Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

przebicia prądu na obudowie


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
66 odpowiedzi w tym temacie

#51 Samp

Samp
  • 228 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 21 stycznia 2007 - 17:09

Trochę to tandetne rozwiązanie, ale w domu przyklejam sobie w felernym kopiącym miejscu karteczki Post-It. I izolują wystarczająco. Nie podoba mi się zasilacz z kablem, wolę wtykać wprost w gniazdko.

#52 Gabriel.Ra

Gabriel.Ra
  • 4 postów

Napisano 09 listopada 2007 - 01:13

simka, mam ten sam problem z PB G4 Aluminium, delikatne mrowienie czuc nawet gdy lap pracuje tylko na baterii, i napewno nie widze zwiazku z elektryka, sprawdzalem w domu, pracy u znajmego na 3 roznych ladowarkach wszystkich uziemionych zracji tego ze mieszkam w anglii (uziemione wtyczki) ... zaczyna mnie juz to powaznie denerwowac i zastanawiam sie nad pozbyciem jabluka. pozdro.

#53 raptou

raptou
  • 1 644 postów
  • SkądUnited Europe

Napisano 09 listopada 2007 - 02:38

Witam
Mam MBP i taki problem. Otóż jak mój komputer jest podłączony do zasilacza, kiedy kładę ręce na klawiaturę i dotykam nadgarstkami narożników obudowy czuję prąd. To jest takie delikatne kłucie. Dodam że jak jestem w ciapciach lub butach to tego nie ma. Czy jest to jakiś problem z uziemieniem? Czy może mi ktoś wyjaśnić dlaczego to występuje i jak się tego pozbyć?


Odwróć wtyczkę w gniazdku 230V o 180 stopni i daj znać, czy przestało kopać. Stawiam na to, że przestało.
To samo zrób z każdym urządzeniem, które "kopie".
Wiem, nie zawsze się da, gdy gniazdko jest z bolcem ale to załatwi przedłużacz z gniazdkiem bez bolca. Kopie ? Odwracasz wtyczkę i przestaje.

Inżynierowie mówią, że najprostsze rozwiązania są najlepsze.

---- Dodano 09-11-2007 o godzinie 03:44 ----
Nie ma w tym patencie nic nadzwyczajnego. Po prostu albo będziesz miał na obudowie "gorący" i wówczas będzie "kopało" albo zero i wtedy nie będzie.

#54 lantiz

lantiz
  • 1 118 postów
  • SkądGdansk, Poland, Poland

Napisano 09 października 2008 - 20:33

chciałem odswiezyc ten watek. Bo dzisiaj nonstop kopie mnie pradem klawiatura od iMaka (alu) :/. Ma ktos na to jakis patent? gdy potre rece jest jeszcze gorzej. moze mi ktos powiedziec jak mozna rozelektryzowac rece (tj. zrzucic ladunki)?

#55 waluigi

waluigi
  • 708 postów
  • SkądPoznań, PL

Napisano 09 października 2008 - 20:54

chciałem odswiezyc ten watek. Bo dzisiaj nonstop kopie mnie pradem klawiatura od iMaka (alu) :/.
Ma ktos na to jakis patent? gdy potre rece jest jeszcze gorzej. moze mi ktos powiedziec jak mozna rozelektryzowac rece (tj. zrzucic ladunki)?


Kiedyś mówili żeby dotknąć rękami kaloryfera.

Swoją drogą, dziwne że te 5V płynące z USB jest w stanie stale, odczuwalnie Cie 'kopac'...

#56 lantiz

lantiz
  • 1 118 postów
  • SkądGdansk, Poland, Poland

Napisano 09 października 2008 - 21:08

Kiedyś mówili żeby dotknąć rękami kaloryfera.

Swoją drogą, dziwne że te 5V płynące z USB jest w stanie stale, odczuwalnie Cie 'kopac'...


Pomogło :) dzięki. Uwierz mi że to jest naprawde denerwujące i nie da się normalnie pisać.

#57 raptou

raptou
  • 1 644 postów
  • SkądUnited Europe

Napisano 10 października 2008 - 05:50

Ta opaska może zabić, gdy na obudowie jest przebicie. Ona ma sens tylko, gdy urządzenie masz odłączone od prądu i ma chronić od przeskoku iskry - ładunku elektrostatycznego z ciebie na półprzewodnik, co go w takim przypadku zwykle uśmierca na amen. Niestety to, co ma odprowadzać ładunki elektrostatyczne, które są niegroźnym napięciem bez prądu (tak, tak. Nie przejęzyczyłem się) odprowadza też prąd w to samo miejsce. Gdy masz na prawej ręce opaskę a lewą dotkniesz obudowa urządzenia, na której jest "faza" to cały prąd przejdzie przez ciebie w całości. Jego natężenie zależy od tego, czy jesteś po kąpieli, spocony itp. Choć znam bardzo dobrze zasady postępowania z prądem stałym, przemiennym MCz. i WCz. (każdy kopie inaczej) to gdy kolegę poraził prąd nawet o tym nie wiedziałem, choć na niego patrzyłem. Złapał w dwa palce przełącznik od zasilacza, aby go włączyć a w tym samym momencie chciał sprawdzić, czy lutownica grzeje drugą ręką. Tak go sparaliżowało, że zamroziło mu uśmiech na twarzy a mięśnie palców tak zacisnęły na wyłączniku (taki popularny mikro-hebelek metalowy), że kilku kilogramowy zasilacz wyrwał z regału dwoma palcami, Na twarzy zamroził mu się uśmiech i nic nie był z siebie w stanie wydusić. Trwało to z 10 sekund a ja myślałem, że się wygłupia. Żadnych drgawek, krzyku, czy takie tam. W końcu wyrwał ten zasilacz i sam się uwolnił. Przez jego całe ciało przeszło prawie całe 220V, minus jego własna rezystancja. Nic nie zauważyłem a on nie mógł nawet oddechu złapać. Szczęśliwie nic się nie stało ale mogło. A wszystko przez to, że obudowa zasilacza była uziemiona a lutownica nie. Zerowanie to też nie jest to samo, co uziemienie, więc między bolcem zerującym a kaloryferem może być nawet 115 V. Opaska - tak, gdy dotykamy czułych na ładunki elektrostatyczne półprzewodników, płyt głównych, pamięci, delikatnej elektroniki wykonanej w technologii SMD ale w żadnym wypadku, gdy urządzenie jest pod napięciem. Ciekawostka. Odczuwamy dopiero potencjał ładunku elektrostatycznego powyżej 50 V. Iskra ze sweterka to co najmniej kilovolt ale o znikomym lub zerowym natężeniu, dlatego niegroźne. Mnie "połaskotało" kiedyś 18kV (tysięcy woltów) , gdy przez nieuwagę złapałem za lampę wysokiego napięcia w Rubinie :lol: Skończyło się na małym punkciku wypalonym na skórze, niemal bezbolesnym. Czy USB może kopać ?? Jak najbardziej !! Ale to nie te 5 V kopie, tylko ekran wtyczki, który jest galwanicznie połączony z obudową komputera. To nie 5 V kopie, tylko znacznie więcej i to samo przebicie. Zasada postępowania taka sama, jak w przypadku kopiącej klawiatury, obudowy itp. Odwrócić wtyczkę w gniazdku o 180 stopni i po kłopocie. oczywiście nie wtyczkę od USB, tylko tą "prądową" :lol: Mile widziane ujednolicenie "biegunów" (w prądzie zmiennym ich nie ma ale nazwijmy tak zero i gorący) w listwie i w zasięgu wyciągnięcia ręki tak, aby nie było sytuacji, jak moim kolegą, którą opisałem opisałem, czyli, że przypadkowo złapiemy za obudowę, na której jest zero a na drugiej obudowie, złapanej drugą ręką będzie gorący. Czyli tak poodwracać wtyczki, aby nic nie kopało, bo to nie tylko komputerów dotyczy ale lampek, wież itp.

#58 grzegorz123

grzegorz123
  • 3 postów

Napisano 24 października 2008 - 20:48

Witam wszystkich. Przeczytałem dokładnie kazdy post i nie znalazłem rozwiązania mojego problemu. Problem jest taki: Nowy iMac zakupiony we Francji 3 miesiące temu. Wtyczka z uziemieniem, Od około tygodnia kalwiatura kopie mnie tak mocno ze zaczynam sie bać. Instalacja elektyrczna w domu jest nowa, napiecie prawidłowe. Tego co sie dzieje nie moge tez nazwac mrowieniem bo sa to mocne kopniecia. Czy może mi ktoś proadzić co zrobić? pozdrawiam

#59 lantiz

lantiz
  • 1 118 postów
  • SkądGdansk, Poland, Poland

Napisano 25 października 2008 - 02:47

Witam wszystkich.
Przeczytałem dokładnie kazdy post i nie znalazłem rozwiązania mojego problemu.

Problem jest taki:
Nowy iMac zakupiony we Francji 3 miesiące temu. Wtyczka z uziemieniem, Od około tygodnia kalwiatura kopie mnie tak mocno ze zaczynam sie bać.
Instalacja elektyrczna w domu jest nowa, napiecie prawidłowe.
Tego co sie dzieje nie moge tez nazwac mrowieniem bo sa to mocne kopniecia.

Czy może mi ktoś proadzić co zrobić?
pozdrawiam


rece do grzejnika i pomaga, tez tak mialem i pomoglo ;)

#60 raptou

raptou
  • 1 644 postów
  • SkądUnited Europe

Napisano 25 października 2008 - 02:54

To samo. Odwróć wtyczkę.

#61 kokos

kokos

    Mr. Nice

  • 7 426 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 25 października 2008 - 11:13

6,

potrzebna będzie mata antystatyczna z uziemieniem. Mata leży na podłodze i jest kabelkiem podłączona do jakiejś masy (kaloryfer albo ochronna instalacji) Ładunki elektrostatyczne spływaj przez matę do ziemi.

#62 grzegorz123

grzegorz123
  • 3 postów

Napisano 25 października 2008 - 13:26

Witajcie jeszcze raz. Klasycznego kaloryfera nie posiadam :( WIec z ta mata bede musiał cos w takimr azie wymyślić. Jako ze juz kilka dni temu szukałem tutaj informacji to próbowałem z odwróceniem wtyczki, niestety nie pomogło. martwi mnie jednak to ze to sie pojawiło nagle .

#63 Five

Five
  • 85 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 25 października 2008 - 14:33

A mnie to jakoś nie przeszkadza ;P

#64 Gringo997

Gringo997
  • 779 postów
  • Skądnieznana

Napisano 26 października 2008 - 12:51

to jak bardzo was kopie zalezy od natezenia a nie od woltow i tak 5V z duuuuzym natezeniem moze zabic a 10kV i kilka mA (np. pastuch elektryczny) delikatnie kopnie...

#65 raptou

raptou
  • 1 644 postów
  • SkądUnited Europe

Napisano 28 października 2008 - 20:11

Ja mam na deukarce, jak dotykam wtyczki USB z drukarki i dotkne grzejnika ciagle kopie, nie impulsami tylko ciagle :(

---- Dodano 25-10-2008 o godzinie 16:00 ----


Ale na obudowie zawsze jesli wszystko jest sprawne, jest uziemienie, a nie zero ani faza, wies co da odwrocenie?


Nie stosuje się już uziemienia. Właśnie dlatego kopie, ponieważ w gniazdkach bolec łączy się (zwiera) z zerem. "Zero" to nie to samo, co uziemienie, ponieważ powstaje z uzwojenia wtórnego (o ile dobrze pamiętam a jak nie to mnie poprawcie) transformatora. Miedzy zerem a ziemią występuje różnica potencjałów i dlatego czasem kopnie. Gdyby obudowa była uziemiona to by nic nie kopało.

Odwrócenie wtyczki rozwiąże problem.

#66 johnsoniak

johnsoniak
  • 2 postów

Napisano 11 stycznia 2023 - 10:47

Witam, temat dosyć stary, ale mam zasilacz magsafe 1 i on nie ma wtyczki z uziemieniem przez co kopie mnie jak Lewandowski piłkę... Czasem zastanawiam się czy to ja ładuje maca, czy też on ładuje mnie... Zamiana wtyczki nic nie pomaga ale ma on miejsce gdzie może mogłoby być uziemienie... Wie ktoś coś na ten temat ? 


Byłem odrzucony przez administratora - więc już mnie tu nie ma...


#67 winmaciek

winmaciek
  • 6 503 postów
  • Płeć:

Napisano 11 stycznia 2023 - 15:22

Mimo wszystko proponuję założyć nowy temat. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych