Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Problem z odliczeniem VATu za zakup macbooka w apple store pl


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

#26 SeNuke

SeNuke
  • 769 postów

Napisano 17 października 2014 - 15:40

Podepnę się pod temat. Czy jeżeli znajomy ma firmę w Niemczech i posiada "Steuernummer" czyli z tego co przeczytałem tak się nazywa w DE numer NIP to robiąc zakupy w AOS może od razu zapłacić cenę pomniejszoną o podatek VAT ?

#27 spietrza

spietrza
  • 49 postów
  • SkądPoznań

Napisano 17 października 2014 - 16:41

Tak zapłaci pomniejszoną bez VAT-u polskiego. Natomiast automatycznie przy rozliczeniu faktury w swoim urzędzie zapłaci swój VAT w Niemczech :) Aż tak różowo nie jest koledzy.

#28 SeNuke

SeNuke
  • 769 postów

Napisano 17 października 2014 - 17:14

Co to znaczy że vatu polskiego by nie zapłacił a w Niemczech tak ? Dodam że zakupy byłyby robione w Niemczech w AOS. (zapomniałem to dodać) Co do tego ma Polska ? :) I jeszcze pytanie jedno czy takie same na takich samych zasadach odbywają się zakupy z AOS PL na firmę działającą w Polsce ? (sorry za takie pytanie ale nie znam się na tym :))

#29 quba88

quba88
  • 130 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 18 października 2014 - 10:20

Tak zapłaci pomniejszoną bez VAT-u polskiego. Natomiast automatycznie przy rozliczeniu faktury w swoim urzędzie zapłaci swój VAT w Niemczech :) Aż tak różowo nie jest koledzy.


Kolego polecam przeczytać ustawę o VAT i dyrektywę UE o VAT.
Jeżeli kupujesz Maca jako swój środek trwały zgodnie z w/w sprzedawca sprzedaje Ci w wartości netto z obowiązkiem naliczenia VAT we własnym zakresie i jednocześnie z możliwością jego odliczenia.
Praktycznie wygląda to tak:
1. Dostajesz FV z Apple Store na 0% VAT
2. W deklaracji VAT w Polsce zgłaszasz 23% VAT należnego do zapłaty
3. W tej samej deklaracji VAT w Polsce zgłaszasz 23% VAT naliczonego do odliczenia
4. Persaldo nie płacisz w Polsce VATu od tego zakupu
5. Jeżeli sprzedasz komputer, będziesz musiał wystawić fakturę VAT na 23% i wtedy będziesz musiał ten VAT odprowadzić do US, ale w przypadku środków trwałych to to na początku nie występuje.

Co do zakupu w niemieckim AOS pamiętajcie, że przesyłka musi być wysłana do Niemiec, żeby był VAT 0% - odsyłam do Dyrektywy dot. VAT.

#30 SeNuke

SeNuke
  • 769 postów

Napisano 18 października 2014 - 13:48

A czy to dotyczy tylko komputerów ? Czy np. tabletów i telefonów komórkowych też ?

#31 quba88

quba88
  • 130 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 18 października 2014 - 15:06

Wszystkie produkty w AOS możesz nabyć w ten sposób. Ja już tak kupiłem ipady, maca i apple tv.

#32 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 18 października 2014 - 18:18

1. Możliwość zakupu "bez VAT" nie zależy od typu sprzętu, tylko od lokalizacji sprzedającego. 2. Należy jednak uważać, bo zakup w AOS wcale nie daje z automatu możliwości skorzystania z WNT. Apple wystawia również faktury z polskim numerem VAT i wtedy faktura ma normalnie 23% polskiego VAT. Nie wiem od czego to zależy, ale gdy kupowałem na początku roku iPada mini Retina to właśnie dostałem krajową fakturę (ergo zapłaciłem pełną cenę), natomiast zakupy w zeszłym tygodniu poszły na irlandzki numer VAT i już dostałem zwrot VAT na kartę.


Moje programy:
iOS => Project Planner | Project Planner HD | Sub Edit HD | Snooker Scoreboard Pro | Expedition Planner | Subtitles Player
OSX => Project Planner OSX | Project Planner Viewer | Sub Edit | Mapper | Site Monitor

tvOS => Subtitles Player

Nie udzielam porad poprzez Prywatną Wiadomość. To uderza w charakter i sens istnienia forum, które daje każdemu prawo do zadania pytań i poznania odpowiedzi na nie..


#33 MarKoBerlin

MarKoBerlin
  • 332 postów
  • SkądWarszawa/Berlin

Napisano 23 października 2014 - 12:00

@Wojtkow A może to jaką dostaniesz fakturę zależy od asortymentu, jeżeli to nie tajemnica to co kupowałeś (asortyment) za co dostałeś zwrot na kartę ? Czy rozmawiałeś z obsługą klienta biznes z Cork ? Chciałbym wiedzieć, bo mam teraz do zakupienia parę iMac'ów i MBP lub MBA i ta końcowa płatność ma dla mnie znaczenie. :) Pozdrawiam

#34 agracjan

agracjan
  • 1 postów

Napisano 04 listopada 2014 - 09:49

Dzwoniłem na infolinie bo chciałem rozliczyć zakup Macbook Air 13"

Faktura którą 'dostajesz' w panelu na stronie apple ma NIP - PL5263056555

i jest to bardziej zamówienie/potwierdzenie zamówienia czy coś w ten deseń. Prawidłowa faktura jest wysyłana w ZAŁĄCZNIKU w mailu od apple online store.

tam już jest NIP - PL5263084600

Widnieje on również w zakładce kontakt na stronie apple - [url]http://www.apple.com/pl/contact/[/url]

Sprawdziłem ten NIP w VIES i numer jest aktywny
[url]http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/?locale=pl[/url]

#35 elita

elita

  • 3 034 postów
  • SkądKalisz, PL

Napisano 04 listopada 2014 - 10:37

Podejrzewam, a nawet jestem przekonany, że nie przeszło by to kontroli US z racji, że faktura od apple nie spełnia wymagań rozporządzenia ministra finansów dotyczących wystawiania faktur VAT.


A niby w jaki sposób ma spełniać? Ma spełniać wymagania kraju sprzedawcy - w tym przypadku Irlandii i wymagania faktury europejskiej. Jak masz nip europejski to kupujesz po cenie netto już z odliczonym VAT. Jeszcze jakiś formalizm trzeba zgłosić do Urzędu Skarbowego w związku z tym zakupem, nie pamiętam szczegółów księgowych.

#36 R2oor

R2oor
  • 48 postów

Napisano 12 stycznia 2015 - 23:42

Naliczasz samodzielnie i od razu odliczasz więc tak na prawdę nabywasz od razu bez VAT z apple (Tak działa WNT). Cena jaką płacisz do Apple to cena netto bez VAT.

 

 

Kolego polecam przeczytać ustawę o VAT i dyrektywę UE o VAT. Jeżeli kupujesz Maca jako swój środek trwały zgodnie z w/w sprzedawca sprzedaje Ci w wartości netto z obowiązkiem naliczenia VAT we własnym zakresie i jednocześnie z możliwością jego odliczenia. Praktycznie wygląda to tak: 1. Dostajesz FV z Apple Store na 0% VAT 2. W deklaracji VAT w Polsce zgłaszasz 23% VAT należnego do zapłaty 3. W tej samej deklaracji VAT w Polsce zgłaszasz 23% VAT naliczonego do odliczenia 4. Persaldo nie płacisz w Polsce VATu od tego zakupu 5. Jeżeli sprzedasz komputer, będziesz musiał wystawić fakturę VAT na 23% i wtedy będziesz musiał ten VAT odprowadzić do US, ale w przypadku środków trwałych to to na początku nie występuje. Co do zakupu w niemieckim AOS pamiętajcie, że przesyłka musi być wysłana do Niemiec, żeby był VAT 0% - odsyłam do Dyrektywy dot. VAT.

 

Taki sam efekt osiągniesz kupując w Polsce. I tak ten VAT odliczasz. Jedyna różnica polega na tym, że podczas zakupu np. z Niemiec odbywa się to w formie bezgotówkowej a w Polsce wnioskujesz o zwrot VAT'u. Czynność bez sensu wg mnie. Chyba, że chodzi o Maca Pro w najdroższej konfiguracji za 70 000 PLN. Wtedy nie zamrażasz około 13000 PLN, oczekując ewentualnego zwrotu podatku naliczonego (o ile Twój VAT należny jest mniejszy niż naliczony).


"Pitu pitu, chlastu chlastu, nie mam rączek jedenastu, ale mam dwie ręce całe, do pisania doskonałe"

#37 kubalon1

kubalon1
  • 641 postów

Napisano 13 stycznia 2015 - 00:24

Warto jednak wystąpić o interpretację do Izby Skarbowej koszt to chyba 40 zł, tyle płaciłem ze 2 lata temu za ten świstek,wprawdzie w innej sprawie ale święty spokój.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych