Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Apple contra organizatorzy Euro 2012 ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
73 odpowiedzi w tym temacie

#1 ŁUKASZ1

ŁUKASZ1
  • 497 postów
  • SkądWARSZAWA

Napisano 12 maja 2007 - 20:22

Euro 2012: polsko-ukraińska prezentacja była plagiatem?

Firma Apple rozważa kroki prawne przeciwko organizatorom Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie ? dowiedział się "Wprost", który informuje o tym na swojej stronie internetowej.

Powodem wszczęcia kroków prawnych ma być fakt, że W prezentacji multimedialnej polsko-ukraińskiej kandydatury, którą pokazano w Cardiff (tam w kwietniu 2007 r. wybierano organizatora imprezy), miały znaleźć się elementy splagiatowane z reklamy iPoda firmy Apple.

Użyto w niej łudząco podobnego pomysłu z tańczącymi sylwetkami oraz niemal identycznego motywu muzycznego. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, o sprawie została już poinformowana centrala Apple w USA, do której trafiły informacje w tej sprawie z polskiego oddziału. Jerzy Bebak z Apple Polska odmówił nam komentarza w tej sprawie.

zrodlo:

http://wiadomosci.on...80,11,item.html


Sami Zobaczcie obie prezentcje:

Link do prezentacji:
http://www.sport.pl/...56,4076666.html

Reklama Apple:



na stronach apple nic nie znalazlem ;-(

#2 doorshlaq

doorshlaq
  • 847 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 12 maja 2007 - 20:35

wiotki mi opadły

#3 rzep

rzep
  • 574 postów

Napisano 12 maja 2007 - 20:38

Hmm.. Na pewno jest to troche podobne, ale mowienie o plagiacie to troche przesada. Apple nie pierwszy zastosowal taki zabieg artystyczny.

#4 surveyor

surveyor
  • 405 postów
  • SkądChorzów

Napisano 12 maja 2007 - 20:43

A mnie sie wydaje, ze to kolejny zabieg Apple majacy na celu rozpowszechnienie marki poprzez kontrowersje. Przeciez gdyby faktycznie chodzilo o plagiat, to nie czekaliby tak dlugo ze zgloszeniem tego i podjeciem krokow prawnych- najpierw sobie wykalkulowali czy im sie to oplaca. Przynajmniej ja to tak odbieram...

#5 hwojtek

hwojtek
  • 1 273 postów
  • SkądGrzebienisko - Warszawa - cała Europa

Napisano 12 maja 2007 - 20:57

Apple nie pierwszy zastosowal taki zabieg artystyczny.

Chętnie się dowiem kto przed Apple zastosował taki zabieg artystyczny?

#6 Gość_tygrysio_*

Gość_tygrysio_*

Napisano 12 maja 2007 - 20:57

nie no bez urazy ale niektóre wstawki aż kłują w oko plagiatem

#7 Paweł K.

Paweł K.
  • 544 postów

Napisano 12 maja 2007 - 21:00

Ani mnie to ziębi, ani grzeje. Mój stosunek do mac booka nie zmieni się z tego powodu.

#8 misioslaw

misioslaw
  • 1 595 postów
  • SkądTychy

Napisano 12 maja 2007 - 21:00

Tyle że reklamy Apple wyglądają jakby to był okrojony "State of the art" Spaceballsów z 1992r :)

#9 Rafał P

Rafał P



  • 6 849 postów

Napisano 12 maja 2007 - 21:01

Pytanie czy Apple dostal zgode na wykorzystanie tego srodka artystycznego.. Zapewn tak. A jak z organizatorami Euro? Pewnie jutro sie dowiemy..

#10 pszemek40

pszemek40
  • 44 postów
  • Skądświętokrzyskie

Napisano 12 maja 2007 - 21:20

Ależ to banalnie proste W ramach rewanżu prezydenci Polski i Ukrainy wystąpią w reklamie iPoda :)

#11 kungfumiszcz

kungfumiszcz
  • 291 postów
  • SkądOlsztyn

Napisano 12 maja 2007 - 21:24

i tak nie zdazymy z przygotowaniami. bedzie siara na caly swiat, to chyba wystarczajacy wstyd.

Tyle że reklamy Apple wyglądają jakby to był okrojony "State of the art" Spaceballsów z 1992r :)


no nie koniecznie 8) defend uzyl motywu z "wektorowa" laska duzo wczesniej, wszyscy krzyczeli wtedy, ze spaceballs zapitolil pomysl.

#12 misioslaw

misioslaw
  • 1 595 postów
  • SkądTychy

Napisano 12 maja 2007 - 21:24

Pytanie czy Apple dostal zgode na wykorzystanie tego srodka artystycznego.. Zapewn tak. A jak z organizatorami Euro? Pewnie jutro sie dowiemy..


Jesli udowodnią ( co moze byc trudne :D) że inspiracją do stworzenia nie były reklamy ipoda a cos innego (np owy State o the art który nie jest żadnym roduktem komercyjnym)to Apple może im nagwizdać. Na dodatek SOTA jest prodektem europejskim . Ja bym ich z tego wybronił :)

Niestety Jobs nie może sobie przywłaszczyć prawa do konturów postaci :D

---- Dodano 12-05-2007 o godzinie 20:34 ----

no nie koniecznie defend uzyl motywu z "wektorowa" laska duzo wczesniej, wszyscy krzyczeli wtedy, ze spaceballs zapitolil pomysl.

Trzeba by to jednak uznać za dobro publiczne a nie dochodzić kto od kogo zerżnął :D

#13 Rafał P

Rafał P



  • 6 849 postów

Napisano 12 maja 2007 - 21:36

A tu nawet nie chodzi tylko o sama reklame z graficznego punktu widzenia. Przeciez utwor grupy The Fratellis tez zostal w pewien sposob splagiatowany, podrobiony. Jedno jest pewne, bedzie sie Listkiewicz ostro tlumaczyl..

#14 tymoteusz

tymoteusz
  • 33 postów

Napisano 12 maja 2007 - 21:37

Podobieństwo jest, to prawda. Ale różnice jeszcze większe. Dziwi mnie tylko nadgorliwość "polskiego oddziału" w donoszeniu na "swoich" trzeba przyznać, nieroztropnych rodaków. Jeśli bedzie proces to straci na tym wizerunek Polski i Ukrainy już na starcie, a znając naszych wspaniały rząd - to my zapłacimy odszkodowania. Chłopakom z SADu napewno, ktoś rzuci jakiś ochłap z odszkodowania. Apple ma gdzieś polski rynek i polskiego IMC, gdyby nie klasyczny podliz polskich nadgorliwców z SADu, to by w ogołe sprawy nie było. Nie sądzę, żeby Apple coś kalkulowalo odnośnie "robić czy nie robić afery". Ludzie obudźcie się. Dla nich jesteśmy jakimś tam krajem, o którym więszkość Amerykanów myśli, że leży w Azji albo w Afryce. I wierzcie mi, w naszym kraju 80 % facetów ma bzika na punkcie komputerów, a z tego prawie wszyscy na punkcie piłki nożnej. Jeśli tak kalkulowali, że powinno to pomóc sprzedaży to niech lepiej wyrzucą swoje kalkulatory. Pozdrawiam t.

#15 sagat

sagat
  • 350 postów
  • SkądPiaseczno

Napisano 12 maja 2007 - 21:39

dla mnie jest to ewidentnie zerzniete :D a jak lecialo outro to spodziewalem sie loga Apple :]

#16 MarG

MarG
  • 156 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 12 maja 2007 - 22:10

A dla mnie jest to niepoważne, niech się lepiej zajmą kalkulatorem który niepoprawnie liczy i innmi wpadkami

#17 kungfumiszcz

kungfumiszcz
  • 291 postów
  • SkądOlsztyn

Napisano 12 maja 2007 - 22:16

... w naszym kraju 80 % facetów ma bzika na punkcie komputerów, a z tego prawie wszyscy na punkcie piłki nożnej


komputer sluzy do pracy, nie do stymulacji ego. pilke lubia, bo mozna przy meczu wychlac :D
ja tam osobiscie nie lubie pilki i komputerow, ale za to wypije przy kazdej okazji.

w roku 2012 nad polska zablysnie wielka luna, to polacy spala sie ze wstydu...

#18 Gość_tygrysio_*

Gość_tygrysio_*

Napisano 12 maja 2007 - 22:27

dla mnie jest to ewidentnie zerzniete :D a jak lecialo outro to spodziewalem sie loga Apple :]


Czułem to samo ... a Generalnie czuje delikatny niesmak po tych wszystkich żenujacych ostatnio aferach że nawet na "naszym" podwórku "daliśmy nieuczciwie ciała" :(

#19 kukuu

kukuu
  • 6 postów
  • Skądkrakow

Napisano 12 maja 2007 - 22:35

Dobrze, że Apple zainteresował się tą sprawą. Bo przecież już dawno polscy pseudo-graficy przyzwyczaili się na zarabiania na obcych design. Kiedyś słynna polska szkoła grafiki dawno upadła i tak daleko, że nie wstydzą się pożyczania pomysłu obcych. I to robią w takich poważnych projektach. Przypomnijcie sobie oprawę pierwszej serii książek z Gazety Wyborczej, którą wszędzie reklamowano w całej Polsce kilka lat temu. - To było autentyczne design iPod mini pięcio-kolorowych! Wtedy iPod był jeszcze rzadko spotykane w Polsce ale na świecie sensacyjnie przyjęto jego design. Szkoda gadać. Najwyższy czas, aby tacy pseudo-profesjonalny graficy i ich głupi zleceniodawcy zostali ukarani!

#20 Adler

Adler
  • 572 postów
  • Skądznad Czeskiej hranicy

Napisano 12 maja 2007 - 22:36

Plagiacik ewidentny... ale to nie wina PZPN'u, tylko agencji która to popełniła, zebrała grubą kaskę a teraz siedzi przyczajona i czeka ;)

#21 Gość_tygrysio_*

Gość_tygrysio_*

Napisano 12 maja 2007 - 22:38

Plagiacik ewidentny... ale to nie wina PZPN'u, tylko agencji która to popełniła, zebrała grubą kaskę a teraz siedzi przyczajona i czeka ;)


i mam szczerą nadzieje że owa agencja poniesie konsekwencje i popłynie.... nie robiąc już nic w swojej historii :)

#22 51m0n

51m0n
  • 6 980 postów

Napisano 12 maja 2007 - 22:40

Tak myślałem że to się tak skończy. Ktoś z SAD'u chciał się przypodobać Apple i nakablował, bo inaczej to nawet o niczym by nie wiedzieli. Może jako rewanż Maki nie będą się wliczały w kategorię komputery i w Polsce nie będzie na nie obowiązywał 22% vat? ;) :D ;)

#23 nrs

nrs
  • 363 postów
  • SkądWarszawa/Białogard

Napisano 12 maja 2007 - 22:52

Ojoj.... nieladnie. ps. A moze obstawiamy , ile agencja interaktywna bedzie musiała zapłacić za plagiat? :>

#24 Simborek

Simborek
  • 1 272 postów
  • SkądZewsząd. Obywatel Świata.

Napisano 12 maja 2007 - 22:58

Najwyższy czas, aby tacy pseudo-profesjonalny graficy i ich głupi zleceniodawcy zostali ukarani!


Fakt, dobrze by było gdyby Apple zostało ukarane, za kradzież pomysłu Antona Corbijna na wizualizacje do piosenki "Walking In My Shoes", autorstwa Depeche Mode, stworzonej na potrzeby teledysku i trasy Devotional:



Wrzućcie na luz. Przekształcanie pewnych wzorców należy do elementów rozwoju sztuki, a dzieło bez takiego przekształconego wzorca trudno nazywać dziełem.

To może zabronić pisania tragedii? Wszak tragedie wymyślili już starożytni Grecy, więc nie powinniśmy "kraść" ich pomysłu...

#25 sanitariusz

sanitariusz
  • 524 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 12 maja 2007 - 22:59

Tyle że reklamy Apple wyglądają jakby to był okrojony "State of the art" Spaceballsów z 1992r :)


Jak obejrzalem ta reklame to tez mi sie przypomnial Spaceball.
Ach to byly czasy. Copy party, demo contesty i Jamrose na scenie podczas kilku takich nocek. Do dzis pamietam jak gola laske chlopaki ze sceny sciagneli w Warszawie. :D




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych