Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Cichy NAS - QNAP TS-219P II vs Synology DS 213 ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
41 odpowiedzi w tym temacie

#26 elprezesso

elprezesso
  • 439 postów
  • SkądŁódź

Napisano 09 lutego 2013 - 14:10

Moment moment.
Rozumiem, że ta płynność działania będzie zapewniona przy użyciu sieci ethernetowej 1Gigabit, dysków WDC RED w NASie i ze bedzie to tak dzialalo jak wpiete w MBP HDD 7200rpm (bo skoro nie tak szybko jak SSD..)?

Ciężko mi w to uwierzyć, ale jeżeli to prawda...

Bo rozumiem, ze nie przez WiFi czy 100MBit Ethernet...


oczywiście, że sieć 1Gigabit (na 100 nie sprawdzałem bo nie mam takich urządzeń), dobre dysk twarde (te od Caraviara wystarczą jest nawet fajna serja for NASserver specjalnie optymalizowana do pracy w tych urządzeniach, oczywiscie możesz pokusić sie na zakup serii Enterprise czy Black), co do wifi to filmy odtwarzam przez AppleTV i też ładnie to śmiga.

#27 sk4

sk4
  • 235 postów

Napisano 09 lutego 2013 - 14:54

1Gbit to teoretycznie (w warunkach laboratoryjnych) 125MB/s, ale w praktyce nie jest to osiągalne. Nawet zakładając doskonałość sprzętową, to nadal dochodzi to sytuacji, że w sieci są inni użytkownicy i inne procesy nawet na tym samym gniazdku - w końcu nie tylko transfer danego pliku z NAS leci. Powiedzmy, że rzeczywisty transfer dysku HDD 7200rpm to 60MB/s. Czyli możnaby przyjąć, że te 60MB/s jest osiągalne na sieci 1Gbps. Natomiast z racji, że w NAS jest RAID, który spowalnia pracę dysków, oraz montujemy tam dysku WDC RED, które mają prędkość dynamiczną 5400-7200rpm to raczej należy się spodziewać maksymalnie transferu rzędu 40-45MB/s. Jaki rzeczywisty transfer koledzy mają z NASów?

#28 elprezesso

elprezesso
  • 439 postów
  • SkądŁódź

Napisano 09 lutego 2013 - 15:35

sprawdzałem przed chwilą, średni transfer jest rzędzu 154MB/s po kablu 104MB/s po wifi (plik ważył 1.6GB)

#29 sk4

sk4
  • 235 postów

Napisano 09 lutego 2013 - 15:43

Dziękuję za informacji. Jeżeli taki transfer masz z DS213+ i WDC Red (a tak pisałeś wyżej) to jednak muszę od nowa przemyśleć zakup i pewnie kupić wersje na 4 ;)

- - - Połączono posty - - -

Z tym wifi to jak ten sam plik to moze cos sie cachowalo?

#30 krakers

krakers
  • 8 135 postów
  • SkądNibylandia

Napisano 09 lutego 2013 - 16:14

sprawdzałem przed chwilą, średni transfer jest rzędzu 154MB/s po kablu 104MB/s po wifi (plik ważył 1.6GB)

Przecież to znacznie więcej niż standard 1Gbit i WiFi pozwala...

#31 Loti

Loti
  • 801 postów
  • SkądWro

Napisano 09 lutego 2013 - 16:33

Bez lInk aggregation - MBP ret. z pojedynczym "kablem" plik 1,6 gb osiągał transfer min. 85MB/sek a max 108 MB/sek. Niemal identyczny wynik na drugim MBP "zwyklaku". Na serwerze odpalone parę usług.

#32 krakers

krakers
  • 8 135 postów
  • SkądNibylandia

Napisano 09 lutego 2013 - 17:30

DS213+ nie ma Link Aggregation. Poza tym żeby skorzystać z przyrostu prędkości dzięki LA komputer, na który/z którego było kopiowane musiałby też mieć dwie 1Gb karty sieciowe.

#33 Loti

Loti
  • 801 postów
  • SkądWro

Napisano 09 lutego 2013 - 17:50

Wiem, że nie posiada ale DS 712+ oraz DS412+ których używam posiadają. Ponieważ pomiar robiłem w domu a nie w biurze gdzie mam maka pro z LA, wspomniałem o tym że kopiowałem paczkę z i na MBP r oraz MBP. O takich detalach jak ramki jumbo nie wspominam.

#34 elprezesso

elprezesso
  • 439 postów
  • SkądŁódź

Napisano 09 lutego 2013 - 19:07

Przecież to znacznie więcej niż standard 1Gbit i WiFi pozwala...

tak pokazał mi mu commander, może jest jakiś bug, choć wszystko szyko śmiga czas kopiowania 4s

sprawdziłem na rMBP i faktycznie jest troszkę gorzej średni transfer rzędu 97MB/sek a i tak nie narzekam :-)

przeinstalowałem na macu mucommandera i teraz pokazuje właściwe transfery przynajmniej zbliżone do tych z rMBP, z góry przepraszam za wprowadzenie w błąd, nawet się nie zastanowiłem nad liczbami tylko na pałę przepisałem do posta.

transfery oscylują średnio na poziomie 87MB/sek.

#35 sk4

sk4
  • 235 postów

Napisano 09 lutego 2013 - 20:08

To i tak jest bardzo dobrze IMHO.

#36 elita

elita

  • 3 034 postów
  • SkądKalisz, PL

Napisano 10 lutego 2013 - 13:00

Spoko transfer na poziomie 100MB/s na 1Gbit nie jest problemem i większość raidów0 spokojnie je robi (nawet o dziwo na greenach). Jeśli cisza jest warunkiem koniecznym, a możemy sobie pozwolić na troszkę wolniejsze dyski to greeny nie są złym wyborem. Sam osobiście umieszczam je w serwerach jako dyski na archiwum/backup (obok blacków/sas) bo są po prostu tanie, a potrzebuję sporo TB. Niebieskie i czarne dyski niestety są głosniejsze, nie mówiąc o np sas-ach 15k :) Jako alternatywę na domowy NAS polecam też freenas i jakąś pasywnie chłodzoną płytę mikro/piko atx na atomiku. Opcje konfiguracji i rozbudowy są nieporównywalne od gotowych pudełek. A jak ktoś ma choć ciut pojęcia o komputerach ponad guzik wyłącznika i myszkę da sobie radę. Płyta taka z reguły na eth 1Gbit i wolne pci-e więc zrobienie bondingu 2x1Gbit nie jest problemem. Zapewne freenas i obudowa nie będzie tak kompaktowa i mała, ale i tak przyda się jakiś ups itd więc całość nie przeraża i też trzeba sobie wygospodarować kawałek przestrzeni na to.

#37 Loti

Loti
  • 801 postów
  • SkądWro

Napisano 10 lutego 2013 - 13:25

No właśnie! Dyskutując o NAS-ie zapomnieliśmy o UPS-ie, który jest raczej wskazany. Włączone buforowanie dysków oraz to, że w NAS ma swoje 1 czy 2 GB ramu w którym "coś się kręci" może skutkować "skuchą" w przypadku zaniku zasilania. Inwestując w bezpieczeństwo i wygodę warto wysupłać garść drobnych na UPS-a ;)

#38 sk4

sk4
  • 235 postów

Napisano 10 lutego 2013 - 16:24

Nie chcę FreeNASa. Nie mam czasu na doglądanie i zabawę. Nie po to po 15 latach przeszedłem na OSX z Linuxa i używam iPhone'a zamiast Androida, żeby marnować czas na to :) Bać się nie boję, Linuxy, sieci i programowanie mam w małym palcu i to mi dostarcza pieniędzy na zabawki ;-) Ale zwyczajnie, wolę wolny czas poświęcić na coś innego. Greenów nie chcę. Z tego co czytałem to Redy są cichsze nawet od greenów. Jeszcze takie pytanie, o którym kompletnie zapomniałem. Docelowo chcę mieć drugiego NASa w jednej serwerowni (jest i UPS tam ;D). To co sobie wyobrażam to: 1 - W domu backupy robię na na domowego NASa 2 - Domowy NAS i NAS w serwerowni synchronizują się (najlepiej w dwie strony, ew. dom->serwerownia) 3 - Do NASa w serwerowni mam dostęp przez Internet (wiadomo - szybsze łącze niż w domu) tak więc mogę używać pików itd. Chciałbym aby to nie było też w read-only (czyli synchronizacja dwu stronna). Da się? Jeżeli nie to czy się w trybie readonly chociaż takie coś zrobić?

#39 elita

elita

  • 3 034 postów
  • SkądKalisz, PL

Napisano 10 lutego 2013 - 16:43

Tak, tylko że freenas to nie linux, poza tym nie za bardzo jest tam co na zabawę, bo wszystko wyklikujesz z przeglądarki, tak jak i w każdym innym NAS-ie. Więc różnica jest taka że w gotowy nas musisz zamontować tylko dyski, tu złożyć całą maszynę i wypalić 1 pendrive ze systemem. Reszta wygląda dokładnie tak samo jak w każdym innym NAS-ie. Jedyna róznica że freenas może rosnąć wg potrzeb, mało dysków? nie problem, potrzeba servera dvd? może producent "zapomniał" dać jakiegoś protokołu i chce za niego nową wersję lub nowe dolary ;) Co do Twoich potrzeb to odpowiedzą będzie rsync i trochę dłubania. Albo może w domu i serwerowni postawić jakiś distibuted fs na 2 NAS-ach?

#40 sk4

sk4
  • 235 postów

Napisano 10 lutego 2013 - 18:13

I tak nie chce FreeNASa, bo chce out of box i już ;)

Tutaj o replikacji więcej: Backup the Synology server to a remote Synology server or RSync Server - SynologyWiki

No zobaczymy co się uda, a co się nie uda zrobić.

Kupuję DS213+, jak mi skończy się miejsce na nim to wrzucę do serwerowni do replikacji, a do domu zapakuję coś na 4 dyski.

#41 Loti

Loti
  • 801 postów
  • SkądWro

Napisano 10 lutego 2013 - 19:16

zerknij na pronas.pl - sporo i na temat sprzętu synology

#42 elita

elita

  • 3 034 postów
  • SkądKalisz, PL

Napisano 10 lutego 2013 - 20:54

I tak nie chce FreeNASa, bo chce out of box i już ;)


A to już zrobisz jak uważasz, ja tylko podałem ciekawą alternatywę. Z reguły porównywalną cenowo lub ciut droższą, ale dającą 100% fanless i możliwości nieograniczonej rozbudowy.
Do Twoich potrzeb obejrzał bym jeszcze glustrefs posiadający decentralized master-master i oparty o natywne fsy i protokół rsync, a dodatkowo ma distro NAS-owe. Niestety wymaga kernela z 64-bit, więc lepszych "Atomików" - nie wiem czy są one w bezwiatrakowcach (mam takiego w pudełku do XBMC, ale wiatrak się kręci)

Z wad niektórych NAS-ów to jeszcze podpowiem, że niektóre z nich mają swoje partycjonowowanie, swoje typy fs-ów i w ogóle z niczym nie są kompatybilne. Jest wtedy problem z odczytem dysków po padzie takiego ustrojstwa - trzeba szukać drugiej takiej samej sztuki - jak liczy się wtedy czas to jest problem. Na freenas po prostu przenosisz dyski i pendrive na nowe żelastwo i jedziesz dalej :)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych