Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

monitor DELL U2711 i uzyskanie natywnej rozdzielczosci


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
88 odpowiedzi w tym temacie

#1 nowy57

nowy57
  • 449 postów

Napisano 30 marca 2011 - 20:17

stoje przed zakupem monitora interesuje mnie jak uzyskac moge z wyjscia MBP 13 mid 2010 natywna rodzielczosc 2560 x 1600 na monitorze dell u2711 ? i jak sprawa wyglada na mini macu z grafika 320M? czy potrzebuje dual link by uzyskac taka rozdzielczosc ? co oznaczaloby ze nie uzyskam tego ani na MBP 13 oraz na mac'u mini ?

#2 Gość_owca666_*

Gość_owca666_*

Napisano 30 marca 2011 - 21:38

2560x1440 ;) I tak, potrzebujesz aktywną przejściówkę mDP -> Dual Link DVI lub przejściówkę/kabel mDP -> DP. Na tej drugiej, z tym monitorem, niektórzy mają problemy z wybudzaniem z uśpienia.

#3 nowy57

nowy57
  • 449 postów

Napisano 30 marca 2011 - 21:46

MiniDisplay do DVI Dual-Link adapter 2560x1600 -FV (1526047864) - Aukcje internetowe Allegro


?

#4 Gość_owca666_*

Gość_owca666_*

Napisano 30 marca 2011 - 22:04

Ta właśnie. A 2560x1440 to rozdzielczość natywna U2711 bo jest w proporcji 16:9.
Kabel taki: Amazon.com: 6ft DisplayPort Male to Mini DisplayPort Male 32AWG Cable (Gold Plated Connectors): Everything Else

Jest duuużo tańszy, zacznij od niego, jeśli wystąpią problemy pozostanie przejściówka. ZTCW z MBP jest OK, z miniakami właśnie niektórzy mają wspomniane kłopoty.

#5 nowy57

nowy57
  • 449 postów

Napisano 30 marca 2011 - 22:38

czy ktos z forumowiczow korzystal z tego monitora ? czy sa jakies przeciwskazania do zakupu ?

#6 Tom01

Tom01
  • 118 postów

Napisano 02 kwietnia 2011 - 00:49

czy sa jakies przeciwskazania do zakupu ?


Najpoważniejszą wadą jest duża jaskrawość minimalna. Wyżera oczy żywcem. Przy tym brak liniowości i kiepska regulacja to pikuś.

#7 FotoiMac

FotoiMac
  • 112 postów

Napisano 02 kwietnia 2011 - 04:10

Korzystam z tego monitora, jaskrawość idzie wyregulować bez siania paniki, regulacja też zła nie jest. Wybrałem go jako alternatywę pomiędzy ACD 27 i Eizo.

#8 nowy57

nowy57
  • 449 postów

Napisano 02 kwietnia 2011 - 09:27

czyli generalnie jak na monitor za 2000zl to polecasz ..

#9 Laupheer

Laupheer
  • 1 034 postów
  • SkądWrocław, PL

Napisano 02 kwietnia 2011 - 09:39

Jak chcesz podłączyć Miniaka przez HDMI, to możesz zapomnieć. Natomiast jeśli przez mDP – to nie baw się w Dual Linka (choć jest to możliwe), tylko po prostu kablem mDP->DP i tyle ;) Wiadomo, że jeśli chce się mieć super jakość, to trzeba wywalić więcej na EIZO, ale jak za 2k to naprawdę nieźle, poza tym – rozdziałka... ;)

#10 nowy57

nowy57
  • 449 postów

Napisano 02 kwietnia 2011 - 09:46

ja nie gram w zadne gry od moze 10 lat generalnie moniotr do www,ps,raz na rok imovie PS. zastanawiam sie jak jest z tym input lagiem no i duszkami podczas szybszych scenach

#11 FotoiMac

FotoiMac
  • 112 postów

Napisano 02 kwietnia 2011 - 16:26

Tak, polecam. Sam go używam. Owszem należy go skalibrować, jednak starczą standardowe narzędzia pod mac osx. Jedna rada w menu monitora trzeba zmienić ustawienia na PC, a nie używać ustawień mac. Niestety ja tego nie wiedząc męczyłem się przez tydzień z tą jasnością, zanim na to wpadłem. Po zmianie tych ustawień i kalibracji bardzo dobrze mi się go użytkuje.

---------- Wpis dodano o 17:26 ---------- Poprzedni wpis dodano o 17:24 ----------

Brightness na 30, Contrast na 47

#12 Tom01

Tom01
  • 118 postów

Napisano 04 kwietnia 2011 - 20:20

starczą standardowe narzędzia pod mac osx.


To znaczy jakie? W systemie nie ma nic do kalibracji monitorów.

PS. Regulatora kontrast pod żadnym pozorem nie wolno ruszać z wartości fabrycznej.

#13 FotoiMac

FotoiMac
  • 112 postów

Napisano 04 kwietnia 2011 - 20:33

Tom01, jesteś pewny, że w systemie nie ma nic do kalibracji, a powiedź, jak dobrze znasz ten system, że o podstawowych jego funkcjach dotyczących monitora nic nie słyszałeś ? Co ma znaczyć to PS ? Regulacja kontrastu w menu monitora w żadnej mierze nie jest zabroniona...

#14 Tom01

Tom01
  • 118 postów

Napisano 04 kwietnia 2011 - 22:53

Tom01, jesteś pewny, że w systemie nie ma nic do kalibracji, a powiedź, jak dobrze znasz ten system, że o podstawowych jego funkcjach dotyczących monitora nic nie słyszałeś ?


Pracuję na Mac'ach i zaręczam, że nie ma w OSX nic do kalibracji monitorów. I od razu odpowiadam, że "Asystent kalibratora monitora" w Preferencjach systemowych, formalnie nie robi kalibracji. Kalibracja składa się z dwóch elementów. Regulacja monitora i jego profilowanie. Jako że monitory Apple nie mają żadnej regulacji, ów program wykonuje ją poprzez modyfikację tablicy koloru karty graficznej. Jest to bardzo zła metoda, choć przy ACD jedyna możliwa. Normalną regulację wykonuje się fizycznie na monitorze posiłkując się czujnikiem. Ponadto nawet dobrze wyregulowany sprzęt ale nieoprofilowany jest tak samo nieskalibrowany jak nie dotykany w ogóle.

Regulacja kontrastu w menu monitora w żadnej mierze nie jest zabroniona...


Jeśli mówimy o przystosowaniu monitorów do reprodukcji koloru to jest zabroniona. Regulator kontrastu obcina zakres sterowania matrycą. Ruszenie tego poza wartość domyślną, to najgorsza rzecz jaką można zrobić. W monitorach LCD w ogóle nie ma możliwości regulacji kontrastu. Wynika to z zasady działania LCD. Jeśli nawet jest regulator tak się nazywający, nie reguluje kontrastu. Najczęściej montuje się go w celu umożliwienia zmniejszenia choć trochę za dużej jaskrawości. Obcinając matrycę, wprowadza się bardzo duże skutki uboczne, ale w wielu przypadkach jest to cena za wytrzymanie przed palącym w oczy ekranem.

#15 FotoiMac

FotoiMac
  • 112 postów

Napisano 05 kwietnia 2011 - 05:10

Widocznie twórcy systemu pod przyciskiem kalibracja umieścili szereg funkcji do regulacji, które nie służą do kalibracji, a tylko przypadkiem dają zamierzony efekt. Nie zmienia to faktu, ze użytkuję ww. monitor i po owych "manipulacjach" jestem z niego bardzo zadowolony. Jeśli wchodzi o wgranie profilu dla tego monitora, też jest w systemie taka możliwość, jeśli ktoś tego potrzebuje...

#16 Tom01

Tom01
  • 118 postów

Napisano 05 kwietnia 2011 - 10:22

Widocznie twórcy systemu pod przyciskiem kalibracja umieścili szereg funkcji do regulacji, które nie służą do kalibracji, a tylko przypadkiem dają zamierzony efekt. Nie zmienia to faktu, ze użytkuję ww. monitor i po owych "manipulacjach" jestem z niego bardzo zadowolony.


Twórcy programu "Asystenta" dali kilka tricków poprawiających regulację monitora. To wszystko. Zupełnie jednak nie jest to kalibracja.

Jeśli wchodzi o wgranie profilu dla tego monitora, też jest w systemie taka możliwość, jeśli ktoś tego potrzebuje...


Możliwość jest jak najbardziej, tylko skąd go Pan weźmie? System podłoży jakiś profil ogólny, ale nie ma on nic wspólnego z konkretnym egzemplarzem ani jego aktualnymi nastawami.

#17 master13007

master13007
  • 21 postów

Napisano 11 kwietnia 2011 - 08:42

1000 razy było przerabiane jaki sens ma używanie kogoś profilu skoro każdy ma inne stanowisko pracy pyzatym trafienie dwóch identycznie zlinearyzowanych dellów graniczy z cudem. Fakt ma pan prawo być zadowolony z monitora bo ile osób tak naprawdę potrzebuje prawidłowej kalibracji, problem był by bardziej widoczny gdyby pan przygotowywał bezpośrednio materiał do druku. Nie chcę nikogo obrażać ale dyskusja jaką nawiązał użytkownik FotoiMac świadczy o braku wiedzy w i mało fachowym podejściu do tematu. Wprowadza pan innych niepotrzebnie w błąd. Co do użytkownika Tom01 jest to profesjonalista zajmujący się mówiąc potocznie kolorami tak więc jakakolwiek polemika z nim nie ma tu sensu. Gdyby był pan torochę bardziej obeznany w temacie jego osoba nie była by panu obca.

#18 FotoiMac

FotoiMac
  • 112 postów

Napisano 11 kwietnia 2011 - 17:03

Czytanie ze zrozumieniem master13007, tego uczą w szkole podstawowej, a pieniaczy tu nie potrzeba... Widzę, że jesteś adwokatem Tom01, co widać z twych postów, nie po raz pierwszy. Ciekawy jestem, czy to konto założyłeś na potrzeby popierania własnych opinii Tom 01 alias master coś tam. Prawdę mówiąc nie interesuje mnie to, ten temat dawno jest skończony, a dotyczył zwykłego zastosowania monitora i nikt tu nie pisał o hiper super kalibracjach dla profesjonalistów studyjnych, co nie przeszkodziło wam nie zapanować nad własną megalomanią w tej kwestii, a to był prosty temat.

#19 Tom01

Tom01
  • 118 postów

Napisano 11 kwietnia 2011 - 17:21

Drogi Panie "FotoiMac". Swoim postem o rzekomej kalibracji wprowadził Pan, prawdopodobnie nieumyślnie, innych czytelników w błąd i należało to sprostować. Poziom merytoryczny forum tego wymaga. Proszę o zachowanie minimum kultury wypowiedzi, nikt tu Pana nie obraża, a najbardziej arogancko zachowuje się Pan sam.

#20 FotoiMac

FotoiMac
  • 112 postów

Napisano 11 kwietnia 2011 - 17:27

preferencje systemowe/monitory/kolor/kalibruj i wszystko na ten temat, szanowny pan zapomniał nadmienić, że sam wprowadzał w błąd, bo tylko o tak prostą rzecz chodziło..

#21 Tom01

Tom01
  • 118 postów

Napisano 11 kwietnia 2011 - 17:30

Wspominał Pan coś o czytaniu ze zrozumieniem? Proponuję wrócić do początku strony i zagłębić się w lekturę jeszcze raz. Póki co, próbuje Pan arogancją maskować ignorancję i chyba nawet o tym nie wie.

#22 FotoiMac

FotoiMac
  • 112 postów

Napisano 11 kwietnia 2011 - 17:45

Właśnie... proszę przeczytać jeszcze raz.

---------- Wpis dodano o 18:45 ---------- Poprzedni wpis dodano o 18:35 ----------

ja pisałem o kalibracji, dostępnej w systemie pod przyciskiem kalibruj, pan usilnie upierał się przy kalibracji monitora rozumiem zapewne sprzętowej, której tu w żadnej mierze do zastosowań normalnych (niestudyjnych) nie potrzeba, aby jaskrawość jak pan napisał nie wyżerała oczu.

#23 Tom01

Tom01
  • 118 postów

Napisano 11 kwietnia 2011 - 18:14

W kwestii formalnej: Po pierwsze: Kalibracja sprzętowa żadnego DELL'a w ogóle nie jest możliwa. Po drugie: Kalibracja ma zapewnić minimum "wkładu własnego" monitora w to co widzimy. Proszę stanąć w sklepie przed ścianą monitorów. Każdy świeci inaczej. Który dobrze? Nie wiadomo. Mają inną konstrukcję, inaczej rozwiązaną regulację. Aby sprawić żeby przypadkowość miała jak najmniejszy udział w wyglądzie swoich prac, wszystko trzeba kalibrować. Najczęściej popełnianym błędem jest przyniesienie monitora na stanowisko, pokręcenie gałkami na wyczucie i przyjęcie, że tak jest ok. A tymczasem tego typu regulacja jest wynikiem zapamiętanych przyzwyczajeń ze starego monitora i silnego subiektywizmu oceny, pozbawionego jakiegokolwiek punktu odniesienia. Po trzecie: Z uwagi na niedoskonałość oczu i wybitną podatność na złudzenia, nie można monitora ustawić "na oko". Pewne właściwości fizjologii i psychologii widzenia są tak głęboko zakorzenione, że nawet specjalnymi treningami nie można ich wykorzenić. Są sytuacje kiedy mózg mówi "A" i za nic w świecie nie da się przekonać, że widzi "B". Plansze testowe z Asystenta kalibracji w Preferencjach systemowych mają za zadanie nieco sprawę ułatwić, ale jest to stworzone do użycia ze "znanymi" z punktu widzenia systemu ACD i ekranami MB/MBP. W przypadku "nieznanych" monitorów użyteczność jest znikoma. Może poprawić nieco złą regulację monitora, ale nic poza tym. Po czwarte: Kalibrację wykonuje się przy różnych zastosowaniach. Ludzie przygotowujący do druku nie mają monopolu na dobrze ustawione monitory. Kalibruje się monitory amatorskie, aby komfortowo oglądać i ew drukować zdjęcia z wakacji. Amator nie oznacza "lubi lipę". Amator tylko nie bierze pieniędzy za swoją pracę, wykonywaną często z większym zaangażowaniem niż rzemieślnik. Każdy kto zajmuje się grafiką i fotografią ma z reguły wyższy poziom wrażliwości na jakość niż przeciętny klient hipermarketu którego zachwyca każdy bubel, byle wyżerał oczy jaskrawością i kolorami. Miałem w ogóle nie odpisywać, bo nie mam ochoty na przedszkolne przepychanki, ale napiszę to jeszcze raz. Kalibracji Pan nie wykonał. W podany sposób nie jest to możliwe. To tylko proteza na dodatek skrojona nie do Pańskiego monitora. Użycie więc słowa "kalibracja" jest niewłaściwe i może być mylnie zrozumiane przez kogoś kto trafi na ten wątek. Aby Pański monitor właściwie pokazywał to co ma Pan w plikach, trzeba go wyregulować, czyli to co częściowo Pan zrobił, oraz oprofilować, czyli poinformować system zarządzania barwą z jakim monitorem ma do czynienia. To komu jest to potrzebne, pozostawiam ocenie użytkowników.

#24 FotoiMac

FotoiMac
  • 112 postów

Napisano 11 kwietnia 2011 - 19:25

Słów już nie mam. Pisze pan rzeczy oczywiste, udając jakiegoś nie wiadomo jakiego specjalistę. O profilach też pisałem i to pan poddał to w wątpliwość skąd je wezmę.Tak się składa, że jeszcze niedawno takie profile w zależności od tego, czy potrzebny był profil AdobeRGB czy sRGB, były dostępne w sieci dla ww. Della. pisze niedawno bo gdy kupowałem monitor były, a obecnie mimo, że starałem się znaleźć stronę z nimi, to nie znalazłem. Być może to tylko kwestia mojego sposobu szukania. Osobiście zajmuje się zdjęciami i nie musi pan tu pisać rzeczy, z którymi mam na co dzień do czynienia. Przykro mi również, że sprowadził pan rozmowę do jak pan to określił "przedszkolnych przepychanek", forumowiczom obiecuję zaś, że w tym wątku już się nie odezwę, ponieważ nie ma to żadnego sensu.

#25 Tom01

Tom01
  • 118 postów

Napisano 11 kwietnia 2011 - 19:30

Skoro profile do monitora bierze Pan z Internetu i wykorzystuje w codziennych zajęciach, to nie ma raczej sensu prowadzić dalszej polemiki.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych