

Co sądzicie na temat rezygnacji Apple z napędów optycznych w macbook'ach ?
#76
Napisano 19 marca 2012 - 10:45

#77
Napisano 19 marca 2012 - 10:50
#78
Napisano 19 marca 2012 - 11:34
#79
Napisano 19 marca 2012 - 12:17
#80
Napisano 19 marca 2012 - 12:25
Mamy XXI wiek i dystrybucje programów są albo w formie tylko cyfrowej albo w cyfrowej i fizycznej. Zawsze lepiej pobrać ostatnią wersje ze strony producenta niż instalować oprogramowanie z płyt na których bardzo często jest ono out-of-date zanim do Ciebie dotrze. Co z kolei mimo wszystko sprowadza się do instalacji aktualizacji z Internetu. Chyba nie trudno dostrzec tu zbędny krok.
#81
Napisano 19 marca 2012 - 12:33

#82
Napisano 19 marca 2012 - 12:56
Jak dla mnie w komputerach mobilnych liczy się mobilność , więc zastąpienie CD większym dyskiem , bateria , czy może dodatkowymi portami było by czymś oczekiwanym w obecnych czasach CD-napęd podłączany pod USB to już nie tak ogromny koszt. W moim służbowym ThinkPadzie zamieniłem napęd CD na dodatkową baterie /zamiennie z dyskiem dodatkowym. Zyskałem przestrzeń dyskową i czas pracy na baterii i to było dla mnie istotne ..... wszytko kwestią gustu i potrzeby jednym jest CD niezbędne innym kompletnie nie przydatne... choć ruch w kierunku pozbycia się CD oceniam z własnej perspektywy jako bardzo dobry ... ale to moje zdanie
No tak... tylko że w ThinkPadzie nie tracisz możliwości korzystania z napędu i to jest IMHO genialne rozwiązanie.
Wsuwasz w zatokę to, co potrzebujesz - dysk, baterię, napęd optyczny, lub nawet w razie potrzeby możesz flopa...

Nawet, jeśli korzystasz z czegoś "raz na ruski rok".
Więc jak się chce, to się da, nieprawdaż???
Pozdrówka!
#83
Napisano 19 marca 2012 - 13:39
#84
Napisano 19 marca 2012 - 14:31

@rybak-17
Sorry, ale niemożliwe jest, aby płyta CD/DVD/BD sama z siebie się zepsuła. Jak sam ją porysowałeś to co się dziwisz?

#85
Napisano 19 marca 2012 - 14:36
#86
Napisano 19 marca 2012 - 14:37

Znam spokojnie z 5 przypadków, kiedy te pendrive zawiodły. A te osoby straciły swoje dane bezpowrotnie. (Z drugiej strony OCZ to g*n* nie firma), ale tak jak mówię nie ma opcji aby płyta CD/DVD się rozleciała sama. Nie ma możliwości.
#87
Napisano 19 marca 2012 - 14:39
W takim razie dlaczego zaleca się, aby co kilka lat przegrywać wszystkie nagrywalne płyty z danymi?@rybak-17
Sorry, ale niemożliwe jest, aby płyta CD/DVD/BD sama z siebie się zepsuła. Jak sam ją porysowałeś to co się dziwisz?
#88
Napisano 19 marca 2012 - 15:01
Pozatym jeżeli dla Was chińską tandetą jest pendrive OCZ za ponad 300 zł to Gratuluję
Znam spokojnie z 5 przypadków, kiedy te pendrive zawiodły. A te osoby straciły swoje dane bezpowrotnie. (Z drugiej strony OCZ to g*n* nie firma), ale tak jak mówię nie ma opcji aby płyta CD/DVD się rozleciała sama. Nie ma możliwości.
Proszę bardzo (za wikipedią)
Cyanine dye CD-Rs were the earliest ones developed, and their formulation is patented by Taiyo Yuden. CD-Rs based on this dye are mostly green in color. The earlier models were very chemically unstable and this made cyanine based discs unsuitable for archival use; they could fade and become unreadable in a few years. Many manufacturers like Taiyo Yuden use proprietary chemical additives to make more stable cyanine discs ("metal stabilized Cyanine", "Super Cyanine"). Older cyanine dye based CD-Rs, as well as all the hybrid dyes based on cyanine, were very sensitive to UV-rays and could have become unreadable after only a few days if they were exposed to direct sunlight. Although the additives used have made cyanine more stable, it is still the most sensitive of the dyes in UV rays (showing signs of degradation within a week of direct sunlight exposure). A common mistake users make is to leave the CD-Rs with the "clear" (recording) surface upwards, in order to protect it from scratches, as this lets the sun hit the recording surface directly.
Phthalocyanine dye CD-Rs are usually silver, gold or light green. The patents on phthalocyanine CD-Rs are held by Mitsui and Ciba Specialty Chemicals. Phthalocyanine is a natively stable dye (has no need for stabilizers) and CD-Rs based on this are often given a rated lifetime of hundreds of years. Unlike cyanine, phthalocyanine is more resistant to UV rays and CD-Rs based on this dye show signs of degradation only after two weeks of direct sunlight exposure. However, phthalocyanine is more sensitive than cyanine to writing laser power calibration, meaning that the power level used by the writing laser has to be more accurately adjusted for the disc in order to get a good recording; this may erode the benefits of dye stability, as marginally written discs (with higher correctable error rates) will lose data (i.e. have uncorrectable errors) after less dye degradation than well written discs (with lower correctable error rates).
Azo dye CD-Rs are dark blue in color, and their formulation is patented by Mitsubishi Chemical Corporation. Azo dye is also chemically stable, and Azo CD-Rs are typically rated with a lifetime of decades. Azo is the most resistant dye against UV rays and begins to degrade only after the third or fourth week of direct sunlight exposure. More modern implementations of this kind of dye include Super Azo which is not as deep blue as the earlier Metal Azo. This change of composition was necessary in order to achieve faster writing speeds.
Mi po kilku latach wiele tańszych (zielonych) płyt, przechowywanych w cieniu, przestało działać (niedawno robiłem w tym temacie wiosenne porządki). Jak widać z powyższych tekstów, co tańsze płyty wystarczy zostawić na biurku na słońcu na kilka dni, żeby je zniszczyć.
#89
Napisano 19 marca 2012 - 15:07
#90
Napisano 19 marca 2012 - 15:09
Jak zwykle podnoszone są argumenty, że "rynek pro", nie może się obejść bez fizycznych nośników. Otóż - to mityczne "pro" stanowią wszyscy, którzy korzystają z komputera w celach zarobkowych - i nie ważne czy ktoś pisze książki, robi zdjęcia, produkuje filmy, prowadzi sklep, jest muzykiem, prawnikiem czy księgową. I nie ważne czy jest jest dobrym czy słabym pisarzem, fotografem, filmowcem, handlowcem, muzykiem, prawnikiem czy księgową. Niestety jakość nie określa tego czy ktoś jest "pro" czy nie. Określa jedynie czy ktoś czerpie zyski z danego narzędzia. Komputerowym użytkownikiem "pro" będzie zarówno programista, jak i magazynier ; taksówkarz prowadzący własną księgowość jak i grafik. Ten znakomity grafik i ten bez talentu - ten z wieloletnim doświadczeniem i ten początkujący. Oni wszyscy; my wszyscy - zarabiamy za pomocą komputera i to jest to mityczne pro.
Nie ma to nic wspólnego z potrzebą lub brakiem potrzeby posiadania napędu wbudowanego w komputer.
Ja w pracy obecnie (i to się zmieniło w przeciągu ok 2 ostatnich lat) niemal w ogóle nie korzystam z napędu. Raz na 2-3 miesiące pojawia się klient, który chce materiał nagrany na płycie. Reszta moich klientów korzysta już z elektronicznych form - po prostu przesyłam im moją pracę na jakiś serwer. Dlatego, w moim przypadku, wystarczy napęd przenośny na USB - jak pisałem wcześniej, tania nagrywarka DVD Samsunga spełnia to zadanie znakomicie. W terenie zyskałem odrobinę lżejszy komputer (bo tej nagrywarki nie noszę ze sobą - chyba, że w bardzo sporadycznych przypadkach: w ostatnim roku ze dwa razy). W domu - nie ma, dla mnie, znaczenia czy napęd będzie wbudowany w komputerze, czy też będzie zewnętrzny.
A co w przypadku użytkowników wykorzystujących komputer tylko lub również w domu - do zabawy (tak zwane "nie pro":)? Taka sama sytuacja - jedni potrzebują, inni nie. Większość jednak tak, bo każdy ma lub kupuję czasem płytę z muzyką lub filmem.
W domowych warunkach dedykowany sprzęt wideo i audio są znacznie wygodniejsze i dają często większą przyjemność niż korzystanie z komputera, by słuchać muzyki lub oglądać filmy. Oczywiście - czasem każdy miłośnik muzyki i filmów musi sobie nagrać kopię do samochodu, zripować płytę lub film do kompa, by z komputera lub innego przenośnego urządzenia posłuchać lub pooglądać. I wtedy napęd jest potrzebny. i to niemal każdy ma takie potrzeby. Ale to się dzieje w domu. Dlatego imho wybór pomiędzy zewnętrznym lub wewnętrznym napędem w domu, nie ma wielkie znaczenia.
- właśnie apple wtedy i teraz zmienia formy dystrybucji treści - w tym softu. Nie ma bardziej prężnej i oddziaływającej na masowy rynek firmy niż pple. Zamiast fizycznych nośników - zasoby sieciowe. Obojętnie czy przez App store czy iTunes store czy inny wynalazek Apple. Może prosto ze strony producenta softu - np. Adobe, czy też prosto od producenta filmu lub muzyki.Co innego Napęd dyskietek a co innego napęd cd. Zastąpienie dyskietek było przełomem... Ale Apple samo z
Siebie nie zrewoluckonizuje świata. I co? Myślisz, że jak Apple usunie naped dvd to juz nie bedzie plyt cd dvd bd?
Sorry ale dla mnie to jest uwstecznienie bo nie otrzymujemy nic wzamian.
Przykład Readera o napędzie FDD jest według mnie jak najbardziej zasadny. Dotyczy bowiem dystrybucji danych w tym softu i rezygnacji przez Apple z jednej z tych form (a obecnie w ogóle zastąpienie fizycznych nośników tym, co możemy ściągać z netu).
Ja z płyt CD do słuchania muzyki nie zrezygnuję prędko. Bo mam sporą kolekcję muzyczną na płytach, przyzwoity sprzęt do słuchania w domu. Często kupuję też soft na nośnikach fizycznych, choć akurat w tym przypadku nie miałbym żadnych problemów, żeby kupić to, co potrzebuję on-line. Jeśli już wspominamy produkty adobiego - mają swój sklep. Dla tych, którzy chcą kupić on-line, a nie mają europejskiego numeru identyfikacji podatkowej i chcą odliczyć VAT - można kupić adobiego w formie elektronicznej w cortlandzie czy wielu innych sklepach w Polsce. Tak samo z innymi producentami softu.
Elektroniczna dystrybucja to jest przyszłość. To nie uwstecznienie, jak sugeruje Michx, tylko właśnie postęp.
Michx - mnie będzie żal fizycznych nośników przy muzyce, czasem przy filmach. Przy sofcie - absolutnie nie. Żal - to nostalgia. Ale nic poza tym. Przyzwyczaję się. Czego i Tobie życzę.
pozdr
#91
Napisano 19 marca 2012 - 15:14
#92
Napisano 19 marca 2012 - 15:20
#93
Napisano 19 marca 2012 - 15:37
#94
Napisano 19 marca 2012 - 15:38
"zaoftopuję" ale muszę się nie zgodzić. Segment pro nie jest tylko dla osób zarabiających na komputerze, jest spora część ludzi, którzy potrzebują komputera o lepszej wydajności do zastosowań chociażby edukacyjnych.
Rozumiem, że nie piszesz o nauczycielach (bo to też jest segment pro) tylko o uczniach. Edukacja jest po coś. Żeby się nauczyć i wykorzytać to w przyszłości w celu zdobycia pracy. Chyba, że masz na myśli entuzjastow, hobbystow, którzy uczą się dla samej przyjemności zdobywania nowych umiejętności...
Co do płyt i muzyki... stwierdzam, że w sumie to nie ma co się burzyć. Jak już w zasadzie ustaliliśmy płakać po napędzie można jedynie w kontekście płyt z muzyką i to w zasadzie płakać będą tylko świadomi odbiorcy kultury, dla których opakowanie, książeczka, rysunek na płycie jest ważny w wymiarze metaforycznego kontaktu z artystą. Tylko, że takich osób jest mało nie dlatego, że usuwa się napędy z komputera... mniej ich z tego powodu też nie będzie. Myślę, że to konsekwencja zmiany kultury w obecnych czasach, sukces singli, muzyki w internecie, sklepów jak iTunes etc. Apple po prostu dostosowuje się do sytuacji i kreuje swoją konsekwentną wizję - iTunes store sprzedaje pliki, a nie płyty. Także raczej trzeba tu mieć pretensje to obecnych "czasów", niż do Apple, że płyty i napędy cd w komputerach w końcu odejdą do lamusa...
Dokładnie to - poza:
Nikt rozsądny nie będzie mieć pretensji do tego, że świat się zmienia."Także raczej trzeba tu mieć pretensje to obecnych "czasów", niż do Apple, że płyty i napędy cd w komputerach w końcu odejdą do lamusa...
pozdr
#95
Napisano 19 marca 2012 - 15:40
Miejsce? Może baterię? Wagę? zysk ogromny IMHO.No co ja zyskam? Korzystanie z zasobów internetu itp itd. A co w tym przeszkadza napęd?
#96
Napisano 19 marca 2012 - 15:43
Dokładnie to - poza: Nikt rozsądny nie będzie mieć pretensji do tego, że świat się zmienia.
pozdr
Cóż, w mojej wypowiedzi nie "czasów", a "pretensje" miały być w cudzysłowie, bo oczywiście masz rację. Nie znaczy to, że wszystko zawsze zmienia się na lepsze i ma tylko dobre strony, to w zasadzie miałem na myśli.
#97
Napisano 19 marca 2012 - 16:19

#98
Napisano 19 marca 2012 - 16:21
#99
Napisano 19 marca 2012 - 16:37
Proszę Was...
Ciekawe masz argumenty^^
---------- Wpis dodano o 16:37 ---------- Poprzedni wpis dodano o 16:29 ----------
OK- wtedy Apple "zrewolucjonizowało". Ale zamiast dyskietek otrzymaliśmy napęd DVD. I to jest mega ewolucja. A co mi po tym jak Apple usunie napęd. No co ja zyskam? Korzystanie z zasobów internetu itp itd. A co w tym przeszkadza napęd? Według Was "zubożenie" sprzętu jest ewolucją. Również, bardzo ciężko będzie mi się pożegnać z tą tradycyjną formą. Zawsze uwielbiałem coś posiadać- nie wirtualnie a fizycznie Uwielbiam rozpakowywać sprzęt (podobnie jak Steve Jobs). Mieć go zawsze przy sobie. Bo jaką mam gwarancję, że mogę przeinstalować system. Będzie przeciążenie na serwerze Apple bądź coś się stanie. No i co? A tak mogę kupić sobie notebooka i trzymać go 20 lat i przeinstalować potem system...

Mi to przeszkadza i już dawno w to miejsce wstawiłem cichy dysk 500GB.
Co ja zyskam? (o ile wymienię w najbliższym czasie komputer) (być może)
- laptop będzie lżejszy i mniejszy
- będzie więcej miejsca na baterię lub dodatkowe gniazda RAM
- będzie miejsce na dysk SSD i dodatkowy HDD
- będzie można zaprojektować lepiej wyważony środek i dać lepsze chłodzenie
Ale to tylko szczegóły, lepszy jest wbudowany napęd na płyty w laptopie bo komu chciało by się nosić przenośny

#100
Napisano 19 marca 2012 - 17:03
I oczywiście byłaby możliwość podpięcia zewnętrznej nagrywarki.
Przemyślałem to sobie jeszcze raz i myślę, że brak napędu w laptopach Apple nie przeszkadzałby mi, pod warunkiem, że cały czas mogę podpiąć sobię napęd DVD na USB. Natomiast jak Apple pójdzie w tym kierunku, aby upodobnić maksymalnie OSX do iOS i ograniczy go tak bardzo, że nie będe mógł podpiąć nagrywarki to bardzo mi się to nie podoba... No cóż nie zależy to odemnie, więc nie pozostało mi nic jak tylko czekać.

---------- Wpis dodano o 17:03 ---------- Poprzedni wpis dodano o 17:01 ----------
I jedna uwaga CHCE MIEĆ NOŚNIK FIZYCZNY Z SYSTEMEM.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0
0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych