Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Firma DTP


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
226 odpowiedzi w tym temacie

#26 pank

pank
  • 1 548 postów
  • Skądwawa

Napisano 18 maja 2007 - 14:27

I jeszcze jedno pytanie... ten mac ma płaski monitor, czy jeśli klient będzie siedział obok mnie będzie widział wszystkie kolory poprawnie czy tylko do 45 stopni?


Na tym komputerze jest raczej mała szansa że klient zobaczy poprawne kolory z jakiegokolwiek kąta, Ty zresztą też.

---- Dodano 18-05-2007 o godzinie 13:28 ----

Michale ale tu nie jest rozmowa o grafikowaniu a o studiu DTP, ok, jeżeli to będzie małe studyjko składające kilkustronnicowe folderki to spoko, ale i tak do tego iMac'a trzeba dokupić dobry monitor, iMac nie ma wystarczająco dobrej matrycy żeby ze spokojem pracować w DTP, szczerze to ja bym się bał na podstawie tego co pokazuje matryca iMac'a wypuszczenie do druku, no chyba że ktoś ma suwaczki w głowie, i nie musi patrzeć na kolor ;). Dla grafika w domu istotnie iMac jest dobrym rozwiązaniem, acz też nie najlepszym, ale dla studia DTP, to włożenie kolejnego dysku, spięcie ich w macierz, rozbudowa powyżej 2,5 GB ramu, przy oszczędności 3000 tysięcy nie wiem czy jest aż tak warte, prędzej bym się zdecydował na PowerMac'i G5 i dobry monitor do studia DTP.
A G5 nie jest złą rzeczą, przecież do dziś mnóstwo DTP, pracuje na G4, G4 QS na MacOs9 i Quarku 4 i taka maszyna zamiata, więc nie trzeba kupować iMac'a i nie trzeba też wydawać fortuny na MakaPro a można mieć starszego acz równie funkcjonalnego PowerMaka wraz ze świetnym monitorem.
Co do krytyki Pank'a, adwokatem jego nie będe, ale...dlaczego wnioskujesz kompleksy? Może taki sposób bycia ja potrafię to zrozumieć :)


Ja napisałem mniej więcej to samo ale nie zrozumiał, może Tobie się uda.

#27 Hektor

Hektor
  • 1 570 postów
  • SkądPolska

Napisano 18 maja 2007 - 14:58

A czy można kupić tego iMaca którym jestem zainteresowany tylko z 2 GB ramu?
I jeszcze jedno pytanie... ten mac ma płaski monitor, czy jeśli klient będzie siedział obok mnie będzie widział wszystkie kolory poprawnie czy tylko do 45 stopni?


Powiedz mi ile masz pieniadzy to ja Ci powiem co masz kupic.
Jak znasz sie na pracy w dtp i nie chcesz od razu wydawac masy pieniadzy i rzucac sie na gleboka wode to kup peceta za 2000 zl do tego pakiet corela za 1000 zl w ktorym masz photopainta i drawa czyli na sile wszystko w tym mozna zrobic.
Jak bedziesz mial klientow wiecej to bedziesz wtedy myslal o dokupowaniu rzeczy.
ja mniej wiecej tak zaczynalem mase lat temu, teraz corel sluzy mi bardzo rzadko bo uzywam calego pakietu adoba i sporadycznie freehanda do tego paintera do rysowania i paru innych (jesli podchodzisz w ogole z glowa do studia dtp musisz miec oryginalne programy bo jak ktos cie podkabluje ze zlosci to bedziesz mial pozniej problemy)

#28 dareks9

dareks9
  • 268 postów
  • SkądKatowice

Napisano 18 maja 2007 - 15:14

Powiedz mi ile masz pieniadzy to ja Ci powiem co masz kupic....



No właśnie. Na samym początku zadałem to samo pytanie. Ale potem jak zwykle zaczęła się "święta wojna" o coś tam....
Jeśli masz mało kasy a koniecznie chcesz pracować na Apple (co Ci zresztą polecam), to zainwestuj w G4 z pakietem Adobe Publishing Collection Prof. i ewentualnie Qarkiem 4.1. Do tego dorzuć jakiś używany, ale mało wypalony i duży monitor CTR (np. Radiusa) Wbrew pozorom to lepsze wyjście, niż zakup nowego, ale taniego LCD. Po co tracić pieniądze na sprzęt, skoro nie wiadomo czy temat wypali? W sumie za 3 - 4 tys. zł będziesz miał kompletne, stabilne i sprawdzone środowisko pracy - w sam raz na początek.
Resztę kasy zostaw sobie na rozruch działalności: lokal, telefon, internet, projekt www firmy, paliwo, na poszukiwanie Klientów no i... na przeżycie pierwszych, trudnych miesięcy. Nie zapominaj o ZUS i fiskusie - już wkrótce staną się Twoimi głównymi odbiorcami... kasy.

Pozdrawiam

#29 sokl

sokl
  • 209 postów
  • SkądSzklarska Poręba

Napisano 18 maja 2007 - 16:03

patrz mój podpis - te maszyny u mnie pracują - i daję radę bez problemu. Co do studia dtp - warto będzie się zastanowić nad maszyna do druku cyfrowego - praktycznie bez tego rozwiązania nie ma co sie bawić w dtp w dzisiejszych czasach. Rynek sie zmienił i nie wszystko warto wrzucać na offset - przy niskich nakładach cyfra to podstawa. Poza tym do DTP jest potrzebna wcale nie mała wiedza..

#30 nyau

nyau
  • 27 postów

Napisano 18 maja 2007 - 17:32

iMac nie ma wystarczająco dobrej matrycy żeby ze spokojem pracować w DTP


Ja aktualnie składam na takim monitorze http://www.fotosik.p...a4d8502ef858b10, czy iMac ma gorszy monitor?
Nie wiem jeszcze ile mam pieniędzy... napewno muszę wydać jakieś 6000 na pakiet Creative Suite CS3, na kompa pozostanie mi jakieś 6000 zł więc nie mogę sobie pozwolić na modele z wyższej półki...

#31 ozz

ozz
  • 1 129 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 18 maja 2007 - 18:32

Ja aktualnie składam na takim monitorze http://www.fotosik.p...a4d8502ef858b10, czy iMac ma gorszy monitor?
Nie wiem jeszcze ile mam pieniędzy... napewno muszę wydać jakieś 6000 na pakiet Creative Suite CS3, na kompa pozostanie mi jakieś 6000 zł więc nie mogę sobie pozwolić na modele z wyższej półki...


a nie lepiej kupic na poczatek cs2 ??

#32 pank

pank
  • 1 548 postów
  • Skądwawa

Napisano 18 maja 2007 - 19:27

Ja aktualnie składam na takim monitorze http://www.fotosik.p...a4d8502ef858b10, czy iMac ma gorszy monitor?
Nie wiem jeszcze ile mam pieniędzy... napewno muszę wydać jakieś 6000 na pakiet Creative Suite CS3, na kompa pozostanie mi jakieś 6000 zł więc nie mogę sobie pozwolić na modele z wyższej półki...


To kup pakiet CS2 + powermak G5.

#33 Duckling

Duckling
  • 490 postów
  • SkądWrocław / Nysa / Czarna Góra

Napisano 18 maja 2007 - 20:25

Ty masz jeszcze oczy po pracy na tym monitorze ?? Moim zdaniem iMac 20" czy nawet 24" (min. 2Gb RAM)- takie u mnie w studiu pracują będzie odpowiedni, zarezerwuj troche kasy na kalibrator i trzymamy kciuki. Co do CS3 to wciąż są dostępne wersje 2.3 wtedy się załapiesz na darmowy upgrade do CS3. Oczywiście rozumiem, że o innej wersji jak Premium nie myślisz??

#34 Hektor

Hektor
  • 1 570 postów
  • SkądPolska

Napisano 18 maja 2007 - 20:56

Ty masz jeszcze oczy po pracy na tym monitorze ?? Moim zdaniem iMac 20" czy nawet 24" (min. 2Gb RAM)- takie u mnie w studiu pracują będzie odpowiedni, zarezerwuj troche kasy na kalibrator i trzymamy kciuki.

Co do CS3 to wciąż są dostępne wersje 2.3 wtedy się załapiesz na darmowy upgrade do CS3. Oczywiście rozumiem, że o innej wersji jak Premium nie myślisz??


do 2.0 tez sa darmowe upgrady.

#35 Duckling

Duckling
  • 490 postów
  • SkądWrocław / Nysa / Czarna Góra

Napisano 18 maja 2007 - 21:55

do 2.0 tez sa darmowe upgrady.


Zgadza się... różnica w cenie nie jest znaczna... a są dodatkowe programy PS Extended, Flash, Dreamweaver (choć te mało w stricte studiu DTP się przydadzą) ;)

#36 nyau

nyau
  • 27 postów

Napisano 18 maja 2007 - 22:10

Ty masz jeszcze oczy po pracy na tym monitorze ?? Moim zdaniem iMac 20" czy nawet 24" (min. 2Gb RAM)- takie u mnie w studiu pracują będzie odpowiedni, zarezerwuj troche kasy na kalibrator i trzymamy kciuki.

Co do CS3 to wciąż są dostępne wersje 2.3 wtedy się załapiesz na darmowy upgrade do CS3. Oczywiście rozumiem, że o innej wersji jak Premium nie myślisz??


Wolę kupić normalnie CS3 standard :)
Co do monitora... to czy jeśli patrzy się na monitor iMaca pod pewnym kątem to obraz jest zniekształsony?
Chodzi mi o to że jak klient będzie siedział obok monitora to czy będzie widział wszystko tak jakby siedział na wprost... bo tak miały wszystkie monitory LCD z którymi się do tej pory spotkałem...

#37 ozz

ozz
  • 1 129 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 19 maja 2007 - 01:32

mysle ze na poczatek cs3 to lekka rozrzutnosc . co do monitorow . to masz w specyfikacji kat z jakim cos na nich widac . jak cos zawsze mozesz przekrecic i pokazac dla klienta ;)

#38 nyau

nyau
  • 27 postów

Napisano 19 maja 2007 - 07:04

mysle ze na poczatek cs3 to lekka rozrzutnosc


Dlaczego? czytałem że CS3 jest o wiele szybsze niż CS2, a to chyba wystarczający powód dla którego warto wybrać CS3 :)

co do monitorow . to masz w specyfikacji kat z jakim cos na nich widac . jak cos zawsze mozesz przekrecic i pokazac dla klienta ;)


Więc monitor iMaca jest lepszy niż monitory CRT?

#39 Hektor

Hektor
  • 1 570 postów
  • SkądPolska

Napisano 19 maja 2007 - 08:58

Dlaczego? czytałem że CS3 jest o wiele szybsze niż CS2, a to chyba wystarczający powód dla którego warto wybrać CS3 :)



Więc monitor iMaca jest lepszy niż monitory CRT?


Jak kupujesz maca na intelu (a rozumiem ze takiego bedziesz mial) to kup cs3 bo cs2 bedzie Ci chodzil jak krowa w mule chyba ze bierzesz komputer na ppc to wtedy cs2 bedzie w sam raz.
Kup komputer po prostu pamietaj to Ty jestes narzedziem a nie komputer on Ci tylko pomaga przeniesc to co masz do zaoferowania a nie zaden system czy troche blachy.
Ja bym na Twoim miejscu kupil albo imaca albo maca pro z wiekszym wskazaniem na maca pro - mozesz kupic jakas uzywke w dobrym stanie w cenie imaca a monitor przeciez masz.
Jak bedziesz mial kase to dokupisz 2 ladne lcd monitory (polecam dell-a mam sam 2).
Praca przy 1 monitorze np dla mnie to katorga jesli duzo rzeczy robisz to przyspieszy Ci to prace o okolo 30% i komfort jest nieporownywaly, ja mam 24 i 19 przy jednym z komputerow i to jest moim zdaniem optymalne rozwiazanie.

#40 Adler

Adler
  • 572 postów
  • Skądznad Czeskiej hranicy

Napisano 19 maja 2007 - 09:22

Osobiście pracuję na iMac'u 20" core duo, projektuję i przygotowywuję DTP (spore prace, np album 360 stron), żadna praca jeszcze mi sie nie wysypała, wyświetlacz pokazuje kolory zbliżone do wydruków (wiadomo że przed drukiem i tak robi się Proof). Więc nie wiem na jaką cholerkę mi MacPro. Spokojnie możesz zacząć od iMac'a z ekranem conajmniej 20" i minimum 1,5gb ramu, posłuży Ci bardzo długo a jak zabraknie Ci miejsca na ekranie to zawsze możesz dołożyć drugi monitor na palety. Pozdrawiam.

#41 pank

pank
  • 1 548 postów
  • Skądwawa

Napisano 19 maja 2007 - 11:01

Osobiście pracuję na iMac'u 20" core duo, projektuję i przygotowywuję DTP (spore prace, np album 360 stron), żadna praca jeszcze mi sie nie wysypała, wyświetlacz pokazuje kolory zbliżone do wydruków (wiadomo że przed drukiem i tak robi się Proof). Więc nie wiem na jaką cholerkę mi MacPro. Spokojnie możesz zacząć od iMac'a z ekranem conajmniej 20" i minimum 1,5gb ramu, posłuży Ci bardzo długo a jak zabraknie Ci miejsca na ekranie to zawsze możesz dołożyć drugi monitor na palety. Pozdrawiam.


Czyli nie jesteć ostatnim ogniwem między klientem a drukarnią? I prace od Ciebie idą do STUDIA DTP żeby proof zrobić? Tobie faktycznie nie jest potrzebny mak pro, nyau też zresztą nie, potrzebny mu komputer z dobrym monitorem a imak takim komputerem nie jest. A od imaka sopkojnie można zacząć, owszem, jak się fuszki w domku trzaska a nie zakłada studio DTP. No chyba że to tylko tak górnolotnie miało się nazywać a nyau też będzie trzaskał fuszki w domu a później wysyłał je do studia dtp.

---- Dodano 19-05-2007 o godzinie 10:04 ----

Więc monitor iMaca jest lepszy niż monitory CRT?


Jeżeli chodzi o gabaryty, oszczędzanie oczu to tak, jest lepszy. Jest też pewnie lepszy od monitorów CRT belinei, lg, samsung czy innych takich. NIE jest lepszy od profesionalnych monitorów jak Miro czy Lacie, matryce które można porównać z takimi monitorami kosztują conajmniej 6-8 tys.

#42 ozz

ozz
  • 1 129 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 19 maja 2007 - 11:10

ja na iMacu G5 + zewnetrzny CRT przygotowywalem kampanie wyborcza ...[billboardy/plakaty/ulotki i inne takie .. ] wiec nie oznacza to ze do dtp potrzebny jest super hiper mega komputer ...

#43 pank

pank
  • 1 548 postów
  • Skądwawa

Napisano 19 maja 2007 - 11:21

Oczywiście że nie, oznacza że potrzebny jest wydajny komputer + bardzo dobry monitor.

#44 sokl

sokl
  • 209 postów
  • SkądSzklarska Poręba

Napisano 19 maja 2007 - 13:36

do autora tematu: troszkę mnie dziwi, że tak przejmujesz sie tym co klient zobaczy na twym monitorze - ja osobiście staram sie pokazywać wydruki próbne- tak z szacunku do klienta po prostu. Jakie masz doświadczenie w dtp? Jak będzie wyglądała ta działalność - czy będziesz tylko projektował i nie będziesz zajmował sie przygotowaniem do druku - czy projekt od będzie w twoich rekach aż do dostarczenia do drukarni - w drugim wypadku -jakie masz doświadczenia we współpracy z drukarniami. To ważne pytania. Co do monitorów - ja pracuje na Crt - lacie i ricoh + dobra kalibracja. Na nieskalibrowanym monitorze można sie poważnie przejechać w tej branży. Będziesz zajmował sie duzymi nakładami czy małymi?

#45 nyau

nyau
  • 27 postów

Napisano 19 maja 2007 - 16:42

Jeżeli chodzi o gabaryty, oszczędzanie oczu to tak, jest lepszy. Jest też pewnie lepszy od monitorów CRT belinei, lg, samsung czy innych takich. NIE jest lepszy od profesionalnych monitorów jak Miro czy Lacie, matryce które można porównać z takimi monitorami kosztują conajmniej 6-8 tys.


Czyli monitor iMaca jest lepszy od tego który mam aktualnie? :)

do autora tematu: troszkę mnie dziwi, że tak przejmujesz sie tym co klient zobaczy na twym monitorze - ja osobiście staram sie pokazywać wydruki próbne- tak z szacunku do klienta po prostu.

Jakie masz doświadczenie w dtp? Jak będzie wyglądała ta działalność - czy będziesz tylko projektował i nie będziesz zajmował sie przygotowaniem do druku - czy projekt od będzie w twoich rekach aż do dostarczenia do drukarni - w drugim wypadku -jakie masz doświadczenia we współpracy z drukarniami.

Będziesz zajmował sie duzymi nakładami czy małymi?


Będę zajmował się projektowaniem, retuszem zdjęć i przygotowaniem do druku :)
Bardzo często będę miał taką sytuację że klient będzie siedział obok mnie i mówił gdzie ma być jakie zdjęcia itp. dlatego pytam jak obraz będzie wyświetlany pod różnymi kątami...

Jaką możecie mi polecić drukarkę? tylko nie jakąś super-hiper tylko jakąś najtańszą żeby klient mógł obejżeć w domu efekty pracy... póżniej jak będę miał więcej pieniędzy kupię dobrą :)

#46 Duckling

Duckling
  • 490 postów
  • SkądWrocław / Nysa / Czarna Góra

Napisano 19 maja 2007 - 17:20

Czyli monitor iMaca jest lepszy od tego który mam aktualnie? :)

Jaką możecie mi polecić drukarkę? tylko nie jakąś super-hiper tylko jakąś najtańszą żeby klient mógł obejżeć w domu efekty pracy... póżniej jak będę miał więcej pieniędzy kupię dobrą :)


Znowu pytanie... ile planujesz na to wydać, może powinieneś sobie określic, że masz do wydania 20 tyś. i w tym chcesz wszystko, bo co Ci po dobrej drukarce nawet za 5k kiedy nie bedziesz miał czym jej skalibrować i przeżywać będziesz frustracje różnic kolorów między monitorem a drukarką...

Napewno godnymi uwagi są Epsony, ogólnie wersje od 6 kolorów poradzą sobie z większymi rzeczami, choć optymum to 8 kolorów, wtedy z dobrym podłożem wszystkie szczegóły wyjdą dobrze... ja pracuję na Stylus Photo R1800, wcześniej pracowałem na 1290S i też wydruki były wierne i soczyste... warunek to kalibracja.

Szukaj EPSONa lub HP, format do pokazywania zdecydowanie A3.

#47 sokl

sokl
  • 209 postów
  • SkądSzklarska Poręba

Napisano 19 maja 2007 - 21:26

Stylus Photo R1800 - używam i polecam ale wiadomo pojedyncze sprawy - droga w eksploatacji. nyau - co do imaka - czemu tak zamartwiasz sie kątami widzenia (które nie są złe), a zupełnie nie przyjmujesz do wiadomości, że możesz mieć problem z odwzorowaniem kolorów na ekranie imaka, co jest zdecydowanie gorsze niż niedowidzenie klienta. Współpracujesz już z jakąś drukarnią - wiesz może w czym bedziesz im dostarczał prace - w postscripcie czy pdfie?

#48 nyau

nyau
  • 27 postów

Napisano 19 maja 2007 - 23:12

nyau - co do imaka - czemu tak zamartwiasz sie kątami widzenia (które nie są złe),
a zupełnie nie przyjmujesz do wiadomości, że możesz mieć problem z odwzorowaniem kolorów na ekranie imaka, co jest zdecydowanie gorsze niż niedowidzenie klienta.


Bo do tej pory pracowałem na moim monitorze samsunga który jest gorzy od monitora iMac'a i nie miałem problemów z kolorami :)


Współpracujesz już z jakąś drukarnią - wiesz może w czym bedziesz im dostarczał prace - w postscripcie czy pdfie?


w PDF-ach

#49 sokl

sokl
  • 209 postów
  • SkądSzklarska Poręba

Napisano 19 maja 2007 - 23:30

tamten monitor nie kalibrowany był? Powiem Ci tak - może i nie miałeś problemów przy jakiś drobnych rzeczach itp. ale jak już zaczniesz pracować z bardziej zaawansowaną grafika to bez kalibracji leżysz i kwiczysz w dtp - i powie Ci to każdy kto się tym zajmuje na poważnie - czasem nie można sobie pozwolić na to aby np. niebo na zdjęciu miało morski kolor zamiast błękitu. pozdrawiam.

#50 pank

pank
  • 1 548 postów
  • Skądwawa

Napisano 19 maja 2007 - 23:44

Bo do tej pory pracowałem na moim monitorze samsunga który jest gorzy od monitora iMac'a i nie miałem problemów z kolorami :)


To zaraz będziesz miał.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych