Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

xCode - już nie mogę


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
49 odpowiedzi w tym temacie

#1 berus4

berus4
  • 326 postów
  • SkądSkarżysko-Kamienna

Napisano 10 października 2007 - 21:16

Od pewnego czasu morduję się z xCode próbując stworzyć jakąś fajną aplikacje jednak nie mogę. Nie wiem czy to przyzwyczajenie do takich środowisk jak Visual Studio czy Delphi ale tworzenie aplikacji dla początkującego w xCode jest b. trudne. Trzeba się ciągle podpierać dokumentacją a xCode brakuje takich funkcji jak zwijanie kodu porządne podpowiadanie wraz z opisem jakiejś funkcji i wielu innych. Jako że chcę tworzyć aplikacje na Maka to chciałbym prosić o pomoc jakiegoś zdolnego programistę który by mógł dać parę wskazówek lub korepetycje(np. na iChat, skype itp...). Z góry wielkie dzięki.

#2 kamillys

kamillys
  • 854 postów
  • Skądokolice W-wy

Napisano 10 października 2007 - 21:32

Jest tu wątek o tworzeniu kalkulatora, jednak imho słaby. Nie dam ci teraz linka bezpośrednio, ale kiedyś znalazłem w necie kilka fajnych tutków.

#3 tomasz_konrad

tomasz_konrad
  • 165 postów
  • SkądGdańsk / Kielce

Napisano 11 października 2007 - 07:36

Od pewnego czasu morduję się z xCode próbując stworzyć jakąś fajną aplikacje jednak nie mogę. Nie wiem czy to przyzwyczajenie do takich środowisk jak Visual Studio czy Delphi ale tworzenie aplikacji dla początkującego w xCode jest b. trudne. Trzeba się ciągle podpierać dokumentacją a xCode brakuje takich funkcji jak zwijanie kodu porządne podpowiadanie wraz z opisem jakiejś funkcji i wielu innych.

Jako że chcę tworzyć aplikacje na Maka to chciałbym prosić o pomoc jakiegoś zdolnego programistę który by mógł dać parę wskazówek lub korepetycje(np. na iChat, skype itp...).


Hmm... Xcode nie jest trudny. Może inaczej, jest trudny jak każde inne środowisko na początku, masa opcji, zakładek, okienek, menu konfiguracyjnych etc. Byłeś przyzwyczajony do innego środowiska, przeszedłeś na Xcode i odczuwasz dyskomfort, bo po prostu go nie znasz. Ale do rzeczy ;-) Na developer.apple.com jest tutorial dotyczący samego Xcode, radziłbym zacząć od niego, wypada także poczytać o dodatkowych narzędziach dostarczanych z Xcode. Po tym zalecam napisanie pierwszej aplikacji jak powyżej kolega zasugerował - "Kalkulator" lub "Konwerter Temperatur". Niestety, wszystko tam jest po angielsku. W obecnych czasach bez tego języka to jak bez ręki.

W razie czego pisz śmiało, jakoś Cię poprowadzimy 8-)

#4 grzegor

grzegor
  • 1 125 postów
  • SkądKRK

Napisano 11 października 2007 - 07:41

XCode jest trudny??
http://bp1.blogger.c...600-h/xcode.png

No to popatrz na KDevelop:
http://bp0.blogger.c...-h/kdevelop.png

#5 berus4

berus4
  • 326 postów
  • SkądSkarżysko-Kamienna

Napisano 11 października 2007 - 14:16

Ale ja nie porównuje xCode do kDevelop tylko do takich narzędzi jak VS i Delphi. Główną bolączką w xCode jest według mnie jest to że ja programista muszę poświęcać większość czasu na wpisywanie wszystkich funkcji klasy(najpierw dokumentacja->szukanie odpowiedniej funkcji->wpisywanie) gdy w takim ide jak eclipse lub VS po wipsaniu paru liter pojawia się podpowiedź a po wybraniu danej funkcji dokładny opis z dokumentacji co gdzie i po co. Wracając do tematu poznałe już nieco xCode i takie zagadnienia jak MVC i tworzenie aplikacji już łapię. Jednak obsługa takiej technologi jak CoreData( a propo b. fajna technologia ) powoduje pewne problemy. Jeśli chodzi o stronę od tworzenia modelu i walnięcia do widoku to rozumię. Ale jak np. Dodać poprzez kontroler jakąś wartość do modelu? Albo jak obsłużyć NSTableView bez modelu?

#6 TomekB

TomekB
  • 310 postów

Napisano 11 października 2007 - 14:58

Dołączona grafika

To po pierwsze.
A po drugie sięgnij po dobrą książkę. Np. Cocoa Programming for Mac OS X, Aaron Hillegass

#7 bazyl

bazyl
  • 80 postów
  • SkądWrocław

Napisano 11 października 2007 - 16:30

Ksiazka Aarona jest bardzo dobra. Tez sadzilem, ze to srodowisko jest nieuzywalne. Teraz ciezko mi pisac w czymkolwiek innym. Jesli chcesz, moge pomoc. Moj skype id jest w moim profilu Wystarczy zaczac. Wierz mi :)

#8 berus4

berus4
  • 326 postów
  • SkądSkarżysko-Kamienna

Napisano 11 października 2007 - 17:23

Dzięki. Te zdjęcie co dodałeś jest nieczytelne a gdy sie na nie kliknie wyskakuje strona imageshack.

#9 grzegor

grzegor
  • 1 125 postów
  • SkądKRK

Napisano 12 października 2007 - 03:03

To nieczytelne zdjęcie jest wystarczająco czytelne żeby zobaczyć na nim uzupełnianie funkcji/metod/czegokolwiek.

#10 pretorianie

pretorianie
  • 67 postów

Napisano 19 października 2007 - 21:42

Ja zacząłem najpierw od spraw konsolowych. Niedawno przeszedłem do aplikacji w Cocoa. I muszę powiedzieć, że nie jest źle.

#11 lukas

lukas
  • 565 postów
  • SkądKTW

Napisano 15 listopada 2007 - 19:38

Troszkę odświeżę wątek;) Mam pytanie, nauczyłem się kiedyś programować na Windows na platformie .NET, czy w xCode jest coś takiego jak programowanie obiektowe? Czy wyświetla się projektowanie interfejsu aplikacji? Proszę mi wytłumaczyć, jeśli jest to oczywiście zainstaluję sobie xCode, jeśli nie - to proszę mi polecić jakiś inny program, który by coś takiego zawierał. No chyba, że na Mac'a nie ma w ogóle takich kompilatorów...:)

#12 dzaku

dzaku
  • 665 postów

Napisano 15 listopada 2007 - 20:54

Caly Objective-C jest jezykiem obiektowym, poza tym mozesz pisac rowniez w c++ albo Javie. Do interfejsow jest Interface Builder. Jezeli XCode Ci nie bedzie pasowal, to zawsze zostaja Javowe: Netbeans, Eclipse itp.

#13 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 15 listopada 2007 - 22:23

Główny język programowania stosowany w XCode to Objective-C, a jak się można potem przekonać, everything is an object ;)

Tak, oczywiście, że są w w pakiecie XCode narzędzia do wygodnego poruszania się po obiektach, na dodatek projektowanie klas czy tworzenie obiektów w wielu przypadkach polega na wyklikaniu myszą w kilku miejscach :D

#14 spinnaker

spinnaker
  • 232 postów

Napisano 15 listopada 2007 - 23:28

Czym się różni Objective-C od zorientowanego obiektowo C++

#15 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 15 listopada 2007 - 23:38

spinnaker, masz bana na Google, Wikipedię i na strony Apple?

---- Dodano 16-11-2007 o godzinie 01:39 ----
http://pl.wikipedia....iki/Objective-C
http://pl.wikipedia.org/wiki/C++

#16 spinnaker

spinnaker
  • 232 postów

Napisano 15 listopada 2007 - 23:48

w sumie racja, sory :D

#17 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 15 listopada 2007 - 23:49

wybaczam. hehe ;)

#18 nips

nips
  • 329 postów
  • SkądPabianice

Napisano 19 listopada 2007 - 17:24

http://www.otierney....bjective-c.html

http://cocoadevcentr.../d/learn_cocoa/

Pozdrawiam

#19 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 19 listopada 2007 - 17:49

Ja na razie Obj-C w wykonaniu XCode'a uczę się z dokumentacji dołączonej do pakietu - po angielsku, ale całkiem przystępnie napisane z przykładową aplikacją na starcie, by jeszcze łatwiej załapać o co chodzi...

#20 Olivia

Olivia
  • 716 postów
  • SkądKraków

Napisano 28 grudnia 2007 - 14:46

Ja mam inny problem z Xcode. Chce nauczyć się programować w c++, i chce to robić na Macu. Jaki rodzaj projektu mam wybrać aby wszystko działało?

#21 fts

fts
  • 22 postów

Napisano 28 grudnia 2007 - 15:22

Command Line Utility - C++ Tool.
  • Olivia lubi to

#22 Olivia

Olivia
  • 716 postów
  • SkądKraków

Napisano 28 grudnia 2007 - 15:34

Dzięki.

#23 iSiskin

iSiskin
  • 152 postów
  • SkądWisła

Napisano 19 stycznia 2008 - 13:45

jaki mam wybrać project w xcode dla programowania w C? i gdzie mogę zdobyć tą książkę Cocoa Programming for Mac OS X, Aaron Hillegass?

#24 krzyspmac

krzyspmac
  • 152 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 19 stycznia 2008 - 14:08

Czym się różni Objective-C od zorientowanego obiektowo C++


C++ jest statyczne, Objective-C jest dynamiczne. Nie brzmi jak duża różnica, ale nie ma potrzeby dla jakiś*smart-pointerów i innych*świństw. Poza tym, ObjC jest rozszerzeniem C, a C++ właściwie nowym językiem (nie jest zdodne z C w 100%, w przeciwieństwie do ObjC). No i ObjC jest bardzo małym rozszerzeniem w stosunku do C++.

#25 malina

malina
  • 460 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 19 stycznia 2008 - 15:07

a ta książka Aarona jest dostępna gdzieś w polsce?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych