Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Początki programowania na iPhone.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

#1 b.milewski

b.milewski
  • 4 486 postów
  • SkądGlasgow

Napisano 07 lutego 2011 - 23:05

Hej. Postanowiłem, że chce nauczyć się programować na iPhone. Poczytałem trochę to co jest dostępne na stronach Apple i chcę zaopatrzyć się w kilka książek. Z informacji jakie uzyskałem wiem, że programowanie na iPhone odbywa się w języku Objective-C, który jest odmianą lub rozwinięciem języka C i C++. Nigdy wcześniej nie miałem do czynienia z programowaniem i nie mam o tym zielonego pojęcia. Pytanie jakie mnie męczy to czy mogę przystąpić bezpośrednio do nauki Objective-C, czy najpierw powinienem poznać język C i C++.

#2 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 07 lutego 2011 - 23:14

Słuchaj, coś mam wrażenie że nigdy nic nie programowałeś, jeśli mam rację to zacznij od byle czego. A na samo SDK iphonowe przyjdzie czas bo to tylko SDK nic więcej, a stricte programowanie nijak się ma do konkretnego SDK. Także zacznij od podstaw z programowania, skup się na programowaniu, wczelakie frameworki, sdk, biblioteki sobie na tym etapie odpuść. Język na tym etapie nie ma żadnego znaczenia.

#3 Michał Kubowicz

Michał Kubowicz

    MyApple Team


  • 2 022 postów
  • SkądKraków

Napisano 07 lutego 2011 - 23:14

Jeśli nigdy nie programowałeś to zacząłbym od podstaw, algorytmy. Później na pewno warto jakieś programy proste i podstawowe pisać w C/C++ i zobaczysz jak Ci to będzie wychodził, wtedy dopiero zastanawiaj się nad nauka Objective-C.

#4 b.milewski

b.milewski
  • 4 486 postów
  • SkądGlasgow

Napisano 07 lutego 2011 - 23:21

Ok dzięki. Właśnie poszukuje informacji od czego najlepiej zacząć. Potrzebuje podstaw i najprostszych rzeczy by zrozumieć i nauczyć się prostego programowania. Później chciałbym przystąpić do konkretów.

#5 gregorba

gregorba
  • 82 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 07 lutego 2011 - 23:28

zacznij od tego: Amazon.com: Learn C on the Mac (Learn Series) (9781430218098): Dave Mark: Books

#6 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 07 lutego 2011 - 23:37

proponuję najpierw jednak sam C, nie wchodzić w C++ bo to zupełnie inna gałąź i nauczysz się rzeczy które niekoniecznie będą akurat w Obj-C potrzebne.

#7 Michał Kubowicz

Michał Kubowicz

    MyApple Team


  • 2 022 postów
  • SkądKraków

Napisano 07 lutego 2011 - 23:40

Ok dzięki. Właśnie poszukuje informacji od czego najlepiej zacząć. Potrzebuje podstaw i najprostszych rzeczy by zrozumieć i nauczyć się prostego programowania. Później chciałbym przystąpić do konkretów.


Jak przypomnisz mi się jutro na PW to podam Ci namiary na genialną książkę o podstawach programowania i algorytmach. Teraz nie jestem w domu a autorów nie pamiętam.

#8 b.milewski

b.milewski
  • 4 486 postów
  • SkądGlasgow

Napisano 07 lutego 2011 - 23:45

Ok na pewno się przypomnę :) Dzięki

#9 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 08 lutego 2011 - 00:01

podaj tutaj ;) swoją drogą u mnie na roku też była jakaś 'legendarna' książka na ten temat, ale nie jestem sobie w stanie przypomnieć autorów.

#10 paczor

paczor
  • 13 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 08 lutego 2011 - 00:30

Spróbuj tego:
[url=http://groups.csail.mit.edu/mac/classes/6.001/abelson-sussman-lectures/]Structure and Interpretation of Computer Programs, Video Lectures[/url]
Jest za DARMO, zarówno książka jak i wykłady na video.
Tu: [url=http://common-lisp.net/project/lispbox/]Lispbox[/url] masz "Lisp in a Box" na każdą platformę, żeby szybko zacząć (nawet nie trzeba instalować).
Umysł masz jeszcze nieskażony śmieciem więc będzie ci łatwiej. Bóg napisał świat w Lispie. ;)
I lektura dodatkowa (też za friko): [url=http://www.gigamonkeys.com/book/]Practical Common Lisp[/url]

#11 tomik22

tomik22
  • 12 postów
  • SkądKraków

Napisano 08 lutego 2011 - 09:45

A może po prostu filmiki z iTunes U?
Polecam te ze Stanfordu, a konkretniej są to:
[URL="http://deimos3.apple.com/WebObjects/Core.woa/Browse/itunes.stanford.edu-dz.4842637426"]Developing Apps for iOS (HD)[/URL]
[URL="http://deimos3.apple.com/WebObjects/Core.woa/Browse/itunes.stanford.edu-dz.4331559339"]iPhone Application Development (Winter 2010)[/URL]
[URL="http://itunes.apple.com/WebObjects/MZStore.woa/wa/viewPodcast?id=384233222"]iPhone Application Development (Spring 2009)[/URL]
Myślę że na początek powinno wystarczyć a jak nie to można jeszcze na Lynda.com poszukać, mam stamtąd jeden komplet całkiem dobry ale to już płatne. Jeśli masz odrobinę wiedzy o programowaniu, co gdzie jak itd to nie musisz się uczyć wcześniej C, jak dla mnie to to się troszkę mija z celem ale jak już umiesz to się przyda, bo języki bardzo podobne.

#12 Bananera

Bananera
  • 216 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 08 lutego 2011 - 18:21

"Legendarna książka"... Hmmm... Może chodzi o "Symfonie C++" ? :)

#13 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 08 lutego 2011 - 19:14

ale to nie o algorytmach.

#14 Michał Kubowicz

Michał Kubowicz

    MyApple Team


  • 2 022 postów
  • SkądKraków

Napisano 08 lutego 2011 - 19:40

Ja zdecydowanie do podstaw polecam tą książkę: Algorytmy, Maciej M. Sysło (1448354703) - Allegro.pl - aukcje internetowe, bezpieczne zakupy

#15 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 08 lutego 2011 - 20:00

pamięć zewnętrzna mi odp:
Wprowadzenie do algorytmów - Thomas H. Cormen, Charles E. Leiserson, Ronald L. Rivest - książki online - księgarnia internetowa Merlin.pl

#16 wezuwiusz

wezuwiusz
  • 783 postów
  • SkądDublin, Katowice

Napisano 08 lutego 2011 - 20:21

oczywiscie wszystko to co koledzy mowia to najszczersza prawda... majac podstawy o wiele latwiej. ale nie musisz ich miec, odrobina (duzo) samozaparcia, troche logicznego myslenia i mozesz smialo startowac od razu z Xcode i obj-c, wszystkiego nauczysz sie po drodze. jak zaczniesz od nudnych teorii to szybko sie zniechecisz, a jak zaczniesz od podstawowego 'hello world' to jaka radosc jak pojawi sie napis na iPhone i zmieni kolor po nacisnieciu guzika :) ja tak zaczynalem, od zera, bez zadnej umiejetnosci programowania w jakimkolwiek jezyku, a teraz mysle ze czasem sam moge komus pomoc.

#17 pio11

pio11
  • 1 700 postów

Napisano 10 lutego 2011 - 01:07

Tak jak mówi wezuwiusz. SDK jest na tyle prosto skonstruowane, że śmiało można ściągać Xcode i robić pierwsze tutoriale :P. Ja zaczynałem od przesuwania kwadratu po ekranie :D

#18 JKK

JKK
  • 411 postów
  • SkądOsolin

Napisano 11 lutego 2011 - 11:11

Pio11 - ambitnie ;) Ja zrobiłem kalkulator wg przykładu Crisa, ale znaczeni go przerabiając bo uznaję tyko Odwrotną Notację Poalską ;)

#19 heretique

heretique
  • 334 postów
  • SkądKraków

Napisano 12 lutego 2011 - 10:29

Jeśli w ogóle nie masz pojęcia o programowaniu, proponuję zainteresować się popularnymi językami skryptowymi: Ruby, Python. Ich zaletą jest to, że masz je od razu na Maku, i oba wspomniane języki mają coś w rodzaju interaktywnej konsoli, w której można się bawić i eksperymentować bez tworzenia projektów, plików itp. Po prostu siadasz i piszesz - w ten sposób "łykniesz" fundamentalne koncepcje. A właściwie to jeszcze lepszym wyborem będzie JavaScript - też go masz, jest bardzo popularny i potężny język (o czym nie wszyscy wiedzą), a na dodatek ma składnię podobną do C.

#20 tomik22

tomik22
  • 12 postów
  • SkądKraków

Napisano 12 lutego 2011 - 13:39

Ale po co ma się uczyć innego języka, skoro celem jest Objective-C ? Jeżeli chce pisać na iPhony, to nauka Ruby i Pythona niewiele mu pomoże, bo nie są one obsługiwane. Tak więc jak dla mnie nauka Obj-C poprzez naukę innego języka jest bez sensu :) Należy zacząć od razu od niego, nawet jeżeli się nie ma pojęcia o programowaniu to szybko się go nabierze.

#21 Bananera

Bananera
  • 216 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 12 lutego 2011 - 14:08

Panowie, macie sporo racji. SDK Apple jest tak genialnie skonstruowane, że od razu można bawić się w przerabianie tutoriali, ale moim skromnym zdaniem fajnie byłby łyknąć trochę ogólnej wiedzy. Trzeba zwrócić uwagę na to, że w znakomitej większości tutoriali, jest prezentowane, jak krok po kroku obsłużyć suwak, button, czy tam inne obiekty. Uważam, że warto kupić za 20zł 'symfonie C++', przysiąść weekend, lub dwa i zrozumieć dokładnie jak działa pętla, funkcje warunkowe, co to zmienna itp. Nie zabierze to sporo czasu, a sprawi, że programowanie stanie się znacznie bardziej świadomym procesem.

#22 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 12 lutego 2011 - 20:51

@tomik22 - bzdura, co najwyżej nauczy się kodować a nie programować. Żeby napisać dobrze program należy opanować nie tylko język ale i podstawy inżynierii programowania. Tej najlepiej uczyć się na prostszym języku, jeżeli naszym celem jest ObjC to dobrze zacząć od C a potem poznać podstawy obiektowości na C++. Objective C nie jest proste, zwłaszcza dla początkujących programistów i nie wybacza błędów. Zaczynając od niego szybciej zniechęcisz się do programowania niż nauczysz programować.

#23 Bananera

Bananera
  • 216 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 12 lutego 2011 - 22:39

@Wojkow: Dokładnie to co napisałem posty wyżej :) W pełni się z tym zgadzam.

#24 tomik22

tomik22
  • 12 postów
  • SkądKraków

Napisano 13 lutego 2011 - 00:14

Moja odpowiedź była raczej skierowana do postu wyżej, chodziło o Ruby i Pythona :) A co do C to się zgadzam, przecież jak to niektórzy mawiają to są te same języki, można je nazywać dialektami wręcz. Są jak bracia. Ale akurat ja zaczynałem przygodę z Obj-C bez znajomości C i jedyne co wcześniej czyniłem w programowaniu to proste konsolkowe "aplikacje" w C++. I jak dla mnie, język jest prosty - w porównaniu do C++. Tak więc jak się chce to się da. Oczywiście każdy ma swoje zdanie na ten temat i nie ma się co w tej kwesti sprzeczać :)

#25 Bananera

Bananera
  • 216 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 14 lutego 2011 - 00:26

@tomik22 - Skoro pisałeś w C++  to miałeś podstawy. Wiedziałeś co to pętla, rozumiałeś obiektowość itd. Wyobraź sobie teraz, że zaczyn od razu z robieniem aplikacji na iOS bez tej wiedzy! Btw. Właśnie te proste konsolowe aplikacje uczą najwięcej ;) Pozdrawiam,




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych