Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Problem z odliczeniem VATu za zakup macbooka w apple store pl


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

#1 wijet

wijet
  • 1 postów

Napisano 01 grudnia 2011 - 13:39

Zakupiłem macbooka potrzebnego do działaności gospodarczej.

Otrzymałem fakturę wystawioną przez

HOLLYHILL INDUSTRIAL ESTATE HOLLYHILL, CORK IRELAND
VAT No. PL5263056555

Moja księgowa miała dwa zastrzeżenia.

1. Dokument mial w tytule "Faktura" a nie "Faktura VAT", a jakaś tam ustawa mówi ze ma być taki tytuł.
2. Firma nie działa w Polsce, a tylko ma polski NIP, i nie można odliczyć VATu.


Dzwoniąc do supportu, nie byli jej w stanie odpowiedzieć, czy firma prowadzi działalność w Polsce czy nie.

Stwierdzili tylko, że dostają sporo zapytań w tej sprawie i że ich prawnicy mowią że faktury sa poprawne i upoważniają do odlicznia VATu. Ja dostałem podobną odpowiedz.

Zadzwoniłem do Urzedu Skarbowego, tam po jakichś 5 minutach rozmowy, i 15 oczekiwania aż sie pokonsultują, Pani stwierdziła niepewnym głosem, że mogę odliczyć VAT.

Czy ktoś miał podobne problemy i wie czy faktury wystawiane przez Apple napewno uprawniają do odliczenia VATu?

#2 DanielF

DanielF
  • 5 726 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 01 grudnia 2011 - 13:44

Jak nie działa w Polsce?
KRS 0000266412 APPLE POLAND SP. Z O.O.

#3 maciejtca

maciejtca
  • 596 postów
  • SkądTrzebnica, Poland

Napisano 01 grudnia 2011 - 13:44

Nie miałem takiego problemu, odliczałem dwie faktury z Apple na dwa iMac'i

#4 skewendzer

skewendzer
  • 40 postów
  • SkądKwidzyn

Napisano 01 grudnia 2011 - 14:08

Też odliczam mimo, że dokument faktury z księgowego punktu widzenia jest niepoprawny. Ale czy mamy rację czy nie okaże się przy kontroli skarbowej czego ani Wam ani sobie nie życzę :) Pozdrawiam, M.

#5 JerryEvo

JerryEvo
  • 3 921 postów
  • Płeć:

Napisano 01 grudnia 2011 - 14:49

Zmień księgową.

#6 peeter1972

peeter1972
  • 6 postów
  • SkądWarszawa PL

Napisano 01 grudnia 2011 - 15:17

Witaj, Z doświadczenia muszę Ci powiedzieć że generalnie urzedy mają problem z takimi fakturami - często na wszelki wypadek mówią że się "nie da odliczyć" - generalnie zawsze należy poprosić o podstawę prawną lub jeśli jest potrzeba to o interpretacje tej konkretnej sytuacji w US. Niestety w swojej praktyce spotykałem się z sytuacją że US powiedział że "da się" a kontrola UKS powiedziała że "nie da się" :( Życze powodzenia :)

#7 komoornik

komoornik
  • 61 postów

Napisano 01 grudnia 2011 - 19:14

Jak nie działa w Polsce?
KRS 0000266412 APPLE POLAND SP. Z O.O.


Zorientuj się najpierw trochę, a nie zadajesz tego typu pytania.

Polski Apple store jest obsługiwany przez Irlandię.


Wracając do tematu - na przyszłość lepiej kupować choćby w sklepie notebook.de. Dostaniesz tam wersję z klawiaturą US a jak podasz europejski NIP to zapłacisz od razu bez podatku.

#8 cidik

cidik
  • 317 postów

Napisano 15 lutego 2012 - 11:54

Odświeżam temat.... Właśnie kupiłem maca bez VAT, bo na firmie mam NIP UNIJNY ( polski z PL) czyli kupuję 23% taniej niż miał bym go kupić w Polsce... Poradził mi to konsultant jak dzwoniłem .. nawet nie wiedziałem że taka opcja istnieje... Wcześniej płaciłem VAT, a potem mi go zwracali... Teraz to pełna kultura już chyba nigdy nie kupię w Polsce maca... bo przecież u nas nie możesz kupić bez VAT...

#9 aborczynski

aborczynski
  • 22 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 17 lutego 2012 - 13:45

Odświeżam temat....
Właśnie kupiłem maca bez VAT, bo na firmie mam NIP UNIJNY ( polski z PL) czyli kupuję 23% taniej niż miał bym go kupić w Polsce... Poradził mi to konsultant jak dzwoniłem .. nawet nie wiedziałem że taka opcja istnieje... Wcześniej płaciłem VAT, a potem mi go zwracali... Teraz to pełna kultura już chyba nigdy nie kupię w Polsce maca... bo przecież u nas nie możesz kupić bez VAT...


Mówisz o Store.apple.com/PL ?

#10 marcinZ

marcinZ
  • 27 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 18 lutego 2012 - 12:14

Apple Poland może być spółką zależną i wiecie jak to jest - jest osobnym podmiotem. Ogólnie myślę że nikt się do tego nie doczepi.

#11 SweepeRpl

SweepeRpl
  • 196 postów

Napisano 06 sierpnia 2012 - 22:52

Odświeżam temat....
Właśnie kupiłem maca bez VAT, bo na firmie mam NIP UNIJNY ( polski z PL) czyli kupuję 23% taniej niż miał bym go kupić w Polsce... Poradził mi to konsultant jak dzwoniłem .. nawet nie wiedziałem że taka opcja istnieje... Wcześniej płaciłem VAT, a potem mi go zwracali... Teraz to pełna kultura już chyba nigdy nie kupię w Polsce maca... bo przecież u nas nie możesz kupić bez VAT...


A to ciekawe bo:

Według jakiej stawki VAT zostanie obliczona cena produktów?

Zakupy w sklepie Apple Store będą opodatkowane według stawki obowiązującej w Twoim kraju (tj. kraju nabywcy). W sklepie Apple Store nie można dokonywać zakupów kwalifikujących się jako dostawa wewnątrzwspólnotowa.


Płatność i podatek VAT - Apple Store dla firm (Polska)

#12 Qper

Qper
  • 194 postów

Napisano 09 listopada 2012 - 10:13

Żeby było jeszcze ciekawiej to na fakturach Apple widnieje ich polski NIP Apple Distribution International Hollyhill Industrial Estate Hollyhill, Cork Republic of Ireland Numer w rejestrze: 470672 Firma zarejestrowana w Urzędzie Rejestracji Spółek (CRO), Irlandia Wyemitowany kapitał podstawowy: 1 456 688,80 USD Numer VAT w Polsce: PL5263084600

#13 arczello

arczello
  • 9 postów

Napisano 03 lutego 2013 - 04:06

Chciałbym odświeżyć temat.
Mam problem z podaniem NIPu podczas wypełniania zamówienia.

Otóż w helpie Apple Store widnieje:

Według jakiej stawki VAT zostanie obliczona cena produktów?

Zakupy w sklepie Apple Store będą opodatkowane według stawki obowiązującej w Twoim kraju (tj. kraju nabywcy). W sklepie Apple Store nie można dokonywać zakupów kwalifikujących się jako dostawa wewnątrzwspólnotowa.

Faktura dla mnie nie została wysłana razem z zamówionymi produktami.

W ciągu 2 do 3 dni od doręczenia przesyłki otrzymasz wiadomość e-mail z fakturą od firmy Apple.

Jeśli nie otrzymasz tej faktury lub jeśli potrzebujesz dodatkowej kopii, możesz wydrukować ją z witryny samoobsługowej.


Podczas gdy w formularzu mogę podać tylko NIP EU (którego nie posiadam):
[url]https://dl.dropbox.com/u/18971085/as.png[/url]

Te dwa fakty sobie przeczą.
Jak sobie poradziliście z tym fantem?


Drugi problem to prawidłowość odliczania faktury.
Zapoznałem się z tym wątkiem, ale mam wątpliwości, czy rozliczenie faktury od Apple przejdzie przez kontrolę z US
[url]http://myapple.pl/ipod-itunes-itunes-store/222638-fv-faktura-vat-za-iphone-z-apple-online-store-polska-3.html[/url]


Czy ktoś miał kontrolę z urzędu i czepiali się faktury z Apple Store?



Pozdrawiam

#14 jedrula

jedrula
  • 147 postów
  • SkądEuropejczyk.

Napisano 03 lutego 2013 - 08:32

Jak na moje oko to trzeba iść do US, poprosić o interpretację na piśmie czy uznają takie faktury, a nie gdybać na forum. Każde forum ma to do siebie, że w takich sprawach jeden się zarzeka, że jest tak jak on mówił, bo jego szwagier tak już miał, a inny powie, że na 100% nie bo jego kuzyn miał w dokładnie inaczej takim samym przypadku.

#15 Qper

Qper
  • 194 postów

Napisano 03 lutego 2013 - 10:30

Też zastanawiałem się nad tym faktem i mój księgowy powiedział, że skoro ten NIP jakim posługuje się Apple nie istnieje w polskich bazach to lepiej będzie korzystać z faktury EU. wystarczy mieć NIP europejski z PL na początku. Po zakupie i płatności dzwonimy do Apple i mówiły ze chcemy fakturę EU. Stara fakturę korygują i wysyłają nową wystawiona przez Apple W Czechach. Faktura identyczna jak ta Polska tylko VAT 0%. VAT jest zwracamy na kartę lub rachunek z którego płaciliśmy za towar. Taką procedurę można zrobić do 3 miesięcy od zakupu.

#16 darktuk

darktuk
  • 70 postów

Napisano 04 lutego 2013 - 17:09

Podejrzewam, a nawet jestem przekonany, że nie przeszło by to kontroli US z racji, że faktura od apple nie spełnia wymagań rozporządzenia ministra finansów dotyczących wystawiania faktur VAT. Dlatego chyba najlepszym możliwym sposobem jest rozwiązanie podane przez kolegę wyżej. Pozdrawiam.

#17 arczello

arczello
  • 9 postów

Napisano 04 lutego 2013 - 17:29

W urzędzie mówią, iż nie będzie problemu z wrzuceniem w koszty takiej faktury. Jest polski NIP Appla, nie jest to nabycie wewnątrzwspólnotowe.

#18 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 04 lutego 2013 - 20:13

Jeśli jakiś US mówi że "można" - to lepiej jeszcze zażądać od takowego na piśmie "dlaczego można" wraz z datą wystawienia, podpisem i pieczątką kompetentnej osoby wydającej taką opinię. Taki papier ma moc urzędową, więc w razie kontroli będzie "podkładka".

#19 jedrula

jedrula
  • 147 postów
  • SkądEuropejczyk.

Napisano 05 lutego 2013 - 09:09

Jeśli jakiś US mówi że "można" - to lepiej jeszcze zażądać od takowego na piśmie "dlaczego można" wraz z datą wystawienia, podpisem i pieczątką kompetentnej osoby wydającej taką opinię. Taki papier ma moc urzędową, więc w razie kontroli będzie "podkładka".


Otóż to!

#20 SkuterPL

SkuterPL
  • 3 postów

Napisano 06 lutego 2013 - 16:51

nie bede zakladal nowego tematu, bo widze, ze temat nawiazuje do mojego pytania, wiec chce kupic Maca i dowiedzialem sie o myku, aby nie placic VAT-u, powie mi ktos jak to zrobic?

#21 Darkfutur

Darkfutur
  • 550 postów

Napisano 09 lutego 2013 - 01:55

tak załóż sobie firmę i VAT EU i kupujesz co chcesz bez vatu np. bez zdanych formalnośći, podajesz tylko nr. Nie jest to żaden myk tylko legalna standardowa procedura unijna.

#22 Qper

Qper
  • 194 postów

Napisano 09 lutego 2013 - 19:08

nie bede zakladal nowego tematu, bo widze, ze temat nawiazuje do mojego pytania, wiec chce kupic Maca i dowiedzialem sie o myku, aby nie placic VAT-u, powie mi ktos jak to zrobic?


albo poproś kogoś znajomego kto ma firmę.

#23 Darkfutur

Darkfutur
  • 550 postów

Napisano 09 lutego 2013 - 22:05

nie można w ten sposób bo w razie kontroli skarbowej firma musi pokazać posiadany sprzęt albo pokazać fakturę sprzedaży jeśli go już nie posiada i tym samym odprowadzić VAT.

#24 R2oor

R2oor
  • 48 postów

Napisano 13 października 2014 - 15:22

tak
załóż sobie firmę i VAT EU i kupujesz co chcesz bez vatu np. bez zdanych formalnośći, podajesz tylko nr. Nie jest to żaden myk tylko legalna standardowa procedura unijna.


Tak, jest to wtedy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) co NIE OZNACZA BRAKU PODATKU VAT!
Przy nabyciu wewnątrzwspólnotowym podatek VAT naliczasz sobie SAMODZIELNIE wg stawki w Polsce poprzez deklarację VAT-UE oraz VAT-8 a nie się cieszysz towarem bez VAT :)

Aktualnie Apple wystawia FV poprawnie i z Polskim NIP, więc jest to zwykła sprzedaż z możliwością odliczenia VAT.

#25 quba88

quba88
  • 130 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 15 października 2014 - 09:41

Tak, jest to wtedy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) co NIE OZNACZA BRAKU PODATKU VAT!
Przy nabyciu wewnątrzwspólnotowym podatek VAT naliczasz sobie SAMODZIELNIE wg stawki w Polsce poprzez deklarację VAT-UE oraz VAT-8 a nie się cieszysz towarem bez VAT :)

Aktualnie Apple wystawia FV poprawnie i z Polskim NIP, więc jest to zwykła sprzedaż z możliwością odliczenia VAT.


Naliczasz samodzielnie i od razu odliczasz więc tak na prawdę nabywasz od razu bez VAT z apple (Tak działa WNT). Cena jaką płacisz do Apple to cena netto bez VAT.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych