Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

iTunes Store - faktura VAT


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
77 odpowiedzi w tym temacie

#26 benq

benq
  • 192 postów
  • SkądWrocław

Napisano 06 lipca 2012 - 20:29

Nie dostaniesz. Kupiłeś jako osoba fizyczna, a nie firma.

#27 bachoo

bachoo
  • 335 postów
  • SkądŁódź

Napisano 09 lipca 2012 - 15:43

A w którym miejscu mogę zamienić swoje dane prywatne na firmowe. Bo nie ma osobnego okienka na Company Name. A głupio wygląda Mr. NazwaFirmy :) ? No i gdzieś NIP trzeba wpisać.

#28 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 09 lipca 2012 - 16:59

Dajcie spokój z tymi fakturami. Jak przyjdzie kontrola z US, to zakwestionuje wszystkie faktury wystawione przez nich - są nieprawidłowe.

#29 OleYek

OleYek

  • 17 478 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 09 lipca 2012 - 18:11

Dajcie spokój z tymi fakturami. Jak przyjdzie kontrola z US, to zakwestionuje wszystkie faktury wystawione przez nich - są nieprawidłowe.


To może zdraszisz inny sposób na kupowanie aplikacji na firmę, kiedy MUSISZ mieć fakturę bo bez tego nie możesz wydać ani grosza ?

#30 cooper69

cooper69
  • 1 033 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 09 lipca 2012 - 18:17

Musisz pogodzić się z tym, że zakupów w Apple Store nie bierzesz "na firmę" bo Apple OLEWA PRZEDSIĘBIORCÓW (nie pierwszy i ostatni raz)

#31 OleYek

OleYek

  • 17 478 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 09 lipca 2012 - 20:08

Przecież nikt normalny nie wyda np. 100 EUR z własnej kieszeni, albo żeby zasponsorować pracodawcę ... To już lepiej mieć "dziwną" fakturę i liczyć że US się nie doczepi...

#32 cooper69

cooper69
  • 1 033 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 09 lipca 2012 - 20:45

Wybór należy do Ciebie. Ale jeżeli US skontroluje taką fakturę i będzie nieprawidłowa, a mają na to 6 lat to zapłacisz te kilkadziesiąt euro w najlepszym wypadku kilkunastokrotnie! Z US jak z nauczycielem i policjantem: jeżeli nie ma racji patrz punkt pierwszy.

#33 OleYek

OleYek

  • 17 478 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 09 lipca 2012 - 21:46

Guzik, księgowść wciągnie w koszty nawet paragon jak będzie trzeba, najwyżej VATu się nie rozliczy. Np. GoDaddy wystawia tylko Receipt gdzie nie ma nic na nim a i tak da się to zaksięgować.

#34 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 10 lipca 2012 - 11:48

Przecież nikt normalny nie wyda np. 100 EUR z własnej kieszeni, albo żeby zasponsorować pracodawcę ... To już lepiej mieć "dziwną" fakturę i liczyć że US się nie doczepi...

To równie dobrze i bez niej możesz sobie księgować. Niestety jak już US zakwestionuje Ci fakturę, to będziesz żałować, że nie wywaliłeś tych 100€ dla świętego spokoju. Lub chociaż, tak jak piszesz, nie wziąłeś paragonu.

Niestety, to nie Twoja wina, to wina niedostosowania Apple do polskiego prawa. Pomyśl jakie kary zapłacą Ci co zamówili w AOS komputer na firmę - Ci maj już przesrane do potęgi n-tej.

---------- Wpis dodano o 12:48 ---------- Poprzedni wpis dodano o 12:47 ----------

PS. Zaksięgować da się wszystko, tylko US nie wszystko przepuści. Z resztą, tak samo karę US może dać za wszystko, wystarczy, że ktoś życzliwy zgłosi.

#35 OleYek

OleYek

  • 17 478 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 10 lipca 2012 - 13:08

To równie dobrze i bez niej możesz sobie księgować. Niestety jak już US zakwestionuje Ci fakturę, to będziesz żałować, że nie wywaliłeś tych 100€ dla świętego spokoju. Lub chociaż, tak jak piszesz, nie wziąłeś paragonu.


Jeżeli Faktura czy inny dowód zakupu nie wpływają w żaden sposób na podatek, to US się nie doczepi. Będzie to koszt firmy nie wpływający na podatek. Jakoś tak mi to księgowość tłumaczyła. Poza tym, ja się nie martwię bo to księgowość ponosi odpowiedzialność za ew. błędy i to oni z ubezpieczenia najwyżej będą płacić. Przy zwykłęj D.G. można sobie kupic aplikację za swoje, jednakże przy spółkach sa i zoo jest takie coś niemożliwe.

#36 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 10 lipca 2012 - 16:08

Jeżeli Faktura czy inny dowód zakupu nie wpływają w żaden sposób na podatek, to US się nie doczepi. Będzie to koszt firmy nie wpływający na podatek. Jakoś tak mi to księgowość tłumaczyła. Poza tym, ja się nie martwię bo to księgowość ponosi odpowiedzialność za ew. błędy i to oni z ubezpieczenia najwyżej będą płacić. Przy zwykłęj D.G. można sobie kupic aplikację za swoje, jednakże przy spółkach sa i zoo jest takie coś niemożliwe.

To sprawdź, czy już księgowa nie odrzuciła tego dokumentu. Bo moja mi powiedziała, że nie zamierza płacić z ubezpieczenia za moje dokumenty, które są niepoprawne. Dlatego należy własnie mieć księgową.

#37 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 10 lipca 2012 - 16:38

Generalnie to macie rację, oboje :P Księgowanie czegokolwiek bez FV to proszenie się o upierdliwości przy kontroli, ale teoretycznie FV nie jest wymaganym dokumentem potwierdzającym zakup. Jest takowym tylko dla zakupów VATowskich, jeżeli nie rozliczamy podatku z tego zakupu, to wystarczy dowolny, jednoznacznie identyfikujący zakup, dowód zakupu (np. paragon). W przypadku zakupów w AppStore nie płacimy VAT więc wystarczy dowód zakupu, IMO nawet ten przychodzący na mail.

#38 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 11 lipca 2012 - 10:11

Generalnie to macie rację, oboje :P
Księgowanie czegokolwiek bez FV to proszenie się o upierdliwości przy kontroli, ale teoretycznie FV nie jest wymaganym dokumentem potwierdzającym zakup. Jest takowym tylko dla zakupów VATowskich, jeżeli nie rozliczamy podatku z tego zakupu, to wystarczy dowolny, jednoznacznie identyfikujący zakup, dowód zakupu (np. paragon).

W przypadku zakupów w AppStore nie płacimy VAT więc wystarczy dowód zakupu, IMO nawet ten przychodzący na mail.

Płacimy VAT Irlandzki. Generalnie to powinniśmy mieć zwrot tego vatu.

#39 krzak

krzak
  • 86 postów

Napisano 29 lipca 2012 - 09:33

potraktowac wszystko mozna jako usluge. pytanie co na to US.


US na to nic, bo to jest usługa. Oprogramowanie dostarczane elektronicznie to usługa, nie towar.

#40 barteek666

barteek666
  • 24 postów

Napisano 02 sierpnia 2012 - 06:11

Zakupiłem dziś Final Cut X Pro w app store, liczyłem na to że dostanę rachunek za oprogramowanie a nawet fakturę, napisałem do apple wiadomość i taką oto otrzymałem odpowiedź:
"Good day! This is Rowena, your iTunes Store Advisor and I am glad to assist you today.

I understand that you want a VAT invoice for your purchase MH3(......)427 Since you have agreed to make iTunes Store purchases only for personal, noncommercial use, the iTunes Store is not required to provide VAT invoices for this type of purchase.

You can review these purchase terms in the “Usage Rules” section of the iTunes Store Terms and Conditions. You can find the Terms and Conditions at this link:

Apple - Legal - iTunes

I’m happy to provide the VAT number for the iTunes Store.

iTunes Store VAT number
LU(...)023

Nic z tego nie wiem najpierw piszą że nie są zobowiązani do wystawienia faktury, a na końcu dostałem nr Vat do iTunes Store ? Gdzie szukać tej faktury, potrzebuje rachunek aby rozliczyć się z urzędem.

#41 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 02 sierpnia 2012 - 08:42

Zakupiłem dziś Final Cut X Pro w app store, liczyłem na to że dostanę rachunek za oprogramowanie a nawet fakturę, napisałem do apple wiadomość i taką oto otrzymałem odpowiedź:
"Good day! This is Rowena, your iTunes Store Advisor and I am glad to assist you today.

I understand that you want a VAT invoice for your purchase MH3(......)427 Since you have agreed to make iTunes Store purchases only for personal, noncommercial use, the iTunes Store is not required to provide VAT invoices for this type of purchase.

You can review these purchase terms in the “Usage Rules” section of the iTunes Store Terms and Conditions. You can find the Terms and Conditions at this link:

Apple - Legal - iTunes

I’m happy to provide the VAT number for the iTunes Store.

iTunes Store VAT number
LU(...)023

Nic z tego nie wiem najpierw piszą że nie są zobowiązani do wystawienia faktury, a na końcu dostałem nr Vat do iTunes Store ? Gdzie szukać tej faktury, potrzebuje rachunek aby rozliczyć się z urzędem.

Nie rozliczaj tego. Naprawdę, oszczędzi Ci to czas i pieniądze. US może zakwestionować każdą fakturę z iTunes. Możesz jedynie wrzucić w koszta, bez odliczania VATu. Tak samo jak paragon za parkowanie. Nic ponad to.

Poproś tą babkę co Ci odpowiadała, żeby wysłała mailem.

#42 barteek666

barteek666
  • 24 postów

Napisano 02 sierpnia 2012 - 14:53

Nie rozliczaj tego. Naprawdę, oszczędzi Ci to czas i pieniądze. US może zakwestionować każdą fakturę z iTunes. Możesz jedynie wrzucić w koszta, bez odliczania VATu. Tak samo jak paragon za parkowanie. Nic ponad to.

Poproś tą babkę co Ci odpowiadała, żeby wysłała mailem.

Dobra , ale potrzebuję jakieś potwierdzenie zakupu, nie musi to być nawet faktura, po prostu dostałem kasę na rozkręcenie działalności i z pieniędzy tych muszę się rozliczyć, więc potrzebuję najlepiej fakturę. Co w takim wypadku robić? Dziś mi Rowena odpisała tak: "As I mentioned on my previous email, the iTunes Store is not required to provide VAT invoices for this type of purchase.

You can review these purchase terms in the “Usage Rules” section of the iTunes Store Terms and Conditions. "

#43 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 02 sierpnia 2012 - 15:16

Dobra , ale potrzebuję jakieś potwierdzenie zakupu, nie musi to być nawet faktura, po prostu dostałem kasę na rozkręcenie działalności i z pieniędzy tych muszę się rozliczyć, więc potrzebuję najlepiej fakturę. Co w takim wypadku robić? Dziś mi Rowena odpisała tak: "As I mentioned on my previous email, the iTunes Store is not required to provide VAT invoices for this type of purchase.

You can review these purchase terms in the “Usage Rules” section of the iTunes Store Terms and Conditions. "

Dostałeś kasę z PUP lub UE?! Jeśli tak, to czeka Cię zwrot środków. Nie da się tej kasy wydać w AOS lub App Store. Na dodatek, Ci którzy próbowali zaliczyli straszne nieprzyjemności.
Jeśli to kasa z wymienionych sposobów dofinansowania, to nie przemyślałeś tego co zrobiłeś i masz spory problem.

Poproś panią o "Reciept", ale to nie wystarczy przy dofinansowaniach. Oni działają zgodnie z regulaminem.

#44 barteek666

barteek666
  • 24 postów

Napisano 02 sierpnia 2012 - 15:45

No tak kasę dostałem z PUP-u, ale nie rozumiem jaki miał by być problem jeżeli przedstawię fakturę na zakupione oprogramowanie.?( w najgorszym wypadku dołożę ze swojej kasy i kupie za to co innego.) No dobra a co do ewentualnego zwrotu kasy za Final CUT-a to jest taka możliwość?- co by trzeba było zrobić.? I kolejny mail jaki dostałem po moich prośbach o Fakturę: "It is not possible for iTunes to validate your VAT number when you purchase apps through the App Store. Therefore, the standard VAT rate is charged and the amount collected is forwarded to the Luxembourg tax authorities. You may certainly apply directly to the tax authorities for a refund of the amount you paid. This process, known as the 8th Directive VAT refund process, is confidential and is directly between you and the Luxembourg tax authorities."

#45 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 03 sierpnia 2012 - 09:04

No tak kasę dostałem z PUP-u, ale nie rozumiem jaki miał by być problem jeżeli przedstawię fakturę na zakupione oprogramowanie.?( w najgorszym wypadku dołożę ze swojej kasy i kupie za to co innego.)
No dobra a co do ewentualnego zwrotu kasy za Final CUT-a to jest taka możliwość?- co by trzeba było zrobić.?

I kolejny mail jaki dostałem po moich prośbach o Fakturę:
"It is not possible for iTunes to validate your VAT number when you purchase apps through the App Store. Therefore, the standard VAT rate is charged and the amount collected is forwarded to the Luxembourg tax authorities.

You may certainly apply directly to the tax authorities for a refund of the amount you paid. This process, known as the 8th Directive VAT refund process, is confidential and is directly between you and the Luxembourg tax authorities."


To nie przemyślałeś sprawy (zajmowałem się wieloma realizacjami dofinansowań z PUP). Widać, że jeszcze nie wiesz jak działają sprawy papierów w naszym kraju. Nawet jak wyłudzisz fakturę, to będzie ona nieważna w świetle polskiego prawa. Nie możesz FCPX kupić z dofinansowania. Musisz od razu zgłosić, że tej pozycji jednak nie kupisz i zwrócić kasę do PUP za tą pozycję. Możesz postarać się, o przełożenie części środków z tej pozycji na inną. Jest też opcja, że kupić starszego FCP i go dać na FV.
Generalnie niewiedza i brak konsultacji postawiły Cię w czarnej dupie. Nie jest to zarzut do Ciebie, ale bardziej do prawodawcy naszego. Nie zmienia to faktu, że jakbyś to z kimkolwiek obeznany skonsultował, to byś się nie nadział.

Dodatkowo branie faktur zagranicznych na PUP, jest bez sensu (te z AOS i AppStore, to dokumenty z Luksemburga). PUP może Ci nakazać przedstawienia papierów o wydaniu towaru, o realizacji płatności itp. W kraju mało kto Ci to wyda w ramach grzeczności. Z zagranicy, to już nie masz szans w ogóle.
Jeśli nie przedstawisz odpowiednich papierów, to musisz zwrócić kasę. Dlatego raczej szybko zgłoś, że nie kupisz FCPX, zanim zakwestionują Ci całe dofinansowanie, bo pewnie wziąłeś na nie komputer itp.

---------- Wpis dodano o 10:04 ---------- Poprzedni wpis dodano o 10:00 ----------

ale nie rozumiem jaki miał by być problem jeżeli przedstawię fakturę na zakupione oprogramowanie

To zdanie jest perfekcyjnym przedstawieniem Ciebie, jako "świeżaka" ;)
Zobaczysz jeszcze ile kłód pod nogi w naszym kraju Cię czeka...

Nie wiem, czy wiesz, ale jak US wchodzi do firmy, to jak chce coś znaleźć, to znajdzie. Niezależnie, czy masz wszystko na tip-top, czy nie. A jak masz faktury, które mogę nie być zgodne z polskim prawem (czyli te z AOS i MAS), to od razu mogą naliczać Ci karę od daty faktury:)

Nie chodzi mi o to, by Cię straszyć, ale uświadomić.

#46 Snusmumriken

Snusmumriken
  • 3 postów

Napisano 05 sierpnia 2012 - 18:04

Witam serdecznie.

W poprzednim tygodniu zakupiłem Mountain Liona i wysłałem prośbę o fakturę VAT przez support iTunes.
Podałem dane firmowe, NIP, itp...
Dzisiaj otrzymałem fakturkę, bez żadnych tłumaczeń i usprawiedliwień, że nie mogą.

Dołączyli jeszcze miłą odpowiedź:

Hi Jacek,

My name is Naomi from iTunes Store Support. I understand that you're requesting for the invoice to be sent. I know how important it is to retrieve that information. I'll be happy to assist you.

I have emailed your VAT invoice to xxx@xxx.xxx, which is the email address that was listed on your account at the time that purchase was made.

It has been my pleasure assisting you today, Jacek. Thank you again for being part of the iTunes family.

Sincerely,

Naomi
iTunes Store/Mac App Store Customer Support

Please note: I work Sunday-Thursday 8-4:30 EST


Nie wiem jeszcze czy przyda się ona księgowej i umożliwi odliczenie czegokolwiek, ale jutro się dowiem.

#47 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 06 sierpnia 2012 - 09:18

Witam serdecznie.

W poprzednim tygodniu zakupiłem Mountain Liona i wysłałem prośbę o fakturę VAT przez support iTunes.
Podałem dane firmowe, NIP, itp...
Dzisiaj otrzymałem fakturkę, bez żadnych tłumaczeń i usprawiedliwień, że nie mogą.

Dołączyli jeszcze miłą odpowiedź:



Nie wiem jeszcze czy przyda się ona księgowej i umożliwi odliczenie czegokolwiek, ale jutro się dowiem.

Zależy od księgowej, dobra zauważy, że faktura jest niepoprawna. Mi też apple wysyłało faktury, szkoda tylko, że US ich nie uznaje.

#48 OleYek

OleYek

  • 17 478 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 06 sierpnia 2012 - 09:32

Zależy od księgowej, dobra zauważy, że faktura jest niepoprawna. Mi też apple wysyłało faktury, szkoda tylko, że US ich nie uznaje.


A czego brakuje na fakturach od Apple ?

#49 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 06 sierpnia 2012 - 12:00

A czego brakuje na fakturach od Apple ?


Zanieś prawnikowi, bo ja się tym nie interesuję. Jest ponad 20 miejsc niezgodnych przepisami polskiego prawa. Czyli kwestia humoru kogoś z US może być wyrocznią. A przy donosie, to takie faktury od razu padają.

Znam firmę, która zapłaciła dużą karę (pomimo odwołań), więc jest to informacja sprawdzona.

#50 OleYek

OleYek

  • 17 478 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 06 sierpnia 2012 - 12:09

Zanieś prawnikowi, bo ja się tym nie interesuję. Jest ponad 20 miejsc niezgodnych przepisami polskiego prawa. Czyli kwestia humoru kogoś z US może być wyrocznią. A przy donosie, to takie faktury od razu padają.


Co Ty za bzdury pierniczysz, a od kiedy faktura wystawiana przez sprzedawcę w INNYM kraju EU musi być zgodna z polskim prawem? Dobrze się czujesz? Faktura ma być zgodna z przepisami unijnymi regulującymi VAT EU.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych