Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

dobry jazz poszukiwany


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
66 odpowiedzi w tym temacie

#1 _igi

_igi
  • 3 154 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 31 sierpnia 2007 - 22:51

szukam jakis ciekawych plyt z muzyka jazzowa, jesli ktos slucha takiej muzyki, to milo by bylo, jakby rzucil jakims tytulem, czy wykonawca. z gory dzieki.

#2 Falcon

Falcon
  • 639 postów
  • SkądKraków

Napisano 31 sierpnia 2007 - 23:02

Z czegos made in Polska : Skalpel, jesli nie miales przyjemnosci ich sluchac, goraco polecam.

#3 admkryn

admkryn
  • 2 997 postów
  • SkądLondyn, UK

Napisano 31 sierpnia 2007 - 23:04

Świetna składanka jazzowa - Midnight Jazz. 2 CD. Naprawdę, fajna, nastrojowa muzyka.

#4 Hazreth

Hazreth
  • 598 postów
  • SkądSkądinąd

Napisano 31 sierpnia 2007 - 23:08

Łoohoo, wiesz chłopie, o co pytasz? :D

Jazz jest muzyką ogromnie rozległą, termin ten obejmuje muzykę kompletnie różną muzykę.
Poleciłbym ci rzucić okiem [czy też uchem] na mój podcast... No i też chyba to zrobię :D

Podam ci kilku wykonawców, poszukasz, posłuchasz, ocenisz.

Renaud Garcia-Fons - tak, to jest jazz. Człowiek jest NIESAMOWITY. Kontrabasista, ale ja na przykład gdybym nie wiedział, to bym się nie domyślił. Większość słysząc wstęp do płyty Arcoluz myśli, że to altówka albo nawet skrzypce. Poszukaj sobie na Youtube. Płyty np. Arcoluz albo Navigatore.

Jan Garbarek - szwedzki saksofonista. Technicznie jest świetny, ale nie o to chodzi. Mało gra popisówek czy solówek, cała jego muzyka to całość. Sporo w jego muzyce [chociaż to zależy od płyty] jest motywów [a może to chodzi ogólnie o klimat...] z muzyki skandynawskiej. Świetne są albumy nagrywane z Manu Katche. Jedną z moich ulubionych jego płyt jest In Praise of Dreams, świetna jest I Took Up The Runes, bardzo dobra, ale taka trochę soundtrackowa, Rites. I w zasadzie każda inna, każda płyta Garbarka którą mam jest bardzo często i z przyjemnością przeze mnie słuchana.

Pat Metheny - może słyszałeś ;) Gitarzysta. Świetny. Gra piękną muzykę, solówki ślicznie się w nią wpisują, sam zaś czerpie ogromną radość z grania. Niesamowite, jak na każdym koncercie ten facet się szczerzy :D Szczerze polecam. Płyty na przykład Speaking of Now, Letter From Home.

Inne, duuuużo innych, dopiszę jutro. Teraz muszę lecieć już. ;)

#5 iMark

iMark
  • 1 249 postów
  • SkądGlobalna wioska

Napisano 01 września 2007 - 00:13

w kimatach jazz rock - czyli fusion polecam: Dave Weckl Metro+Chuck Loeb Dennis Chamber Chick Corea Elektic Band Frank Gambale Steve Lukather Woobie Doobie Tomek Łosowski Wojtek Pilichowski Band Krzysia Górniak Smooth Jazzowe Marcin Nowakowski Boney James Dave Koz Chuck Loeb Eric Marienthal Jeff Lorber Funk Jazz Marcus Miller Liquid Soul Pieces Of A Dream V.I.P. Club mógł bym tak bez końca ale wystarczy poszykać w google.

#6 banan

banan
  • 765 postów
  • SkądChi-Town, Rëmiô, Gotenhafen

Napisano 01 września 2007 - 00:35

nie trzeba szukac daleko. Wystarczy spojrzec na wlasne podworko :) Az dziwne ze nie zostal wczesniej wymieniony Tomasz Stanko, Michal Urbaniak czy Krzysztof Komeda

#7 maslaq

maslaq
  • 2 389 postów
  • SkądTychy

Napisano 01 września 2007 - 01:05

leszek mozdzer

#8 orzels

orzels
  • 759 postów

Napisano 01 września 2007 - 03:22

A ja polecam Fourplay.

Oraz last.fm, w ktorym mozna odkryc wiele roznych roznistosci..

Generalnie sklaniam sie ku smooth jazz, lekko przyjmowalnej muzyki, ktora podziwiac mozna chocby w iTunes, dzieki stacji radiowej smoothjazz.com.
Zreszta wiele roznych klimatow jest tam obecnych.. Zakladka Jazz.
Polecam.

#9 wieslawo

wieslawo
  • 3 698 postów
  • SkądL-no/P-ń

Napisano 01 września 2007 - 05:52

a co z takimi tuzami klasycznego jazzu, jak Pani Fitzgerald, jak Pani Hollyday, jak Pan Elington? :) jest cala masa tradycyjnego jazzu, ja ze swojej strony moge polecic radio na iTunes RadioJazz, duzo tradycyjnego jazzu, rzeczywiscie jazz jest bardzo szeroki, i trudno na tak ogolne pytanie bedzie Ci odpowiedziec :) Swoja droga uwielbiam dobry leniwy tradycyjny jazz w upalną leniwą niedziele :)

#10 kwieto

kwieto
  • 640 postów

Napisano 01 września 2007 - 07:27

Heh, a co to jest "dobry jazz" :"P Tej muzyki jest tyle pod gatunków, że właściwie wszystko da się do niej zaklasyfikować Wystarczy np. Posłuchać sobie Marsalisów (Wyntona, ale również Brandforda), potem przeskoczyć na Bobby'ego McFerrina, dalej np. na Sclavisa, Triloka Gurtu, Zorna, Pharoacha Sandersa, Jacka Kochana.... żeby zobaczyć że de facto każdy z nich gra kompletnie inną muzykę :"P Paru innych "wielkich" było już wymienionych, dorzucę jeszcze Jacques Loussier Trio (to jeśli ktoś lubi klasykę), Polecam duet Miles Davis & Michel Legrand (muzyka do filmu Dingo), z rodzimych artystów trzeba koniecznie wymienić Urszulę Dudziak, Walk Away czy Alchemik, nie można też zapomnieć o takich personach jak Diana Krall, Charli Haden,Bill Laswel, John Scofield, Lester Bowie, Marylin Mazur, Angelique Kidjo itd :"P Poza tym, nie napisałeś czy dopiero zaczynasz się poruszać po tej muzyce (i nazwiska takie jak Garbarek, Davis, Zorn czy Laswel nic Ci nie mówią), czy też raczej szukasz "smaczków", takich jak Cinematic Orchestra albo John Lurie (to nie do końca jazz, ale dla mnie podpada pod ten gatunek).

#11 Hektor

Hektor
  • 1 570 postów
  • SkądPolska

Napisano 01 września 2007 - 08:50

Proponuje znalezc dobre radio Jazz-owe tego jest od groma zalezy co lubisz czy bardziej klasyczny czy modern.

#12 kadargo

kadargo
  • 1 312 postów

Napisano 01 września 2007 - 09:18

a do sluchania "na luzie" Renee Olstead - www.reneeolstead.com

#13 Macio

Macio
  • 331 postów

Napisano 01 września 2007 - 09:22

Pomiędzy Davisem a Możdżerem jest jeszcze tysiąc innych nazwisk i dziesięć tysięcy płyt wartych odsłuchania.

#14 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 01 września 2007 - 09:23

Ja jak mam ochotę na jazz'got wybieram last.FM pośród wielu "średniaków" jest sporo naprawdę świetnej muzyki- szczególnie że ja nie należę do ludzi którzy lubią słuchać kilka razy tego samego. Szczególnie lubie jazz nowoorleański a tego jest na last.fm sporo.

#15 Macio

Macio
  • 331 postów

Napisano 01 września 2007 - 09:59

Polecam TVP Kultura .Dzisiaj Stańko gra Komedę jutro jest dokument o Ramonesach.Puszcają ambitne filmy których nigdy nie zobaczysz w tym medialnym gównie którym nas ogłupiają inne stacje Wszystko za darmo na satelicie

#16 Hazreth

Hazreth
  • 598 postów
  • SkądSkądinąd

Napisano 01 września 2007 - 10:29

Swego czasu na Mezzo codziennie o 19.00 były Jazz Sequences, nie wiem jak jest teraz. Sama klasyka leci, chyba o 23.00 jest jakiś jazz... Szkoda, bo tam usłyszałem Tilla Bronnera - świetny niemiecki jazzowy trębacz, baardzo fajnie gra i śpiewa, zobaczyłem teledysk Manu Katche - Number One z płyty Neighbourhood. Genialny kawałek, fenomenalna płyta, śliczny klip.

Na Kulturze trafiłem kiedyś na koncert Garbarka, ale ogólnie mało oglądam telewizji, więc tu niewiele pomogę. Wiem, że niegłupim pomysłem jest omijać MTV, tyle :D

Oprócz tego podam jeszcze kilku wykonawców, z tych moich ulubionych, bo skoro obiecałem, że dzisiaj dopiszę, to dopiszę:

Esbjorn Svensson Trio - na stronie można wysłuchać próbek - strasznie ich lubię, z płyt polecam Seven Days of Falling, From Gagarin's Point of View, Good Morning Susie Soho, Strange For Snow.

Manu Katche już wspomniany, płytę będącą jego projektem nagrał jedną - Neighbourhood, szczerze polecam - ale grał i u Stinga, i u Petera Gabriela i u Jana Garbarka... Szczególnie świetnie wychodzi z Garbarkiem.

Możdżer był wspomniany, ja dodam, że niesamowicie przypadły mi do gustu jego płyty z Larsem Danielssonem i Zoharem Fresco [The Time oraz Between Us And The Light] oraz jedna bez tego ostatniego, sam fortepian i kontrabas - Pasodoble.

W ogóle to trafiła mi w ręce taka fajna płytka, Jaskułke 3yo, Sugar Free. Może uda ci się znaleźć gdzieś próbki.

Fajne są płyty Pata Metheny'ego z Bradem Mehldauem [Mehldau; odmienia się to-to?], Metheny-Mehldau i Quartet. Atmosferą trochę przypominają Metheny'ego, choć trochę mniej tu jest tego gitarzysty, za to pozwala grać pianiście, czyli Mehldauowi właśnie. Co nie zmienia faktu, że płytki są niezwykle urokliwe i po prostu ładne.

Jeszcze takie coś - Bill Evans & Randy Brecker, Soul Bop Band Live - dwupłytowy koncert. Świetna muzyka, szczerze polecam, takie kawałki jak Soul Bop czy Tease Me wręcz się do mnie przyklejają po presłuchaniu ;)

Z polskich, to świetna płyta pod tytułem Go To Chechua Mountain w wykonaniu Funky Groove - czyli Artur Lesicki, Marek Napiórkowski, Marcin Jahr i Tomasz Grabowy. Lesicki i Napiórkowski solo też są warci polecenia.

Bobby'ego McFerrina ktoś rzucił - również szczerze polecam i baaardzo lubię :)

Richarda Bonę warto wspomnieć - w ostatnim epizodzie mojego podcastu jest co nieco o nim.

Z tym, że jak było wielokrotnie powtarzane, jazz jest bardzo, bardzo różnorodny. Więc nie wszystko będzie ci się podobać, mimo, że to cały czas jazz ;)

#17 Macio

Macio
  • 331 postów

Napisano 01 września 2007 - 11:11

dobry Jazz poszukiwany 149 wejść vs pokaż mi swoje biurko 114 000. Czy my aprawdę jesteśmy elitą ?

#18 Hazreth

Hazreth
  • 598 postów
  • SkądSkądinąd

Napisano 01 września 2007 - 11:14

Macio... "Pokaż swoje biurko", pierwszy post z dnia 19-09-2005. "Dobry jazz poszukiwany", pierwszy post: wczoraj. Widzisz drobną różnicę? ;) Nie rób z siebie elity tylko dlatego, że słuchasz muzyki, która ci się podoba :P

#19 admkryn

admkryn
  • 2 997 postów
  • SkądLondyn, UK

Napisano 01 września 2007 - 11:18

Zazwyczaj ludzie słuchajaacy jakiejś muzyki niszowej uwazzajaa siebię za elitę. Ja również słucham jazzu(chociaż rock też) i jakoś elitarnie się nie czuję. Wręcz tak jakoś nieswojo, kiedy wszedłem do ,,Akwaium" w Złotycz Tarasach ;)

#20 bachoo

bachoo
  • 335 postów
  • SkądŁódź

Napisano 01 września 2007 - 11:37

ja to sie czuje elitą i wybrańcem i w ogóle naj niezaleznie co robie i z tym mi dobrze, a co! ;) dżez polecam: 2 Jazz - Dave Brubeck Quartet & Stan Getz - Misty - Complete Album.mp3 i w ogole stan getz chris botti - najlepiej ze stingiem ( +np billy childs w kawalku la belle dame sans regrets) Kenny G - facet fajnie wymiata na saksofonie szczegolnie polecam summertime: Kenny G /w George Benson - summertime.mp3 yuji ohno - theme from lupin III to takie tam kawalki z aktualnie sluchanej playlisty poszukaj jeszcze w empiku oczywiscie: jazz cafe, jazz longue albo poprostu o smooth jazz cafe marka niedzwiedzkiego. aaa no i diana krall

#21 kadargo

kadargo
  • 1 312 postów

Napisano 01 września 2007 - 11:47

UWAGA Z GORY PRZEPRASZAM ZA OT >>Hazreth a moze by tak chociaz "sorry" za... ty wiesz za co :) a wracajac do glownego nurtu watku to faktycznie Marcusa Millera polecam! fenomenalny basista :)

#22 AVALON

AVALON
  • 465 postów
  • SkądUK

Napisano 01 września 2007 - 12:49

A ja polecam videopodcasty w iTunes za free oczywiście:
Detroit JazzStage
http://phobos.apple....ast?id=81447820

Portland Jazz
http://phobos.apple....ast?id=74172302

i wiele, wiele innych.

#23 Simborek

Simborek
  • 1 272 postów
  • SkądZewsząd. Obywatel Świata.

Napisano 01 września 2007 - 13:14

Jeżeli podobał Ci się Bonobo (z mojej odsprzedanej Szufli :)) to myślę, że kierując od niego kroki w kierunku jazzu wpadniesz wpierw na The Cinematic Orchestra - i ten zespół bym polecił na początek. A jeżeli Ci się TCO spodoba to szedłbym dalej, w kierunku Tomasza Stańki - na przykład płyty "Peyotl - Witkacy". Tutaj masz więcej 'free' i 'psycho' - mniam! :) A jeżeli TCO Ci sie nie spodoba to polecałbym coś lżejszego - np. "Quartet" autorstwa Pat Metheny Group. Naprawde fajna, lajtowa, płytka :D

#24 Hazreth

Hazreth
  • 598 postów
  • SkądSkądinąd

Napisano 01 września 2007 - 13:22

Simborek -> Quartet, to o ile się nie mylę [a nie mylę się, bo mam tę płytę i w formie "materialnej" i cyfrowej w iTunes] to nie Pat Metheny Group, a Metheny-Mehldau :) Ale Metheny'ego faktycznie można polecić. Ogólnie gra bardzo fajne rzeczy na równym poziomie :) Jeszcze jedna ciekawa płyta, która mi się przypomniała przy przeglądaniu iTunes Library - Laurent de Wilde, The Present. Ów de Wilde do pianista ;) A cała płytka bardzo fajna. Niestety nie wiem, jaki to podgatunek jazzu, bo jak wspomnialem wcześniej - nie znam się :P

#25 Macio

Macio
  • 331 postów

Napisano 01 września 2007 - 13:27

Weather Report




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych