Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Spis efektów Mac OSX


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
134 odpowiedzi w tym temacie

#1 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 15 lipca 2007 - 21:26

W związku z coraz liczniej pojawiającymi się to tu to tam wątkami typu "czy przypadkiem wiecie że jak... to tak... " Czyli zachwytem nowych użytkowników nad efektownością systemu postanowiłem zorganizować spis efektów. Proszę podporządkowywać się schematowi:

nazwa, krótki opis, zastosowanie praktyczne



Jako że wypada żebym to ja od czegoś zaczął:

Hide/ Hide others
Jabłko+H
Jabłko+alt+H
Jabłko+alt klik w dowolne okno aplikacji/ ikonę dock itp

Skróty te umożliwiają ukrycie aplikacji zależnie od potrzeb, raz akurat używanej aplikacji, raz aplikacji nie używanych itp...

expose standardowo F9/F10/F11
pozwala na odkrycie wszystkich aktywnych okien danej aplikacji, okien wszystkich aplikacji, ukrycie wszystkich okien poza finderem

Teraz mały myk:
piszemy mail, klikamy F11 łapiemy plik z desktopu, znów klikamy f11 i po ponownym zsunięciu okien wrzucamy plik jako załącznik mail- podobnie działa jabłko Tab.


Efekty expose zwalnia Shift
  • altcomputing, Blade__ i jarecki lubią to

#2 gizmo3800

gizmo3800
  • 1 906 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 15 lipca 2007 - 21:30

jablko+alt+d chowa docka F14,F15 regulacja jasnosci jablko+alt+esc force quit (wymus koniec) jablko+F full screen jablko+alt+eject (imac) uspienie jablko+shift+3 screen shot (+4 screen shot okna) wg mnie swietny watek

#3 marczynski

marczynski


  • 1 688 postów
  • SkądKonskie, Poland

Napisano 15 lipca 2007 - 21:31

Jabłko+Esc = FrontRow ;-)
  • reRESERVEDFX lubi to

#4 Krzysiek

Krzysiek
  • 4 184 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 15 lipca 2007 - 21:31


Teraz mały myk:
piszemy mail, klikamy F11 łapiemy plik z desktopu, znów klikamy f11 i po ponownym zsunięciu okien wrzucamy plik jako załącznik mail- podobnie działa jabłuko Tab.


Efekty expose zwalnia Shift


ja juz o tym wspomniałeś to polecam sobie rozsuwanie okienek ustawić jako "hot corner" w preferencjach. ja mam ustawiony prawy górny, mi jakoś tak wygodniej :)

#5 woocash

woocash
  • 1 624 postów

Napisano 15 lipca 2007 - 22:51

Japco + kliknięcie na dowolnej aplikacji w docku, albo kliknięcie na wynik w wyszukiwaniu spotlight - otwarcie katalogu ze znalezionym plikiem lub aplikacją
  • chris.zurada lubi to

#6 dzidah

dzidah
  • 17 postów

Napisano 16 lipca 2007 - 01:23

witam . ja mam skleroze wiec podam tylko : ctrl+alt+jablko+8 odwraca kolory (negatyw) ctrl+scroll - mozna zrobic zblizenie dowolnej czesci ekranu jablko+1 lub 2 lub 3 zmienia rozmiar okien w niektorych aplikacjach (quick time, vlc itp.) jak sobie cos przypomne to dopisze...

#7 ClassicGOD

ClassicGOD
  • 1 643 postów
  • SkądTychy

Napisano 16 lipca 2007 - 08:14

ALT + F1 lub F2 otwiera panel preferencji wyswietlacza ALT + F3 lub F4 lub F5 otwiera panel preferencji dzwieku

#8 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 16 lipca 2007 - 08:20

ALT + F1 lub F2 otwiera panel preferencji wyswietlacza
ALT + F3 lub F4 lub F5 otwiera panel preferencji dzwieku


To nie jest alt+Fx tylko alt+ rozjaśnianie ściszanie itp- te klawisze funkcyjne mają podwójne zadania po wciśnięciu Fn działają jako Fx i można je przypisywać jako skróty różnych programów
za pomocą programu spark i
za pomocą system preferences/keyboard&maus/keyboard shortcuts

#9 ClassicGOD

ClassicGOD
  • 1 643 postów
  • SkądTychy

Napisano 16 lipca 2007 - 08:51

To nie jest alt+Fx tylko alt+ rozjaśnianie ściszanie itp- te klawisze funkcyjne mają podwójne zadania po wciśnięciu Fn działają jako Fx i można je przypisywać jako skróty różnych programów za pomocą programu spark
za pomocą system preferences/keyboard&maus/keyboard shortcuts


Wiem - gdyby mi chodzilo o wlasciwe F1 napisal bym ALT+Fn+F1

#10 catseye

catseye
  • 215 postów
  • SkądKrakow/Żory

Napisano 16 lipca 2007 - 09:50

czesc, wciśnięcie jabłka umożliwia przesuwanie nieaktywnego okna znajdującego się gdzieś pod spodem bez wywoływania go na "pierwszy plan" (oczywiście klikamy i przesuwamy z wciśniętym jabłkiem) tyle tak na szybko pzdr

#11 Falcon

Falcon
  • 639 postów
  • SkądKraków

Napisano 16 lipca 2007 - 09:53

Jablko+Ctrl+D - po najechaniu kursorem na jakies wyraz, system wyswietla nam slownikowa definicje danego slowa. Alt + klik na zakladke w inspektorze niektorych aplikacji, otwiera ja w osobnym oknie - bardzo przydatne np. w Pages.
  • catseye lubi to

#12 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 16 lipca 2007 - 09:55

kiedy z wciśniętym jabłkiem klikniemy na środek beli niektórych aplikacji pojawi nam się lista folderów/stron itp nadrzędnych- to napewno pamiętają wszyscy klasikowcy
Dołączona grafika

#13 mauma

mauma
  • 225 postów

Napisano 16 lipca 2007 - 13:11

Shift + klik na separator w docku pozwala go przesuwać na lewą lub prawą stronę Potrójne kliknięcie zaznacza inetresujacy nas, cały akapit w tekście

#14 MacGyver

MacGyver
  • 1 263 postów

Napisano 16 lipca 2007 - 15:18

ctri+japko+eject=restart. Stosujemy rozważnie, bo nie pojawia się żadne okno dialogowe. Odpowiednik Ctrl+Alt+Del z Windows.

#15 Witos

Witos
  • 4 400 postów

Napisano 16 lipca 2007 - 16:01

ctri+japko+eject=restart.

Stosujemy rozważnie, bo nie pojawia się żadne okno dialogowe.
Odpowiednik Ctrl+Alt+Del z Windows.

Odpowiednikiem Ctrl+Alt+Del z Windows jest ctrl+esc, to daje okno dialogowe z wyborem.

#16 mauma

mauma
  • 225 postów

Napisano 16 lipca 2007 - 17:48

ctrl+esc nie daje nic

#17 zbonio

zbonio
  • 152 postów
  • SkądJózefosław

Napisano 16 lipca 2007 - 17:52

a moze chodzi o: alt+japco+esc okno dialogowe z wyborem to: ctrl+eject

#18 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 16 lipca 2007 - 23:45

a moze chodzi o: alt+japco+esc

okno dialogowe z wyborem to: ctrl+eject


w laptopach również pod guzikiem włącz/wyłącz- by forsownie wyłączyć komputer należy przytrzymać ten guzik ok 10 sek
po wyświetlenia okna wyłączania komputera klawisze S i R kolejno usypiają i restartują komputer enter wyłącza a esc anuluje operację.

Podczas zamykania dokumnetu, czy innego pliku komputer pyta nas czy zachować czy nie zachować zmiany enter powoduje zachowanie zmian a jabłko+D odpowiada funkcji "don't save"

#19 Witos

Witos
  • 4 400 postów

Napisano 17 lipca 2007 - 00:04

ctrl+esc nie daje nic

Kurczę pomyliłem sorki się ctrl+eject oczywiście a nie esc ;)

#20 Hex

Hex
  • 2 660 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 17 lipca 2007 - 00:20

ctrl+F2 Menu Findera bez myszki ctrl+F3 Dock bez myszki Jeżeli komuś nie działa, aktywacja ctrl+F1

#21 mauma

mauma
  • 225 postów

Napisano 17 lipca 2007 - 00:50

Wciśnięcie klawisza i podczas trwania slideshow pokazuje indeks wszystkich zdjęć, po czym należy wybrać nas interesujące i wcisnąć enter

#22 zbonio

zbonio
  • 152 postów
  • SkądJózefosław

Napisano 17 lipca 2007 - 06:30

...po wyświetleniu okna wyłączania komputera klawisze S i R kolejno usypiają i restartują komputer enter wyłącza a esc anuluje operację.

Podczas zamykania dokumnetu, czy innego pliku komputer pyta nas czy zachować czy nie zachować zmiany enter powoduje zachowanie zmian a jabłko+D odpowiada funkcji "don't save"


Dodam tylko: "Cancel" w oknach dialogowych to jabłko+kropka.

#23 AVALON

AVALON
  • 465 postów
  • SkądUK

Napisano 17 lipca 2007 - 06:40

Japco + i = wysyła całą stronę z Safari mailem Zaznacz text w Safari po czym w Menu klik na Services - TextEdit - New Window Containning Selection = otwiera skopiowany text w TextEdit Przesuń plik na iconę Maila w Docku i masz załącznik wrzucony do maila Thats all folks.

#24 eazyone

eazyone
  • 447 postów

Napisano 17 lipca 2007 - 11:15

Podczas zamykania dokumnetu, czy innego pliku komputer pyta nas czy zachować czy nie zachować zmiany enter powoduje zachowanie zmian a jabłko+D odpowiada funkcji "don't save"


Albo wystarczy wcisnąć:

Spacja - nie zapisuje
Enter - zapisuje

#25 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 17 lipca 2007 - 11:22

W polskich programach jest guzik "Nie zapisuj" i wtedy bez klikania można wcisnąć jabłko+N




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych