Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

ML na starszych (obsługiwanych) komputerach


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
99 odpowiedzi w tym temacie

#26 Tymon71

Tymon71
  • 242 postów

Napisano 03 sierpnia 2012 - 10:45

Na moim MBP 2009 komputer jakby troszkę zwolnił, takie mam odczucie. Robiłem nakładkę.

#27 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 03 sierpnia 2012 - 11:24

Dlatego warto zainwestować w Maca Mini Server + Pegasus i na nim postawić usługi sieciowe łącznie z serwerem aktualizacji.
Zaleta - tylko na serwer są ściągane wszystkie aktualizacje, co minimalizuje ruch w sieci przy aktualizacjach systemu i aplikacji od Apple. Wdrożyłem to w kilku firmach i działa bardzo sprawnie. Można nawet ustawić tak, że nie ma potrzeby autoryzacji po Open Directory

Dzięki za wskazówkę!

#28 dymekkk

dymekkk
  • 582 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 03 sierpnia 2012 - 12:06

Panowie w związku z wątkiem a la stary sprzęt.
Mam MBA z roku 2010 2,13 C2C w ramem 2GB. Jak wiemy nic tam już nie rozszerzę.
Jak czytam Wasze wypowiedzi to mimo że każdy z Was ma stary/dobry sprzęt to macie więcej niż owe 2GB pamięci ram niż mój MBA2010.
Tak więc mimo że mój MBA znajduje się na owej "szczęśliwej" liście laptopów które mogą skorzystać z aktualizacji do ML to czy jest to sens? Czy owe 2GB ramu nie "zatkają" tego laptopa? Wiem że ma SSD ale sądzę że jednak ilość ram jest ważna.
Więc 2GB ramu to opłaca się przesiadać z SL na ML?


Mam MBA taki jak Twój poza słabszym C2D - tylko 1,83 GHz. Otóż działa całkiem znośnie. Największą bolączką tego MacBooka jest to, że nie można powiększyć mu ilości pamięci RAM – Apple sprzedawało go tylko i wyłącznie z 2GB DDR3 – czy ktoś próbował powiększać to poprzez wymianę kości BGA? Wracając do tematu, system działałby jak marzenie, gdyby nie powolny dysk 1,8 cala, który kręci się z prędkością 4200 rpm. Postaram się zamieścić filmik obrazujący działanie najnowszego OS X na tym sprzęcie.

#29 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 03 sierpnia 2012 - 12:51

Mam MBA taki jak Twój poza słabszym C2D - tylko 1,83 GHz. Otóż działa całkiem znośnie. Największą bolączką tego MacBooka jest to, że nie można powiększyć mu ilości pamięci RAM – Apple sprzedawało go tylko i wyłącznie z 2GB DDR3 – czy ktoś próbował powiększać to poprzez wymianę kości BGA? Wracając do tematu, system działałby jak marzenie, gdyby nie powolny dysk 1,8 cala, który kręci się z prędkością 4200 rpm. Postaram się zamieścić filmik obrazujący działanie najnowszego OS X na tym sprzęcie.


W rev.a zmieniałem 2 klientom dysk na SSD. Tam odczyt i zapis urósł, ale niestety nieznacznie, przez złącze PATA. Te same dyski wchodzą chyba do rev.b. Tam jest kontroler sata, więc powinno być lepiej.

#30 razr

razr
  • 1 664 postów
  • SkądKatowice, SI

Napisano 03 sierpnia 2012 - 12:55

MBP 15" Late 2008 Chodzi znacznie szybciej od Liona, ale grzeję się nieludzko.

#31 dymekkk

dymekkk
  • 582 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 03 sierpnia 2012 - 13:12

W rev.a zmieniałem 2 klientom dysk na SSD. Tam odczyt i zapis urósł, ale niestety nieznacznie, przez złącze PATA. Te same dyski wchodzą chyba do rev.b. Tam jest kontroler sata, więc powinno być lepiej.



Masz SSD do Rev.B? Niestety dyski z A i B nie pasują wymiennie do siebie.

#32 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 03 sierpnia 2012 - 14:30

Masz SSD do Rev.B? Niestety dyski z A i B nie pasują wymiennie do siebie.


Na pewno mam do rev.a, ale dostawca miał wszystko, więc i do rev.b będzie miał.

Już wiem, musisz sprawdzić, czy masz dysk samsung - spisz model, bo to może być ważne. Rev B i C są wymienne. W każdym razie są SSD do nich dostępne. Możemy kontynuować to już na PW.

#33 Leonard

Leonard
  • 1 193 postów

Napisano 12 sierpnia 2012 - 16:02

Witam,

chciałbym się dowiedzieć, czy ktoś z Was zainstalował już ML na starszym sprzęcie. Jeżeli tak, to jak Wam nowy system działa? Sam mam alu Macbooka late 2008 z dołożonym RAMem i perspektywą SSD w niedalekiej przyszłości i zastanawiam się, czy jest sens ruszać się z SL do ML, czy pozostać przy tym co jest. Z systemu jestem zadowolony, ale wiadomo - czasem chce się coś nowego. Zanim wydam te 16€ chciałbym się dowiedzieć czy warto.

Piszcie na jakim ze starszych sprzętów zainstalowaliście ML i jak Wam śmiga. Dzięki!

Pozdrawiam!


System działa całkiem sprawnie (na alu late 2008 o jakim piszesz).
Generalnie nie warto. Jak dla mnie ML nie ma żadnej karty przetargowej wobec SL.
Trochę drobiazgów dodali tu i ówdzie, ale prawda jest taka że teraz mam pomieszane gesty, bezużyteczne Mission Control i Expose (w porównaniu do Spaces i Expose z SL), garść niedziałających już aplikacji, i zew. interface audio który zamiast grać pierdzi (pod SL działał bez problemu).

Póki co zostawiam z czystego lenistwa, ale drugi raz bym nie kupił. W przyszłości możliwe że wrócę do SL.

Pozdrawiam,
L.

#34 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 12 sierpnia 2012 - 23:14

MBP początek 2008 (2,5GHz/4GB ram/1TB dysk radzi sobie nieźle. Lion był beznadziejny. Non stop piłeczka plażowa. 4 razy wracałem do Snow.
Teraz też zrobiłem sobie partycje testową, ale jakoś nie powala na kolana ten system. Jedne rzeczy chodzą szybciej inne wolniej.
Na pewno bardziej się grzeje lapek, niż pod 10.6.8. Najgorsze jest to, że nie działają mi programy FanControl i SMC FanControl.
Macie coś sprawdzonego na podkręcenie wiatraków? Bo system kiepsko zarządza chłodzeniem.


W iStat Menus kontrola nad wentylatorami działa mi bezbłędnie pod ML. W Lionie było różnie (bodajże od 10.7.1 do 10.7.3 nie działała).

iStat Menus, a Mac app by Bjango

14 dni na popróbowanie. Aha… i jeszcze jedno: nie zostałem przez nich opłacony :D

#35 Leonard

Leonard
  • 1 193 postów

Napisano 13 sierpnia 2012 - 22:32

W iStat Menus kontrola nad wentylatorami działa mi bezbłędnie pod ML. W Lionie było różnie (bodajże od 10.7.1 do 10.7.3 nie działała).

iStat Menus, a Mac app by Bjango

14 dni na popróbowanie. Aha… i jeszcze jedno: nie zostałem przez nich opłacony :D


No bez jaj, 16$ za to co smcFanControl pod SL robi za darmo ? Nawet ML jest tańszy, trochę przesada.
Ja zainstalowałem Fan Control, trochę pomaga bo wcześniej włącza wiatrak i wzrost prędkości jest płynny, przez co nie ma nagle 80° C i 6200rpm, ale niestety nie daje manualnej kontroli takiej jak smc.

Swoją drogą smc się odpala i pokazuje na belce, tyle że po wybraniu rpm wiatrak rozkręca się na chwilę i momentalnie zwalnia do prędkości podstawowej, też tak macie ?

Pozdrawiam,
L.

#36 desera_lambada

desera_lambada
  • 53 postów
  • SkądGdynia

Napisano 16 sierpnia 2012 - 08:43

iMac Late 2009, 3.06 C2D 4GB - ML działa od 3 dni, póki co jest szybciej niż na Lionie. Planuję dołożenie 4 GB (powinno być ok).

#37 cesiu111

cesiu111
  • 737 postów
  • SkądRz

Napisano 16 sierpnia 2012 - 08:50

System działa całkiem sprawnie (na alu late 2008 o jakim piszesz).
Generalnie nie warto. Jak dla mnie ML nie ma żadnej karty przetargowej wobec SL.
Trochę drobiazgów dodali tu i ówdzie, ale prawda jest taka że teraz mam pomieszane gesty, bezużyteczne Mission Control i Expose (w porównaniu do Spaces i Expose z SL), garść niedziałających już aplikacji, i zew. interface audio który zamiast grać pierdzi (pod SL działał bez problemu).

Póki co zostawiam z czystego lenistwa, ale drugi raz bym nie kupił. W przyszłości możliwe że wrócę do SL.

Pozdrawiam,
L.


Ja póki co wróciłem do SL. Mam ML na drugiej partycji, ale chęć przebywania w ciszy przezwyciężył nowe dodatki systemu. SL mi jednak działa jak należy, ale jak coś to zawsze mogę włączyć ML, bo miejsca na dysku jeszcze mi nie brakuje i nie wywalam go. Nie żałuję, że kupiłem, ale teraz muszę chyba kupić coś mocniejszego :P. Ogólnie wg mnie system działa bardzo porównywalnie szybko do SL, więc jak nie widać różnicy...

#38 Harrunio

Harrunio
  • 325 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 18 sierpnia 2012 - 16:38

MacBook Pro 15" Mid 2007 (ostatni obsługiwany) C2D 2.4; 2GB DDR2; 8600 GT 256MB. Śmiga aż miło. Przeskoczyłem z SL, na chwile obeną nie odczuwam żadnych zmian, może poza tym że system jest świeży i działa troche szybciej niż stary SL.

#39 mcywinski

mcywinski
  • 16 postów

Napisano 27 sierpnia 2012 - 00:43

U mnie MacBook Mid 2010 C2D 2.4 GHz, 4GB DDR3, GF 320m, również pięknie śmiga. Po problemach z czasem pracy na baterii, 10.8.1 poprawił wydajność. Niestety nie jest to to samo co w przypadku Snow Leoparda, gdzie osiągi na baterii były piękne :( Może 10.8.2 jeszcze poprawi czas pracy na baterii (oby!)

#40 artek8000

artek8000
  • 202 postów

Napisano 27 sierpnia 2012 - 11:28

U mnie MacBook Mid 2010 C2D 2.4 GHz, 4GB DDR3, GF 320m, również pięknie śmiga. Po problemach z czasem pracy na baterii, 10.8.1 poprawił wydajność. Niestety nie jest to to samo co w przypadku Snow Leoparda, gdzie osiągi na baterii były piękne :( Może 10.8.2 jeszcze poprawi czas pracy na baterii (oby!)

a jaki masz (aktualnie) czas pracy na baterii?

#41 mcywinski

mcywinski
  • 16 postów

Napisano 27 sierpnia 2012 - 22:56

Czas skacze, ale ostatnio nieco poniżej 5h mi pokazało. Teraz ok. 4h. Jest lepiej, ale nie tak jak na Snow Leopardzie :( Rozważam powrót do Snow w tej sytuacji.

#42 haakonsen

haakonsen
  • 86 postów
  • SkądKrk, PL

Napisano 08 września 2012 - 20:46

Mam MB Unibody (late 2008) 2.4 GHz, 4GB RAM, dysk HDD przed: komputer odebrany z serwisu (wymiana zalanej klawiatury), na pokładzie Lion. Juz przed oddaniem lubił sobie czasem lagować, głownie za sprawa Safari, uzywałem memory sweeper pro co chwile. Po powrocie z serwisu mialem wrazenie jakby czujniki od temperatury spieprzyli przy montazu bo grał się niemiłosiernie jak nigdy jeszcze od zakupu. po: 10h temu kupiłem Mountain Lion - przyspieszył system, komputer się nie grzeje tak jak na Lion'ie (moge do z powrotem trzymac na kolanach). We wtorek bede miał 8GB, a już teraz czuje, że mi wystarcza jednak 4GB. Jedynie bateria zmieniła status z ok na "wymien wkrótce" :/ a dokładnie rok temu była wymieniona na nową więc powinna śmigać. Ogólnie dla MacBooka alu 5.1 polecam (btw. robiłem update na lion'a, nie clean) PS: Ja miałem ustawiony krótki czas usypiania przez co 3 razy mi sie wylaczyl komp w procesie instalacji i poźniej już siedziałem podczas całego procesu wciskając coś co minute, żeby nie usnął ;) taka rada na przyszłość ;p

#43 bibi

bibi
  • 5 postów
  • SkądToruń

Napisano 17 września 2012 - 10:26

iMac mid 2007 pierwszy alu 24" c2d 2,4 i RD2600 3 GB RAM i standardowy dysk 320GB. Przesiadka ze SL działa pieknie. Jeszcze się nie zagłębiałem w system bo dopiero co zainstalowany (na czysto) ale komputer hibernuje się błyskawicznie w SL trochę to trwało, Poza tym wszystko pięknie na SL iMovie nie chciał mi obrobić pliku 70 GB a na ML wczoraj poszło (ilife08). Pracowałem na 10.4(dostałem z iMAC), 10.5 oraz 10.6 nie kupowałem 10.7 po wielu opiniach ale dłużej nie chciałem już czekać na nowy system i zakupiłem ML i muszę powiedzieć że już 5 letni sprzęt a daje radę z nowym systemem. Pozdrawiam

#44 robgrab

robgrab
  • 1 384 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 18 września 2012 - 13:15

Na MBW2010 z 8gb ram i SSD wszystko pięknie chodzi, lepiej niż na Lion.

#45 thms

thms
  • 160 postów
  • SkądWrocław

Napisano 27 września 2012 - 13:04

MacBook Air (2009), 2,13GHz 2GB ramu + SSD 128 Wszystko działa sprawnie, mimo małej ilości pamięci. System wstaje błyskawicznie (20 sek). Wrażenia z użytkowania bliższe temu co oferował Snow Leopard, nie Lion. Zdecydowanie na plus.

#46 Therioon

Therioon
  • 4 281 postów
  • SkądZ brzucha:)

Napisano 27 września 2012 - 13:09

MacBook Air (2009), 2,13GHz 2GB ramu + SSD 128

Wszystko działa sprawnie, mimo małej ilości pamięci. System wstaje błyskawicznie (20 sek). Wrażenia z użytkowania bliższe temu co oferował Snow Leopard, nie Lion. Zdecydowanie na plus.


Po ostatnim update do liona nie widzę różnicy pomiędzy szybkością mojego starego kompa i nowego
Według mnie poprawili oba systemy

#47 zelmer

zelmer
  • 170 postów

Napisano 30 września 2012 - 12:41

Lion to była pomyłka, dobrze, że dało się anulować transakcję i apple zwróciło mi kasiore. Wczoraj kupiłem z Ciekawości ML - jak by było też źle to bym znowu anulował, ale jest lepiej. Logic pięknie działa, zjada mniej procka a dzsiaj miałem rano miłą niespodziankę - odpalam diablo 3 i... nie dość, że chodzi ciut lepiej to lapek nie grzeje się jak wściekły podczas grania tylko utrzymuje temperaturę około 70st C - na 10.6 dochodziła do 90 :D Dodatkowo od rana mam włączoną "większą wydajość" w preferencjach i... przy przeglądaniu YT i innch flashowy serwisów też się nie grzeje 50 st C to maks! Pewnie chłopaki z Jabca poprawili sterowniki do karty graficznej bo jest spooooory skok wydajności :) ME GUSTA!

#48 iAndrzej

iAndrzej
  • 932 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 30 września 2012 - 12:56

MacBook Air (2009), 2,13GHz 2GB ramu + SSD 128

Wszystko działa sprawnie, mimo małej ilości pamięci. System wstaje błyskawicznie (20 sek). Wrażenia z użytkowania bliższe temu co oferował Snow Leopard, nie Lion. Zdecydowanie na plus.


Jest szansa aby w tym modelu zainstalować ML z przygotowanego pendriva? Chodzi mi o czystą instalację
Mam coś takiego przygotowanego i nie idzie aby ruszył start przy użyciu klawisza "alt".
Może lekka podpowiedź.

#49 foros-e23396efe1

foros-e23396efe1
  • 50 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 05 października 2012 - 00:56

Mountain Lion na MBP 13" MID 2010 2,66 Core 2 Duo, 8 GB RAM Czy ktoś z Was może opisać działanie (szybkość, bateria, użycie CPU, temperatury, stabilność) ML na MBP 13" MID 2010 2,66 Core 2 Duo, 8 GB RAM, 320 HDD? Chciałbym wykonać upgrade ze Snow Leoparda, ale nie znalazłem ani na tym forum, ani na forach zagranicznych opinii jak ten model poradzi sobie z ML. Rozwiązanie typu "spróbuj" nie wchodzi w grę, bo nie będę mógł zrobić downgrade do Snow Leoparda. Proszę o pomoc.

#50 andmisz

andmisz
  • 77 postów

Napisano 05 października 2012 - 01:06

Mam nawet słabszy model, z Core 2 Duo 2,26 GHz (ale "2", nie wiem, czy w powyższej wypowiedzi to przeoczenie, czy to pierwsza seria "Core"), 8 GB RAM. Po instalacji Mountain Lion to całkiem inny komputer, zrobiła się rakieta (no i mam iMessage :D). Mam jednak dysk SSD i nawet przy Snow Leopardzie system odpalał się jakieś kilkanaście sekund od włączenia, więc tragedii nie było. Teraz razem z logowaniem mam gotowy system poniżej 10 sekund.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych