Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
* * * * * 2 głosy

MacBook Air czy MacBook Pro?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3061 odpowiedzi w tym temacie

#2526 piterm911

piterm911
  • 2 postów

Napisano 08 stycznia 2019 - 14:08

Cześć wszystkim, noszę się z zakupe macbooka. Zastanawiam się nad MBA 2018 lub MBP 2017 bez touch bara. Laptop do podstawowych prac biurowych, e-maili, przeglądania internetu itp. Według mnie na korzyść aira przemawia to, że jest nowszy, lepiej trzyma na bateri i mam nadzieję, że nie bedzie miał problemów z klawiaturą. Pro bardziej wydajny, ale obawiam się tej awaryjnej klawiatury i dysku. Który będzie lepszym wyborem? 



#2527 kristof461

kristof461
  • 2 340 postów

Napisano 09 stycznia 2019 - 12:06

Nowszy ale 2017 a 2018 to żadna różnica. Co do dysku. Problem ten występuje z tego co pamiętam w 128 i 256. Jest już program naprawczy ale nie wiem czy jest aż tyle problemów z dyskami. Bardziej kwestia tego że wrażliwy temat więc trzeba było uruchomić program. Klawiatura natomiast jest w obu modelach taka sama i jest tak samo awaryjna. To co ją różni to membrana w modelu 2018. Membrana daje większe zabezpieczenie przed kurzem pyłem itp ale jak wspomniałem ostatecznie awaryjność jest podobna. Zresztą jak coś wpadnie pod membranę to koniec bo małe szanse że wydmuchasz. 

Air 2018 ma chip T2 którego Pro 2017 nie ma. 

Wydajnościowo wystarczy Air. Z drugiej strony gdybym to ja miał wybrać to wziąłbym Pro. Chyba że bateria jest dla ciebie istotna. Sam musisz podjąć decyzję na czym ci zależy.


MacBook Pro 16" 2019 / iPhone Xs / Apple Watch S4 / Apple TV 4 / AirPods


#2528 winmaciek

winmaciek
  • 6 506 postów
  • Płeć:

Napisano 09 stycznia 2019 - 12:26

Prosiak ma też lepszy (jaśniejszy i z szerszym gamutem) wyświetlacz.
  • kristof461 lubi to

MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#2529 sthEn

sthEn
  • 318 postów
  • SkądGdynia

Napisano 14 stycznia 2019 - 07:24

EDIT.

 

Zły dział, do usunięcia.


Użytkownik sthEn edytował ten post 14 stycznia 2019 - 07:28

Komputer: Intel Core i7 2700k - 16GB RAM - GTX1060 - macOS 10.14.1


#2530 milons

milons
  • 6 postów

Napisano 23 stycznia 2019 - 10:02

Witam. 

Rozglądam się za używanym Macbookiem. 

Do wydanie mam około 2k lub 3k przy zakupie na FVAT. Będzie to też mój pierwszy komputer z logiem Apple.

Komputera będę używał głównie do pracy w Visual Studio Code (Angular, .NET Core) oraz przeglądania internetu i codziennych zajęć studenckich (sprawozdania, przygotowanie do zajęć itd).

W niedalekiej przyszłyści może do zapoznania się z pisaniem aplikacji na iPhone.  Jeśli będę widział w tym przyszłość dla siebie lub dostanę w tym pracę/zlecenia - pomyślę o wymianie na wydajniejszy model.

Bardziej wymagające czynności (np kodowanie wideo) mogę wykonać na laptopie służbowym.

Zależy mi na ekranie co najmniej 15 cali, minimum 8GB ramu. 

Komputer może być bez dysku, mam wolny dysk SSD.

 

W co warto zainwestować? 

Na allegro widzę trochę poleasingowych modeli Macbooka Pro z 2011, 2012 czasami 2013

Przykład: https://allegro.pl/oferta/apple-macbook-pro-retina-i7-4x-2-3-2ghz-ssd256-15-7773860218

 

Co warto kupić, na co szczególnie zwrócić uwagę? 

Czy taki budżet wystarczy?



#2531 Kowadełko

Kowadełko
  • 335 postów

Napisano 23 stycznia 2019 - 11:21

W tym zaprezentowanym przypadku zwróciłbym uwagę na to, że pomimo dokładnego opisu zabrakło czegoś tak istotnego, jak dedykowana karta graficzna  NVIDIA GeForce GT 750M, w którą był ten model wyposażony, być może padały jak muchy, ale o tym niech wypowiedzą się serwisanci.



#2532 milons

milons
  • 6 postów

Napisano 23 stycznia 2019 - 12:07

W tym zaprezentowanym przypadku zwróciłbym uwagę na to, że pomimo dokładnego opisu zabrakło czegoś tak istotnego, jak dedykowana karta graficzna  NVIDIA GeForce GT 750M, w którą był ten model wyposażony, być może padały jak muchy, ale o tym niech wypowiedzą się serwisanci.

Dzięki za sugestię! 
Ktoś może się wypowiedzieć na ten temat?

 

A ogólnie rzecz biorąc - warto kupować sprzęt tej klasy za te pieniądze? Warto kupować maca z tamtego okresu? 

Myślisz, że sprawdzi się w codziennej pracy? 
Czy może lepiej szukać czegoś z windowsem o poodbnych parametrach fizycznych (waga, wymiary) wydajności i cenie?



#2533 Kowadełko

Kowadełko
  • 335 postów

Napisano 24 stycznia 2019 - 10:43

Począwszy od retiny 2012 co jakiś czas wyskakują "kwiatki" z tym sprzętem, obecnie jest on już bez gwarancji i raczej nie pchałbym się w coś takiego. W tej kwocie masz nowego lapka pc z kilkuletnia gwarancja.

Jak dobrze zglebisz temat, to kupisz lapka na ktorym ktos zorientowany postawi ci osx, ale to rozwazania na inne forum.

Ostatni bezproblemowy lapek to non-retina 2012.



#2534 kubalaszl

kubalaszl
  • 2 postów

Napisano 12 lutego 2019 - 21:12

Cześć, jestem zmuszony wymienić mojego poczciwego MacBook Pro 13 (Mid 2012, 2,5 GHz Intel Core I5, 4GB RAM). I tak się zastanawiam czy brać nowego MacBook Air czy też MacBook Pro bez touch bar?  Komputera głównie używam do Office, przeglądania internetu, oglądania filmów, słuchania muzyki i podstawowej obróbki zdjęć i video. Chciałbym uniknąć rozczarowania, że Air okaże się zbyt słaby przy moim starym Macu. Co byście polecili z Waszej strony?



#2535 Kowadełko

Kowadełko
  • 335 postów

Napisano 12 lutego 2019 - 23:20

Bierz MBP bezTB, obecne modele MBA i MBP maja felerne tasmy sygnalu z matryca, folia z napylonymi sciezkami, do konca roku beda nowe pozwy grupowe i program wymiany.

#2536 bee3

bee3
  • 3 841 postów

Napisano 12 lutego 2019 - 23:25

Bierz MBP bezTB, obecne modele MBA i MBP maja felerne tasmy sygnalu z matryca, folia z napylonymi sciezkami, do konca roku beda nowe pozwy grupowe i program wymiany.

MBP bez TB (2017) ma taką samą konstrukcję taśm jak MBA (2018) i MBP (2018) - więc argument żaden.

A jak będzie program wymiany to ja bym tylko się cieszył, bo programy naprawcze Apple trwają nawet o rok dłużej niż ACPP.


Użytkownik bee3 edytował ten post 12 lutego 2019 - 23:26

Pomogłem ?   -  Lubię to 


#2537 TFoxPL

TFoxPL
  • 2 postów

Napisano 26 lutego 2019 - 19:06

Cześć Wszystkim,

Zamierzam kupić MBP ale waham się między używanym z 2015 a nowym 
https://allegro.pl/oferta/apple-macbook-pro-retina-13-i5-8gb-ram-256gb-7841127591 
Różnica ok 2000 zł w porównaniu z nowym modelem

Czy warto pakować się w używkę czy brać mimo wszytko nowy sprzęt??

Zamierzam wziąć na Raty 

To będzie mój pierwszy sprzęt od Apple - zamierzam go używać do codziennych zadań + nauka programowania (głównie python)

Z góry i dzięki i sorry jeżeli nie ten dział



#2538 kristof461

kristof461
  • 2 340 postów

Napisano 04 marca 2019 - 14:06

Cześć Wszystkim,

Zamierzam kupić MBP ale waham się między używanym z 2015 a nowym 
https://allegro.pl/o...gb-7841127591 
Różnica ok 2000 zł w porównaniu z nowym modelem

Czy warto pakować się w używkę czy brać mimo wszytko nowy sprzęt??

Zamierzam wziąć na Raty 

To będzie mój pierwszy sprzęt od Apple - zamierzam go używać do codziennych zadań + nauka programowania (głównie python)

Z góry i dzięki i sorry jeżeli nie ten dział

 

Skoro w tym dziale to ja zadam pytanie. Czemu Pro a nie Air? Myślę że dla twoich zapotrzebowań wystarczy. Nowszy Air jest tańszy niż Pro. Do tego Ten najtańszy Pro to model 2017 bo on jako jedyny nie został zaktualizowany więc w środku wciąż dwurdzeniowy procesor. 

Stary Pro to wyjątkowy sprzęt ale ja zawsze powtarzam jedno. Jeśli jest się nowicujesz zawsze trzeba się dwa razy zastanowić zanim pójdzie się w używkę. Nawet ona kosztuje ponad 4k. Będzie płacz jak jest z nią coś nie a tak. Skoro to twój pierwszy Mac to możesz nie znaleźć wszystkich wad nawet z naszą pomocą jak i pomocą systemu. Zresztą wszystkich i tak się wypatrzeć nie da. Po drugie taki sprzęt nie ma gwarancji. Do nowego nawet jak cię najdzie to dokupisz sobie AppleCare i będziesz miał 3 lata a nie rok a tak nie masz nic. Nie licząc specjalnie uruchomionych programów wymian nic w serwisie za darmo nie ugrasz. Ok to nie jest tak awaryjny sprzęt jak nowe modele. Ba niektórzy powiedzą że praktycznie bezawaryjny. Z drugiej wolę dmuchać na zimne bo raz jeszcze powtórzę to nie jest sprzęt za małe pieniądze. 

Jeśli natomiast pytasz o czysto techniczne sprawy to sprzęt z 2015 spokojnie ci wystarczy do twoich zapotrzebowań


MacBook Pro 16" 2019 / iPhone Xs / Apple Watch S4 / Apple TV 4 / AirPods


#2539 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 04 marca 2019 - 17:22

Ja zmieniłem Pro 13 late 2013 (którego obecnie sprzedaję) na Air 2018 (oba 8GB/256). Air jest piękny i lekki, ale wyraźnie cherlawy. Reakcje są szybkie, ale jeśli obciążenie trwa dłuższą chwilę (więcej niż 8-10 sekund) to procesor wchodzi na 100 stopni, wentylator na obroty a częstotliwość spada z 3Ghz (nie wiem jak uzyskać 3,6 zapisane w specyfikacji) do 2,3-2,4. Dla mnie to nie problem, bo głównie piszę, ale stary pro nie ustępuje wydajnością. Niby niższy geekbench ale np. w browserbench speedtest stary jest szybszy, bo test trwa dłużej. Dla mnie główne zalety nowego to bateria (w terenie) i obsługa monitora 4k60Hz przy biurku. Takie porównanie - 5 lat różnicy, praktycznie ta sama cena zakupu i znikomy postęp... Trochę żałuję, że nie wziąłem pro bez TB, natomiast nie żal mi, że nie wziąłem czterdzeniowego Pro, bo wydajności nie brakuje, a pieniędzy szkoda.


Użytkownik WojtekWojtek edytował ten post 04 marca 2019 - 17:24


#2540 kristof461

kristof461
  • 2 340 postów

Napisano 05 marca 2019 - 10:40

Ja zmieniłem Pro 13 late 2013 (którego obecnie sprzedaję) na Air 2018 (oba 8GB/256). Air jest piękny i lekki, ale wyraźnie cherlawy. Reakcje są szybkie, ale jeśli obciążenie trwa dłuższą chwilę (więcej niż 8-10 sekund) to procesor wchodzi na 100 stopni, wentylator na obroty a częstotliwość spada z 3Ghz (nie wiem jak uzyskać 3,6 zapisane w specyfikacji) do 2,3-2,4. Dla mnie to nie problem, bo głównie piszę, ale stary pro nie ustępuje wydajnością. Niby niższy geekbench ale np. w browserbench speedtest stary jest szybszy, bo test trwa dłużej. Dla mnie główne zalety nowego to bateria (w terenie) i obsługa monitora 4k60Hz przy biurku. Takie porównanie - 5 lat różnicy, praktycznie ta sama cena zakupu i znikomy postęp... Trochę żałuję, że nie wziąłem pro bez TB, natomiast nie żal mi, że nie wziąłem czterdzeniowego Pro, bo wydajności nie brakuje, a pieniędzy szkoda.

To co ty mu zadajesz że tak go obciążasz? 


MacBook Pro 16" 2019 / iPhone Xs / Apple Watch S4 / Apple TV 4 / AirPods


#2541 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 05 marca 2019 - 14:43

To co ty mu zadajesz że tak go obciążasz? 

Np. przewijam gładzikiem długi dokument w Wordzie wyświetlany na zewnętrznym monitorze. 100 stopni jest po kilku sekundach a wentylator na obrotach. Według Intel Power Gadget takie przewijanie wprowadza układ graficzny na najwyższe obroty a pobór mocy przez procesor (całościowo) przekracza 9W. Dodam, że działa jednak płynnie.



#2542 Kowadełko

Kowadełko
  • 335 postów

Napisano 05 marca 2019 - 19:12

Zainstaluj MacsFanControl i podbij sztucznie obroty, applowska cisza zabija i przegrzewa sprzet.



#2543 kristof461

kristof461
  • 2 340 postów

Napisano 06 marca 2019 - 16:31

No ok ale mówimy tu zatem o pracy z zewnętrznym monitorze a to już różnica.


MacBook Pro 16" 2019 / iPhone Xs / Apple Watch S4 / Apple TV 4 / AirPods


#2544 damiano0808

damiano0808
  • 4 postów

Napisano 16 marca 2019 - 17:36

Witam, planuję zmienić mojego della 7559 w którym popękała obudowa na jakiegoś macbooka, mam w planach MBP 13 z 256gb ssd. Głównie będę go używać do nauki front endu (css,js,node) oraz netflix. Dodam że mam już AW i IP X . Tylko nie wiem dokładnie jakie parametry potrzebuję do ww zadań. Waham się między macbookiem pro bez touchbara albo pro z touchbarem. https://allegro.pl/oferta/apple-macbook-pro-13-3-1-8gb-256ssd-retina-touchbr-7596421618.  Lepiej kupić z tej aukcji czy może w cortland/ispot/idream. Ten jest tańszy, a jest z touchbarem. Proszę o pomoc.

Z góry dziękuję



#2545 DanielF

DanielF
  • 5 726 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 16 marca 2019 - 19:20

Bierz modele z 2018 r wszystkie starsze to 2 rdzenie nowy ma 4 wiec zapas masz na parę lat
Fallout ...war, war never changes...

#2546 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 16 marca 2019 - 19:33

Warto kupić taniej ale z autoryzowanego źródła. Np. Media markt. Trzeba szukać gdzie są promocje.

#2547 damiano0808

damiano0808
  • 4 postów

Napisano 17 marca 2019 - 04:12

kurde, model 2018 kosztuje prawie 8k,a jakaś opcja do 6k? Ja wiem, wszystko wiem, że to będzie komputer na lata, ale jednak chciałbym ten budżet ograniczyć do 6-6,5k, rozumiem, że nowy air odpada? 



#2548 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 17 marca 2019 - 10:23

Moim zdaniem nowy Air nie odpada, jeśli użycie to poczta, Office, przeglądarka i takie tam. Odpada zaś gdy użycie to (regularnie) obróbka Video, gry 3D , wielkie Excele z symulacjami i inne ciężary. Ja jestem z niego zadowolony, choć postęp względem pro z 2013 to głównie masa i bateria. Jako, że znam zawodowych programistów pracujących na poprzednim Air, to ten pewnie da też radę, choć trzech najlepszych (no raczej architektów oprogramowania) jakich znam, używa nowych z TB i to na wypasie. Niewątpliwie pro bez TB lepiej znosi obciążenie niż nowy Air, a kosztuje podobnie.

#2549 damiano0808

damiano0808
  • 4 postów

Napisano 17 marca 2019 - 12:31

Nie nie, ja będę używał tego lapka tylko i wyłącznie do front endu, w to chcę iść. Z tego co mi wiadomo to też nie trzeba nie wiem jakiej mocy obliczeniowej do tego typu zadań. Na studiach jak będę musiał zrobić coś bardziej wymagającego (bo studiuję informatykę) to mam jeszcze mojego della, który też nie jest zły, ale przyszłość właśnie wiążę z front endem. Budżet mój to 6k -6,5k to stąd też moje pytanie, czy wziąć sobie macbooka air 2 rdzeniowego czy może pro 2 rdzeniowego bo cenowo bardzo podobnie stoją.



#2550 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 17 marca 2019 - 19:39

Ty decydujesz. Air daje Touch ID, troszkę lepsze życie na baterii i układ T2(niby bezpiecżenstwo ale i potencjalne problemy) niższą masę oraz ulepszona klawiaturę. Pro to lepszy wyświetlacz i wydajność, szczególnie przy dłuższym obciążeniu.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

0 użytkowników, 3 gości, 0 anonimowych