Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Jak zacząć?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
56 odpowiedzi w tym temacie

#1 EmotiCon02

EmotiCon02
  • 167 postów

Napisano 22 października 2010 - 18:41

Chcę zacząć programować maki. Niestety nie znam ŻADNEGO języka programowania. Nie wiem jak w ogóle zacząć. Pomożecie? Na razie mam pakiet SDK.

#2 Laupheer

Laupheer
  • 1 034 postów
  • SkądWrocław, PL

Napisano 22 października 2010 - 19:00

Zacznij od przemyślenia sprawy, czy na pewno chcesz to robić, bo skoro nie znasz żadnego języka programowania... Po co chcesz to robić i jakie programy?

#3 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 22 października 2010 - 19:12

Zacznij od tego ile masz lat i jakie masz wykształcenie, bez tego nie ma sensu nic Ci radzić. Od razu napiszę, że jeżeli < średnie to najpierw skończ szkołę, zwracając uwagę na poszerzoną matematykę.

#4 sproject

sproject
  • 206 postów
  • SkądWrocław

Napisano 22 października 2010 - 19:13

Zacznij od przejrzenia pozostałych tematów w tym dziale, bo bez umiejętności korzystania z wyszukiwarki daleko nie zajdziesz.

#5 EmotiCon02

EmotiCon02
  • 167 postów

Napisano 22 października 2010 - 19:37

Niestety jestem dopiero w gimnazjum(1 klasa) :( Jakie programy chce robić? Nie wiem. Po prostu chcę umieć zrobić program. Dlaczego chcę się uczyć bo nie znam języków programowania? Odpowiedź masz w pytaniu No cóż.. Czyli muszę czekać? Pozostaje mi tylko tworzenie stron i powiększanie wiedzy w ich kierunku.

#6 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 22 października 2010 - 19:40

czekać? na co? znajdziesz wiele informacji o programowaniu w internecie, jak i na tym forum. Do dzieła.

#7 EmotiCon02

EmotiCon02
  • 167 postów

Napisano 22 października 2010 - 19:45

Widzę na tym forum dużo tematów o C++. Można w nim programować maki? Zależy mi na tym, bo na próżno szukać podręcznika o Obiective-C po Polsku.

#8 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 22 października 2010 - 19:47

jak najbardziej możesz zacząć od C++, ale nie myśl na tym etapie o programowaniu Maków, a tylko o programowaniu, naucz się podstaw.

#9 EmotiCon02

EmotiCon02
  • 167 postów

Napisano 22 października 2010 - 20:04

Nie myślę o tworzeniu zaawansowanych programów, ale na czym mam uczyc jak nie na maku? Innego komputera nie mam.

#10 jackeill

jackeill
  • 640 postów
  • SkądWroclaw

Napisano 22 października 2010 - 20:11

Im wczesniej zaczniesz tym lepiej. Czekanie z programowaniem na skonczenie szkoly to bzdura.

#11 Kublon

Kublon
  • 143 postów

Napisano 22 października 2010 - 20:17

Zacznij od hello world w C++ , a potem to już z górki :P

#12 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 22 października 2010 - 20:23

Nie myślę o tworzeniu zaawansowanych programów, ale na czym mam uczyc jak nie na maku? Innego komputera nie mam.


Ale mi przecież NIE chodziło o to na jakim komputerze będziesz się uczył ;) To jest nie ważne. Chodziło o to abyś zaczął od postaw, a to nie ma żadnego związku z Makami.

#13 EmotiCon02

EmotiCon02
  • 167 postów

Napisano 22 października 2010 - 20:38

No to ja właśnie ściągam najnowszego Xcode(aktualnie mam przestarzałą wersję) i zabieram się do nauki :)

#14 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 22 października 2010 - 21:09

Im wczesniej zaczniesz tym lepiej. Czekanie z programowaniem na skonczenie szkoly to bzdura.


Jasne, zwłaszcza przy obecnym poziomie szkół. Potem przychodzi na rozmowę wstępną taki "programista" C++ czy javy a nie wie co znaczy zapis np. "<2010-01-01, 2010-01-31)", nie rozumie relacji zbiorowych etc.
Najpierw trzeba mieć solidne podstawy, bo inaczej większość rzeczy w językach to czarna magia. To jest tak jak z matematyką na I roku informatyki - wtedy ją wszyscy klną, aż na raz, tak na III-IV zaczynają rozumieć po co się jej uczyli.

#15 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 775 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 22 października 2010 - 21:29

A myślisz, że po 'informatyce' będzie lepiej? Widziałem mnóstwo 'magistrów informatyki', którzy potrafili napisać cośtam w dżawie i w sumie na tym się ich wiedza kończyła. Teraz uczelnie wyższe uczą programowania (a i tak większość studentów jedzie po bandzie), natomiast o chociażby sieciach albo różnorodności systemów operacyjnych to taki magister wie, że są. I potem przychodzi taki z papierkiem i odbiera pracę komuś, kto zęby zjadł na IT, bo ma 'udokumentowane kwalifikacje'. (Oczywiście generalizuję - jest mnóstwo ludzi z pasją, którzy skończyli informatykę. Ja tylko odnoszę się do rzeszy tych, którzy ją "skończyli".)

#16 Tojot

Tojot
  • 1 187 postów

Napisano 22 października 2010 - 21:47

Zainwestuj i kup sobie "Symfonia C++" Jerzego Grębosza, a później "Pasja C++" tego samego autora.

#17 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 22 października 2010 - 22:24

Bartek, a czy ja go wysyłam na informatykę? Napisałem tylko, żeby zanim weźmie się za programowanie pouczył się matematyki i to na poziomie wyższym niż gimnazjum, czy kurs podstawowy w liceum.

#18 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 775 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 22 października 2010 - 22:29

Oj, nie zarzucam Ci wysyłania. Po prostu wylałem żale ;-)

#19 konole

konole
  • 412 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 22 października 2010 - 22:46

Widzę na tym forum dużo tematów o C++. Można w nim programować maki? Zależy mi na tym, bo na próżno szukać podręcznika o Obiective-C po Polsku.

Nie ma takich. Tylko po angielsku i obawiam się, że nie poradzisz sobie ze specjalistycznym językiem. Gdybyś chociaż miał jakiś punkt odniesienia do innego programowania.

#20 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 22 października 2010 - 22:47

Ehh tam, jak chłopak chce to niech się pobawi. wojtkow, chyba podszedłeś do tego za bardzo poważnie ;) Polecam też tę Symfonie++. Fajna kniga.

#21 jackeill

jackeill
  • 640 postów
  • SkądWroclaw

Napisano 22 października 2010 - 23:43

Matma sie przyda, nie jest niezbedna jednak. Zwlaszcza, jesli nie chcesz sie bawic w optymalizacje algorytmow czy zaawansowana obsluge baz danych. Mozna sie tego uczyc rownolegle, co nawet jest lepsze moim zdaniem. To nie jest tak, ze znajac matme, siadasz do programowania po raz pierwszy i juz wszystko umiesz ;)

#22 Tojot

Tojot
  • 1 187 postów

Napisano 23 października 2010 - 02:26

Tak sobie jeszcze pomyślałem, że skoro nie znasz żadnego języka, to możesz zacząć od jednego z języków edukacyjnych. Nie pozwalają one co prawda na pisanie dowolnych programów, ale pomogą ci wyrobić sobie pewien sposób myślenia.
Logo Komeniusz - niestety na windows, programowanie grafiki żółwia ... tak naprawdę w sumie to sam od tego zaczynałem i dobrze to wspominam. Można znaleźć do tego dużo ćwiczeń w internecie. Było to kiedyś w programie 7 i 8 klasy, więc wiekowo byś pasował. Współcześnie może wydawać się prymitywne, ale solidnie uczy podstaw. Polecam.
Scratch - Jest na maca i jest wersja polska. Wydaje się bardziej nowoczesne, ale niestety nie widziałem żadnych ćwiczeń do tego. Program pozwala w łatwy sposób tworzyć proste programy, ale nie wiem jak bardzo jest wartościowy pod względem edukacyjnym.

#23 EmotiCon02

EmotiCon02
  • 167 postów

Napisano 23 października 2010 - 07:28

Akurat Logo znam, ale nie uznaję, za jakiś poważny język programowania. Scratchem się zainteresuje.

#24 MADRAFi

MADRAFi
  • 21 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 23 października 2010 - 07:52

Jezeli kolega nigdy nic nie programowal to nie ma znaczenia w czym zacznie programowac. Wazne zeby poznac podstawy czyli na poczatek co to sa zmienne i ich typy, co to jest warunek, petla (rodzaje petli) itd Kazdy jezyk sie do tego nadaje. W jednym semantyka (skladnia) jezyka bedzie prostrza a w innym trudniejsza. Jezeli masz Mac, to nie widze zadnych przeciwskazac byc probowal swoich sil na Macu, co prawda moim skromnym zdaniem Object-C do latwych na poczatku nie nalezy - Na razie sam jakos podchodze do niego jak do dziwolaga) ale na pewna sa inne kompilatory, jezyki Mozesz probowac pisac w Javie, to dobry jezyk na poczatek by poznac podstawy Jezeli bedziesz juz wiedzial takie rzeczy to przyjdzie czas poznania programowania obiektowego, klasy, dziedziczenie itd potem struktury danych i algorytmy Do bycia programista angielski jest niezbedny (teraz wogle jest niezbedny) wiec ucz sie takze tego jezyka i nie szukaj ksiazek po polsku :) w internecie masz bardzo duzo roznych przykladow.

#25 Tojot

Tojot
  • 1 187 postów

Napisano 23 października 2010 - 15:32

Zgadzam się że logo nie jest poważnym językiem programowania. Jeśli je faktycznie znasz, to wracam do tego co powiedziałem wcześniej: Symfonia C++ ... no i angielski. A jak będzie angielski, to polecę Pythona. Jest nowocześniejszy i łatwiejszy niż C, ale nie znam żadnego dobrego podręcznika po Polsku.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych