Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
* * * * * 1 głosy

Mac mini 2012


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
598 odpowiedzi w tym temacie

#176 Łukasz CIN

Łukasz CIN
  • 190 postów
  • SkądKruszwica

Napisano 10 kwietnia 2013 - 16:13

Używam podstawowego Mac'a Mini i5 od kilku tygodni i powiem tyle, że dysk nie jest problemem bo jest dość szybki (100MB/s R/W) i na początek watro zainwestować przede wszystkim w RAM bo przy 4GB praktycznie cały czas 3.5GB jest zajęte i widok piłki plażowej to codzienność przy kilku otwartych programach i kilkunastu zakładkach w Safari (bez flasha), co jest trochę irytujące. Przed zakupem Mac'a myślałem że 4GB RAM na początek wystarczy (w Windows 7 wystarczała) i w pierwszej kolejności kupię SSD, jednak teraz jak tylko budżet pozwoli to inwestuje w 16GB RAM a za jakiś czas może zaszaleje i będzie jeszcze 2xSSD w RAID 0. Procesorem bym się nie przejmował bo i5 spokojnie wystarcza a użycie u mnie nie przekracza 10% gdy RAM nie wyrabia co chwile ;-( Obowiązkowo kup Magic Trackpad'a dzięki któremu OS X dużo łatwiej się obsługuje. Po przesiadce z Windows 7 przyzwyczajenie do OS X zajęło mi może 3 dni i teraz jak patrze na Windows to żałuje że tak późno przesiadam się na Mac'a

#177 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 11 kwietnia 2013 - 09:37

Na to wychodzi ze tak. U Johnnyvodka na allegro różnica, jeśli chodzi o Mini w podstawowej wersji + Magic Mouse + Wireless Keyboard + AplleCare, w porównaniu do tego samego w Polsce to aż (dla mnie sporo) 500 zł różnicy. Nie potrzebuję sprzętu na gwałt wiec długi czas oczekiwania mi nie straszny.


1. Czekasz bardzo długo, temat przewijał się na forum (ponad miesiąc).
2. Podaj cenę to powiem Ci co jest do osiągnięcia. Poza tym, może ktoś w rodzinie będzie chciał fakturę vat...

#178 Ziem

Ziem
  • 25 postów

Napisano 11 kwietnia 2013 - 10:50

Łukasz CIN - dzięki za informacje. virgin71: 1. Wiem o tym. 2. 3000 zł, ale zależy mi na pełnym zestawie: Mac Mini + Magic Mouse + Wireless Keyboard + AppleCare (chyba jednak wolę w razie czego mieć to zabezpieczenie).

#179 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 11 kwietnia 2013 - 12:48

Twój wybór. Ja jestem przeciwnikiem zakupów bez paragonu. Wolałbym komuś w rodzinie podrzucić vat, niż nie odprowadzać go wcale. Komputer przemycony, to taki, za który nie zapłacono podatku. Niektórzy piszą, że to problem sprzedawcy, ale tak nie jest - skarbówka nie ściągnie z osoby fizycznej za dużej kwoty - wtedy przyjdą do klientów. Vat z 3k to 700zł... nie chciałbym dopłacić takiej kwoty.
Szczególnie, że:
1. Nie używałeś Magic Mouse zapewne, skoro ją chcesz (moja opinia).
2. Myszka jest droga i generuje koszt, to fakt, ale mini+mysz+klawiatura+gwarancja Cortland to ~3200zł z fakturami/paragonami.

Osobiście doradzam kupić normalnie tego mini, nie czekać, a kasę zaoszczędzić kupując za ~80zł porządną myszkę logitech, która dobrze będzie leżeć w dłoni. Klawiatura na BT do mini jest dla mnie jedynie względem estetycznym. Jedyna użyteczna klawiatura to ta krótka, na kablu. Jak będziesz mieć Windę na BC, to szybko zrozumiesz dlaczego.

Poczytaj co obejmuje ubezpieczenie Cortland, a co Apple Care. Nie patrz na to kto to oferuje, ale co oferuje. W zakupach trzeba się kierować rozsądkiem, nie emocjami.
Przejawem rozsądku nie jest szukanie niższej ceny za sprzęt, kosztem kupowania przemycanego(?) sprzętu, ale rozważny wybór dodatków, do komputera, który swoje kosztować musi (600$=1900zł, VAT23% od 1900zł=437zł).

- - - Połączono posty - - -

Zobacz na podpowiedź Łukasza - lepiej Magic Trackpad niż Magic mouse.

#180 Erykos

Erykos
  • 2 847 postów

Napisano 11 kwietnia 2013 - 18:27

Trackpad nie zastąpi myszki, jaki by on nie był. Oczywiście kto co woli. A myszka innej firmy nie będzie miała funkcji Magic Mouse, a raczej gestów. Musisz się zastanowić czego potrzebujesz.

#181 Łukasz CIN

Łukasz CIN
  • 190 postów
  • SkądKruszwica

Napisano 11 kwietnia 2013 - 18:42

@Ziem Ja za nowego (zafoliowanego) Mini i5 zapłaciłem 2480 z przesyłką i fakturą VAT co daje ~2015 zł Netto i uważam, że to super cena za Mini. Klawiaturę udało mi się znaleźć na Allegro za 200 zł, miała być powystawowa czego się obawiałem, ale jak przyszła okazało się że jest nowiutka i na dodatek jest to najnowszy model z nowymi klawiszami F3 iF4 (a miał być stary model). Osobiście polecam wersje US z poziomym Enterem, jak dla mnie jest wygodniejsza i lepiej wygląda. Magic Trackpada również udało mi się znaleźć za 200 zł nowego i oryginalnie zapakowanego. Jak widzisz cały zestaw kosztował mnie 2415 zł (2900 Brutto). Warto trochę poświęcić czasu na poszukiwaniu i szperanie po Allegro a można dobrych kilka 100 zaoszczędzić :) Również monitor udało mi się wyrwać w dobrej cenie bo za nowego Della U2412M zapłaciłem 800zł :) Co do myszki to proponuje dokupić jakąkolwiek jako uzupełnienie do Trackpada. Ja tak właśnie mam i sprawdza się do świetnie. W 95% przypadków urzywam Trackpada a do precyzyjniejszych operacji myszki Logitech MX1100, która pozostała mi po PC.

#182 Ziem

Ziem
  • 25 postów

Napisano 11 kwietnia 2013 - 19:13

virgin71: Po przemyśleniu wszystkiego stwierdzam, że masz dużo racji. Ogólnie sprzęt Apple jest dość drogi dlatego chciałem maksymalnie zbić cenę, przy jednoczesnym założeniu, że chcę mieć myszką + klawiaturę + gwarancję. Faktycznie w Cortlandzie nie jest aż tak drogo jak mi się wydawało. Co do myszki, to nieprawda - miałem okazję chwilę na niej popracować. Dlatego Erykos ma rację, Magic Mouse oferuje gesty których używa się na co dzień. Co do Trackpada to wydaje mi się, że ręka może się szybko męczyć - ogólnie nie lubię wszelkiego rodzaju gładzików, dodatkowo czasami muszę coś porobić w Photoshopie - tutaj będzie potrzebna mi myszka. Dlatego pewnie zdecyduje się na Magic Mouse. Łukasz CIN - dokładnie o takim samym zestawie myślałem, tzn. Mini + U2412M :). Czy mógłbyś poprzez PW napisać mi jak się sprawuje ten monitor? Klawiaturę masz zwykłą czy na BT? Czy z Magic Mouse są jakieś problemy pod Windowsem? Czy to tylko tyczy się klawiatury? Byłem już zdecydowany i zrobiliście mi (szczególnie virgin71) mętlik w głowie. Teraz przymierzam się do konfiguracji; Mac Mini + przedłużenie gwarancji i ubezpieczenie z Cortlandu. Jak sądzicie - brać ;>? Resztę dokupię na allegro jak pisze Łukasz CIN.

#183 Łukasz CIN

Łukasz CIN
  • 190 postów
  • SkądKruszwica

Napisano 11 kwietnia 2013 - 20:11

Klawiatura BT. Co do monitora to długo się wahałem czy kupić tego Della czy jakikolwiek monitor 22-24" za 400-500zł i czekać na nowy monitor od Apple, jednak po długim przeglądaniu tanich monitorów nic mi nie pasowało a akurat trafiła się ten Dell za 800zł i na niego się zdecydowałem w końcu i .... To była najlepsza decyzja jaką mogłem podjąć. Monitor jest świetny, jakość obrazu i kolorów na IPS jest niesamowita i nie ma co nawet porównywać do matryc TN. Fajne są też proporcje 16/10 bo jak wiadomo miejsca w pionie nigdy za dużo. Monitor mam podłączony przez przejściówkę DVI do wyjścia HDMI w Mini i wszystko działa świetnie, usypianie i budzenie a także wszystkie porty USB w monitorze przez dodatkowy kabel USB łączący Mini z monitorem. Jedno co mógłbym Ci polecić jak masz większy budżet to Della U2713, ma większą przekątną i rozdzielczość (2569x1440) a mniejsze piksele niż w 24" mniej będą rzucać się w oczy. Mnie trochę drażni wielkość pikseli na 24" przy rozdzielczość 1920x1200 i nie wyobrażam sobie jak można patrzeć na monitor 27" przy 1920x1080, to jakieś nieporozumienie!!

#184 coryza

coryza
  • 24 postów
  • SkądKraków, Poland

Napisano 12 kwietnia 2013 - 06:40

Taki offtopic dla przestrogi: nie tak dawno przez media przewaliła się informacja o współodpowiedzialności za VAT. Jeżeli kupujący miał podstawy, by przypuszczać że VAT z jego zakupu nie zostanie odprowadzony (dowód jest powyżej. Skarbówka ma swoje sposoby) to jest za to przestępstwo współodpowiedzialny. Czyli, według UŚ, w twoim interesie jest by sprzedawca odprowadził VAT.

#185 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 12 kwietnia 2013 - 06:45

1. AC i ubezpieczenie z Cortland to jak płacenie podwójnego podatku. 2. "Co do myszki, to nieprawda - miałem okazję chwilę na niej popracować." Masz rację, chwilę na niej pracowałeś. Jeśli używasz myszki do pracy (jak ja - przez co trackpad odpada, pomimo, że w laptopie jest super), to na pewnie gesty będą małym dodatkiem, a sprawę gestów i wygody rozwiążą myszki z 2,3 dodatkowymi klawiszami, które sobie zaprogramujesz w sposób dowolny. 3. Klawiaturę przewodową też gorąco polecam - dodatkowe USB na pena + dużo większa responsywność niż przy BT.

#186 Ziem

Ziem
  • 25 postów

Napisano 12 kwietnia 2013 - 09:15

Łukasz CIN - dzięki wielkie za obszerną odpowiedź. niestety na 27" mnie nie stać, dlatego zostanę przy 24". Aktualnie pracuję na 15" laptopie także będzie to i tak ogromny przeskok. coryza - już sobie dałem spokój ze sprowadzaniem, ale dzięki za info. virgin71 - czyli uważasz, że nie warto wydawać 200 zł na żadne przedłużanie gwarancji itd? Dlaczego? Nawet dla świętego spokoju?

#187 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 12 kwietnia 2013 - 09:26

Nie, uważam, że AC i Cortland (tak zrozumiałem, że chcesz zrobić) się wykluczają w zasadzie. Jak bardzo chcesz, to Cortland, ale ja bym sobie darował.

#188 Ziem

Ziem
  • 25 postów

Napisano 12 kwietnia 2013 - 09:34

Nie, nie - chodzi mi o ich pakiet bezpieczeństwa Cortlandu. To o czym pisałeś tutaj: http://myapple.pl/ko...tml#post2103564 .

#189 hergar

hergar
  • 38 postów

Napisano 12 kwietnia 2013 - 10:01

Sam myślę o zakupie maca mini, jednak chyba zaczekam na nową platformę. Mój macbook pro po powrocie z czyszczenia i smarowania, zrobił się bardziej cichy i chłodny (miałes rację virgin77 - dzięki :) ) Co do Twoich wątpliwość Ziem dotyczących myszki, klawiatury czy trackpada. Moim zdaniem magic mouse jest jedną z gorszych myszy, z którymi miałem do czynienia, a trackpad jest niezastąpiony w codziennym użytkowaniu. Kup sobie jakąś dobrą mysz od logitecha, magic trackpad do sterowania maciem poza pracą. Co do klawiatury to już rzecz gustu, mi osobiście wygląd i działanie klawiatury od apple odpowiada, mac mini będzie stał 3 m od biurka, podłączony jednym kablem do tv, a drugim do monitora na biurku, więc będę szukać rozwiązań bezprzewodowych. Jeśli chodzi o monitory to poczytaj sobie to forum MVA.PL • Strona główna forum nie wiem do jakich zastosowań potrzebujesz monitor, ale na pewno warto zainwestować w odpowiedni sprzęt więcej, bo to inwestycja we własne zdrowie.
Z rozbudową maca mini możesz zaczekać, kość 8GB kosztuje ok 250 teraz, wywalasz jedną 2 i masz 10 GB ramu, co na jakiś czas Ci powinno wystarczyć, dyski ssd tanieją, możesz szukać okazji, promocji itp. w sieci.

#190 Ziem

Ziem
  • 25 postów

Napisano 12 kwietnia 2013 - 20:40

hergar - Czekać do 4 kwartału? Tak można w nieskończoność, bo zawsze na horyzoncie będzie coś nowego. Co do monitora to raczej wezmę polecanego przez Łukasza CIN Della. Jest dość polecany i ma raczej pozytywne opinie. Co do akcesoriów dodatkowych to jeszcze zobaczę, trzeba będzie porozglądać się na allegro. Jeśli chodzi o RAM i SSD to w przyszłości na pewno pokuszę się o rozbudowanie Mini.

#191 tales

tales
  • 53 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 12 kwietnia 2013 - 21:07

Łukaszu, a jak kolory z tego Della? Ja kupiłem U2311H do miniacza i mam problem z jednym kolorem. Jasnym niebieskim. Mój avatar na tym monitorze jest seledynowy taki. Pod zieleń ewidentnie wchodzi a przecież to jest zimny niebieski. U ciebie wszystko śmiga? To nie wina miniacza bo próbowałem pod drugim lapkiem i jest ok. Ustawiałem już kolory, kalibrowałem, zmieniałem ustawienia Della i nic.

#192 tomas1973

tomas1973
  • 245 postów
  • SkądCork. IRL

Napisano 12 kwietnia 2013 - 22:27

Wlasnie Dell jest taki kaszaniasty i kupa dziadostwa ,co niektorzy pieja tu na forum z zachwytu ze super maja matryce ze czern i kolorki super ze apple monitory i matryce sie nie umywaja do nich,a u mnie tak samo jak u Ciebie po kalibracji U2711 zamiast niebieskiego seledynowo-zielony!!!

#193 shexbeer

shexbeer
  • 151 postów
  • Płeć:
  • SkądGdańsk

Napisano 12 kwietnia 2013 - 23:27

@tales: Nie wiem czego oczekujesz od monitora i do czego go używasz ale Dell to monitor raczej biurowy (jak to nazywają fachowcy "korporacyjny") bardziej do arkusza kalkulacyjnego niż do pracy przy grafice. Czym go kalibrowałeś? Btw. jak sprawuje Ci się mini bo planuję też zakup od tego samego człowieka z 3miasta co Ty :)

#194 Łukasz CIN

Łukasz CIN
  • 190 postów
  • SkądKruszwica

Napisano 13 kwietnia 2013 - 07:16

@tales Nie zwracałem jeszcze uwagi na takie szczegóły i nic jeszcze nie kalibrowałem, ale rzeczywiście Twój awatar jest trochę bardziej seledynowy na Dellu niż jak patrze na niego na iPhonie czy iPadzie. Nie zajmuję się grafiką i nie przeszkadza mi to, ale rozumiem że dla osób z branży może być to problemem. Ja używam monitora do codziennych spraw typu przeglądarka, poczta, muzyka, czasami jakiś serial oglądam czy zdjęcia. Wybierając monitor zależało mi na matrycy innej niż TN bo miałem dość monitorów w których wszystko wygląda inaczej w zależności pod jakim kątem na niego patrzysz. Myślę że Dell jakiego wybrałem jest najlepszym wyborem pod względem cena/jakość obrazu. W przyszłości jak dobrze pójdzie to może będzie nowy ATD jak go kiedyś w końcu zaprezentują.

#195 cooper69

cooper69
  • 1 034 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 13 kwietnia 2013 - 09:23

Tak jak napisał tomas1973 te Delle to półka biurowa, a nie graficzna. I tak są pod względem kolorów o lata świetlne przed tanimi wyświetlaczami z TN. Sam je sprzedaję moim klientom z naciskiem na model 24" bo ma matrycę o ludzkich proporcjach do pracy (16:10) wobec 23" (16:9). 120 pikseli w pionie robi różnicę, szczególnie w CAD czy DTP. Dla ciekawostki powiem wam, że po kalibracji NECa 2690WUXi mojej żony musiałem jej go zaraz "zepsuć" bo zdjęcia wyświetlane na na nim różniły się sporo od zdjęć wyświetlanych na standardowych monitorach jej odbiorców - Małgosia zajmuje się fotografią kulinarną i prowadzi własnego bloga. Żeby nie być całkowicie poza wątkiem to w tej chwili używa Mac Mini (MY2011) z grafiką ATI, 8GB RAM, SSD 120 Crucial M4 + 750HDD, Moutain Lion, aparat to Nikon D600, a soft to Lightroom + PS Elements 10 i nie narzeka na wydajność. Jak będą jakieś pytania to pisać na PW.

#196 hergar

hergar
  • 38 postów

Napisano 13 kwietnia 2013 - 18:12

Problem z korporacyjnymi monitorami jest taki, że średnio nadają się do pracy w warunkach domowych po prostu są za jasne i psują wzrok. W warunkach biurowych, gdzie jest dużo rozproszonego światła jeszcze dają radę. Należy szukać monitorów z jak najniższą jasnością (lub/i możliwością jej ustawień od poziomów minimalnych) Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące maca mini, czy jest możliwość ustawienia 2 pulpitów roboczych na 2 osobnych ekranach, tak aby można było osobno sterować myszką, klawiaturą (wtedy trzeba mieć 2 myszki i klawiatury). Chodzi mi o to, czy jest możliwość podłączenia tv i monitora tak, by na każdym z nich robić coś innego, czy używając oprogramowania np. Parallels lub innego.

#197 tales

tales
  • 53 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 13 kwietnia 2013 - 18:35

kurde.. widzę, że nie tylko ja mam ten problem. kupiłem go od kumpla co miał go pod MBP podpięty. teraz zmienił na iMaca i zajmuje się grafiką więc myślałem, że będzie wszystko git. a tu klops.

shexbeer: kalibrowałem systemowo. nic nie przechodzi. w trybie zaawansowanym też nic nie wychodzi ale tutaj może da rade coś ogarnąć tylko ja nie umiem tego dobrze skalibrować. nie wierzę, że nie da rady "przestawić" kolorów. jakoś się musi dać.

co do mini, to odpisałem na priv.
Dołączona grafika
Dołączona grafika

tak to wygląda "od środka". jestem zadowolony. problemy są z kupującym, poczytaj wątek, który założyłem.

http://myapple.pl/gd...macow-mini.html

#198 Wesoł

Wesoł
  • 988 postów
  • SkądPoznań

Napisano 13 kwietnia 2013 - 19:19

Ja kupiłem U2311H do miniacza i mam problem z jednym kolorem. Jasnym niebieskim. Mój avatar na tym monitorze jest seledynowy taki.


Hmm, u mnie zarówno na wyświetlaczach Apple, jak i Dell'u 2711 wpada Twój avatar w seledynowy kolor... a z niebieskiego generalnie zadowolony jestem.

#199 tales

tales
  • 53 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 13 kwietnia 2013 - 19:36

Wesoł, na innych urządzeniach jest jasny niebieski.

Żeby nie robć OT założyłem osobny temat. Wpadnijcie, może rozwiążemy jakoś ten proble.
http://myapple.pl/ur...-kolorami_.html

#200 grzes_l

grzes_l
  • 3 397 postów
  • SkądGdynia

Napisano 13 kwietnia 2013 - 21:53

No do seledynowego naprawdę temu daleko. Nawet na starym iMaku...




Użytkownicy przeglądający ten temat: 5

0 użytkowników, 5 gości, 0 anonimowych