Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

ML na starszych (obsługiwanych) komputerach


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
99 odpowiedzi w tym temacie

#1 cesiu111

cesiu111
  • 737 postów
  • SkądRz

Napisano 28 lipca 2012 - 18:53

Witam, chciałbym się dowiedzieć, czy ktoś z Was zainstalował już ML na starszym sprzęcie. Jeżeli tak, to jak Wam nowy system działa? Sam mam alu Macbooka late 2008 z dołożonym RAMem i perspektywą SSD w niedalekiej przyszłości i zastanawiam się, czy jest sens ruszać się z SL do ML, czy pozostać przy tym co jest. Z systemu jestem zadowolony, ale wiadomo - czasem chce się coś nowego. Zanim wydam te 16€ chciałbym się dowiedzieć czy warto. Piszcie na jakim ze starszych sprzętów zainstalowaliście ML i jak Wam śmiga. Dzięki! Pozdrawiam!

#2 ArieLoOo

ArieLoOo
  • 304 postów
  • SkądTczew, Poland

Napisano 28 lipca 2012 - 21:52

ja kupiłem ML i staram się uruchomić ML na moim poczciwym MB 3.1 (c2d z x3100) - kombinacje alpejskie, ale dać się musi, ale póki co mi nie idzie. jak ktoś robi to samo to proszę pisać.

#3 renqien

renqien

    Koniec...


  • 20 740 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 28 lipca 2012 - 21:57

Nie nie nie, nie będziemy na forum łamać licencji. Wątek dotyczy sprzętów obsługiwanych przez ML i tego się trzymajmy.

Czyli, żeby była jasność, piszemy tylko o komputerach, którym przysługuje oficjalnie ML, a są po prostu starsze, w słabszej konfiguracji.

#4 cesiu111

cesiu111
  • 737 postów
  • SkądRz

Napisano 29 lipca 2012 - 08:00

Troche może niejasno się wyraziłem. Chodzi mi wyraźnie o komputery oficjalnie wspierane przez Apple. Po prostu jestem ciekaw jak poradzą sobie z nowym systemem. Proszę nie pisać w temacie o próbach uruchomienia systemu na starszych urządzeniach, których nie ma na liście wspieranego sprzętu. Takie posty sam będę zgłaszał do moderacji!

Dziękuję i proszę o pomoc

#5 Deleted-63c21db09a

Deleted-63c21db09a
  • 4 139 postów
  • Płeć:

Napisano 29 lipca 2012 - 08:09

iMac 24 late 2008, 4GB, SSD zamiast SD. Działa pięknie, szybciej niż Lion.

#6 wieslawo

wieslawo
  • 3 698 postów
  • SkądL-no/P-ń

Napisano 29 lipca 2012 - 09:48

raczej warto, gdy to możliwe, zrobić odniesienie w stosunku do Snow Leoparda, który z ostatnich systemów jest jakimś wyznacznikiem stabilności i szybkości działania. Oczywiście znajdą się osoby zadowolone z Liona, ale znajdzie się wielu, którzy narzekali na ten system. Bardzo niewiele jest osób, które narzekałyby na stabilność i szybkość działania Snow Leoparda.

#7 grabka

grabka
  • 184 postów

Napisano 29 lipca 2012 - 11:42

@renqien "Łamanie licencji"? Możesz wskazać mi punkt licencji, który ewentualnie mógłbym złamać w taki sposób? Apple, niegdyś znane z długiego czasu życia swoich produktów, od jakiegoś czasu konsekwentnie wprowadza politykę wyciskiwania pieniędzy ze swoich klientów. Pierwsza wersja iPada straciła wsparcie po niecałych dwóch latach życia! Mountain Lion nie chodzi na starszym sprzęcie tylko dlatego, że zdecydowano się nie przepisywać sterowników na starsze karty graficzne. Ot, jest pretekst, aby zmusić klienta do zakupu.

#8 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 29 lipca 2012 - 11:50

iMac early 2009 z 4GB RAM - śmiga bardzo fajnie. Dużo lepiej niż Lion

#9 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 29 lipca 2012 - 14:27

MBP początek 2008 (2,5GHz/4GB ram/1TB dysk radzi sobie nieźle. Lion był beznadziejny. Non stop piłeczka plażowa. 4 razy wracałem do Snow. Teraz też zrobiłem sobie partycje testową, ale jakoś nie powala na kolana ten system. Jedne rzeczy chodzą szybciej inne wolniej. Na pewno bardziej się grzeje lapek, niż pod 10.6.8. Najgorsze jest to, że nie działają mi programy FanControl i SMC FanControl. Macie coś sprawdzonego na podkręcenie wiatraków? Bo system kiepsko zarządza chłodzeniem.

#10 cesiu111

cesiu111
  • 737 postów
  • SkądRz

Napisano 29 lipca 2012 - 19:20

Dzięki za odpowiedzi.

Najbardziej chodziło mi o porównanie właśnie do Snow Leoparda, bo to z niego chciałbym się przenieść.
Iro mógłbyś coś więcej od siebie napisać? Co działa szybciej, co wolniej, jaka różnica w temperaturze
(jeżeli jesteś w stanie to odczytać), jak z baterią.

Czyli wszystko w ogóle i szczególe. Bardzo byłbym wdzięczny za takie małe porównanie.
No, ale skoro programy do wiatraków nie działają, to chyba na razie nie ruszam się z SL,
bo podejrzewam, że będzie wiało...

#11 b20308a490

b20308a490
  • 239 postów

Napisano 29 lipca 2012 - 19:41

Cześć! Ja zainstalowałem ML na iMac 20" z początku 2008 i jestem bardzo zadowolony. Przede wszystkim system działa szybciej, szybciej się też uruchamia. Robiłem upadate (odkąd kupiłem komputer - ponad 4 lata temu - nigdy nie robiłem tak zwanej czystej instalacji), a przed i po naprawiłem uprawnienia. Jestem bardzo zadowolony z ML, chociaż porównując czas instalacji na iMac instalował się ok 70-80 min (4GB RAM, 2.66 GHz, 320GB dysk) a na MacBook Air 11" (środek 2011) zaledwie kilkanaście minut i tam to dopiero śmiga (jak Tiger za starych dobrych czasów).

#12 konole

konole
  • 412 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 29 lipca 2012 - 19:44

MacBook Late 2008, 2.0Ghz, dołożony RAM (obecnie 4GB) ML chodzi bardzo dobrze, nie powodów do obaw (głównie pracuję przy webdev, nie wiem jak obróbka zdjęć, grafika itd.)

#13 cesiu111

cesiu111
  • 737 postów
  • SkądRz

Napisano 29 lipca 2012 - 21:43

Mrower właśnie z tego co czytam w różnych komentarzach, to ludzie są zadowoleni nawet po apdejcie.
Wcześniej (Lion) raczej podpowiadali, żeby instalować na czysto dla pewności. To mi się podoba :)

Konole na jakim dysku śmigasz? Na normalnym HDD, czy SSD? widzę, że mamy raczej tę samą konfigurację,
więc czy mógłbyś napisać coś więcej od siebie - temperatury w idle'u i przy pracy, czas pracy na baterii itp.?

Chyba się wstrzymam parę dni, żeby poczytać trochę komentarzy i jak będzie OK, to kupuję i instaluję :)

#14 RiQ

RiQ

  • 2 567 postów
  • SkądWrocław

Napisano 29 lipca 2012 - 21:50

iMac early 2008 - chodzi równie dobrze jak SL o ile nie szybciej - ciężko to stwierdzić bo nie pracuję ze stoperem, ale jeśli mnie nie mierzi to znaczy że jest OK.

#15 vinci

vinci
  • 2 693 postów
  • SkądPoznań

Napisano 29 lipca 2012 - 22:05

MBP late 2008, wersja z prockiem C2D 2,53GHz 6MB cache, GF 9600M GT 512MB, 8GB RAM i dyskiem 500GB 7200rpm - system działa bardzo szybko i żwawo. Zainstalowałem jako update a system mam dosyć zaśmiecony ;)

#16 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 30 lipca 2012 - 08:01

Mrower właśnie z tego co czytam w różnych komentarzach, to ludzie są zadowoleni nawet po apdejcie.
Wcześniej (Lion) raczej podpowiadali, żeby instalować na czysto dla pewności. To mi się podoba :)

Konole na jakim dysku śmigasz? Na normalnym HDD, czy SSD? widzę, że mamy raczej tę samą konfigurację,
więc czy mógłbyś napisać coś więcej od siebie - temperatury w idle'u i przy pracy, czas pracy na baterii itp.?

Chyba się wstrzymam parę dni, żeby poczytać trochę komentarzy i jak będzie OK, to kupuję i instaluję :)


System jest tani, więc spokojnie możesz kupić.
Trochę będzie przepraw z gestami, bo są inne.
Ja ponieważ poruszam się pomiędzy różnymi komputerami (XP, W7, Snow) ustawiłem je pod siebie. Szczególnie przewijanie musiałem ustawić na standardowe, bo inaczej przy tak częstych przesiadkach w mózgu się lasowało.
Nadal wkurza mnie to, że nie mogę trzymać mojego MBP na kolanach, bo parzy. Wtedy przesiadam się na moją stacjonarkę gdzie mam chłodno i cicho. :D
Nigdy nie korzystałem z rozwiązań Apple, bo nie są uniwersalne i działają tylko pod OSX, więc trudno mi cokolwiek o tym pisać. Nie korzystam z iTunes, QT, Safari, Mail, iCloud, więc jak dla mnie zmiany są tylko kosmetyczne, ale niestety muszę poznawać nowe systemy. Liona pominąłem, jak Vistę bo oba nie były warte uwagi.
ML zdecydowanie jest bardziej dopracowany od poprzednika, ciekawe tylko jak będę robił updaty w miejscach, gdzie maki nie mają dostępu do internetu. Na razie muszę sprawdzić kompatybilność ze starym oprogramowaniem, bo od tego uzależniam wymianę systemu na nowy.

#17 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 30 lipca 2012 - 10:05

ML zdecydowanie jest bardziej dopracowany od poprzednika, ciekawe tylko jak będę robił updaty w miejscach, gdzie maki nie mają dostępu do internetu. Na razie muszę sprawdzić kompatybilność ze starym oprogramowaniem, bo od tego uzależniam wymianę systemu na nowy.

To mnie ciekawi najbardziej, bo duże firmy i nawet te małe, w których jest po kilkanaście Maków, używały zawsze Combo Update.
Nie wyobrażam sobie, żeby firma na 40 maków, robiła update przez neta, bo się nie da. W takich firmach update musi być zrobiony na następny dzień roboczy u wszystkich, a tylko dział techniczny ma do tego prawo. Jak wiemy w OSX konta są sieciowe, ale system jest lokalny, przez co, nie wyobrażam sobie ogromu pracy działów technicznych, jak Apple nie będzie wydawać Combo Update.

#18 Łukasz Ignacyk

Łukasz Ignacyk
  • 4 943 postów
  • SkądKraków, PL

Napisano 30 lipca 2012 - 10:09

"Łamanie licencji"? Możesz wskazać mi punkt licencji, który ewentualnie mógłbym złamać w taki sposób?

Ten o ingerowaniu w system, np. w celu uruchomienia na nieobsługiwanym Maku.

#19 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 806 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 30 lipca 2012 - 18:44

Iro, Virgin: jest obok temat rzeka o 'ogólnych opiniach', nie wypisujcie ich proszę wszędzie gdzie się tylko da.

#20 cesiu111

cesiu111
  • 737 postów
  • SkądRz

Napisano 30 lipca 2012 - 19:06

Kupiłem, zassałem, install na drugiej partycji(tak dla pewności) i wszystko ok :) Wszystko już poustawiane pod siebie.
Komputer się bardziej grzeje. Ogólnie temperatura faluje bardziej niż na SL. Wystarczy coś kliknąć i już 5 st. w górę.

ftpd właściwie to ja prosiłem ludzi, żeby pisali jak działa ten system na słabszych (starszych) maszynach,
a skoro jest to zebrane w jednym miejscu, to łatwiej będzie innym znaleźć opinie o działaniu ML na tych sprzętach.
Może ktoś się waha tak jak ja, wtedy zaglądnie tutaj i będzie wiedział co i jak.

Dzięki wszystkim za pomoc

#21 iAndrzej

iAndrzej
  • 932 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 30 lipca 2012 - 19:17

Panowie w związku z wątkiem a la stary sprzęt. Mam MBA z roku 2010 2,13 C2C w ramem 2GB. Jak wiemy nic tam już nie rozszerzę. Jak czytam Wasze wypowiedzi to mimo że każdy z Was ma stary/dobry sprzęt to macie więcej niż owe 2GB pamięci ram niż mój MBA2010. Tak więc mimo że mój MBA znajduje się na owej "szczęśliwej" liście laptopów które mogą skorzystać z aktualizacji do ML to czy jest to sens? Czy owe 2GB ramu nie "zatkają" tego laptopa? Wiem że ma SSD ale sądzę że jednak ilość ram jest ważna. Więc 2GB ramu to opłaca się przesiadać z SL na ML?

#22 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 806 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 30 lipca 2012 - 19:18

Mieli pisać, jak działa, a nie co o nim sądzą.

#23 iAndrzej

iAndrzej
  • 932 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 30 lipca 2012 - 19:22

wybacz ftpd ale skorzystałem z okazji.
Odpisywałem na posta przed Twoim. // ftpd
MBA jest mojej żony i jak coś spieprzę to będę miał tzw ciche dni do emerytury

Przy okazji, jak już edytuję: zacznij, proszę, szanować regulamin i pisać poprawnie.

#24 paiczi

paiczi
  • 274 postów
  • Skądpomorze

Napisano 01 sierpnia 2012 - 23:17

imac mid 2010. przesiadka ze SL na ML updatem. Na 10.8 chodzi świetnie,wydaje mi się że jednak szybciej i stabilniej niż Snow. A Safari 6.0 to teraz niemalże niczym bugatti veyron wśród przeglądarek :) warto

#25 Filip Rychlik

Filip Rychlik

    aka felippe




  • 2 928 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 02 sierpnia 2012 - 22:47

To mnie ciekawi najbardziej, bo duże firmy i nawet te małe, w których jest po kilkanaście Maków, używały zawsze Combo Update.
Nie wyobrażam sobie, żeby firma na 40 maków, robiła update przez neta, bo się nie da. W takich firmach update musi być zrobiony na następny dzień roboczy u wszystkich, a tylko dział techniczny ma do tego prawo. Jak wiemy w OSX konta są sieciowe, ale system jest lokalny, przez co, nie wyobrażam sobie ogromu pracy działów technicznych, jak Apple nie będzie wydawać Combo Update.


Dlatego warto zainwestować w Maca Mini Server + Pegasus i na nim postawić usługi sieciowe łącznie z serwerem aktualizacji.
Zaleta - tylko na serwer są ściągane wszystkie aktualizacje, co minimalizuje ruch w sieci przy aktualizacjach systemu i aplikacji od Apple. Wdrożyłem to w kilku firmach i działa bardzo sprawnie. Można nawet ustawić tak, że nie ma potrzeby autoryzacji po Open Directory




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych