Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Jak zacząć?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
56 odpowiedzi w tym temacie

#26 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 23 października 2010 - 15:40

Do pythona jest pełno informacji w Internecie, książek po polsku też jest pełno.

#27 Tojot

Tojot
  • 1 187 postów

Napisano 23 października 2010 - 16:44

Ja tylko mówię że nie znam ... poza tym 2.7/3.1 dostarcza dodatkowych emocji przy nauce :-)

#28 feuerfest

feuerfest
  • 3 417 postów
  • SkądMonachium, DE

Napisano 23 października 2010 - 16:47

Ja gdybym miał wybór jak zaczynałem naukę tobym zaczął od Pythona bo jest skryptowy/nie wymaga kompilacji i mozna odpalac skrypty spod konsoli. Jak już sie ogarnie wszystkie podstawowe proste skrypty można się przesiąść na okienkowe appy i/lub inny język (chociażby ObjC czyli używany do pisania softu pod maki). Niestety zaczynałem od C++ i PHP i złe nawyki (po PHP) wykorzeniałem ze swojego pisania kupę czasu.

#29 Tojot

Tojot
  • 1 187 postów

Napisano 23 października 2010 - 16:53

Gdyby tylko angielski wchodził w grę, to poleciłbym Dive Into Python 3. Po polsku nie wiem co polecić.

#30 feuerfest

feuerfest
  • 3 417 postów
  • SkądMonachium, DE

Napisano 23 października 2010 - 16:58

Aha, zacznij od nauczenia się angielskiego, bo inaczej zginiesz na rynku pracy śmiercią krótką acz bolesną ;)

#31 Zephi

Zephi
  • 192 postów

Napisano 23 października 2010 - 17:26

Odnosnie przyszlosci, wazne jest zebys juz teraz pojal jak wazne sa niektore rzeczy, a nie tak jak wiekszosc - dopiero w liceum. Ja wiem, ze gimnazjum to wiek zabawy, ale tez praktycznie braku roboty w szkole i niezliczonych ilosci wolnego czasu, wykorzystaj wiec ten czas dobrze. Najlepiej oczywiscie byloby przylozyc sie do jezykow, a przynajmniej do angielskiego. Bez tego ani rusz nie tylko w programowaniu, ale w ogole w dzisiejszym swiecie.

#32 dan76-90671bec4d

dan76-90671bec4d
  • 125 postów

Napisano 23 października 2010 - 17:32

Pierw się zaopatrz w potrzebne programy i zacznij się uczyć podstawowych języków programowania. Ja w twoim wieku już zaczynałem html delphi i c++ ( rok temu:) ). Po drugie musisz mieć do tego zapał bo bez tego daleko nie zajdziesz.

#33 EmotiCon02

EmotiCon02
  • 167 postów

Napisano 23 października 2010 - 18:49

Angielskiego się ciągle uczę. Wiem jaki jest ważny dlatego uczęszczam na dodatkowe zajęcia i znam go, ale nie na tyle, żeby przeczytać książkę po Angielsku. Dzięki za rady. Będę brał każdą pod uwagę.

#34 konole

konole
  • 412 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 23 października 2010 - 21:03

Ja gdybym miał wybór jak zaczynałem naukę tobym zaczął od Pythona bo jest skryptowy/nie wymaga kompilacji i mozna odpalac skrypty spod konsoli. Jak już sie ogarnie wszystkie podstawowe proste skrypty można się przesiąść na okienkowe appy i/lub inny język (chociażby ObjC czyli używany do pisania softu pod maki). Niestety zaczynałem od C++ i PHP i złe nawyki (po PHP) wykorzeniałem ze swojego pisania kupę czasu.

Taaak, PHP i brak potrzeby deklarowania typu zmiennych boli potem przez długi czas.

#35 maxijazz

maxijazz
  • 303 postów

Napisano 24 października 2010 - 00:02

Uwazam za jeden z najlepszych kursow Javy. Prosto z Berkeley:
[url=http://www.youtube.com/watch?v=QMV45tHCYNI]YouTube - CS 61B Lecture 1 - Course Overview[/url]

#36 Tojot

Tojot
  • 1 187 postów

Napisano 24 października 2010 - 00:23

Nie dobrze zaczynać od Javy, bo wyrabia dziwne nawyki i nie uczy radzenia sobie z problemami. Polecam tłumaczenia dwóch artykułów na ten temat:
devBlogi: Niebezpieczne Java-Szkoły
devBlogi: W Królestwie Rzeczowników

#37 pio11

pio11
  • 1 700 postów

Napisano 24 października 2010 - 01:05

A ja ci polecam Symfonie C++ jak koledzy wcześniej. Po przeczytaniu książki i wyuczeniu się wszystkiego co trzeba będziesz mógł przejść na Obj C. Choć to nie będzie łatwe przejście. Tak czy siak jeśli nie wiążesz swojej przyszłości z informatyką szkoda tracić czas na programowanie. Lepiej zamiast ślepić się w komputer wyjrzeć za okno.

#38 feuerfest

feuerfest
  • 3 417 postów
  • SkądMonachium, DE

Napisano 24 października 2010 - 07:57

Taaak, PHP i brak potrzeby deklarowania typu zmiennych boli potem przez długi czas.


Zwłaszcza gdy się trzeba przesiąść na Pythona, gdzie nawet wcięcia muszą być poprawnie bo inaczej skrypt sypie wyjątkami ;)

#39 leehooker

leehooker
  • 207 postów

Napisano 01 listopada 2010 - 14:40

Mam takie (może dla innych głupie) pytanie. Czy w języku Python można pisać programy na Iphona? Z góry dzięki za odpowiedź.

#40 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 01 listopada 2010 - 15:42

Nie, nie można

#41 metal_man

metal_man
  • 489 postów
  • SkądChorzów

Napisano 01 listopada 2010 - 21:52

Zwłaszcza gdy się trzeba przesiąść na Pythona, gdzie nawet wcięcia muszą być poprawnie bo inaczej skrypt sypie wyjątkami ;)


Assembler miazdzy :)

#42 ClassicGOD

ClassicGOD
  • 1 643 postów
  • SkądTychy

Napisano 02 listopada 2010 - 19:59

Assembler miazdzy :)

Skoro hiperbolizujemy to godny polecenia jest BrainFuck i WhiteSpace :D

#43 Sunmile

Sunmile
  • 241 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 03 listopada 2010 - 23:57

Tutoriale

Zacznij: Megatutorial "Od zera do gier kodera"

Bardzo dobry poradnik, wszystko wytłumaczone od samiutkich podstaw. Wiadomo, obszerny, ale nikt nie mówił, że będzie łatwo. :P

#44 Gość_blues55_*

Gość_blues55_*

Napisano 05 listopada 2010 - 22:48

Panowie, nieźle namieszaliście chłopakowi :-) Po przeczytaniu całego wątku można dostać rozdwojenia jaźni. Podstawowe pytanie - co chcesz stworzyć ? Potem dobierz narzędzia i pracuj nad tym. Nabierzesz doświadczenia i zobaczysz w czym jesteś dobry i co Ci najbardziej odpowiada. Uniwersalna zasada nie tylko w IT. Co do matematyki to ktoś z piszących tutaj miał racje. Uczy logicznego myślenia, które jest niezbędne nie tylko w programowaniu. Życzę powodzenia. W moich czasach zaczynało się od Basic, logo, potem Pascal, a jak ktoś był wytrzymały to assembler. Z tego co czytam obecnie to bajka - książki, tutki etc. Pomarzyć tylko. Nie będę się wymądrzać bo od 10 lat nie pracuję w IT a gdy pracowałem interesowały mnie sieci rozległe i telekomunikacja i to raczej z punktu widzenia projektowego ale pamiętam osoby, które były na etapie bliższych kontaktów człowiek - maszyna niż człowiek - człowiek, czego Ci nie życzę.

#45 naweciarz

naweciarz
  • 190 postów
  • SkądLublin

Napisano 06 stycznia 2011 - 21:02

To ja się też dopytam: czy ćwicząc z Symfonią można używać do tego celu xcode? Czy musi być komp z windowsem?

#46 Krzema

Krzema
  • 190 postów
  • SkądGdańsk, PL

Napisano 06 stycznia 2011 - 22:16

Też polecam wszystkim Symfonię - w zasadzie od niej zaczynałem i póki co nieźle sobie radzę. O tym tutorialu "Od zera do gier kodera" (wspomniany kilka postów wyżej) też słyszałem dobre rzeczy.
Co do pytania naweciarza - jasne, że można. Przy tworzeniu projektu wybiera się bodajże "C++ Tool". C++ nie jest językiem związanym z daną platformą ;) W C++ można nawet programować na iPhone'a (nie w całości tzn. z tego co wiem, pewne rzeczy takie jak obsługa akcelerometru trzeba kodować w Obj-C).
Do ćwiczenia programowania polecam polskiego SPOJa: http://www.spoj.pl/. System, który automatycznie sprawdza czy Twój kod rozwiązuje dane zadanie - po kilku sekundach masz odpowiedź. Wstawiają nam tam laborki z praktyki programowania :D (jestem na I roku infy na PG)

#47 naweciarz

naweciarz
  • 190 postów
  • SkądLublin

Napisano 07 stycznia 2011 - 13:06

dzięki za odpowiedź :) a powiedzcie mi jeszcze, czym różni się "Symfonia C++" od książki "Beginning MAC OS X Snow Leopard Programming'?

#48 Krzema

Krzema
  • 190 postów
  • SkądGdańsk, PL

Napisano 09 stycznia 2011 - 17:59

Chociażby po tytułach: ta pierwsza uczy języka, a druga programowania pod konkretne API, czyli opisuje dane funkcje systemowe np. do wyświetlania okienek. Symfonia Cię tego nie nauczy bo opisuje po prostu język C++.

#49 piotrpsz

piotrpsz
  • 22 postów
  • SkądPoznań, PL

Napisano 10 lutego 2011 - 15:55

Dla mnie sprawa jest prosta. Chłopak chce pracować z Makiem i z nim wiąże nadzieje. Więc niech zacznie od C i Objective-C, po co mu inne języki, jeśli docelowo aby pisać appy dla maka i tak musi dojść do Objective-C. Więc co mu da uczenie się innych języków, jeśli tak czy inaczej potrzebuje Objective-C? Niech od razu uczy się tego czego będzie potrzebował.

#50 Mutii

Mutii
  • 242 postów
  • SkądCzechowice-Dziedzice

Napisano 11 lutego 2011 - 09:12

Ja też jestem świerzaczkiem w temacie programowania, ale po przeczytaniu tego tematu i wielu innych znalezionych w internecie, zakupiłem książkę symfonia C++ i powiem że bardzo przyjemnie się czyta, wszystko jasno i przystępnie napisane. Tak że ja polecam tą książkę. Stwierdziłem że wole najpierw poznać podstawy a później przejść do obj-c. Jeżeli się mylę ot mnie poprawcie :)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych