Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

dobry jazz poszukiwany


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
66 odpowiedzi w tym temacie

#26 Simborek

Simborek
  • 1 272 postów
  • SkądZewsząd. Obywatel Świata.

Napisano 01 września 2007 - 13:39

Simborek -> Quartet, to o ile się nie mylę [a nie mylę się, bo mam tę płytę i w formie "materialnej" i cyfrowej w iTunes] to nie Pat Metheny Group, a Metheny-Mehldau :) Ale Metheny'ego faktycznie można polecić. Ogólnie gra bardzo fajne rzeczy na równym poziomie :)


O tym Quartecie myślę ja:
http://www.last.fm/m...y Group/Quartet

A o tym Quartecie myślisz ty:
http://www.cgm.pl/re...ECENZJA=2051627

Mogli się bardziej wyślić :D

#27 Hazreth

Hazreth
  • 598 postów
  • SkądSkądinąd

Napisano 01 września 2007 - 13:48

Simborek -> Faktycznie :D Mój błąd. Dziwne, nazywanie dwóch płyt, na których występuje jeden wykonawca tak samo. I to dwóch różnych płyt, patrząc na utwory, bo gdyby grali z Mehldauem te same kawałki... No nic. ;) Pewnie obie płyty warte przesłuchania :D

#28 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 01 września 2007 - 14:01

Diana Krall, Ella Fitzgerald, Nat "King" Cole, Natalie Cole, Norah Jones...

#29 Macio

Macio
  • 331 postów

Napisano 01 września 2007 - 14:07

dobry Jazz poszukiwany 149 wejść vs pokaż mi swoje biurko 114 000. Czy my naprawdę jesteśmy elitą ? Autor tego pytania miał co innego na myśli i nie podejrzewał że zostanie źle zrozumiany.

#30 orzels

orzels
  • 759 postów

Napisano 01 września 2007 - 14:25

Dorzucam jeszcze Davida Sanborna. Czasami mam wrazenie ze facet dmuchajac w swoje sprzety zamyslil sie i i takie improwizacje mu wychodza.. Geniusz :)

#31 cheniek

cheniek
  • 477 postów
  • SkądKraków, Poland

Napisano 01 września 2007 - 14:55

Garbarek, Keith Jarrett :)

#32 Macio

Macio
  • 331 postów

Napisano 01 września 2007 - 17:14

Chick Corea,Herbie Hancock.McCoy Tyner.Dave Brubeck z Paulem Desmondem,Quincy Jones,Parker,Davis,T. Monk .Weather Report z Wayne Shorterem ,Zawinulem .Pastoriusem

#33 goto206-13305c6036

goto206-13305c6036
  • 605 postów
  • SkądŁódź

Napisano 01 września 2007 - 17:21

To ja jeszcze dorzucę darmową porcję ethno-jazzu, a mianowicie płytę Kogani grupy Suerte. Dostępna całkowicie za free na Jamendo.com Dość daleko od klasyki, ale mówimy przecież o muzyce dobrej, niekoniecznie klasycznej.

#34 MacGyver

MacGyver
  • 1 263 postów

Napisano 01 września 2007 - 18:14

Jeszcze nie przeczytałem wszystkiego, ale dodam: -Richard Elliot -Ken Navarro -Mario Biondi no i oczywiście składanki Ladie's Jazz vol.1 i 2, Gentelmen's Jazz, skomponowane przez mojego znajomego:) Bo są znakomite.
  • MacDada lubi to

#35 weedhead

weedhead
  • 61 postów
  • SkądOuterspace

Napisano 01 września 2007 - 19:33

ja dorzuce pare moich, co tam slucham ostatnio:

five corners quintet, jukka eskola (skandynawia, modern)

ronny jordan

azymuth (bossa jazz)

madlib - shades of blue

billa evansa lubie...

dlugo by wymieniac

wszystko do sprawdzenia na DISCOGS

#36 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 01 września 2007 - 19:42

Zazwyczaj ludzie słuchajaacy jakiejś muzyki niszowej uwazzajaa siebię za elitę. Ja również słucham jazzu(chociaż rock też) i jakoś elitarnie się nie czuję. Wręcz tak jakoś nieswojo, kiedy wszedłem do ,,Akwaium" w Złotycz Tarasach ;)


A od kiedy jazz jest muzyką niszową? Jest to jeden z najstarszych nurtów współczesnej muzyki rozrywkowej, Pod kontem ilości słuchaczy zaliczył bym go raczej tam gdzie rock- może nie ogólnie ale wraz z konkretnymi jego odmianami. Daleko jazz'gotowi do popu... tyle że pop, disco są wszechobecne i nawet jak go nie lubisz to i tak cię otacza.

#37 _igi

_igi
  • 3 154 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 01 września 2007 - 20:42

Jeżeli podobał Ci się Bonobo (z mojej odsprzedanej Szufli :)) to myślę, że kierując od niego kroki w kierunku jazzu wpadniesz wpierw na The Cinematic Orchestra - i ten zespół bym polecił na początek.

A jeżeli Ci się TCO spodoba to szedłbym dalej, w kierunku Tomasza Stańki - na przykład płyty "Peyotl - Witkacy". Tutaj masz więcej 'free' i 'psycho' - mniam! :)

A jeżeli TCO Ci sie nie spodoba to polecałbym coś lżejszego - np. "Quartet" autorstwa Pat Metheny Group. Naprawde fajna, lajtowa, płytka :D


bonobo faktycznie mi się spodobało, T.C.O. też zresztą dostałem w gratisie, na pierwszy rzut ok.. ucha całkiem fajne, ale pewnie trzeba się wsłuchać. Kawałkiem, który naprawdę mi się podoba, jest utwór ze składanki Pinocolada, części pierwszej, czyli Black Is The Colour Of My True Loves Hair (Jaffa Remix) w wykonaniu Niny Simone, może mi ktoś powiedzieć, co to za gatunek? No i jeszcze jedno, ponieważ z tego wątku się mała kobyłka zrobiła, to może ktoś powie, co jest najlepsze, taki jazzowy odpowiednik floydów :D

#38 kwieto

kwieto
  • 640 postów

Napisano 01 września 2007 - 20:57

może ktoś powie, co jest najlepsze, taki jazzowy odpowiednik floydów :D


Nie ma.
Już Ci pisałem, że ta muzyka ma tyle podgatunków, że czasem ciężko jest "przyjąć do wiadomości" że dwaj kompletnie różni wykonawcy grają*jazz.

Za "największego" generalnie uznaje się Miles'a Davis'a, który zresztą miał talent do wyszukiwania "wielkich", więc jeśli przejrzysz składy jego zespołów będziesz miał listę kolejnych "nazwisk" wartych słuchania.

Gdzieś z drugiej strony jest np. Vernon Reid, grający muzykę którą ja osobiście zaliczyłbym do wszystkiego tylko nie jazzu :"P

Z trzeciej strony masz jazz tradycyjny, "Nowoorleański"

Z czwartej... :"P

Jeśli podoba Ci się Bonobo, to proponuję zacząć od Metheny'ego (nazwisko z listy obowiązkowych), polecam np. płytę Beyond The Missouri Sky nagraną z Charlie Haden'em.

#39 dj.cicho

dj.cicho
  • 574 postów

Napisano 01 września 2007 - 22:39

Goraco polecam wszystkie plyty "Nighthawk". Ale fajny, "miodotworczy" watek. Teraz to juz nigdy nie wyjde z muzycznego; a mialem zbierac na Maca ;-)

#40 goto206-13305c6036

goto206-13305c6036
  • 605 postów
  • SkądŁódź

Napisano 01 września 2007 - 22:41

Goraco polecam wszystkie plyty "Nighthawk".
Ale fajny, "miodotworczy" watek.
Teraz to juz nigdy nie wyjde z muzycznego; a mialem zbierac na Maca ;-)


Zbieraj, zbieraj. Nie ma zmiłuj :)

#41 admkryn

admkryn
  • 2 997 postów
  • SkądLondyn, UK

Napisano 02 września 2007 - 02:20

A od kiedy jazz jest muzyką niszową? Jest to jeden z najstarszych nurtów współczesnej muzyki rozrywkowej, Pod kontem ilości słuchaczy zaliczył bym go raczej tam gdzie rock- może nie ogólnie ale wraz z konkretnymi jego odmianami. Daleko jazz'gotowi do popu... tyle że pop, disco są wszechobecne i nawet jak go nie lubisz to i tak cię otacza.



Ja do muzyki niszowej klasyfikuję każdą muzykę, która nie jest ,,głównym nurtem, czyli w dzisiejszych czasch HipHop, Umcy i Pop. W zasadzie każda muzyka, która nie jest puszczana przez stacje pokroju Zet albo RMF, czyli rozgłośnie, przy których bawi sie większość Polaków. Stąd to uogólnienie.

#42 Macio

Macio
  • 331 postów

Napisano 02 września 2007 - 08:08

Szukasz odpowiednika Floydów na Jazzowo to tylko Weather Report.
Ta muzyka potrafi nieźle wytarmosić człowieka .Na początek Nubian Sundance z płyty Mysterious
Traveller

---- Dodano 02-09-2007 o godzinie 09:22 ----
http://www.amazon.co...ightstrykerevie

#43 Chilon

Chilon
  • 1 930 postów

Napisano 02 września 2007 - 08:26

Ja do muzyki niszowej klasyfikuję każdą muzykę, która nie jest ,,głównym nurtem, czyli w dzisiejszych czasch HipHop, Umcy i Pop. W zasadzie każda muzyka, która nie jest puszczana przez stacje pokroju Zet albo RMF, czyli rozgłośnie, przy których bawi sie większość Polaków. Stąd to uogólnienie.


Ja tam się na muzyce nie znam słucham tego co mi się podoba. Hip Hop mi się nie podoba ale nie mogę powiedzieć, że nie ma kilku kawałków z całej polskiej sceny tego gatunku, które można słuchać ;)

Co do Jazzu to nie znam się na tym zupełnie ale niechcący zauważyłem, że Keiko Matsui zaliczają własnie do Jazzu tak więc bardzo polecam ;)

#44 admkryn

admkryn
  • 2 997 postów
  • SkądLondyn, UK

Napisano 02 września 2007 - 10:34

Oczywiście, niektóre piosenki też mi się podobają, ale raczej tylko żeby pusscić sobie z przyjaciółmi, a nie, żeby łazić z tym w uszach po mieście.

#45 Maciej

Maciej
  • 696 postów
  • SkądPoznań

Napisano 02 września 2007 - 11:51

Polecam: Charlie Hunter (solo, trio, quartet) Medeski Martin & Wood (+ plyta ze Scofieldem) Stanton Moore

#46 pank

pank
  • 1 548 postów
  • Skądwawa

Napisano 03 września 2007 - 09:45

Nie wiem jak mogłem przeoczyć ten wątek, kocham jazz i pozwolę sobie polecić parę płyt. Ponieważ moi poprzednicy podali sporo świetnych nazwisk ja zaproponuję konkretne płyty, i tak: 1. Miles Davis - Kind of blue - moja ulubiona płyta, mogę jej słuchać non stop i cały czas mnie zaskakuje. 2. Miles Davis - Doo-Bop - ciekawa płyta Davisa z electro-jazzem, coś zupełnie innego niż Kind of blue ale bardzo elektryzujące. 3. Archie Shepp - stream 4. Avishai Cohen - adama 4. Bill Laswell - imaginarry Cuba 5. Bill Laswell - Panthalassa The Music of Miles - to wersja Laswella płyty Davisa "Panthalassa" też niezłej ale ja wolę tę. 6. Branford Marsalis Quartet - Eternal 7. Cassandra Wilson - New Moon Daughter 8. Charles Mingus - Mingus, mingus, mingus 9. Christian McBride - A Family Affair 10. Clifford Gilberto - I Was Young And I Needed The Money 11. Gotan Project - La Revancha Del Tango - może płyta nie typowo jazzowa ale naprawdę świetna, jazzujące tanga, super. 12. Jaco Pastorius - jaco 13. Jacques Loussier Trio - Satie 14. Jagodzinski Trio - Deep Cut 15. John Zorn - Bar Kokhba 16. Marcus Miller - Live & More 17. Stacey Kent - The boy next door 18. The Dave Brubeck Quartet - Time Out 19. Wes Montgomery - The Incredible Jazz Guitar 20. Michał Urbaniak - Urbanator 21. Tomasz Stańko - Lintania 22. Krzysztof komeda - Astigmatic

#47 DoMiNiQuE

DoMiNiQuE
  • 1 852 postów
  • SkądOstrów Wielkopolski

Napisano 03 września 2007 - 09:51

No to ja poleca band mojego kuzyna Maćka Kocińskiego http://www.soundcheck.pl/ Muzyka momentami ciezkawa, ale warto posluchac.

#48 gavron01

gavron01
  • 213 postów

Napisano 17 października 2007 - 11:16


2. Miles Davis - Doo-Bop - ciekawa płyta Davisa z electro-jazzem, coś zupełnie innego niż


Brawa dla tego Pana!
"Doo Boop" to jedna z ciekawszych płyt Milesa Davisa, ukazująca jego funkowową twórczość.
Fantastyczny podkład elektroniczny okraszony cudną trąbką geniusza, z wstawkami rapu (nie wiem, czyjego autorstwa).

A tak ogólnie o jazzie - jeżeli szukacie klasyki, nowości i różności, to odsyłam na fantastyczne forum hiszpańskie (niestety) ---> www.jazzymusic.org.
Kiedy się już zalogujecie (mi się udało, choć nie znam słowa po hiszpańsku - trochę intuicji i znajomość budowy for wystarczy), to czeka was zalew muzyki!

Sam osobiście chętnie podzielę się muzyką (rapidshare), więc piszcie tutaj, na priwie, albo mail (gavron01@gamil.com). Sam też chętnie przyjmę coś na wymianę ;)...
W mojej kolekcji m.in.:
-E.S.T.
-Miles Davis
-John Coltrane
-Chet Baker
-Norah Jones (troszkę jej do jazzu brakuje)
-Diana Krall
-Sonny Rollins
-David Sylvian (nie jazz)
-Soundtracki (S@motność w sieci, Colletaral i inne niejazzowe)
-Dave Brubeck
-Dave Matthews Band
-Bill Evans
-Frank Sinatra
-Jamiroqai (taki funk)
-Smooth Jazz Cafe (od 1 do 7 cz.)
-Leszek Możdżer
-Stańko
-Kaeith Jarret
-dużo nujazzu i elektroniki (Telepopmusik)


Zapraszam i pozdrawiam fanów jazzu!!

#49 iMarcin

iMarcin
  • 23 postów
  • SkądGdynia

Napisano 17 października 2007 - 11:52

Polecam: Katie Melua -Call Off the Search -Piece by Piece -Pictures

#50 _igi

_igi
  • 3 154 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 17 października 2007 - 15:39

dobra, juz wiem, jaki jazz mi sie podoba (wczesniej sie mnie o to pytaliscie). Generalnie mozna to zaliczyc do Nu Jazzu, ale widac tam tez inne wplywy. Jamiroquai bardzo lubie, mam cala dyskografie, jeszcze Bonobo (ale to juz wczesniej pisalem), The Cinematic orchiestra, St Germain (Tourist - genialne ;P), Marcus Miller, Jazzanova (chociaz to mi sie tak srednio podoba), jest jeszcze jakis wykonawca, ktorego zgubilem w iTunesie i dwie plyty Stańki i dwie garbarka do przesluchania. A, no i jest jeszcze Noir Desir, strasznie fajne, tylko szkoda, ze po francuku (nie cierpie tego jezyka ;P)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych