Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

przebicia prądu na obudowie


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
66 odpowiedzi w tym temacie

#1 edyta108-1

edyta108-1
  • 23 postów

Napisano 16 stycznia 2007 - 12:22

Witam Mam MBP i taki problem. Otóż jak mój komputer jest podłączony do zasilacza, kiedy kładę ręce na klawiaturę i dotykam nadgarstkami narożników obudowy czuję prąd. To jest takie delikatne kłucie. Dodam że jak jestem w ciapciach lub butach to tego nie ma. Czy jest to jakiś problem z uziemieniem? Czy może mi ktoś wyjaśnić dlaczego to występuje i jak się tego pozbyć?

#2 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 16 stycznia 2007 - 12:26

Problem omawiany na forum:
http://myapple.pl/sh...highlight=kopie

W przyszłości użyj opcji szukaj przed postawieniem nowego wątku:
http://myapple.pl/search.php

#3 Scroller

Scroller
  • 322 postów
  • Skądxxxxxx

Napisano 16 stycznia 2007 - 12:34

Problem omawiany na forum:
[url]http://myapple.pl/showthread.php?t=19765&page=7&highlight=kopie[/url]

W przyszłości użyj opcji szukaj przed postawieniem nowego wątku:
[url]http://myapple.pl/search.php[/url]


Twoja porada jest tylko poprawna w czesci, bo pierwszy link prowadzi do dyskusji zupelnie nie zwiazanej z problemem. Jest tam tylko 1 post i to w dodatku informujacy jedynie o takim problemie...

Promowane szukanie bedzie mialo sens tylko wtedy, gdy bedzie prowadzilo do postow rozwiazujacych problem. Wiekszosc to tylko czcze dyskusje.

#4 edyta108-1

edyta108-1
  • 23 postów

Napisano 16 stycznia 2007 - 12:40

No tak. Właśnie skończyłam czytać ten post i dalej nie mam odpowiedzi.

#5 krzemien

krzemien
  • 1 038 postów
  • SkądRG21 7UQ

Napisano 16 stycznia 2007 - 13:27

Czy zasilacz masz podłączony do gniazda z bolcem uziemiającym?

#6 edyta108-1

edyta108-1
  • 23 postów

Napisano 16 stycznia 2007 - 13:43

Nie , podłączam do zwykłego gniazda ale sądziłam że to nie ma znaczenia ponieważ wtyczka i tak nie ma wejścia na ten bolec

#7 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 16 stycznia 2007 - 13:43

I jeszcze jeden
Mnie potrafił kopnąć mój PowerBook G4 15" ale działo się to gdy dotykałem nogą kaloryfera.
W MacBook PRO 15" już mi się to nie zdarza.
Oba komputery podłączone do tego samego gniazdka.

#8 Shime

Shime
  • 668 postów
  • SkądAngli :(

Napisano 16 stycznia 2007 - 16:15

Jaki z tego moral kupic sobie MB i po klopocie nic nie kopie a tak powaznie to nie wiem jak wyglada europejska wtyczka do sprzetu apple bo mam angielska ale powinno byc miejsce na bolec uziemiajacy wiec nalezalo by wlazyc wtyczke do gniazdka z uziemieniem sprawnym nie na sztuke zrobionym:) i powinno przestac juz piescic dotykajac golal stopa podlogi i reka komputera twoje cialo dzial jako przewodnik do uziemienia nie majac takiego uziemienia w kontakcie.

#9 kulasdp

kulasdp
  • 373 postów
  • SkądRacibórz/Wiedeń

Napisano 16 stycznia 2007 - 16:29

ten problem rowniez mialem...od czasu do czasu mnie kopalo :) ale wlasnie tez wtedy tylko jak dotykalem noga kaloryfer lub na raz struny gitary elektrycznej i maczka ;) europejskie wtyczki do macbookow o ile wiem nie maja uziemnienia...w tym przypadku najlepiej podpiac pomiedzy maca a gniazdko listwe zasilajaca z filtrem i oczywiscie uziemnieniem i problem powinien byc z glowy ;)

#10 lutecki

lutecki
  • 3 315 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 16 stycznia 2007 - 16:31

Ja mam wtyczkę amerykańską, bez uziemienia. Ciarki czuć ciągle jak dotykam MBP :D Innym tłumaczę, że to taki fajny materiał z którego jest zrobiony komputer :P

#11 kulasdp

kulasdp
  • 373 postów
  • SkądRacibórz/Wiedeń

Napisano 16 stycznia 2007 - 16:45

ja dodam jeszcze ze jak ktos mieszka w jakims bloku starym i/lub elektryk w jego domu nie wykonal fachowej roboty...czyli nie podlaczyl "bolca" to tez kicha :) wtedy my jestesmy tym "zerem" no i kopie ;) ale jak nie da rady to trzeba z aluminium zyc ;) dodam ze nawet nas moze kopac jak mamy plastikowa obudowe. pamietam z czasow PC to toshiba mnie tez nieraz kopnela ;)

#12 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 16 stycznia 2007 - 17:16

ja dodam jeszcze ze jak ktos mieszka w jakims bloku starym i/lub elektryk w jego domu nie wykonal fachowej roboty...czyli nie podlaczyl "bolca" to tez kicha :) wtedy my jestesmy tym "zerem" no i kopie ;) ale jak nie da rady to trzeba z aluminium zyc ;) dodam ze nawet nas moze kopac jak mamy plastikowa obudowe. pamietam z czasow PC to toshiba mnie tez nieraz kopnela ;)

Jak nie ma uziemienia to należy zrobić zerowanie (bolec łączymy z masą)
Co do zasilaczy do laptopów Apple to faktycznie bezpośrednio nie mają miejsca na bolec, ale można zdjąć wtyczkę i założyć kabel (dołączany w zestawie z każdym laptopem) i taki kabel ma już "bolcowanie"

#13 lutecki

lutecki
  • 3 315 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 16 stycznia 2007 - 17:22

To "mrowienie" jest i tak nieporównywalne z kopaniem lodówek w supermarketach :D

#14 edyta108-1

edyta108-1
  • 23 postów

Napisano 16 stycznia 2007 - 17:24

No dobrze tylko ja nie mam tego kabla, bo laptopa kupiłam tylko z zasilacze i wtyczką. Może uda mi się dokupić a jak nie to chyba skorzystam z rady i zakupię listwę.

#15 kokos

kokos

    Mr. Nice

  • 7 426 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 16 stycznia 2007 - 17:26

Jak nie ma uziemienia to należy zrobić zerowanie (bolec łączymy z masą)


To jest BARDZO NIEBEZPIECZNE
  • kulasdp lubi to

#16 kulasdp

kulasdp
  • 373 postów
  • SkądRacibórz/Wiedeń

Napisano 16 stycznia 2007 - 17:32

Jak nie ma uziemienia to należy zrobić zerowanie (bolec łączymy z masą)
Co do zasilaczy do laptopów Apple to faktycznie bezpośrednio nie mają miejsca na bolec, ale można zdjąć wtyczkę i założyć kabel (dołączany w zestawie z każdym laptopem) i taki kabel ma już "bolcowanie"


Dodajmy ze wszelakie majsterkowanie to na wlasna odpowiedzialnosc nie tylko uszczerbku maczka ale rowniez zdrowia ;) nie chcialem tego sam opisac bo zaraz kilka ludzi zacznie kombinowac przy gniazdkach a jak ktos w ogole nie ma pojecia o takim czyms to w ogole paluchy z dala ;) a jak ktos chce to przestrzegiwac ogolne zasady BHP przy napieciach do 1 kV ;)

1. Wylaczyc obwod od zasilania
2. Sprawdzic miernikiem...obojetnie jakim czy to multimetrz czy tester faz czy jest napiecie.
3. Jezeli po wszystkich tych czynnosciach mamy pewnosc ze juz napiecia na gniazdku nie ma to mozemy sie zabrac do roboty ;)
4. Najlepiej zawolac fachowca typu wujek elektryk a nie majsterkowac samemu ;)

#17 Andrzej

Andrzej
  • 1 975 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 16 stycznia 2007 - 18:44

ad. 1 i 2 - najpierw sprawdzamy GDZIE jest napięcie (czyli na którym otworku gniazdka jest faza) ad. 4 - jakby ktoś już uparł się samemu, to zmieniamy gniazdko PO wyłączeniu bezpieczników (chyba że ktoś lubi mocne wrażenia) i pamiętamy, że bolec uziemiający/zerujący łączymy z przewodem "zimnym", czyli tym, na którym NIE BYŁO FAZY (teoretycznie jest to przewód niebieski, ale to zależy od zdolności montera :) )
  • kulasdp lubi to

#18 Lucjan Dylag

Lucjan Dylag
  • 48 postów
  • Skąd****

Napisano 16 stycznia 2007 - 18:59

A po miesiącu (przy okazji wielkiej awarii sieci elektrycznej w całym bloku) lekko zanietrzeźwiony Pan Elektryk łączy inaczej kable i nasze pięknie wykonane uziemienie razi pięknymi 230 voltami. To chyba miał na myśli Kokos w poście nr 15. Znam to z autopsji!!!

#19 kulasdp

kulasdp
  • 373 postów
  • SkądRacibórz/Wiedeń

Napisano 16 stycznia 2007 - 19:03

a jak juz ktos calkiem dokladnie to chce o tym bezpieczenstwie to: Wybrane paragrafy z Rozporządzenia ministra gospodarki w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach i instalacjach energetycznych: § 56.1. Wyłączenie urządzeń i instalacji elektroenergetycznych spod napięcia powinno być dokonane w taki sposób, aby uzyskać przerwę izolacyjną w obwodach zasilających urządzenia i instalację.2. Za przerwę izolacyjną, o której mowa w ust. 1, uważa się: 1) otwarte zestyki łącznika w odległości określonej w Polskiej Normie lub w dokumentacji producenta, 2) wyjęte wkładki bezpiecznikowe, 3) zdemontowanie części obwodu zasilającego, 4) przerwanie ciągłości połączenia obwodu zasilającego w łącznikach o obudowie zamkniętej, stwierdzone w sposób jednoznaczny w oparciu o położenie wskaźnika odwzorującego otwarcie łącznika. § 57.1. Przed przystąpieniem do wykonywania prac przy urządzeniach i inhalacjach elektroenergetycznych wyłączonych spod napięcia należy: 1) zastosować odpowiednie zabezpieczenie przed przypadkowym załączeniem napięcia, 2) wywiesić tablicę ostrzegawczą w miejscu wyłączenia obwodu o treści: „Nie załączać", 3) sprawdzić brak napięcia w wyłączonym obwodzie, 4) uziemić wyłączone urządzenia, 5) zabezpieczyć i oznaczyć miejsce pracy odpowiednimi znakami i tablicami ostrzegawczymi. nie no ale mysle ze temat na ogol juz jest skonczony :) i nie ma sensu o tym pisac ;) kto chce sie wiecej dowiedziec niech zajrzy np na elektrodzie ;)

#20 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 16 stycznia 2007 - 19:12

To jest BARDZO NIEBEZPIECZNE


Tylko ja nie mam innej możliwości.

#21 kulasdp

kulasdp
  • 373 postów
  • SkądRacibórz/Wiedeń

Napisano 16 stycznia 2007 - 19:25

A po miesiącu (przy okazji wielkiej awarii sieci elektrycznej w całym bloku) lekko zanietrzeźwiony Pan Elektryk łączy inaczej kable i nasze pięknie wykonane uziemienie razi pięknymi 230 voltami.
To chyba miał na myśli Kokos w poście nr 15. Znam to z autopsji!!!


dokladnie...takze jezeli nie wiemy jak polaczona jest nasza instalacja elektryczna, to lapy wio od majsterkowania

#22 Shime

Shime
  • 668 postów
  • SkądAngli :(

Napisano 16 stycznia 2007 - 19:57

Tylko ja nie mam innej możliwości.



Nie mow ze nie masz bezpiecznikow.
Aby nie robic to sposobem Andrzeja i nie skonczyc jak

A po miesiącu (przy okazji wielkiej awarii sieci elektrycznej w całym bloku) lekko zanietrzeźwiony Pan Elektryk łączy inaczej kable i nasze pięknie wykonane uziemienie razi pięknymi 230 voltami.
To chyba miał na myśli Kokos w poście nr 15. Znam to z autopsji!!!

To wylaczmy bezpieczniki i kabelkiem normalnie kolorem zielono zoltym lecim od gniazdka(uziemienia) do centralnego ogrzewania montujemy sobie na rurce opaske wczesniej zakupiona w elektrycznym sklepie i przykrecamy do niej nasze uziemienie moze nie estetycznie to wyglada ale skuteczne jest.

#23 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 16 stycznia 2007 - 20:03

Twoja porada jest tylko poprawna w czesci, bo pierwszy link prowadzi do dyskusji zupelnie nie zwiazanej z problemem. Jest tam tylko 1 post i to w dodatku informujacy jedynie o takim problemie...

Promowane szukanie bedzie mialo sens tylko wtedy, gdy bedzie prowadzilo do postow rozwiazujacych problem. Wiekszosc to tylko czcze dyskusje.


bo to nie jest problem rozwiązywalny.
Nie ma znaczenie uziemianie wtyczki (patrz krótka końcówka bez uziemienia)
ja po dwóch tygodniach przestałem to odczuwać po prostu.

#24 kulasdp

kulasdp
  • 373 postów
  • SkądRacibórz/Wiedeń

Napisano 16 stycznia 2007 - 20:31

bo to nie jest problem rozwiązywalny.
Nie ma znaczenie uziemianie wtyczki (patrz krótka końcówka bez uziemienia)
ja po dwóch tygodniach przestałem to odczuwać po prostu.


a wg mnie jest to problem rozwiazywalny...to prawda ze normalna koncowka bezposrednia jest bez uziemnienia, ale kazdy oprocz tego dostaje normalny kabel z koncowka ktora jest uziemniona a dowod na to masz tu:
Dołączona grafika

a bolec jaki jest przy zasilaczu to wlasnie uziemnienie
chyba ze ktos zamiast tego oryginalnego kabla uzywa swoj kabel z DVD- playera lub ze starego dobrego magnetowidu to tam nie ma ;)

#25 bezkitusiewka

bezkitusiewka
  • 11 postów

Napisano 17 stycznia 2007 - 12:11

witam wszytskich!

mam podobny problem.dwutygodniowy macbook pro, jednoczesnie moj pierwszy mac w ogole i od razu taka niespodzianka.pisze niespodzianka bo sprzet warty 2tys.euro najzwyczajniej w swiecie delikatnie kopie.mrowienie to stanardowa opcja, bez wzgledu na to czy jest uziemiony czy nie.bez wzgledu na to jakiej kombinacji uzyje, czy jest to sam apple adapter czy adapter+kabel sieciowy z uziemniem+surge protector.slowo w internetcie mowi ze nie ejstem jednym z tym problem ale jednym z niewielu ktorym uziemienie laptopa nie pomoglo.niestety...polecam forum apple'a:[url]http://discussions.apple.com/category.jspa?categoryID=190[/url] i search.
odkrylem ta fatalna opcje jakies 2-3 dni po rozpakowaniu z pudelka mojego maca.pierwsze info na ten temat to ten fatalny film:[url][/url]
oczywiscie ten test nie ejst w zadnym stopniu miarodajny ale sprawdzilem u siebie i okazuje sie ze najprawdopodobniej kabel sieciowy dolaczony do pudelka i podlaczany do adaptera uziemia laptopa w jakis sposob, przynajmniej do tego stopnia ze nie slychac trzaskow i pierdniec, uzycie samego adaptera z wtyczka z trzema bolcami(uk adapter)teoretycznie powinno dzialac tak samo ale nie dziala i trzaski sa podobne jak an filmie!
wiem, ze to smieszne ale to fakt.test sam w sobie o niczym nie swiadczy jednak juz mrowienie owszem.pojawia sie i czuje je do tego stopnia , ze nie moge o nim zapomniec, co sprawia, ze zamiast cieszyc sie jablkiem zastanawiam sie co jest grane.
jak napisalem wczesniej, nie ejstem jednym z tym problemem.sprawdzilem chyba wszystkie posty na tym forum dot. tego tematu oraz wiekszosc na forum applowskim i generalnie nic z tego nie wynika.uziemienie uzieminiem ale mrownienie caly czas jest.
zastanawiam sie czy problem moze tkwic w budynku w ktorym mieszkam.nie do kocna wiem jak moglbym sprawdzic czy jest on uziemiony czy nie?jakies sugestie?
poza tym cala sytuacja doprowadza mnie powoli do skrajnego wyczerpania:)od przeszlo tygodnia stykam sie caly czas z minusami macbooka niz plusami, zwiazane jest to na epwno z natura mojego rpoblemu, a co za tym idzie z miejscami w ktorych probuje odnalezc jakas sensowna odpowiedz i rozwiazanie.te miesjca z koleji roja sie od zazalen, problemow, ciaglego kontaktu z applowskim supportem, wymian sprzetu, poluzowanych wyswietlaczy, kopiacych laptopow its. koniec swiata!
zaznaczma, ze nei ejstem machejterem wrecz przeciwnie.mam ipody, macbooki i w ogole jaram sie brandem ale kopiacy laptop za 2tys. euro to nie ejst hedon.
jelsi macie jakeis pomysly, sugestie...bede wdzieczny za kazda pomoc.
dzieki!




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych