli WebDevelopment to masz o wiele dłuższą drogę... odpuść sobie xHTML, jeśli trochę poczytasz dowiesz się, że jest z nim więcej kłopotów niż pożytku z niego... skup się na CSS i HTML (ewentualnie dHTML)... hmmmm PHP będą Ci potrzebne przy sprawach CMS'u, ale tutaj wystarczy podstawowa znajomość, bo póki nie będziesz chciał swoich CMS'ów pisać to gotowe skrypty i umiejętność*ich integracji wystarczy... No i ostatnie, bo zabełkotałeś jak Kwachu na Ukrainie... NIE JAVA, a jak coś to JAVA SCRIPT, chyba, że myślałeś o czymś innym, a pytałeś o coś*innego... :P IMHO mając dobrą znajomość CSS w większości przypadków Java Script jest CI w zupełności niepotrzebna. Powodzenia :)

#5 Zenit

Zenit
  • 9 postów

Napisano 12 października 2007 - 13:03

xHTML- jest to wszystko czego potrzebujesz aby stworzyc jakakolwiek poprawna strone. To jest ten jezyk w ktorym zapisywane sa strony www. Flash - jezeli chcesz rozbudowac strone www o pewna interaktywnosc z klientem, zrobic jakies super graficzne menu, czy odtwarzacz video, moze jakas gierke. Java - w postaci apletow moze zastapic flasha, ale nie jest teraz ostatnio bardzo popularna. PHP - jezeli na stronie chcesz miec dostep do bazy danych, jakas automatyke, czy po kliknieciu ma sie cos zapisac, etc. to powinnes sie go wlasnie nauczyc. Krótko: kup książke do xhtmla dla początkujacych i przerób ja cała - potem bedziesz wiedział czego sie jeszcze douczyc.

#6 radekw

radekw
  • 266 postów
  • SkądKraków

Napisano 12 października 2007 - 13:04

Uważam, że chcą się nauczyć tworzenia stron, należy unikać edytorów wyswig, jakim jest iWeb.
Sam długo bawiłem się w robienie stron (amatorsko i półprofesjonalnie) na pc. Użytkownikiem mac jestem świerzym, ale od razu zrobiłem sobie miłe środowisko:
1. uruchomiłem serwer apache (jest dołączony do systemu)
2. ściągnąłem sobie i zainstalowałem PHP (www.php.net)
3. ściągnąłem sobie i zainstalowałem MySQL (www.mysql.com)
4. znalazłem bardzo przyjemny, darmowy edytor kodu Taco HTML Edit. Podświetla składnię html, php, jscript (http://tacosw.com/)

Moim zdaniem jest to bardzo fajne środowisko do nauki.

Poza tym polecam stronki poświęcone nauce php/html. Jest tego bardzo dużo. Wystarczy w google wpisać frazy "kurs php" albo "kurs html". Cały dział poświęcony początkującym ma onet.republika.pl, nazywało się to bodajże lamerzona - dawno nie odwiedzałem ;)

#7 adamvet

adamvet
  • 485 postów
  • SkądNorwich, UK

Napisano 12 października 2007 - 13:45

wielkie dzieki za wszelkie rady. Ksiazke do xHTML (HTML,dHTML) mam zamiar niebawem kupic a i w internecie tez troche juz poszperalem. Troszke probowalem to robic na pc ale zaprzestalem z powodu braku czasu (praca w zawodzie:). Teraz znowu mam duzo wolnego czasu a i maloznka mnie cisnie (zajmuje sie troszke grafika i chcialaby pokazac swiatu swoje prace:) wiec mam i czas i motywacje czyli to co najwazniejsze:)

#8 koolavy

koolavy
  • 628 postów
  • SkądKrosno, Poland

Napisano 12 października 2007 - 13:55

Tutaj znajdziesz całkiem przyzwoity kurs XHTML + CSS wraz z przykładami: http://kurs.browsehappy.pl/.
Jeśli faktycznie chcesz się nauczyć jak poprawnie robić strony, iWeb'a i jemu podobne edytory WYSIWYG raczej odstaw :) - "wyklikać", a napisać samemu robi różnicę.

#9 iBiker

iBiker
  • 25 postów
  • SkądKatowice

Napisano 20 października 2007 - 12:02

Generalnie jak już wspomniano (x)HTML + CSS to bardzo dobry zestaw aby stworzyć całkiem ciekawą stronę. Jeśli chodzi jednak o wszelkiego rodzaju automaty, bazy danych itp. bez wątpliwości przyda się znajomość PHP i SQL np. MySQL. Wykorzystując te technologie jesteś w stanie stworzyć bardzo zaawansowane strony. Wspomniany Flash jest nieco innym podejściem do projektowania www. Można go wykorzystać do tworzenia elementów animacji, menu bądź projektować całe strony. Jeśli masz na to ochotę możesz go połączyć ze wspomnianymi wcześniej technologiami. Z materiałów mogę Ci polecić:

1. (x)HTML, CSS - http://www.kurshtml.boo.pl/

2. PHP i MySQL - świetna książka - "PHP i MySQL tworzenie stron internetowych" wyd. Helion oraz forum: http://forum.php.pl

Jeśli chodzi o zestaw do testowania wyników twojej pracy to oczywiście przeglądarka www + np. MAMP lub XAMPP (serwer apache + PHP + MySQL). Pomocnym może być również jakieś IDE i tu polecam Zend Studio/ Eclipse, natomiast do CSS bardzo wygodny TopStyle.

Pozdrawiam

#10 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 20 października 2007 - 12:46

szczerze - to nie polecam książek do nauki (X)HTML i CSS'a natomiast polecam kurshhtml.boo.pl tak jak iBiker (w szczególności forum ;]) oraz kurs.browsehappy.pl tak jak koolavy HTML + CSS to wszystko czego ci potrzeba, żeby stworzyć stronę nauka JS nie jest IMO taka strasznie ważna, bo nawet jak będziesz chciał wyposażyć swoją stronę w jakieś ciekawe efekty, to zawsze możesz użyć jakiegoś gotowego frameworka jak np. prototype.js, moo.tools czy jQuery jeżeli będziesz chciał tworzyć coś bardziej zaawansowanego to przyda się PHP (i wtedy np. jeszcze polecany już MAMP) co do przeglądania wyników pracy - przeglądarka wystarczy jednak jeżeli będziesz chciał to wpuścić do sieci i chciałbyś żeby to było ogólnodostępne to przydałby się jeszcze dostęp do Internet Explorera, który często potrafi zepsuć dobrze napisaną stronę i trzeba wtedy obchodzić jego braki

#11 lantiz

lantiz
  • 1 118 postów
  • SkądGdansk, Poland, Poland

Napisano 20 października 2007 - 12:50

polecam czystego flasha, moze troche zajmuje i sa problemy z pozycjonowaniem strony w sieci, ale jak sie czlowiek troche flashem pobawi to pozniej sa ciekawe efekty, a i praca z flashem jest przyjemna :)

#12 aldek

aldek
  • 793 postów
  • SkądGrodzisk Maz. Wieś: Reczyce

Napisano 20 października 2007 - 13:24

Konkretnie, to ja (też nie htmliarz ani detepiarz, ino zwykły redaktor) radziłbym Ci tak. 1. Za darmo ściągnij sobie program TextWrangler. To idealny edytor html dla amatora. 2. Za darmo ściągnij sobie demo programu Adobe Dreamweaver. I wcale nie po to, by go używać, ale by przeglądać help i definicje tagów. Bo jeśli się już uczyć, to na czymś porządnym... Demo ma 30 dni, spokojnie się wyuczysz. Tylko się nie przywiązuj :D 3. Do safari ściągnij sobie za darmo extensję Safari Stand. Pozwoli ci ona efektywnie podejrzeć kod każdej strony, bo skubana ten kod koloruje. A nawet tenże kod zmienić, żeby sobie sprawdzić, co się stanie, jak usunę ten fragment kodu, albo inny dopiszę... 4. Za darmo ściągnij sobie program MAMP. Zmieni on twój MacOS X w "wirtualny" serwer web, tzn. będą na nim działały wszystkie cuda, które zobaczysz w nowoczesnym świecie, łącznie np. z engine myapple, które teraz czytasz. 5. I dopiero wtedy weź się za te onlajnowe kursy, co to kolegi radzą...

#13 adamvet

adamvet
  • 485 postów
  • SkądNorwich, UK

Napisano 20 października 2007 - 15:02

dzieki wielkie za wszelkie propozycje.jestem wlasnie na etapie czytania kursu browsehappy i powiedzmy ze xHTML jest dla mnie zrozumialy i w miare proste (czytalem juz kiedys).doszedlem wlasnie do css i tu sie zacznie zabawa.nigdy jeszcze tej wiedzy nie zglebialem i musze troche posiedziec nad tym.mysle ze bedzie dobrze:) Dzieki aldek za opis wspanialego srodowiska pracy.Mysle ze to uczynie aczkolwiek czytalem troche na forum o edytorach i jest tego mase.jak na razie sciagnalem sobie triala Skedit i musze powiedziec ze jest calkiem fajny.sprawdze jeszcze tego textWranglera:)no i koniecznie musze ten dodatek do safari zainstalowac:) dzieki jeszcze raz za wszelkie informacje i porady i nie mowie do widzenia bo pewnie jeszcze pare razy bede was meczyl:) pozdrawiam

#14 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 20 października 2007 - 15:16

jeżeli nie masz to proponuję jeszcze się przerzucić na safari3 + dociągnąc webkit'a (dla Web Inspectora) i wtyk do sprawdzania poprawności kodu - http://www.zappatic.net/safaritidy/

albo jeżeli używasz Fx to polecałbym wtyk WebDeveloper https://addons.mozil...irefox/addon/60 i HTML Tidy http://users.skynet....gueury/mozilla/

#15 aldek

aldek
  • 793 postów
  • SkądGrodzisk Maz. Wieś: Reczyce

Napisano 20 października 2007 - 15:43

uwierz, te skedity textmaty cody przychodzą i odchodzą, a TextWrangler zostaje :D

#16 adamvet

adamvet
  • 485 postów
  • SkądNorwich, UK

Napisano 20 października 2007 - 20:33

a moglby mi ktos powiedziec co lepsze xHTML czy HTML. z tego co wyczytalem xHTML jest nowsze i przyszlosciowe ale sa z nim problemy bo czesc serwerow go nie rozpoznaje. zatem co lepsze ??

Zainstalowalem zgodnie z rada MAMP.Fajne jest tylko jeszcze jakby ktos mi wytlumaczyl co z czym sie je bo na razie jest i ladnie wyglada:)

---- Dodano 20-10-2007 o godzinie 20:35 ----
a i jeszcze male pytanie.tego wszystkiego troche jest (tych rzeczy ktore musze przyswoic).moze ktos mi powiedziec co najpierw.Czy kolejnosc xHTML i css na poczatek, pozniej PHP, Js i MySQL jest dobra??a moze polecicie inna??

#17 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 20 października 2007 - 21:32

najpierw (X)HTML + CSS potem php, js i mysql jest dobra, chociaż mysql połączyłbym z php jak odpalasz mampa to możesz lokalnie odpalać pliki php (jeżeli są w odpowiednim folderze) i bawić się w sql - masz odpalony taki lokalny serwer, php to są właśnie skrypty wykonywane po stronie serwera, więc bez czegoś w stylu mamp trudno ci by było sprawdzić czy to co napisałeś w ogóle działa :) xhtml to po prostu inny sposób zapisania tych samych informacji w xhtml'u jest parę dobrych nawyków, które z powodzeniem można przenieść do html'a no i xhtml nie jest wcale bardziej przyszłościowy niż html :) a html jest nadal rozwijany prawdziwą rewolucją może być xhtml2 ale to jeszcze sporo czasu a z prawdziwym xhtmlem serwery problemu raczej nie mają, raczej przeglądarki (czyli IE) w większości przypadków przeglądarka i tak interpretuje dokument xhtml jako html z błędami więc - wybór należy do ciebie :) to jest prawie jedno i to samo

#18 aldek

aldek
  • 793 postów
  • SkądGrodzisk Maz. Wieś: Reczyce

Napisano 20 października 2007 - 21:37

1. Najpierw HTML. Proste składnie tworzenia stron. Od Hello world, po tabelę, obrazek, formularz.
2. Styl CSS. Próba zrozumienia.
3. Layout CSS, czyli żegnaj, tabelo

A dopiero potem zaczynamy aktywnie. Czyli PHP, może MySQL. Cyborgów przepraszam za uproszczenia, człowiekowi tłumaczę.
Otóż jest tak, że serwery nie serwują ludziom tysięcy gdzieś tam zachowanych stron, bo przeca każda musiałaby być napisana przez jakiegoś cyborga w html. Czujesz przecie, że te serwery tworzą strony niejako "w locie" w zależności od tego, kto i o co je zapyta. Innymi słowy, jeśli na tej stronie klikniesz w mój nick, to zobaczysz mój profil. Jest teraz parę tysięcy użytkowników myapple, no przeca moderator nie dla każdego tworzy taką strone. Nie, jest jeden szablon, a resztę wypełnia serwer. Uważaj: wypełnia używając rekordów z bazy danych MySQL, kierując się rozkazami zapisanymi w języku php. Kumasz?
No to teraz, jak zainstalowałeś MAMP, to na swoim skromnym maku masz już pełny, rasowy serwer, taki sam, jak ten, na którym stoją strony myapple. Ino że, rzecz jasna, mniejszy, no i lokalny. Czyli widzisz tylko Ty.
Zatem: jak już opanujesz html, to możesz próbować swoje pliki htmlowe okraszać komendami php. Są do tego rozliczne kursa w sieci.
By ci dać przedsmak uczty, wejdź na www.wordpress.org i ściągnij tam sobie wordpressa. Zainstaluj na MAMPie (instrukcję znajdziesz tutaj) i baw się swoim własnym lokalnym blogiem, oglądając jego trzewia. Tylko błagam, nie rób kolejnego bloga o makach :D

#19 adamvet

adamvet
  • 485 postów
  • SkądNorwich, UK

Napisano 20 października 2007 - 21:38

no tak to przegladrki a nie serwery:) czyli z tego co rozumiem jesli na razie rozpracoywuje html-a i css to mamp-a nie musze uzywac bo sprawdzanie tego co napisze w html moge wkonywac zwykla przegladarka.czy dobrze rozumuje??dopieo jak zaczne przerabiac php wraz z sql to bede mamp-a wykorzystywal.troszke to zawile jak na razie dla mnie ale powoli zaczynam kleic:)no chyba ze moje rozumowanie jest totalnie bledne:)

#20 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 20 października 2007 - 21:48

dokładnie - do html+css nie jest potrzebny mamp ale mimo wszystko raczę nie uczyć się tworzyć layoutu na tabelach, bo to w sumie nie ma sensu i uczyć się html i css równolegle (bo to się w sumie nierozerwalnie łączy) kursbrowsehappy.pl IMO w bardzo przystępny sposób tłumaczy jak zrobić stronę od podstaw w ładnym stylu (w sensie poprawną)

#21 aldek

aldek
  • 793 postów
  • SkądGrodzisk Maz. Wieś: Reczyce

Napisano 20 października 2007 - 21:50

Nigdy nie kleiłeś lepiej :D
MAMP jest po prostu interfejsem do wszystkich ukrytych cudowności MacOS X, można się bez niego obejść, i pewnie cyborgi tak robią, ino że to wymaga jakiś czary mary komend w terminalu, bahsów, apaczów, psujwiczego.
A rozchodzi się o to, że projektując nawet prostą galerię zdjęć dla żony w pewnym momencie stajesz przed bolesnym problemem, że trzeba wygenerować tych stron za dużo. Samemu, ręcznie, w htmlu.
PHP od tego uwalnia, bo niejako automatyzuje cały proces. Pozwala on wklejać gotowe, zdefiniowane wcześniej fragmenty kodu html do stron w zależności od zapytania.
No, wyobraź sobie, że na każdej ze stron html umieszczasz menu. Zrobiłeś tych stron piętnaście. No to piętnaście razy menu, tak? No, ale robisz je po kolei, więc jak zrobiłeś pierwszą, to w menu była tylko ona. Drugą -- no to już musiałeś zmienić menu tej pierwszej. Wkręciłeś trzecią, jezu, to oznacza modyfikację menu w dwóch poprzednich. Przy dołożeniu piętnastej zaczynasz siwieć...
Dzięki php modyfikujesz jeden plik, np. menu.php. A na każdej ze stron dodajesz komendę php, by zawartość tego pliku wkleiła. Serwer poproszony przez wuja Zenka o tę stronę, posłusznie wykona komendę, i wuj zobaczy zawsze aktualne, jednakowe menu...
Kleisz?

---- Dodano 20-10-2007 o godzinie 23:02 ----
Robert, dziś nie ma sensu wkładać sobie do głowy layoutu o tabelach, to -- na szczęście -- historia. Potem są problemy z przestawieniem się, zwłaszcza w amatorstwie. Ja sam jestem przykladem -- uczyłem się html pod koniec ub. wieku. Szczytem szczęścia było wtedy narysować stronę w fireworks, i ją pociąć na tabelę.
Jak dwa lata temu znów wziąłem się za pisanie stron, przeżyłem szok. Sorry. Csszok.

#22 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 20 października 2007 - 22:47

u mnie to na szczęście przeszło ewolucyjnie :) chociaż szokiem był dla mnie fakt, że jest coś innego niż IE ;)

#23 adamvet

adamvet
  • 485 postów
  • SkądNorwich, UK

Napisano 07 listopada 2007 - 12:27

witam w tym temacie raz jeszcze:) jako ze jestem aktualnie na urlopie w Polsce chcialbym sie poradzic w pewnej kwestii.mianowicie chcialbym nabyc droga kupna jakies ksiazki dotyczace HTML (xHTML), css oraz PHP i MySQL.Wiem juz ze chyba najlepsze pochodza z wydawnictwa Helion.Wiem rowniez ze jesli chodzi o PHP i MySQL to jest wlasnie ksiazka o tym samym tytule i jest ona dobra.pytanie mam glownie o HTML i CSS.wiem ze sa kursy internetowe ktore sobie czytam ale wole chyba miec wersje ksiazkowa i tutaj mam dylemat.ktore tutuly byscie poradzili jesli chodzi o ta tematyke (bylem wczoraj w ksiegarni i dostalem oczoplasu tyle jest tytulow:)chodzi mi o jakas dobra w ktorej byloby sporo przykladow i cwiczen.czekam na propozycje:)

#24 present_day

present_day
  • 975 postów

Napisano 07 listopada 2007 - 13:48

Ja odradzam książki. Jeśli jesteś w stanie zrozumieć teksty anglojęzyczne w tym temacie to zdecydowanie radzę kursy online, blogi, wiki i e-booki. Z książką ciężko się pracuje.. Ostatnio kupiłem sobie podręcznik do RoR i zamiast czytać wersję książkową uczę się z wersji elektronicznej, którą dorzucili mi do tej papierkowej. Poza tym, to nie jest zabawa na tydzień czy dwa. Aby zdobyć wiedzę w tej dziedzinie trzeba grzebać codziennie i wiedzieć gdzie. Na moim del.icio.us znajdziesz dużo przebranych materiałów na tematy z zakresu XHTML, CSS, AJAX, design, ect.. wszystko zbierałem od czasu gdy sam się zacząłem w to bawić więc powinieneś znaleźć coś dla siebie.

#25 voitek

voitek
  • 925 postów

Napisano 07 listopada 2007 - 14:07

Zamiast książki do CSS-a kup sobie program CSS Edit, który ma możliwość analizy gotowych stron, i ucz się od najlepszych...




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych